Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak leczyć onycholizę? Przyczyny, objawy, leczenie

Onycholiza to schorzenie paznokci, które polega na odklejeniu się paznokcia od łożyska i nagromadzeniu pod nim powietrza. Jak radzić sobie z tym nieestetycznym problemem? Leczenie wymaga przede wszystkim eliminacji jego przyczyny.
Choroba paznokci
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Onycholiza najczęściej występuje u kobiet, które na co dzień noszą długie paznokcie. Przyczyn występowania tej choroby jest jednak znacznie więcej.
 • Onycholiza paznokcia nie jest jedynie wynikiem urazów mechanicznych. Mogą ją powodować również inne choroby oraz przyjmowanie niektórych leków.
 • Leczenie onycholizy zależy od przyczyny, jaka ją wywołała. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, najlepiej udać się do specjalisty oraz stosować domową profilaktykę.
SPRAWDŹ TEŻ: Przebarwienia na paznokciach - białe, żółte. Jak usunąć?
Spis treści

Reklama

Onycholiza paznokci - co to jest?

Onycholiza jest chorobą paznokci i jest to stan, w którym dochodzi do odwarstwienia płytki paznokcia od jego łożyska. Pod spodem zbiera się powietrze, zanieczyszczenia czy też złuszczająca się keratyna z płytki, a paznokieć, wskutek utraty kontaktu z łożyskiem, zaczyna zabarwiać się na biało.

Gdy dodatkowo dochodzi do zakażenia, to jego kolor zmienia się na szary, żółty, brązowy lub nawet czarny. Onycholiza często traktowana jest jako problem natury przede wszystkim estetycznej, jednak nie należy jej lekceważyć. Może być bowiem objawem choćby cukrzycy czy chorób tarczycy.

                          suplement diety
Merz Spezial Dragees
Drażetki Merz Spezial to suplement diety na włosy, skórę i paznokcie. Zawarte w nim witaminy i minerały zostały starannie wyselekcjonowane, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych w optymalnych proporcjach, wspomagając tym samym naturalne procesy biologiczne. Dzięki temu Merz Spezial Dragees w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
REKLAMA

Przyczyny onycholizy

Onycholiza, czyli tzw. odstający paznokieć, często występuje u kobiet, które na co dzień noszą długie paznokcie u rąk. Są one bowiem bardziej podatne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Inne przyczyny występowania onycholizy to: 

 • noszenie niewygodnych, zbyt ciasnych butów lub butów na obcasie,
 • mikrourazy spowodowane przez niestaranne wykonywanie manicure lub pedicure,
 • nieprofesjonalnie wykonany manicure akrylowy, żelowy lub hybrydowy (np. poprzez nałożenie na paznokieć za ciepłej masy lub zbyt agresywne ściąganie kolorowej warstwy z paznokcia), 
 • urazy mechaniczne spowodowane przez podważanie paznokciem różnych powierzchni, 
 • infekcje płytki paznokcia (np. z powodu grzybicy), 
 • choroby skóry (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy liszaj płaski),
 • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, niedobór żelaza),
 • przyjmowanie niektórych leków.

Rodzaje onycholizy

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów onycholizy – pierwotną, wtórną i polekową. 

 • Onycholiza pierwotna związana jest ze zbyt częstym stosowaniem silnych środków mających pielęgnować paznokcie. Mogą więc jej doświadczyć przede wszystkim kobiety, które często wykonują manicure lub pedicure akrylowy, żelowy, hybrydowy czy też stosują odżywki zawierające formaldehyd. Długie kobiece paznokcie częściej są również narażone na urazy mechaniczne.  
 • Onycholiza wtórna może być z kolei znakiem występowania chorób skóry, takich jak choćby łuszczyca czy liszaj płaski. Ważnym jest, aby regularnie kontrolować stan płytek swoich paznokci, bo to właśnie na nich możemy dostrzec objawy wielu schorzeń. Onycholiza może być objawem między innymi cukrzycy, niedokrwistości, niedoczynności czy nadczynności tarczycy. 
 • Onycholiza polekowa może wystąpić na skutek przyjmowania niektórych leków, jak np. te stosowane na łuszczycę czy trądzik. Może być ona również skutkiem ubocznym przyjmowania antybiotyków z grupy tetracyklin, którymi leczy się choroby skórne. 

Reklama

Pierwsze objawy onycholizy

Paznokieć odkleja się od podłoża i przyjmuje barwę białą lub żółtą, szarą, brązową, lub nawet czarną, jeśli dodatkowo doszło do zakażenia. Cały proces przebiega powoli, ale systematycznie. Zaczyna się zazwyczaj od wolnego brzegu paznokcia lub od jego boków.

Onycholiza najczęściej przebiega bezboleśnie, choć może jej towarzyszyć ból, jeśli pojawia się dodatkowa infekcja lub odwarstwienie zachodzi w stronę macierzy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku urazów mechanicznych. W powstałych wolnych przestrzeniach pod paznokciem może pojawiać się hiperkeratoza, czyli nadmierne rogowacenie naskóra.

Reklama

Jak leczyć onycholizę?

Sposób leczenia onycholizy zależy od jej rodzaju i przyczyny występowania. Aby nie doprowadzić do pogłębienia choroby, warto od razu udać się do dermatologa, który zdiagnozuje powody wystąpienia u nas tej zmiany. W przypadku onycholizy pierwotnej ważnym jest, żeby wyeliminować czynniki powodujące schorzenie.

Mogą być to produkty do pielęgnacji paznokci, lakiery czy też zbyt ciasne buty. Zaleca się również obcięcie paznokci na krótko.

Specjalistą, który zajmie się chorym miejscem jest podolog. Paznokieć należy odciąć aż do miejsca, w którym płytka przylega do łożyska, a następnie oczyścić i pobudzić łożysko. Cały proces może być bolesny, dlatego warto, żeby zajął się nim ktoś, kto dysponuje profesjonalnym sprzętem i odpowiednimi umiejętnościami.

Próbując odtworzyć zabieg w domu możemy sobie zrobić jeszcze większą krzywdę. W czasie odbudowy paznokcia warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż cały proces może potrwać dość długo.

Paznokcie u rąk powinny odrosnąć w przeciągu 4-6 miesięcy, ale te u nóg rosną niestety jeszcze wolniej. W tym czasie dobrze będzie stosować suplementy diety, które wpływają na kondycję paznokci, czyli te zawierające w składzie np. cynk, kolagen czy biotynę. 

Jeśli przyczyną onycholizy są choroby ogólnoustrojowe czy też choroby skóry to leczenie należy oprzeć na ich zlikwidowaniu. Niezbędna będzie wizyta nie tylko u podologa, który opracuje uszkodzony paznokieć, ale także u lekarza specjalisty. 

Reklama

Domowe sposoby na onycholizę

Domowe sposoby na onycholizę to przede wszystkim odpowiednia profilaktyka. Na stopach i dłoniach powinniśmy unikać wilgoci, a przy sprzątaniu wszystkie czynności z detergentami wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Paznokcie u stóp i rąk powinno się zawsze obcinać na krótko – to zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia. Jeśli mamy tendencję do nawracania schorzenia, to dobrze będzie unikać wykonywania akrylowego, żelowego czy hybrydowego manicure. 

Wskazane jest za to stosowanie preparatów wzmacniających płytkę paznokcia. Wśród nich olejek herbaciany, który ma także działanie bakteriobójcze. Pomóc mogą także kąpiele w szałwii bądź rumianku. Na domowe sposoby możemy się jednak zdecydować, kiedy zmiana jest niewielka.

W przypadku zaawansowanej onycholizy zdecydowanie lepiej od razu udać się do specjalisty.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jaworek Andrzej, Grześkowiak Barbara, Wojas-Pelc Anna, Onycholiza oraz częściowa utrata płytek paznokciowych paluchów związane z pracą zawodową, TOM 10, nr 2, 2019
 • Anna Michalak-Stoma, Maria Juszkiewicz-Borowiec, Dorota Wojnowska, Charakterystyka zmian paznokciowych w łuszczycy pospolitej, Nowa Medycyna 1/2006
 • Ratajczak-Stefańska, Violetta; Maleszka, Romuald, Leczenie mieszanych zakażeń paznokci wywołanych przez Candida albicans i Pseudomonas aeruginosa, Mikologia, 2009
 • Rzewuska Dorota, Grzybicze zakażenia paznokci - punkt widzenia lekarza rodzinnego, Dermatologia Kliniczna, 2019
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Choroby paznokci - u rąk i stóp. Jakie występują najczęściej?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda