Najzdrowsze miejsce w internecie

Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia

Ureaplasma urealyticum to bakteria przenoszona drogą płciową, która jest przyczyną najczęstszych zakażeń układu moczowo-płciowego. Szczególnie niebezpieczne są zakażenia tym drobnoustrojem u kobiet w ciąży, u mężczyzn mogą prowadzić do zapalenia prostaty i jąder. Zobacz, jak leczyć zakażenie Ureaplasmą urealyticum.
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Szacuje się, że bakteria Ureaplasma urealyticum wykrywana jest aż u 75 procent aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wspólnie z inną bakterią zwaną Ureaplasma parvum bardzo często powoduje zakażenie układu moczowego i układu rozrodczego.

Najczęściej odpowiada za nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, stany zapalne narządów miednicy mniejszej, stany zapalne w obrębie szyjki macicy, ostre zapalenia nerek.

Główną drogą zakażenia są stosunki seksualne, ale można się także zarazić Ureaplasmą urealyticum korzystając z tych samych ręczników, pościeli i bielizny.

Noworodek może przejąć bakterię od matki w trakcie porodu i może się ona umiejscowić u niego w drogach oddechowych.

Ureaplasma objawy

Pierwszym symptomem, że doszło do zakażenia bakterią Ureaplasma urealyticum są kłopoty z normalnym oddawaniem moczu. Mogą pojawić się:

 • ból podczas oddawania moczu,
 • kłucie w cewce moczowej,
 • parcie na pęcherz,
 • częste oddawanie moczu,
 • trudności w utrzymaniu moczu,
 • pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu,
 • u panów może dojść także do podrażnienia prącia.

Czasem zakażenie bakterią Ureaplasma urealyticum może przebiegać bez żadnych objawów.

Ureaplasma badanie

Obecność bakterii Ureaplasma urealyticum można wykryć w trakcie badania moczu, do którego potrzebne jest 15-20 ml porannego moczu. Dodatkowo bakterie będą widoczne u kobiet podczas badania wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej, a u panów w badaniu wymazu z cewki moczowej.

Bakteria jest trudna do zdiagnozowania, dlatego badanie powinno się wykonać w referencyjnych laboratoriach. W najnowocześniejszej diagnostyce wykorzystuje się techniki PCR, które potwierdzają obecność patogenu w badanym materiale, metoda ta pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii, czasem nawet jednej sztuki.  

Ureaplasma leczenie

Zakażenia wywołane bakterią Ureaplasma urealyticum leczone są antybiotykami. W pierwszej kolejności azytromycyną i erytromycyną, a także tetracykliną. Wdrożenie antybiotykoterapii gwarantuje stuprocentową wyleczalność, tymczasem zaniechanie leczenia może prowadzić do groźnych powikłań.

Ureaplasma powikłania u kobiet i u mężczyzn

Ureaplasma  jest szczególnie niebezpieczna w ciąży, bo może prowadzić do poronienia lub przeniesienia bakterii na noworodka w trakcie porodu (zdarza się to nawet w połowie przypadków zakażonych ciężarnych).

U noworodków bakteria może powodować niską masę urodzeniową, zahamowanie wzrostu w łonie matki, później może być przyczyną u dziecka bakteriemii, zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Nieleczone zakażenie bakteryjne może prowadzić u kobiet ciężarnych do:

 • bakteryjnej waginozy,
 • zapalenie szyjki macicy,
 • zapalenia błon płodowych,
 • infekcji wewnątrzmacicznych,
 • przedwczesnego pęknięcie błon płodowych.

U kobiet planujących dziecko zakażenia bakterią mogą wywołać stany zapalne, których konsekwencją są zmiany pozapalne i zrosty zlokalizowane w jajnikach i jajowodach. Mogą być one jedną z przyczyn bezpłodności u kobiet.

Groźne są także konsekwencje nieleczonego zakażenia u mężczyzn. Ureaplasma urealyticum może prowadzić u nich do zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia jąder, zapalenia najądrzy i w konsekwencji prowadzić do bezpłodności.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Trzustka człowieka
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Pacjent z problemem rzadkiego oddawania moczu
Przeczytaj artykuł
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Podobne artykuły
Wymaz z cewki moczowej - u mężczyzn i kobiet. Czy to boli?
Zespół Guillaina-Barrégo (GBS): objawy. Jakie leczenie?
Pęcherz neurogenny - co to znaczy? Czy da się wyleczyć?
Masaż prostaty - samodzielny. Jak wykonać i co daje?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!