To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Testy alergiczne z krwi - przygotowanie, przebieg i wyniki

Diagnozując alergię można przeprowadzić szereg testów, które pomogą określić na co dokładnie jesteśmy uczuleni. Testy alergiczne można podzielić na: testy skórne i testy z krwi. Jak przygotować się do testów alergicznych z krwi? Testy na alergie z krwi – jaki jest ich przebieg? Jak wyglądają testy z krwi na nietolerancje pokarmowe? Zobacz, jak interpretować wyniki testów alergicznych z krwi.
Badanie próbek krwi w laboratorium
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Testy alergiczne

Podstawą w prawidłowym diagnozowaniu alergii są nie tylko testy uczuleniowe z krwi, ale również dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza. Pozwala to np. określi genetyczne skłonności danego pacjenta.

Reklama

Testy alergiczne z krwi

Jak przygotować się do testów alergicznych z krwi? Testy serologiczne, czyli właśnie testy z krwi na alergię pozwalają określi całkowity poziom swoistych immunoglobulin IGE, których podwyższenie i swoiste frakcje mogą wskazywać na alergie. Ich główną zaletą jest brak bezpośredniego kontaktu pacjenta z alergenem. Całkowicie wyeliminowane jest również ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Do wykonania testów z krwi nie trzeba odstawiać leków antyhistaminowych.

Zobacz też: Testy skórne (płatkowe i punktowe) - przygotowanie i przebieg

Testy na alergię z krwi – przebieg

Testy krwi na alergie – jaki jest ich przebieg?

 • Z krwi pacjenta wydziela się osocze lub surowicę.
 • Dodaje się alergen.
 • Wyniki sprawdza się na pasku testowym, który macza się w wydzielonym osoczu lub surowicy z alergenem.
 • Poziom zabarwienia paska sprawdzany jest za pomocą specjalnego programu.
 • Wyniki alergii opisywane są na podstawie zabarwienia paska.

Reklama

Testy alergiczne z krwi u dzieci

Testy alergiczne z krwi u dzieci są bezpieczne i nie zagrażają ich zdrowiu. Polegają jedynie na pobraniu krwi, którą poddaje się badaniu. Nie występuje tutaj żadne ryzyko wystąpienia nasilonej reakcji alergicznej czy wstrząsu anafilaktycznego. Podobnie jest, gdy rodzice chcą wykonać testy alergiczne z krwi u niemowlaka. Jedyną trudnością w przypadku tak małego dziecka może być znalezienie odpowiedniej żyły do pobrania krwi.

Podczas badania krwi oznacza się zawartość specyficznego białka IGE, które może być podwyższone u dziecka właśnie w wyniku alergii. Podwyższone IGE u dziecka czy niemowlaka może być związane nie tylko z alergią ale również z innymi chorobami, m.in.:

 • pasożytami,
 • niedoborem odporności dziecięcej.
ALLERTEC® EFFECT
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Testy alergiczne z krwi wyniki

Niestety wyniki testów alergicznych z krwi nie są dostępne od razu. Trzeba na nie poczekać około dwóch tygodni (termin może się wahać w zależności od laboratorium, w jaki wykonuje się badania).

W interpretacji wyników testów alergicznych z krwi najważniejsze jest, aby dokonał jej doświadczony lekarz specjalista. Sprawdzi on, w której klasie znajdują się nasze alergie, czyli jak silnie jesteśmy uczuleni, a także porówna wyniki z wywiadem lekarskim, który powinien przeprowadzić przed testami. Dopiero po zestawieniu wszystkich informacji lekarz będzie mógł postawić prawidłową diagnozę.

Zobacz również: Obrzęk Quinckego

Reklama

Interpretacja wyników testów alergicznych z krwi

Choć na wyniki testu alergicznego z krwi czeka się dłużej niż na wyniki testu skórnego, to istnieje kilka zalet wykonania badania tą metodą:

 • Leki antyhistaminowe – ich działanie w żadnej sposób nie fałszuje wyników testów, zatem decydują się na testy z krwi nie trzeba tych leków odstawić.
 • Zmiany skórne i stany zapalne – również nie są przeszkodą w wykonaniu testów alergicznych z krwi.
 • Ciąża – nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania testów z krwi u kobiet w ciąży, natomiast ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego odraza się przeprowadzanie u kobiet w ciąży testów skórnych.
 • Obniżona czułość skóry – w niektórych przypadkach testy skórne mogą być niemiarodajne, przede wszystkim u niemowląt i osób starszych skóra może mieć obniżoną czułość, zatem wskazane są u takich pacjentów testy z krwi.
 • Odczulanie – w niektórych przypadkach, aby rozpocząć terapie odczulającą lekarz zaleca wykonanie testów z krwi na potwierdzenie liczby przeciwciał.
 • Trudności diagnostyczne – testy serologiczne zalecane są w przypadku, gdy wyniki z wywiadu lekarskiego nie pokrywają się z wynikami testów skórnych.
 • Wstrząs anafilaktyczny – testy z krwi zalecane są w przypadku podejrzeń alergii na jad owoców lub alergii przewodu pokarmowego, alergeny w tych przypadkach są niezwykle silne, co znacznie podnosi ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Zatem czy testy z krwi na alergię są wiarygodne? Tak, pod warunkiem, że zostaną przeprowadzone prawidłowo, a ich interpretacji dokona specjalista w oparciu również o wywiad lekarski, a nie o same wyniki testów.

Reklama

Test na nietolerancję pokarmową z krwi

Alergie i nietolerancje pokarmowe występują u chorych podczas jedzenia alergenu. W takim wypadku skórne testy alergiczne nie są wstanie wykryć takiego uczulenia. Z pomocą przychodzą tutaj testy z krwi na alergie pokarmowe.

Kiedy powinniśmy wykonać testy pokarmowe z krwi? Gdy zaobserwujemy poniższe objawy:

 • biegunka,
 • bóle brzucha,
 • bóle głowy,
 • bezsenność,
 • ciągłe zmęczenie,
 • migreny,
 • problemy z jelitami,
 • problemy z zatokami,
 • trądzik,
 • wysypka,
 • wzdęcia,
 • zatrzymywanie wody w organizmie.

Testy na alergie pokarmowe z krwi można wykonywać w zestawach, badając od kilku do nawet kilkunastu potencjalnych alergenów podczas jednego badania.

Testy alergie z krwi – cena

Cena testów alergicznych z krwi zależna jest od zestawu jaki wybierzemy, czyli najprościej mówiąc od ilości i rodzaju alergenów, które badamy. Ceny rozpoczynają się od 25 zł, a sięgać mogą nawet 170 zł. Wszystko zależy od laboratorium, w którym są wykonywane.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alergologia
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Ubezpieczenie szpitalne
Alergia na nikiel - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Nikiel - pierwiastek
Domowe sposoby na alergię - czy można pokonać uczulenie bez leków?
Podobne artykuły
Pacjentka z gorączką spowodowaną alergią
Gorączka przy alergii - czy może wystąpić i jak rozpoznać alergię sienną?
Zboża
Alergia na zboża - przyczyny, objawy, leczenie i dieta
Osy w ulu, których użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny
Wstrząs anafilaktyczny - jak wygląda? Przyczyny, objawy i postępowanie
Kobieta cierpiąca na astmę
Astma - przyczyny, objawy, badania, leczenie
Orzeszki ziemne
Alergia na orzeszki ziemne - przyczyny i badania. Jak jej zapobiegać?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!