Czarny stolec - co oznacza w ciąży i po alkoholu? Leczenie

Co oznacza czarny stolec? Smoliste zabarwienie może być efektem diety, nadużywaniem alkoholu, przyjmowaniem leków, lecz najczęściej wynika z krwawienia z układu pokarmowego. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Jakie zatem są przyczyny czarnego stolca?
Korzystanie z toalety
Źródło: 123RF
Spis treści

Kolor i konsystencja kału wskazują na funkcjonowanie układu pokarmowego. Prawidłowy stolec ma brązową barwę, jest zwarty i jednolity. Jeśli te parametry się zmieniają może to świadczyć schorzeniach układu pokarmowego, dlatego nie należy lekceważyć zmian w wyglądzie kału.

Czarny stolec – przyczyny

Czarny kolor stolca jest spowodowany domieszką krwi, która pochodzi z krwawienia z układu pokarmowego, najczęściej z górnego odcinka. Występuje wtedy czarny, smolisty stolec, który nie tylko barwą przypomina smołę, lecz także konsystencją. Jeśli krwawienie jest obfite pojawiają się smoliste biegunki, gdyż krew wzmaga perystaltykę jelit.

Zatem o czym świadczy czarny stolec? Może sygnalizować następujące schorzenia:

 • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
 • nieżyt żołądka,
 • refluks przełyku,
 • pęknięcie żylaków przełyku,
 • gastropatię krwotoczną,
 • zespół Mallory-Weissa,
 • niedokrwienie jelit,
 • hemoroidy,
 • szczelinę odbytu,
 • nowotwór odbytu,
 • nowotwór jelita grubego.

Jednak może również występować:

 • czarny stolec po żelazie,
 • czarny stolec po bizmucie,
 • czarny stolec po węglu lekarskim,
 • czarny stolec po burakach, wiśniach, jagodach, szpinaku, lukrecji.

Jeśli czarny stolec nie jest wynikiem przyjmowania leków czy spożywania barwiącej żywności należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Można także samodzielnie wykonać test na obecność krwi utajonej w kale. Dostępny jest w niemal każdej aptece. Jeśli wyjdzie pozytywny konsultacja lekarska jest niezbędna.

Zobacz: Krew w kale u dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy i leczenie

Czarny stolec w ciąży

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, makro i mikro elementy – także na żelazo. Wiele przyszłych mam boryka się z anemią, dlatego zalecana jest im suplementacja żelaza. Wtedy też mogą pojawiać się czarne stolce, które są naturalną reakcją organizmu na dużą dawkę żelaza.

Jeśli jednak kobieta nie przyjmuje żelaza, a także innych suplementów diety zawierających ten pierwiastek należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, gdyż może być to oznaką krwawienia z układu pokarmowego.

Czarny stolec po porodzie może być skutkiem suplementacji żelaza lub występujących hemoroidów, które zostały uszkodzone lub uwrażliwione podczas silnego parcia. W takim przypadku trzeba udać się do specjalisty.

Czarny stolec po alkoholu

Alkohol działa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu, także układu pokarmowego. Duża ilość napojów wysokoprocentowych uszkadza śluzówkę.

Etanol działa destrukcyjnie na delikatne enterocyty, które wyścielają ściany żołądka oraz jelita cienkiego. Może to doprowadzić do krwotocznego zapalenia błony śluzowej żołądka, którego objawem jest właśnie czarny stolec.

Oprócz alkoholu to schorzenie powodowane jest również przez zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych, aspiryny, diklofenaku oraz niesteroidowych leków zapalnych.

Jeśli czarny stolec zdarzył się jednorazowo nie należy wpadać w panikę. Jeśli jednak się powtarza należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Czarny stolec u dziecka

Czarny stolec u dziecka może być wywołany działaniem leków – przede wszystkim tych, które zawierają żelazo. Może go wywołać również zmiana diety np. wprowadzenie buraków, jagód czy wiśni, które zabarwiają kał.

W dzieci karmionych piersią istnieje możliwość dostania się krwi matki do układu pokarmowego dziecka przez pęknięte brodawki sutkowe. Dlatego po wystąpieniu czarnego stolca i najmłodszych warto zwrócić uwagę także na ten aspekt.

Jeśli jednak nie wystąpiły powyższe czynniki lub dziecko przyjmuje dużą dawkę niesteroidowych leków zapalnych należy pilnie udać się do lekarza, gdyż czarny stolec jest oznaką krwawienia z układu pokarmowego.

Zobacz też: Helicobacter pylori – czym jest? Objawy, leczenie, test

Czarny stolec po żelazie

Występowanie czarnego stolca w trakcie przyjmowania żelaza jest naturalną reakcja organizmu i nie należy się nią niepokoić. Przeciwnie – jeśli nie dochodzi do zmiany barwy kału to oznacza, że jest ono przyjmowane nieregularnie lub nie wchłania się prawidłowo.

Jeśli dodatkowo występują silne biegunki lub inne dolegliwości trawienne może być konieczna zmiana dawki leku przez lekarza.

Niezwłocznej konsultacji lekarskiej wymaga pojawienie się świeżej krwi w stolcu, gdyż jest to oznaka krwawienia z układu pokarmowego.

Czarny stolec – leczenie

Leczenie czarnego stolca należy rozpocząć od analizy diety sprzed ostatnich 24-48 godzin, a także przyjmowanych leków. Jeśli nie ma tam barwiącej żywności lub leków zawierających żelazo, bizmut czy węgiel lekarski warto wykonać test na obecność krwi utajonej w kale.

W przypadku pozytywnego wyniku lub powtarzających się czarnych stolców należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do specjalisty.

Gastrolog wykona serię niezbędnych badań, które odnajdą źródło krwawienia i pomogą postawić diagnozę. Na tej podstawie lekarz dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne lub w razie potrzeby chirurgiczne.

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku - co oznacza? Objawy
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama