Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Wyciek z sutka - przy ucisku, podczas okresu, w czasie ciąży. Co może oznaczać?

Wyciek z sutka to objaw, który może niepokoić i kojarzyć się bezpośrednio z rakiem piersi. Jednak bardzo często świadczy o zupełnie innej dolegliwości. Sprawdź, na co wskazuje wydzielina z brodawki piersiowej. Czy pojawia się u obu płci?
Wyciek z brodawki
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wyciek z sutka może mieć charakter fizjologiczny, ale też patologiczny. Jak odróżnić te stany?
  • Przy rozpoznaniu przyczyny wycieku z piersi lekarz bierze pod uwagę również kolor, konsystencję i zapach. Jaki kolor wydzieliny świadczy o zmianach nowotworowych?
  • Wyciek z sutka może mieć związek z rakiem, ale też wskazywać m.in. na problemy z tarczycą. Jakie choroby sygnalizuje wydzielina z sutka?
Spis treści

Reklama

Czym jest wyciek z sutka i czy zdarza się często?

Zazwyczaj wyciek z sutka kojarzy się z laktacją. Jednak nie tylko młode mamy doświadczają tego zjawiska. Wydzielina z sutka to jedna z wielu przyczyn niepokoju wśród pacjentów. Problem nie dotyczy tylko kobiet, ale również nierzadko pojawia się u mężczyzn.

Wycieki z sutka przybierają różne barwy: od przezroczystego, poprzez mleczny, po żółty, a nawet krwisty. Wydostająca się z brodawki wydzielina może różnić się kolorem, konsystencją czy zapachem.

Czasem wyciek pojawia się samoistnie, a u innych pacjentów dopiero po naciśnięciu piersi. U części osób wydzielina wypływa z jednej piersi, u innych natomiast dotyczy obu gruczołów piersiowych.

Co ciekawe, wyciekowi z brodawki towarzyszyć mogą różnorodne objawy, które nierzadko stanowią dla lekarza podpowiedź w trakcie diagnostyki.

Reklama

Przyczyny wycieku z sutka

Gdy u pacjenta albo pacjentki pojawia się wyciek z brodawki, który nie ma żadnego fizjologicznego uzasadnienia, mogą oni odczuwać lęk i automatycznie przypisywać tę dolegliwość chorobom.

Tymczasem zamiast samodzielnie stawiać taką diagnozę, najlepiej udać się na konsultację do lekarza rodzinnego albo ginekologa. Specjalista postara się ustalić, co oznacza wyciek z sutka i zaproponuje ewentualne formy leczenia.

Chcąc zdiagnozować problem, wykona badania obrazowe, m.in. badanie USG u mężczyzn i kobiet przed menopauzą, a kobietom po menopauzie - mammografię.

Jeżeli badania wykażą zmiany, zaleci też wykonanie ich biopsji. Dodatkowo zbierze informacje o ewentualnych urazach czy historii chorób w rodzinie. Na dalszą diagnostykę ukierunkuje go kolor wycieku - np. przezroczysty wyciek wymaga kontroli poziomu prolaktyny.

Pozostałe badania zaproponuje w zależności od tego, z jakim czynnikiem łączy wyciek z piersi. Może to być:

  • oznaczenie hormonów tarczycowych - wyciek może mieć związek z niedoczynnością tarczycy,
  • oznaczenie hormonów płciowych,
  • badanie pod kątem niewydolności wątroby.

Przyczyn wycieku z sutka jest bardzo wiele. Nierzadko takie zjawisko świadczy o:

  • nowotworze,
  • zakażeniach grzybiczych,
  • ropniu,
  • chorobach endokrynologicznych,
  • chorobie wrzodowej,
  • gruczolaku przysadki mózgowej,
  • przewlekłym stresie,
  • półpaścu.

Czasem przyczyny pojawienia się wycieku sutka są bardziej prozaiczne i mogą mieć związek z nadmierną aktywnością fizyczną czy wzmożonym podrażnieniem brodawek.

Wyciek z sutka przy ucisku

Szczególną uwagę należy poświęcić wyciekowi z sutka przy ucisku o charakterze nowotworowym. Takie zjawisko może świadczyć o patologicznych zmianach w obrębie piersi.

Dodatkowym powodem do niepokoju jest niestety wyciek:

  • tylko z jednej piersi,
  • podbarwiony krwią.

Jeżeli takiemu wyciekowi z brodawki sutkowej towarzyszą zmiany w węzłach chłonnych i guzy w piersiach, należy zgłosić się do lekarza na konsultację. Taka wydzielina powinna zostać poddana badaniu cytologicznemu.

Wyciek z brodawki przy nadmiernym ucisku wykonywanym systematycznie to często normalna reakcja organizmu.

Stres a wyciek z sutka

Nadmiar codziennych obowiązków, przebodźcowanie, cały szereg wyzwań - to wszystko przyczynia się do rozwoju permanentnego stresu. Okazuje się, że taki stan sprzyja pojawieniu się wycieków z brodawki sutkowej. Zaburzenie to ma związek z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny, do którego dochodzi podczas permanentnego stresu.

Wysoka prolaktyna może wywoływać wyciek z sutka. Co jednak, gdy prolaktyna jest w normie a wyciek z sutka nie ustępuje? Wówczas warto zbadać również hormony tarczycy.

Być może to właśnie niedoczynność tarczycy wywołała taką dolegliwość. Ponadto, bardzo często zaburzenia tarczycowe rozwijają się w momencie przeżywania nadmiernego stresu.

Wyciek z sutka przed okresem

Przed miesiączką u niektórych kobiet może pojawić się opisywana tu dolegliwość. Zwykle wyciek z sutka przed okresem ma biały kolor i może być związana z wahaniami hormonów - dotyczy to nie tylko hormonów płciowych, ale też prolaktyny, jak również hormonów tarczycowych.

Czy taki objaw może świadczyć o początkach ciąży? W niewielkich ilościach siara wytwarza się około 16. tygodnia ciąży. Dlatego jeżeli kobieta jak dotąd miesiączkowała, to wyciek z sutka przed miesiączką raczej nie powinien mieć związku z zapłodnieniem.

Każdy taki wyciek z piersi przed okresem powinien być skonsultowany z lekarzem, najlepiej z ginekologiem, który zaproponuje diagnostykę.

Menopauza a wyciek z sutka

W wyniku naturalnych procesów starzenia się oraz zmian w organizmie kobiety zachodzących w okresie menopauzy może pojawić się wyciek z sutka. W tym czasie w organizmie kobiecym dochodzi do wielu modyfikacji świadczących o starzeniu się tkanek wewnątrz piersi i może to objawiać się poprzez wycieki z brodawki.

Zazwyczaj taka wydzielina może mieć różne kolory, jednak, gdy pojawi się kolor czerwonawy, wówczas należy zgłosić się na badania. Istnieje duży związek między menopauzą a wyciekiem z sutka. Tego typu objawy raczej nie powinny być interpretowane jako dolegliwość nowotworowa. Jednak zawsze warto skonsultować ten symptom z lekarzem ginekologiem.

Niedoczynność tarczycy a wyciek z sutka

Niedobór hormonów tarczycy, w przebiegu niedoczynności nierzadko prowadzi do wycieku z sutka. Niekiedy kolor takiej wydzieliny może przybrać kolor niebieskawo-zielony.

Choć taka substancja wydostająca się z gruczołu może wywoływać stres, zwykle łączy się jej obecność ze zmianami hormonalnymi, do jakich dochodzi w przebiegu chorób tarczycy.

W takich sytuacjach bardzo istotne jest bycie pod opieką lekarza endokrynologa i stosowanie się do zaproponowanego przez niego leczenia. Wyrównanie hormonów powinno również wyciszyć ten objaw.

Nierzadko przy zaburzeniach tarczycy pojawia się też problem z podniesioną prolaktyną, dlatego należy zweryfikować i ten wątek, szukając odpowiedzi na pytanie: co wywołało wyciek. Być może to nie zaburzenie tarczycy odpowiada za wyciek, ale właśnie prolaktyna.

Wyciek z sutka w ciąży i podczas karmienia

Mleczny wyciek z sutka może pojawić się jeszcze na etapie ciąży. Wówczas organizm kobiety przygotowuje się do roli, jaką będzie pełnić. Fizjologicznie pojawia się około 16. tygodnia ciąży, raczej więc nie powinno być wycieku z sutka we wczesnej ciąży.

Ewentualna „laktacja”, gdy kobieta dopiero podejrzewa, że być może zaszła w ciążę, powinna być zweryfikowana u lekarza, ponieważ może świadczyć nie o ciąży, ale np. o innych dolegliwościach.

W pierwszych tygodniach karmienia dziecka piersią wiele kobiet doświadcza wypływu mleka z drugiej piersi. Ma to związek z tzw. odruchem oksytocynowym, czyli uruchomieniem wypływania mleka nie przez ssanie albo odciąganie pokarmu, ale z uwagi na bodźce wzrokowe albo słuchowe.

Wystarczy widok dziecka czy usłyszenie jego płaczu, by wywołać taki objaw. Nie powinny więc martwić wycieki z sutka po zakończeniu karmienia czy też między karmieniami.

Z kolei wyciek krwi z sutka podczas karmienia może świadczyć o zapaleniu piersi czy też uszkodzeniu przewodu mlecznego.

Przeciwwskazaniem do dalszego karmienia jest:

  • zakażenie wirusem HIV u matki,
  • przejście w niedalekiej przeszłości zakażenia ogólnoustrojowego.

Jeżeli krew jest widoczna w mleku ponad tydzień, należy zgłosić to lekarzowi.

Inne przyczyny wycieku z sutka

Okres dojrzewania to taki czas w życiu, gdy młoda dziewczyna boryka z burzą hormonów. Ma ona wpływ nie tylko na ich nastrój, ale też objawy fizyczne. W większości sytuacji wyciek z sutka w okresie dojrzewania nie stanowi zagrożenia i nie świadczy o żadnej poważnej chorobie.

Jednak, gdy dolegliwość się nasila, należy zgłosić ją lekarzowi. Wyciek z sutka u dziewczynki ma zwykle kolor białawy.

Natomiast dorastający chłopiec, który doświadcza wycieku z sutka powinien zostać skierowany na konsultację endokrynologiczną. Wskazaniami do kontroli jest m.in. towarzysząca takiej wydzielinie ginekomastia czy też nieprawidłowa masa sutka.

Najczęstsze powody wycieku z sutka u mężczyzn i u kobiet to:

  • zaburzenia hormonalne,
  • przewlekłe zażywanie leków, np. sterydów,
  • guzy sutka,
  • zmiany zapalne w obrębie tkanki piersi.

Ponadto do wydzielania się przezroczystego płynu po nadmiernym wyciskaniu sutków może dojść u praktycznie u każdego. Niektóre przypadki wycieku płynu z sutka nie mają ustalonej przyczyny.

Reklama

Jaki kolor wycieku z sutka powinien niepokoić?

Kolor wydzieliny z sutka, ale także jej konsystencja może sugerować specjaliście, z czym ma do czynienia.

W zależności od rodzaju dolegliwości, o jakiej świadczy wyciek, wydzielina może mieć barwę:

  • przezroczystą,
  • zielonkawą,
  • brązową,
  • czerwoną,
  • białą,
  • żółtawą.

Zwróć uwagę na przyczyny wycieku z krwi z sutka - taka wydzielina nierzadko świadczy o stanie zapalnym, ale też o rozwoju nowotworów.

Niepokojąca powinna być obecność krwi w wydzielinie i towarzyszące temu objawy związane z:

  • gorączką,
  • powiększeniem węzłów chłonnych,
  • tkliwością i bolesnością piersi,
  • zniekształceniem piersi.

Czerwony wyciek to również zjawisko pojawiające się po urazie piersi. Z kolei biały wyciek z sutka może mieć związek z laktacją, wówczas wydostaje się klejąca wydzielina z sutka.

Przezroczysty wyciek z sutka

Tego typu wydzielina może świadczyć o różnych patologicznych zmianach wewnątrz piersi. Przezroczysty wyciek z sutka może mieć związek z rozstrzeniem przewodów wyprowadzających.

W przypadku, gdy surowiczemu wyciekowi z sutka towarzyszy odrobina krwi, całkiem możliwe, że pacjent ma brodawczaka wewnątrzprzewodowego. To niezłośliwy nowotwór piersi, który jednak wymaga dalszej diagnostyki.

Przezroczysty wyciek z brodawki podbarwiony krwią może mieć też związek z rakiem piersi, jednak bardzo istotne jest tu podejście do tego tematu z dystansem.

Warto pamiętać, że wyciek z piersi pojawia się zaledwie u kilku procent chorych na raka. Dlatego wydzielina z sutka częściej świadczy o innym zaburzeniu.

Zielony wyciek z sutka

Niektórzy mogą poczuć niepokój, gdy zobaczą zielony wyciek z sutka. Taki kolor może kojarzyć się z infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi, ale bardzo często ma związek z nieprawidłową pracą gruczołu tarczycy.

Warto więc potraktować taki zielony wyciek z piersi jako wskazówkę związaną z tym, jakie badania należy podjąć. Jeżeli zauważysz taką dolegliwość, czym prędzej zgłoś ją swojemu endokrynologowi. Specjalista zleci badania krwi pod kątem niedoczynności tarczycy.

Wyciek zielonego płynu z sutka może mieć też związek z ropniem piersi. Pojawia się wtedy dodatkowo wyczuwalny, miękki, bolesny guzek.

Brązowy wyciek z sutka

Kontrolą onkologiczną powinien być objęty przede wszystkim brązowy wyciek z sutka. Taki kolor może świadczyć o rozwijającym się nowotworze piersi. Lekarz może poddać badaniu samą wydzielinę, ale też sprawdzi poprzez USG lub mammografię obraz piersi.

