Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby

Odrobaczanie ludzi to temat bardzo kontrowersyjny - dla jednych to konieczność, dla innych niepotrzebna, a czasem groźna procedura. Zobacz, kto jest najbardziej narażony na kontakt z pasożytami ludzkimi i jakimi preparatami najlepiej je zwalczać. Jakie mogą być tego skutki uboczne?
Robaki w układzie pokarmowym
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Odrobaczanie ludzi jest kwestią sporną w świecie medycyny. Jedni uważają, że jest do zbędne, a inni, że konieczne.
 • Lista pasożytów, które mogą rozwijać się w ludzkim organizmie jest długa. Co się na niej znajduje?
 • Odrobaczanie ludzi to proces, który można przeprowadzić za pomocą różnych preparatów i domowych sposobów. Czy może to powodować skutki uboczne?
SPRAWDŹ TEŻ: Objawy występowania pasożytów ludzkich. Oczyszczanie
Spis treści

Reklama

Jakie pasożyty mogą wystąpić u ludzi?

Lamblia jelitowa, pełzak czerwonkiowsiki, tasiemce, glista ludzka, włosień kręty, świerzbowiec ludzki, wesz ludzka - lista pasożytów, które mogą rozwijać się w ludzkim organizmie jest długa.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że problem może dotyczyć co dziesiątego mieszkańca Ziemi, zwłaszcza dzieci, które nie przywiązują takiej uwagi do dbania o higienę i regularnie wkładają do ust nieumyte dłonie.

Często to one są w rodzinie pierwszym nosicielem pasożytów. Bywa też, że są żywicielem pośrednim, a żywicielem ostatecznym zostaje organizm innego członka rodziny lub innej obcej osoby.

Reklama

Jak można zarazić się pasożytem?

W Internecie znajdziemy wiele sposobów na to jak się odrobaczyć. Nie wszystkie jednak są równie skuteczne i bezpieczne. Świat medycyny konwencjonalnie podchodzi też w różny sposób do odrobaczania człowieka.

Jedni lekarze uważają, że nie ma potrzeby, by ludzie się odrobaczali, inni, zwłaszcza zwolennicy bardziej naturalnych metod są zdania, że to niezbędna procedura zwłaszcza u dzieci, które często bawią się na placach zabaw i w piaskownicach oraz u rodzin, w domach których mieszkają psy i koty.

W kręgu ryzyka mogą być także zwolennicy:

 • sushi,
 • tatara,
 • mięsa,
 • wędlin pochodzących z podejrzanego źródła.

Reklama

Objawy zarażenia pasożytami

Zanim jednak zdecydujemy się na jeden ze sposobów na odrobaczanie trzeba w badaniach laboratoryjnych potwierdzić obecność pasożytów w organizmie, co nie jest taką prostą sprawą, bo np. badanie kału na pasażyty może nie dać wiarygodnego wyniku.

Pasożyty ludzkie można wykryć także we krwi, moczu, treści dwunastniczej lub innym materiale biologicznym.

Diagnostyka przebiega łatwiej, gdy następują takie objawy jak, np.:

 • świąd w okolicy odbytu,
 • bladość skóry,
 • utrata apetytu,
 • nadpobudliwość,
 • zaburzenia koncentracji,
 • gorączka,
 • nerwowość,
 • problemy ze snem.

Reklama

Leki na odrobaczanie

Jeśli badania potwierdzą, że mamy problem z pasożytami walkę z nimi warto rozpocząć pod okiem lekarza. Może on przepisać leki, np. tabletki bądź krople na receptę na odrobaczanie ludzi.

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z tych leków poradzą sobie jedynie z dorosłymi formami pasożytów, działając na ich układ mięśniowo-nerwowy i nie są pomocne w walce z larwami. Takie ograniczone działanie ma np. prazykwantel, który zwalcza tasiemca.

Do leków, które działają toksycznie także na jaja i larwy pasożytów należą:

 • niklozamid (zwalcza różne rodzaje tasiemca),
 • albendazol (zwalcza glistę ludzką, włosogłówkę ludzka, owsiki i niektóre tasiemce),
 • mebendazol (zwalcza owsiki, włosogłówkę, glistę ludzką, tęgoryjce).

Kapsułki i tabletki odrobaczające łączą w sobie nawet kilka naturalnych składników. Warto wybrać te najbardziej sprawdzone, a przed zakupem zapoznać się z ich składem. Część środków przeciwko pasożytom działa również na inne patogeny, np. wirusy czy grzyby Candida.

Dzięki temu organizm jest chroniony kompleksowo. Takie produkty dostępne są w Polsce bez recepty i można je kupić wygodnie przez Internet lub na miejscu w aptece.

Reklama

Skutki uboczne i przeciwwskazania odrobaczania ludzi

Decydując się na kurację farmakologiczna trzeba oczywiście pamiętać o możliwych skutkach ubocznych, gdyż środki na odrobaczanie dla ludzi są względnie bezpieczne, ale mogą obciążać wątrobę. Może zatem wystąpić biegunka, mdłości, bóle głowy czy wymioty.

Sporo jest także ograniczeń w stosowaniu farmaceutyków. Kuracji takiej nie można przeprowadzać u ciężarnych, matek karmiących i dzieci do drugiego roku życia.

Reklama

Domowe sposoby na odrobaczanie organizmu

Kurację farmakologiczną można wesprzeć różnymi metodami odrobaczania i lekami bez recepty, pod warunkiem, że zaakceptuje je lekarz prowadzący. Medycyna naturalna oferuje w tym przypadku kilka produktów, zwłaszcza:

 • oregano w postaci oleju (do 4 kropli olejku wymieszać z wodą i cytryną, pić 2-3 razy dziennie),
 • piołun (można kupić gotową nalewkę z dodatkiem różnych ziół, w tym szałwii i tymianku),
 • czarny orzech w postaci nalewki,
 • pau d’arco - zioło może występować w postaci kapsułek,
 • pestki dyni - w postaci oleju lub mikstury (70 pestek dyni zmiażdżyć z odrobiną wody i cukru, podzielić na 3 części i przez 3 dni zjadać na czczo, po 5 godzinach popijać łyżką oliwy z oliwek). Znajdująca się w pestkach dyni kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy pasożytów,
 • przyprawy i zioła na odrobaczanie mają gorzki i ostry smak (goździk, pieprz czerwony, mięta, tymianek),
 • balsam kapucyński,
 • sok z kiszonej kapusty,
 • sok z buraków.

Decydując się wyłącznie na ziołowe preparaty trzeba jednak pamiętać, że osłabiają one działanie pasożytów, ale nie powodują ich wydalenia z organizmu tak jak to robią tabletki na robaki dla ludzi. Po zaprzestaniu kuracji problemy mogą znów wrócić.

Ziołowe kuracje nie są polecane także do walki z tasiemcem, gdyż drażniące go substancje mogą spowodować, że pasożyt przemieści się z przewodu pokarmowego w inne części ciała. Z tego właśnie powodu nie jest zalecana np. kuracja rycynowa.

Nikomu nie zaszkodzi, jeśli na dwa miesiące wprowadzi kilka modyfikacji w codziennym jadłospisie. Dieta przy odrobaczaniu powinna być pozbawiona cukru, mleka i pszenicy, a zawierać dużo białka i błonnika, który pomoże w usuwaniu pasożytów na zewnątrz.

Reklama

Jak zapobiegać pasożytom?

Żeby odrobaczanie nie było konieczne musimy pamiętać o kilku zasadach, które uchronią nas przed pasożytami. Najbardziej banalnym, ale często lekceważonym zaleceniem jest częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem potraw i jedzeniem.

Dotyczy to szczególnie dzieci, które wróciły z zabawy w piaskownicy, ogrodzie czy placu zabaw. Oprócz tego musimy pamiętać o takich działaniach profilaktycznych, jak:

 • myciu warzyw i owoców przed jedzeniem (niektórzy polecają moczenie tych produktów przez 10-15 minut w wodzie z octem lub wyciągiem z pestek grejpfruta, dopiero po tym czasie trzeba je wypłukać pod bieżącą wodą. Dotyczy to też jagód, na których lisy i wilki zostawiają jaja bąblowca),
 • zabezpieczanie domowej piaskownicy przed odchodami zwierząt,
 • stosowanie ochronnych rękawic do prac w ogrodzie,
 • unikanie jedzenia surowego mięsa i surowego mleka,
 • unikanie kupowania mięsa z nielegalnego uboju i wytworzonych z niego wędlin,
 • dbanie o czystość zwierząt domowych,
 • regularne odrobaczanie kotów i psów.

Czy warto odrobaczać ludzi, a w szczególności dzieci, profilaktycznie? Wielu lekarzy twierdzi, że nie jest konieczne zapobiegawcze przyjmowanie leków. Inni twierdzą, że naturalne odrobaczanie może jednak pomóc w okresach osłabionej odporności, a więc wiosną i jesienią. Przed rozpoczęciem takiej procedury zawsze należy poradzić się specjalisty.

 

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Jolanta Popielska, Magdalena Marczyńska, Zarażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego, Standardy medyczne, 2013.
 • Katarzyna Niewiadomska, Jak pasożyty opanowują swoich żywicieli?; Tom 54 Nr 1, 2017.
 • Danuta Prokopowicz, Alicja Wasiluk, Magdalena Rogalska, Oportunistyczne inwazje pasożytnicze zagrażające człowiekowi, 2005.
 • Tamara Lebedewa, Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Wydawnictwo Vital, 2019.
 • Stengler Mark, Balch James F., Young Balch, Recepta Na Leki Naturalne, 2017.
 • Popielska, J. (2014). Czy naprawdę „rutynowe odrobaczanie” dzieci jest tak niebezpieczne?, 500 pytań z pediatrii. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.12.13. [data dostępu: 21.03.2023]
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Wizualizacja uchyłków esicy
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda