NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby

Odrobaczanie ludzi – temat bardzo kontrowersyjny, dla jednych to konieczność, dla innych niepotrzebna, a czasem groźna procedura. Zobacz kto najbardziej jest narażony na kontakt z pasożytami ludzkimi i jakimi preparatami najlepiej je zwalczać.
Robaki w układzie pokarmowym
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Lista pasożytów, które mogą rozwijać się w ludzkim organizmie jest długa. Szacuje się, że nosicielem pasożytów może być co dziesiąty mieszkaniec Ziemi, a zwłaszcza dzieci, które gorzej dbają o higienę.
 • Odrobaczanie człowieka jest tematem dość kontrowersyjnym. Zwolennicy medycyny konwencjonalnej uważają, że jest to potrzebne, inni lekarze twierdzą, że nie. Warto pamiętać, że istnieje wiele sposobów na odrobaczanie, ale nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne.
 • Podstawą do podjęcia decyzji o odrobaczaniu jest potwierdzenie obecności pasożytów w organizmie. Nie jest to jednak proste, ponieważ samo badanie kału może nie dać wiarygodnych wyników. Należy wówczas zbadać również krew, mocz i inne materiały biologiczne.
 • Decydując się na kurację farmakologiczna trzeba pamiętać o możliwych skutkach ubocznych. Istnieją również ograniczenia w odrobaczaniu lekami u ciężarnych, matek karmiących i dzieci do drugiego roku życia.
SPRAWDŹ TEŻ: Objawy występowania pasożytów ludzkich. Oczyszczanie
Spis treści

Lamblia jelitowa, pełzak czerwonkiowsiki, tasiemce, glista ludzka, włosień kręty, świerzbowiec ludzki, wesz ludzka lista pasożytów, które mogą rozwijać się w ludzkim organizmie jest długa. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że problem może dotyczyć co dziesiątego mieszkańca Ziemi, zwłaszcza dzieci, które gorzej dbają o higienę i regularnie wkładają do ust nieumyte ręce.

Często to one są w rodzinie pierwszym nosicielem pasożytów, bywa, że są żywicielem pośrednim, a żywicielem ostatecznym zostaje organizm innego członka rodziny lub innej obcej osoby.

Jak można zarazić się pasożytem?

W internecie znajdziemy wiele sposobów na to jak się odrobaczyć. Nie wszystkie jednak są równie skuteczne i bezpieczne. Świat medycyny konwencjonalnie podchodzi też w różny sposób do odrobaczania człowieka – jedni lekarze uważają, że nie ma takiej potrzeby, inni, zwłaszcza zwolennicy bardziej naturalnych metod są zdania, że to niezbędna procedura zwłaszcza u dzieci, które często bawią się na placach zabaw i w piaskownicach oraz u rodzin, w domach których mieszkają psy i koty.

W kręgu ryzyka mogą być także zwolennicy:

 • sushi,
 • tatara,
 • mięsa,
 • wędlin pochodzących z podejrzanego źródła.

Zanim jednak zdecydujemy się na jeden ze sposobów na odrobaczanie trzeba w badaniach laboratoryjnych potwierdzić obecność pasożytów w organizmie, co nie jest taką prostą sprawą, bo np. badanie kału na pasażyty może nie dać wiarygodnego wyniku. Pasożyty ludzkie można wykryć także we krwi, moczu, treści dwunastniczej lub innym materiale biologicznym.

Leki na receptę na odrobaczanie

Jeśli badania potwierdzą, że mamy problem z pasożytami walkę z nimi warto rozpocząć pod okiem lekarza. Może on przepisać leki na receptę, które pomogą usunąć pasożyty. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z tych leków poradzą sobie jedynie z dorosłymi formami pasożytów działając na ich układ mięśniowo-nerwowy i nie są pomocne w walce z larwami.

Takie ograniczone działanie mają:

 • pyrantel (zwalcza owsiki, glisty ludzką)
 • prazykwantel (zwalcza tasiemca)

Do leków, które działają toksycznie także na jaja i larwy pasożytów należą:

 • niklozamid (zwalcza różne rodzaje tasiemca)
 • albendazol (zwalcza glistę ludzką, włosogłówkę ludzka, owsiki i niektóre tasiemce)
 • mebendazol (zwalcza owsiki, włosogłówkę, glistę ludzką, tęgoryjce)

Decydując się na kurację farmakologiczna trzeba oczywiście pamiętać o możliwych skutkach ubocznych, bo leki te są bezpieczne, ale mogą obciążać wątrobę. Sporo jest także ograniczeń w stosowaniu farmaceutyków. Kuracji takiej nie można przeprowadzać u ciężarnych, matek karmiących i dzieci do drugiego roku życia.

Kapsułki i tabletki przeciw pasożytom łączą w sobie nawet kilka naturalnych składników. Warto wybrać te najbardziej sprawdzone, a przed zakupem zapoznać się z ich składem. Część preparatów przeciwko pasożytom działa również na inne patogeny, np. wirusy czy grzyby Candida.

Dzięki temu organizm jest chroniony kompleksowo. Takie produkty dostępne są w Polsce bez recepty i można je kupić wygodnie przez Internet.

Domowe sposoby na odrobaczanie organizmu

Kurację farmakologiczną można wesprzeć różnymi metodami odrobaczania bez recepty, pod warunkiem, że zaakceptuje je lekarz prowadzący. Medycyna naturalna oferuje tu kilka produktów, zwłaszcza:

 • oregano w postaci oleju (do 4 kropli olejku wymieszać z wodą i cytryną, pić 2-3 razy dziennie),
 • piołun (można kupić gotową nalewkę z dodatkiem różnych ziół, w tym szałwii i tymianku),
 • czarny orzech w postaci nalewki,
 • pau d’arco – zioło może występować w postaci kapsułek,
 • pestki dyni – w postaci oleju lub mikstury (70 pestek dyni zmiażdżyć z odrobiną wody i cukru, podzielić na 3 części i przez 3 dni zjadać na czczo, po 5 godzinach popijać łyżką oliwy z oliwek). Znajdująca się w pestkach dyni kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy pasożytów,
 • przyprawy i zioła na odrobaczanie mają gorzki i ostry smak (goździk, pieprz czerwony, mięta, tymianek),
 • balsam kapucyński,
 • sok z kiszonej kapusty,
 • sok z buraków.

Decydując się wyłącznie na ziołowe preparaty trzeba jednak pamiętać, że osłabiają one działanie pasożytów, ale nie powodują ich wydalenia z organizmu. Po zaprzestaniu kuracji problemy mogą znów wrócić.

Ziołowe kuracje nie są polecane także do walki z tasiemcem, gdyż drażniące go substancje mogą spowodować, że pasożyt przemieści się z przewodu pokarmowego w inne części ciała. Z tego właśnie powodu nie jest zalecana np. kuracja rycynowa.

Nikomu nie zaszkodzi, jeśli na dwa miesiące wprowadzi kilka modyfikacji w codziennym jadłospisie. Dieta przy odrobaczaniu powinna być pozbawiona cukru, mleka i pszenicy, a zawierać dużo białka i błonnika, który pomoże w usuwaniu pasożytów na zewnątrz.

Twój lekarz online
Konsultacja - problemy żołądkowe
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Jak zapobiegać pasożytom?

Żeby odrobaczanie nie było konieczne musimy pamiętać o kilku zasadach, które uchronią nas przed pasożytami. Najbardziej banalnym, ale często lekceważonym zaleceniem jest częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem potraw i jedzeniem. Dotyczy to szczególnie dzieci, które wróciły z zabawy w piaskownicy, ogrodzie czy placu zabaw. Oprócz tego musimy pamiętać o:

 • myciu warzyw i owoców przed jedzeniem (niektórzy polecają moczenie tych produktów przez 10-15 minut w wodzie z octem lub wyciągiem z pestek grejpfruta, dopiero po tym czasie trzeba je wypłukać pod bieżącą wodą. Dotyczy to też jagód, na których lisy i wilki zostawiają jaja bąblowca),
 • zabezpieczanie domowej piaskownicy przed odchodami zwierząt,
 • stosowanie ochronnych rękawic do prac w ogrodzie,
 • unikanie jedzenia surowego mięsa i surowego mleka,
 • unikanie kupowania mięsa z nielegalnego uboju i wytworzonych z niego wędlin,
 • dbanie o czystość zwierząt domowych,
 • odrobaczanie kotów i psów cztery razy w roku.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jolanta Popielska, Magdalena Marczyńska, Zarażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego, Standardy medyczne, 2013
 • Katarzyna Niewiadomska, Jak pasożyty opanowują swoich żywicieli?; Tom 54 Nr 1, 2017
 • Danuta Prokopowicz, Alicja Wasiluk, Magdalena Rogalska, Oportunistyczne inwazje pasożytnicze zagrażające człowiekowi, 2005
 • Tamara Lebedewa, Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Wydawnictwo Vital, 2019
 • Stengler Mark, Balch James F., Young Balch, Recepta Na Leki Naturalne, 2017
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem – co oznacza w trakcie?
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed okresem – co oznacza w trakcie?
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku - co oznacza? Objawy

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama