Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia

Ureaplasma urealyticum to bakteria przenoszona drogą płciową, która jest przyczyną najczęstszych zakażeń układu moczowo-płciowego. Szczególnie niebezpieczne są zakażenia tym drobnoustrojem u kobiet w ciąży, u mężczyzn mogą prowadzić do zapalenia prostaty i jąder. Zobacz, jak leczyć zakażenie Ureaplasmą urealyticum.
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Źródło: 123RF

Spis treści

Szacuje się, że bakteria Ureaplasma urealyticum wykrywana jest aż u 75 procent aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wspólnie z inną bakterią zwaną Ureaplasma parvum bardzo często powoduje zakażenie układu moczowego i układu rozrodczego. Najczęściej odpowiada za nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, stany zapalne narządów miednicy mniejszej, stany zapalne w obrębie szyjki macicy, ostre zapalenia nerek. Główną drogą zakażenia są stosunki seksualne, ale można się także zarazić Ureaplasmą urealyticum korzystając z tych samych ręczników, pościeli i bielizny. Noworodek może przejąć bakterię od matki w trakcie porodu i może się ona umiejscowić u niego w drogach oddechowych.

Ureaplasma objawy

Pierwszym symptomem, że doszło do zakażenia bakterią Ureaplasma urealyticum są kłopoty z normalnym oddawaniem moczu. Mogą pojawić się:

 • ból podczas oddawania moczu,
 • kłucie w cewce moczowej,
 • parcie na pęcherz,
 • częste oddawanie moczu,
 • trudności w utrzymaniu moczu,
 • pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu,
 • u panów może dojść także do podrażnienia prącia.

Czasem zakażenie bakterią Ureaplasma urealyticum może przebiegać bez żadnych objawów.

Ureaplasma badanie

Obecność bakterii Ureaplasma urealyticum można wykryć w trakcie badania moczu, do którego potrzebne jest 15-20 ml porannego moczu. Dodatkowo bakterie będą widoczne u kobiet podczas badania wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej, a u panów w badaniu wymazu z cewki moczowej. Bakteria jest trudna do zdiagnozowania, dlatego badanie powinno się wykonać w referencyjnych laboratoriach. W najnowocześniejszej diagnostyce wykorzystuje się techniki PCR, które potwierdzają obecność patogenu w badanym materiale, metoda ta pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii, czasem nawet jednej sztuki.  

Ureaplasma leczenie

Zakażenia wywołane bakterią Ureaplasma urealyticum leczone są antybiotykami. W pierwszej kolejności azytromycyną i erytromycyną, a także tetracykliną. Wdrożenie antybiotykoterapii gwarantuje stuprocentową wyleczalność, tymczasem zaniechanie leczenia może prowadzić do groźnych powikłań.

Ureaplasma powikłania u kobiet i u mężczyzn

Ureaplasma  jest szczególnie niebezpieczna w ciąży, bo może prowadzić do poronienia lub przeniesienia bakterii na noworodka w trakcie porodu (zdarza się to nawet w połowie przypadków zakażonych ciężarnych). U noworodków bakteria może powodować niską masę urodzeniową, zahamowanie wzrostu w łonie matki, później może być przyczyną u dziecka bakteriemii, zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Nieleczone zakażenie bakteryjne może prowadzić u kobiet ciężarnych do:

 • bakteryjnej waginozy,
 • zapalenie szyjki macicy,
 • zapalenia błon płodowych,
 • infekcji wewnątrzmacicznych,
 • przedwczesnego pęknięcie błon płodowych.

U kobiet planujących dziecko zakażenia bakterią mogą wywołać stany zapalne, których konsekwencją są zmiany pozapalne i zrosty zlokalizowane w jajnikach i jajowodach. Mogą być one jedną z przyczyn bezpłodności u kobiet.

Groźne są także konsekwencje nieleczonego zakażenia u mężczyzn. Ureaplasma urealyticum może prowadzić u nich do zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia jąder, zapalenia najądrzy i w konsekwencji prowadzić do bezpłodności.

Oceń artykuł

(liczba ocen 29)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!