Znajdź chorobę

Torbiel jajnika - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel jajnika jest najczęstszą przyczyną powiększenia się tego gruczołu. Cysty mogą być w różnych rozmiarach i pojawić się u kobiet w każdym wieku. Jak objawia się torbiel jajnika? Niestety torbiele mogą pęknąć lub skręcić się, co w konsekwencji może doprowadzić do niedokrwienia jajnika i rozwoju martwicy. Jak wygląda leczenie tej choroby?

Spis treści

Torbiel (inaczej cysta) to przestrzeń otoczona przez cienką ścianę, wypełniona płynem lub treścią galaretowatą. Wyróżniamy torbiele prawdziwe i rzekome. Torbiel prawdziwa wyścielona jest tkanką nabłonkową, natomiast ściana torbieli rzekomej nie zawiera nabłonka, utworzona jest z tkanki budującej narząd, w którym rozwija się cysta. Torbiele mogą powstawać w wielu narządach (np. w trzustce, w nerce lub jajniku).

Torbiel jajnika - co to jest?

Torbiel jajnika to najczęstsza przyczyna powiększenia tego gruczołu. Cysty mogą przybierać różne rozmiary, od niewielkich kilkumilimetrowych do dużych, o średnicy kilkunastu centymetrów. Występują u kobiet w każdym wieku. Szacuje się, że około 95% wszystkich torbieli stwierdzanych w jajnikach ma charakter łagodny.

Jajnik - budowa

Jajnik to parzysty narząd zlokalizowany w miednicy, który jest gruczołem dokrewnym (gdyż produkuje hormony płciowe). U dorosłej kobiety każdy jajnik waży około 5-8 g i ma wymiary 2,5-5,0 na 1,5-3,0 cm.

W jajniku wyróżniamy 2 części:

 • korę,
 • rdzeń.

Zewnętrzna warstwa (kora) zawiera komórki jajowe na różnych etapach rozwoju zamknięte w obrębie pęcherzyków jajnikowy, natomiast warstwa wewnętrzna (rdzeń) zawiera m.in. komórki wnękowe, które produkują hormony sterydowe, głównie androgeny (męskie hormony płciowe). Jajnik pokryty jest jedną warstwą nabłonka powierzchniowego (tzw. mezotelialnego), pod nim znajduje się tkanka łączna włóknista, która tworzy tzw. błonę białawą.

Jajniki - fazy cyklu jajnikowego

W jajniku dojrzałej, zdrowej kobiety pod wpływem hormonów przysadkowych dochodzi do szeregu przemian, które powtarzają się co 28-30 dni i tworzą tak zwany cykl jajnikowy. Wyróżniamy 3 fazy cyklu jajnikowego:

 • Faza folikularna (proliferacyjna, zawarta pomiędzy 6-13 dniem cyklu). Pod wpływem FSH (folikulotropina produkowana w przysadce) dochodzi do rozwoju kilku pęcherzyków, z których ostatecznie jeden (tzw. pęcherzyk dominujący) przekształci się w pęcherzyk Graafa. Pęcherzyk jajnikowy zbudowany jest z komórek ziarnistych i tekalnych (osłonki). W dojrzewającym pęcherzyku namnażają się komórki ziarniste, które zaczynają wydzielać estrogeny. Znajdująca się tam komórka jajowa również ulega ostatecznym podziałom. Przysadka zaczyna wydzielać LH (luteinotropinę).
   
 • Owulacja. Pod wpływem zwiększonego stężenia LH dojrzały pęcherzyk Graafa uwalnia komórkę jajową, która przemieszcza się w stronę jajowodu.
   
 • Faza luteinotropowa (wydzielnicza, zawarta pomiędzy 15-28 dniem cyklu). Pęknięty pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte, które intensywnie produkuje różne hormony, m.in. progesteron. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej około 10-11 doby po owulacji ciałko żółte zaczyna zanikać. Spada również stężenie hormonów płciowych.

Pod wpływem hormonów jajnikowych błona śluzowa macicy również ulega cyklicznym przemianom. Wszystkie zmiany, które zachodzą co miesiąc w organizmie kobiety, tworzą cykl menstruacyjny.Bibliografia

 • Bręborowicz, G (red). ,„Ginekologia i położnictwo, tom 2” ,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2008
 • Stachura, J; Domagała, W ,„Patologia znaczy słowo o chorobie, tom 2 część II” ,PAU,Kraków 2005
 • Kozak –Pawulska, B; Sudoł –Szopińska, I; Jakubowski, W,„Anatomia prawidłowa i ultrasonograficzna jajnika, w tym obraz zmian zachodzących w trakcie cyklu jajnikowego.”, ss. 43-49,Medycyna Rodzinna ,2/2007
 • Dąbkowska-Huć, A; Skałba, P; Chełmicki, Z ,
Pytanie: Jaki rodzaj diety dotychczas stosowałaś/eś lub zamierzasz stosować?

  dieta Kwaśniewskiego

  dieta Dukana

  dieta pudełkowa

  dieta 1000 kcal

  nie stosowałam/em żadnej diety i nie zamierzam