Zespół Zollingera-Ellisona: więcej niż wrzody

Cierpisz na nawracające, uporczywe wrzody żołądka lub dwunastnicy? Próbowałeś już wszystkich dostępnych metod terapii i nic ci nie pomaga? Być może twoje problemy mają głębsze podłoże… słyszałeś kiedyś o zespole Zollingera-Ellisona?
Spis treści

Zespół Zollingera-Ellisona to dość rzadka choroba spowodowana obecnością guza zbudowanego z komórek produkujących hormon – gastrynę (stąd też nazwa guza – gastrinoma). Nowotwór ten lokalizuje się najczęściej w dwunastnicy, trzustce, a także w okolicznych węzłach chłonnych.

Fizjologiczna rola gastryny polega na pobudzaniu komórek żołądka do produkcji kwasu solnego. Efektem obecności guza produkującego nadmierne ilości gastryny jest więc – jak się łatwo domyślić – nadprodukcja kwasu solnego. Z kolei nadmiar kwasu solnego stanowi przyczynę powstawania wrzodów trawiennych, które są głównym objawem zespołu Zollingera-Ellisona.

Objawy choroby wrzodowej

Wrzody w zespole Zollingera-Ellisonaa wykazują szereg charakterystycznych cech. Zazwyczaj są mnogie, uporczywie nawracają pomimo leczenia (farmakologicznego, a nawet operacyjnego) i co ciekawe – umiejscawiają się nie tylko w swojej „typowej” lokalizacji, czyli w żołądku, ale też w innych, niespotykanych zazwyczaj częściach przewodu pokarmowego: w dwunastnicy, a nawet w jelicie!

Chorobie wrzodowej żołądka towarzyszyć mogą też biegunki. Ich przyczyn upatruje się w inaktywacji trzustkowych enzymów trawiennych, które by działać, potrzebują zasadowego – a nie kwaśnego, spowodowanego nadmiarem kwasu solnego – pH, a także uszkodzeniem nabłonka jelit przez wspomniany wcześniej kwas solny. Pacjenci z zespołem Zollingera-Ellisona często cierpią też na ciężkie zapalenie przełyku.

Rozpoznanie zespołu Zollingera-Ellisona opiera się na gastroskopii, w której stwierdza się obecność licznych zazwyczaj wrzodów, w żołądku i dwunastnicy, oraz przerost fałdów błony śluzowej żołądka. Duże znaczenie mają też badania obrazowe (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) oraz scyntygrafia, które pozwalają uwidocznić zmianę guzowatą i określić jej lokalizację.

Czytaj także: Przepuklina rozworu przełykowego

Wykrywanie choroby

Potwierdzeniem rozpoznania zespołu Zollingera-Ellisona są badania laboratoryjne wykazujące zwiększenie wydzielania kwasu solnego przez żołądek oraz znaczny wzrost powyżej normy stężenia gastryny we krwi.

Czasem wykonuje się też tzw. test sekretynowy polegający na wstrzyknięciu dożylnym sekretyny i pomiaru stężenia gastryny we krwi po 2, 5, 10 i 20 min badania. U osób zdrowych stężenie gastryny we krwi po podaniu sekretyny nie zwiększa się lub zwiększa nieznacznie. Duży wzrost poziomu gastryny we krwi po podaniu sekretyny wskazuje na obecność guza gastrynowego (gastrinomy), a tym samym potwierdza zespoł Zollingera-Ellisona.

Leczenie

Leczenie zespołu Zollingera-Ellisona ma na celu doprowadzenie do wygojenia się owrzodzeń oraz, w miarę możliwości, odnalezienie i usunięcie guza (ewentualnie guzów) wydzielających gastrynę. Wygojenie wrzodów można uzyskać, stosując leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego (omeprazol, pontorazol itd.). U chorych, u których zlokalizowano nowotwór, stosuje się leczenie chirurgiczne. Niektórzy wymagają ponadto leczenia onkologicznego.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku - co oznacza? Objawy
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama