Reklama
Odpowiednie żywienie i suplementy diety - recepta na piękną skórę
Jednak mimo to niejednokrotnie zdarza się, że nasza skóra często wygląda na zmęczoną i pozbawioną blasku. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niewystarczająca ilość dostarczanych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dlatego oprócz zdrowej i zbilansowanej diety warto sięgnąć po wysokiej jakości suplementy diety. Na tym etapie warto wspomnieć o tym, że w codziennym pędzie człowiek bardzo często zapomina o dostarczeniu organizmowi niezbędnych składników czy właściwym nawodnieniu. Szybka kanapka, hamburger czy gotowe danie z kubka są olbrzymią oszczędnością czasu, ale w perspektywie czasu mogą okazać się druzgocące dla zdrowia. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi wypijanie hektolitrów słodzonych napojów czy regularne spożywanie niezdrowych przekąsek.
Jak dbać o kondycję skóry?
Zdrowy sen i wyeliminowanie używek to absolutna podstawa zachowania zdrowego wyglądu i dobrej kondycji skóry na lata. Dieta, z kolei, jest już czynnikiem bardziej złożonym, któremu należy się dogłębnie przyjrzeć. Spożywane z pokarmem witaminy wpływają zbawiennie na stan skóry. Posiłki powinny być więc nie tylko regularne, ale również odpowiednio skomponowane. Powtarzane od lat złe nawyki często nie ujawniają się od razu - o tym należy bezwzględnie pamiętać. Dobre nawyki żywieniowe w rzeczywistości oznaczają:
- Spożywanie wysokiej jakości pokarmów.
- Odpowiednią suplementację.
- Właściwe nawodnienie.
Mikroelementy, czyli każdy słyszał, ale nie każdy wie
Warto wspomnieć o tym, jakie witaminy wywierają pozytywny wpływ na stan skóry. I tak to najistotniejszych zaliczyć można:
Witaminę E
Każdy, kto choć przez chwilę interesował się tematem pielęgnacji skóry, prawdopodobnie słyszał o tym, że witamina E nazywana jest witaminą młodości. Nie jest to przypadek, ponieważ hamuje ona procesy starzenia. Dzieje się tak dzięki właściwościom neutralizującym wolne rodniki. Proces ten znany jest również pod nazwą przeciwutleniania. Inna nazwa tego mikroelementu to tokoferol. Wraz z witaminami A, D, K zaliczana jest do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Najwięcej witaminy E zawierają: olej słonecznikowy, rzepakowy, kiełki pszenicy, oliwa, orzechy laskowe, ziemne, włoskie, herbata zielona i biała.
Witaminę A
Witamina A to inaczej retinol. Dociera najszybciej do warstwy rogowej, a jej główną funkcją jest regeneracja naskórka. W skórze właściwej natomiast wspomaga produkcję kolagenu i elastyny dzięki czemu skóra jest dłużej gładka i jędrna. Ponadto witamina A redukuje przebarwienia, poprawiając tym samym koloryt skóry. Można ją znaleźć w marchewkach, maśle, jajkach, serze, tranie.
Witaminę C
Witamina C w pierwszej kolejności kojarzy nam się z cytryną. Jest to jednak duży błąd. Jak wykazały badania, najwięcej jest jej w naci pietruszki - aż 269 mg w 100 gramach. Alternatywą może być papryka, pomarańcze, papaja, jarmuż, brukselka, brokuł, czarna porzeczka, kiwi, truskawki, biała kapusta, mango, mandarynki, grejpfrut czy pomidory
Witamina C wygładza niewielkie zmarszczki, rozjaśnia cerę, przyspiesza produkcję kwasu hialuronowego oraz poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu inne składniki mogą łatwiej dotrzeć do jej głębszych warstw.
Witaminę D
To oczywiście nie wszystkie witaminy na skórę, o których warto wspomnieć. Kolejna na liście zdrowej skóry jest witamina D. Paradoksalnie - choć nasz organizm sam potrafi ją wytworzyć z udziałem światła słonecznego, to ten mikroskładnik jest najczęściej wymieniany przy niedoborach organizmu. Dlatego tak ważne jest aby w okresie jesienno-zimowym wzbogacać dietę o tłuste ryby, tran, żółtko jaja, przetwory mleczne i grzyby podstawkowe.
Witamina D jest wykorzystywana, w procesie leczenia, przy atopowym zapaleniu skóry. Wspomaga procesy regeneracji naskórka, jego złuszczenie oraz poprawia napięcie.
Należy jednak pamiętać, że z pożywienia organizm będzie czerpać jedynie 20% dziennego zapotrzebowania. Oprócz wspomnianych wcześniej zdrowych nawyków żywieniowych może warto wprowadzić do naszego życia również zwyczaj spacerów?
Witaminę K
K jak krzepnięcie. Ten mikroelement odpowiedzialny jest za wzmacnianie naczyń krwionośnych. Dodatkowo witamina K bierze udział w procesach krzepnięcia krwi. Jego odpowiednia ilość w diecie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka krwotoków czy powstawania siniaków. Jest głównym składnikiem stosowanym podczas kuracji na zaczerwienioną, podrażnioną i naczynkową cerę. Można go znaleźć w jogurtach, serach, pomidorach, awokado, warzywach liściastych, jajach.
Witaminy z grupy B
Kontrolują procesy złuszczania i odnowy naskórka. Ma to, w głównej mierze duży wpływ na skórę i jej nawilżenie.
Źródła witaminy B2 to mleko i jego produkty, przetwory zbożowe z pełnego ziarna, mięso i ryby. Witaminy B3 z kolei znajdziemy w: wątrobie oraz jajach, chudych mięsach, rybach i twarogu.
Reklama
Jak ogromną moc na kwas hialuronowy?
Kolagen i kwas hialuronowy są najbardziej rozpoznawalnymi substancjami, jeżeli chodzi o kosmetyczne działanie na skórę. Jednak oba te składniki występują naturalnie w naszym ciele i możemy dostarczać je przez odpowiednie pożywienie.
W większości produkty bogate w kolagen i kwas hialuronowy zostały wymienione przy opisywaniu poszczególnych witamin, jednak znaczna ich ilość występuje w:
- dla kolagenu: galaretki, chrząstki, golonka, nóżki wieprzowe i cielęce,
- dla kwasu hialuronowego: chude mięso, świeże warzywa i owoce, soja, zioła.
Wszystkie wyżej wymienione makro i mikroelementy są również dostępne jako suplementy na skórę. Na rynku dostępne są starannie skomponowane produkty, które mogą wspomóc naszą codzienną walkę o zdrowy wygląd i właściwe nawilżenie skóry - zwłaszcza kiedy nie mamy na to zbyt wiele czasu. Warto jednak pamiętać, że niektóre z witamin, aby mogły zostać lepiej przyswojone przez nasz organizm, potrzebują być zażywane w parze z innymi mikroelementami. Do najpopularniejszych „par” witamin należą:
- witamina D i K
- witamina E i selen
- witamina A i cynk
- witamina A, D, E i K spożywane razem z tłuszczem.
Woda - twój najlepszy przyjaciel
Osoba dorosła powinna wypijać od 1,5 do 2 litrów wody w ciągu dnia, a w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4-5 litrów. Dlatego tak ważne jest wyrobienie nawyku regularnego sięgania po wodę - nawet jeszcze zanim zachce nam się pić! W tym celu warto zainwestować w niewielki bidon, który można nosić przy sobie lub zainstalować przypominającą aplikację w telefonie.
Jak widać, codzienne dbanie o wygląd skóry wcale nie musi być trudnym i skomplikowanym zadaniem. Kluczowa jest zdrowa dieta, ponieważ niedobór witamin wywiera znaczący wpływ nie tylko na stan naskórka, ale również nasze ogólne samopoczucie