Brązowy wyciek z piersi - podobnie jak ten przezroczysty podbarwiony krwią - może wskazywać też na niezłośliwe odmiany nowotworów, np. brodawczaka wewnątrzprzewodowego albo na rozstrzenie przewodów wyprowadzających.

Są to łagodne zmiany, które w pierwszym momencie mogą przypominać te złośliwe. Jednak nie powinny zezłośliwić.

Brązowy wyciek z brodawki sutkowej zgłoś lekarzowi pierwszego kontaktu. Lekarz POZ wypisze Ci skierowanie do onkologa. Możesz też powiadomić o tej dolegliwości ginekologa.

Żółty wyciek z sutka

U kobiet, które są w okresie okołoporodowym może rozwinąć się ropień połogowy. Ma on związek z zatkaniem przewodu mlecznego. W takiej sytuacji pojawia się infekcja bakteryjna, która objawia się poprzez żółty wyciek z sutka. Oprócz wydzieliny, pacjentka może borykać się również z innymi dolegliwościami.

Żółtemu wyciekowi z piersi towarzyszą takie symptomy jak:

  • ból i tkliwość piersi,
  • zaczerwienienie piersi,
  • podwyższona temperatura ciała.

Pamiętaj, że wyciek żółtego płynu z sutka to objaw charakterystyczny dla innych rodzajów ropni, które nie mają związku z połogiem.

Mogą też pojawić się u mężczyzn, wywołując analogiczne dolegliwości. Dodatkowo serowata wydzielina w tym kolorze, może świadczyć o zakażeniu grzybiczym.

Reklama

Co robić w przypadku wycieku z sutka i jak zapobiegać?

Każde nagłe pojawienie się wydzieliny z sutka wymaga kontroli lekarskiej.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą skorzystać ze wsparcia lekarza POZ, który pokieruje dalej w zależności od tego, jaką przyczynę (endokrynologiczną, onkologiczną, ginekologiczną) ustalił. Może wypisać np. skierowanie do endokrynologa albo onkologa.

Natomiast kobiety mogą bezpośrednio udać się do ginekologa.

Jeżeli nie chcesz czekać na skierowanie, masz możliwość umówienia się prywatnie do wymienionych specjalistów. W zaciszu gabinetu lekarz zleci odpowiednie badania. W niektórych przypadkach już w trakcie wizyty wykona część z nich, np. USG gruczołu piersiowego.

Pamiętaj, że niepokojące zmiany wykryjesz znacznie szybciej nim się rozrosną dzięki samobadaniu piersi. Kobiety powinny wykonywać je raz w miesiącu, w okresie od 3 do 5 dni po miesiączce.

Czytaj również

Bibliografia

  • T. Mierza i inni, Analiza metod diagnostycznych wycieku z brodawki sutkowej u pacjentek poddanych leczeniu operacyjnemu, Pol J Radiol, 2005; 70(1): 14-21, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/265860/mierzwa_kowalski_laskowski_plawski_bobek-billewicz_szabo-moskal_assessment_of_nipple_discharge_diagnostic_methods_2005.pdf?sequence=1&isAllowed=y, [dostęp: 28.09.2023].
  • P. Cichoń i inni, Rola szybkiej diagnostyki w hamowaniu progresji choroby — rozważania w świetle przypadków klinicznych raka piersi i doświadczeń własnych, Forum Medycyny Rodzinnej 2016, tom 10, nr 2, 102-109, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/47687/37353, [dostęp: 28.09.2023].
  • R. Matkowski, Warto prognostyczna ekspresji receptora estrogenowego i produktu genu nm23 w komórkach raka przewodowego piersi i ich korelacja z wybranymi parametrami klinicznymi, Rozprawa doktorska, s. 18, https://www.zdrowie.walbrzych.pl/upl/fileBrowser/medycyna-pracanaukowa-matkowski.pdf, [dostęp: 28.09.2023].
  • Smulska Kamila: Diagnostyka obrazowa gruczołów piersiowych, In: Wprowadzenie do diagnostyki obrazowej / Baron Jan, Pilch-Kowalczyk Joanna (eds.), 2012, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, ISBN 978-83-7509-173-1, pp. 144-152, https://ppm.edu.pl/info/article/SUM37964101dad543728f0a9a788adb2c2e/, [dostęp: 28.09.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Bolące sutki
Ból jajnika - przyczyny i objawy towarzyszące. Co pomaga na bolące jajniki?
Kobietę boli brzuch
Podobne artykuły
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?

Reklama