Najzdrowsze miejsce w internecie

Swędzenie piersi: sutków i skóry. Co oznacza?

Swędzenie piersi może oznaczać bakteryjne zapalenie sutka, ale też być skutkiem reakcji alergicznej, grzybicy lub łuszczycy, a nawet objawem rzadkiej i bardzo śmiertelnej odmiany raka.
Kobieta drapie się po piersi
źródło:123RF
Spis treści

Co może oznaczać swędzenie piersi?

Swędzenie piersi, jeśli nie jest wynikiem jednorazowego, incydentalnego podrażnienia, stanowić powinno powód do zaniepokojenia. Potencjalne przyczyny świądu mogą bowiem mieć podłoże infekcyjne, alergiczne, hormonalne, a nawet onkologiczne. 

Wymienić w tym kontekście można między innymi takie problemy zdrowotne, jak:

 •  zapalenie sutka (brodawek lub gruczołów sutkowych);
 • wyprysk kontaktowy – reakcja uczuleniowa spowodowana podrażnieniem chemicznym lub mechanicznym (np. działaniem proszku do prania lub perfum, czy uciskiem źle dobranego biustonosza);
 • typowa ige-zależna reakcja alergiczna (pokarmowa, wziewna), manifestująca się poprzez świąd skóry w różnych częściach ciała;
 • grzybica piersi, częsta zwłaszcza w przypadku kobiet karmiących;
 • łuszczyca – groźna i przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której zaburzony zostaje proces rogowacenia i łuszczenia się naskórka;
 • zapalny rak piersi – rzadki nowotwór objawiający się między innymi poprzez silny świąd brodawek sutkowych;
 • zmiany hormonalne w czasie ciąży, w okresie menopauzy, a także w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. 

Swędzenie sutków na skutek zapalenia piersi

Stan zapalny piersi jest stosunkowo często występującą infekcją, w szczególności u kobiet w okresie laktacji (problem ten dotyka 10-20 procent karmiących matek). U jego źródeł leży przede wszystkim niewłaściwa technika przystawiania dziecka do piersi lub niepełne ich opróżnianie. 

Efektem popełnionych błędów jest zastój pokarmu w przewodach mlekowych, a także pękanie brodawek. W dalszej kolejności dochodzi do zakażenia patogenami przekazywanymi bezpośrednio z buzi dziecka – w 95 procentach są to pałeczki gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). 

Do typowych objawów należą:

 • swędzenie sutków;
 • bolesność piersi;
 • zaczerwienienie, obrzęk;
 • ropień piersi (w dalszym etapie choroby);gorączka, dreszcze (sporadycznie);

Tego typu schorzenie nazywane jest połogowym zapaleniem piersi. Choroba ta występuje jeszcze w odmianie pozapołogowej, a więc nie związanej z karmieniem w pierwszych dniach życia dziecka. W tym przypadku mniejszą rolę odgrywają zakażenia Staphylococcus aureus, zagrożenie zaś stanowią także gronkowce koagulazoujemne, paciorkowce tlenowe oraz różnego typu beztlenowce. 

W mechanizmie powstawania infekcji także istotny jest zastój w przewodach mlecznych, lecz związany jest on w tym przypadku z zaburzeniami hormonalnymi. 

Swędzenie sutków a hormony

Odpowiedzialne za swędzenie sutków hormony to przede wszystkim prolaktyny, wydzielane przez przysadkę mózgową, a w mniejszym stopniu przez macicę i inne narządy. W kobiecym organizmie pełnią one szereg funkcji, między innymi są niezbędne do wzrostu gruczołów mlekowych w ciąży, a także stymulują laktację po urodzeniu dziecka. 

Ich nadmiar, spowodowany między innymi przez stres bądź nadużywanie niektórych leków (np. antybiotyków), powoduje poszerzenie przewodów mlecznych, wyciek wydzieliny z piersi (również u kobiet niekarmiących), a na koniec – wtórne nadkażenie bakteryjne. 

Swędzenie sutków w ciąży

Swędzenie sutków w ciąży to efekt opisanych zmian hormonalnych i związanych z nimi stanów zapalnych, ale nie tylko. W tym szczególnym okresie piersi wydatnie zwiększają swoją objętość, w związku z czym skóra w tym miejscu staje się cienka i rozciągnięta, sutki zaś są wyjątkowo tkliwe i wrażliwe na dotyk oraz wszelkiego rodzaju podrażnienia chemiczne i mechaniczne. 

Pojawić się mogą nietolerancje na składniki używanego na co dzień proszku do prania czy kosmetyku, a także substancje zawarte w spożywanych pokarmach. Dodatkowo w czasie ciąży spowolnieniu ulega praca gruczołów łojowych, w związku z czym skóra w wielu miejscach ciała staje się przesuszona i przez to swędząca. 

Czy swędzące piersi mogą oznaczać raka?

Swędzące piersi mogą też być objawem rzadkiej postaci nowotworu określanego skrótem IBC, od angielskiego Inflammatory Breast Cancer (zapalny rak sutka). Odmiana ta stanowi od 1 do 5 procent wszystkich tego typu schorzeń piersi i jest uznawana za bardzo inwazyjną, źle rokującą. 

W przebiegu choroby sutki stają się wyraźnie obrzęknięte, zaczerwienione, obolałe, skóra zaczyna przypominać strukturą skórkę pomarańczy, pojawia się też świąd. Komórki nowotworowe (pojedyncze, lecz występujące w bardzo dużej liczbie) w szybkim tempie zajmują nie tylko piersi, ale też okoliczne węzły chłonne, dlatego choroba ta postępuje gwałtownie, jest trudna w leczeniu i finalnie cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością. 

Swędzenie sutka u mężczyzn

Zdecydowanie rzadszą, ale również występującą przypadłością jest swędzenie sutka u mężczyzn. Także i w tym przypadku możliwe jest zapalenie piersi, przy czym z oczywistych względów ma ono charakter poza połogowy, a więc nie związany z laktacją. 

Również u mężczyzn dochodzi do zakażeń przede wszystkim za sprawą gronkowca złocistego, a przyczyną tego są zaburzenia hormonalne, w tym między innymi niedobór testosteronu. Choroba może być też następstwem bezpośredniego urazu klatki piersiowej. 

Ponadto swędzenie skóry na piersiach u mężczyzn związane jest z takimi problemami zdrowotnymi, jak wyprysk kontaktowy, alergia, łuszczyca, grzybica skóry. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Magdalena Nehring-Gugulska, Monika Żukowska-Rubik, Protokół leczenia zapalenia piersi, Ginekologia po Dyplomie 2016 05
 • Stany zapalne sutka - etiologia, rozpoznanie i leczenie, genetyk.pl
 • Inflammatory Breast Cancer, https://www.cancer.org
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Gruczoły łojowe - przerośnięte i zatkane. Jak odblokować?
Sucha skóra twarzy - co robić? Kremy i domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama