Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak się objawia zapalenie pęcherza u dziecka?

Zapalenie pęcherza u dziecka to przykry stan zapalny dróg moczowych. Wywołuje dość dużą bolesność, gorączkę i problemy z oddawaniem moczu. Jak rozpoznać objawy? Przeczytaj o sposobach leczenia.
Dziecko z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci to bardzo przykra dolegliwość. Maluchy nie zawsze potrafią dokładnie określić, co im dolega. W wielu przypadkach przebiega bez klasycznych objawów.
 • W większości przypadków sygnałem o chorobie jest gorączka, płacz przy siusianiu, częste oddawanie moczu. Dziecko bywa rozdrażnione i niespokojne, a także traci apetyt.
 • Leczenie główne stanowi antybiotykoterapia. Warto jednak wspomagać ją domowymi sposobami. Do takich należą napary ziołowe, soki z żurawiny i wyjątkowa dbałość o okolice miejsc intymnych.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie, leki
Spis treści

Reklama

Czym jest zapalenie pęcherza u dziecka?

Przeziębiony pęcherz u dziecka wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Najbardziej dokuczliwe są ból i pieczenie podczas mikcji.

Czym jest zapalenie pęcherza u dziecka? To stan zapalny w drogach moczowych, czyli obecność bakterii, które przedostały się tam z przewodu pokarmowego lub odbytu. U dzieci objawy zakażenia są inne niż u dorosłych, czasem trudne do rozpoznania, a nieleczone zapalenie może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Znajomość objawów i przyczyn tej dolegliwości ma zatem ogromne znaczenie, a pojawia się ona nawet już u niemowlaków.

Do głównych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego u dzieci należą: 

 • kontakt z bakteriami, wirusami lub grzybami na skutek nieprawidłowej higieny miejsc intymnych,
 • zaniedbania w higienie ciała (np. unikanie mycia),
 • wady wrodzone układu moczowego,
 • defekty w budowie anatomicznej przewodów moczowych,
 • zbyt częste lub zbyt rzadkie oddawanie moczu,
 • zaparcia lub nietrzymanie stolca,
 • nadwrażliwość na stosowane kosmetyki do higieny osobistej,
 • choroby, takie jak cukrzyca lub kamica nerkowa.

Tego typu chorobę można podzielić na dwa główne rodzaje w zależności lokalizacji stanu zapalnego. Zakażenie górnych dróg moczowych dotyczy przede wszystkim nerek. Zapalenie dolnych dróg moczowych dotyczy pęcherza i cewki moczowej.

Reklama

Zapalenie pęcherza u niemowlaka i starszego dziecka

Zapalenie pęcherza u niemowlaka najczęściej wymaga hospitalizacji. Przyczyną zakażenia tego typu u tak małych dzieci jest infekcja ogólna organizmu. Bakterie krążące we krwi docierają do nerek i szybko atakują przewód moczowy.

Dolegliwości sprzyja brak higieny czy zaniedbania w tym zakresie. W niektórych przypadkach zakażenie zaczyna się od cewki moczowej, która atakują bakterie.

U niemowląt bardzo często jedynym niepokojącym sygnałem jest wysoka gorączka i rozdrażnienie. Pojawia się także płacz przy oddawaniu moczu, niechęć do ssania, biegunka lub wymioty. W wielu przypadkach zapalenie pęcherza przebiega u niemowlaków bezobjawowo. Niepokojącym sygnałem jest zawsze zbyt mały przyrost wagi.

Zapalenie pęcherza u 2 latka z reguły przebiega bezobjawowo, to znaczy nie pojawiają się objawy charakterystyczne dla tego zakażenia, jak częstomocz czy szczypanie przy oddawaniu moczu. Pierwszym sygnałem jest gorączka i zaburzenia żołądkowe.

Zapalenie pęcherza u dziecka, które ma 3 lata daje już typowe objawy. Do takich należy częste oddawanie moczu, duża bolesność i uczucie pieczenia, nagłe parcie na mocz. Dodatkowo dziecko w tym wieku nie ma apetytu, jest rozdrażnione i często senne. Stan zapalny wywołuje także gorączkę.

Zapalenie pęcherza u 4 latka jest już dość proste do rozpoznania. Towarzyszą mu wszystkie charakterystyczne objawy, a także dodatkowo zmienia się barwa moczu, jego zapach i przejrzystość. Dziecko odczuwa bóle w okolicy lędźwiowej, bóle brzucha i ogólne złe samopoczucie.

Objawy zapalenia pęcherza u dziecka

Zakażenie układu moczowego objawia się w różny sposób w zależności od wieku dziecka. U niemowląt brak jest typowych dolegliwości, a przede wszystkim pojawia się gorączka, biegunka, bóle brzucha, wymioty i brak apetytu. Te objawy są często mylone z tradycyjną infekcją, dopiero szczegółowe badania wykazują problemy z pęcherzem.

Objawy zapalenia pęcherza u dziecka starszego to:

 • ból podczas oddawania moczu,
 • bóle brzucha,
 • uczucie pieczenia i swędzenia okolic intymnych w trakcie sikania,
 • odczuwanie bólu pęcherza u dziecka,
 • częste oddawanie moczu, które jest związane z parciem na pęcherz u dziecka,
 • obecność krwi w moczu,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • gorączka lub stan podgorączkowy,
 • nieprzyjemny zapach moczu,
 • mętna konsystencja moczu,
 • brak apetytu,
 • rozdrażnienie i niepokój.

To, ile trwa zapalenie pęcherza u dzieci zależy od wieku i nasilenia objawów. Znaczenie ma także ogólny stan zdrowia dziecka. Z reguły choroba trwa kilka dni i wystarczy leczenie w warunkach domowych.

Wyjątkiem są niemowlęta do 3 miesiąca, w przypadku których konieczne jest hospitalizowanie. U starszych dzieci często pojawia się ból w okolicach lędźwiowych, a to może być sygnałem o rozwoju zakażenia i zapaleniu nerek.

Rodzice muszą być czujni i w sytuacjach nasilania objawów, mimo leczenia konieczna jest ponowna konsultacja medyczna.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dziecka

Co podać na zapalenie pęcherza u dziecka? Warto skorzystać z naturalnych sposobów, od których można zacząć leczenie tej przypadłości lub stosować je równolegle z lekami.  

Oto domowe sposoby na przeziębiony pęcherz u dziecka:

 • systematyczne nawadnianie dziecka poprzez podawanie dużej ilości płynów,
 • w przypadku niemowląt częste przystawianie piersi w celu odpowiedniego nawodnienia,
 • podawanie soku z żurawiny lub samej żurawiny
 • ciepłe kąpiele łagodzące bóle brzucha,
 • ziołowe napary – z pietruszki, lipy, brzozy lub rumianku,
 • prawidłowa higiena osobista, a w szczególności w miejscach intymnych,
 • częste zmienianie pieluszek małym dzieciom,
 • używanie delikatnych kosmetyków do mycia,
 • odpowiednia dieta, która redukuje zaparcia.

Jednym z domowych sposobów na zapalenie pęcherza u dziecka jest także nauczenie go właściwej techniki podcierania pupy o oddaniu stolca. Ważne, aby wiedziały, iż podcieranie musi odbywać się w kierunku od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z odbytu w stronę cewki moczowej. 

Reklama

Co na zapalenie pęcherza u dziecka?

Jakie leki na zapalenie pęcherza u dziecka są skuteczne i bezpieczne? Ważne, aby szybko rozpocząć leczeniu i zahamować dalszy rozwój infekcji. Lekarze w większości przypadków zalecają antybiotyk na zapalenie pęcherza u dzieci, który eliminuje bakterie i zapobiega ich namnażaniu.

Ważne, aby zlecone leki przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i w określonym czasie, gdyż tylko takie działanie zapewnia ich skuteczność. To leczenie odbywa się w domu. Wyjątkiem są dzieci do 3 miesiąca życia, które muszą pozostać pod stałą opieką lekarza w szpitalu.

Leki na zapalenie pęcherza u dzieci najczęściej zawierają furazydynę (nazywana także furaginą), która posiada szerokie działanie antybakteryjne. Ten składnik zaliczany jest do chemioterapeutyków i występuje w formie tabletek lub syropu.

Dzieciom, które nie skończyły 2 lat nie wolno podawać tego leku bez konsultacji z lekarzem. Dla starszych dzieci preparat jest bardziej bezpieczny. Tego typu środki należą do kategorii leków bez recepty na zapalenie pęcherza u dziecka.

Skuteczne działanie przynoszą także farmaceutyki zawierające wyciąg z żurawiny, które zapobiegają przyleganiu bakterii do ścianek pęcherza moczowego. Na dolegliwości bólowe najczęściej zalecane są leki z paracetamolem.

Czytaj również

Bibliografia

 • „Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego”, www.ptnd.pl (data dostępu: 03.10.2021),
 • A. Szalast, P. Dudzic „Pielęgnacja dziecka z zakażeniem układu moczowego”, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Nowa Pediatria 1/2012,
 • B. Barańska „Zakażenie dróg moczowych – zapobieganie i leczenie. Poradnik dla pacjentów i pacjentek”, Piekary Śląskie 2013
 • K. Gadomska-Prokop „Zakażenie układu moczowego u dzieci”, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Nefrologia Wieku Dziecięcego vol. 16, nr 3.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby urologiczne
Jak radzić sobie z parciem na mocz?
Pacjentka z uczuciem parcia na mocz
Jak leczyć zapalenie pęcherza po stosunku i jak zapobiegać infekcjom?
Zapalenie pęcherza po stosunku
Pęcherz neurogenny – co oznacza i czy można go wyleczyć?
Pęcherz neurogenny - co to znaczy?
Podobne artykuły
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia
Mężczyzna w eleganckim ubraniu
Jakie są objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn? Przyczny i sposoby leczenia
Dziecko z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Jak się objawia zapalenie pęcherza u dziecka?
Pacjent z problemem wodonercza
Wodonercze - objawy, stopnie i leczenie. Czy jest groźne?
Kobietę boli pęcherz
Sprawdź, co może oznaczać ból pęcherza

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!