Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Gastroskopia. Czy badanie boli? Przygotowanie do gastroskopii - wszystko, co trzeba wiedzieć

Gastroskopia nie jest przyjemnym badaniem i u wielu pacjentów wywołuje ogromny stres. Jednak im lepiej jesteśmy do niej przygotowani, tym praca lekarza będzie sprawniejsza, a dyskomfort badanego mniejszy. Niestety nie wszyscy wiedzą, że przygotowanie do badania gastrologicznego powinno się rozpocząć już dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem.
Badanie gastroskopijne
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Gastroskopia pozwala lekarzowi zbadać powierzchnię przełyku, żołądka i dwunastnicy a także ocenić stan śluzówki. Niestety - nie jest to przyjemne badanie.
  • Przygotowanie do gastroskopii to bardzo ważna część badania. Im lepiej uda się nam to zrobić, tym sprawniej przebiegnie gastroskopia.
  • Przygotowania do gastroskopii należy rozpocząć wcześnie. W niektórych przypadkach już nawet dwa tygodnie przed badaniem.
SPRAWDŹ TEŻ: Badania endoskopowe. Na czym polegają?
Spis treści

Gastroskopia jest badaniem, które pozwala lekarzowi dokładnie zobaczyć prawie całą powierzchnię przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz ocenić stan śluzówki i w razie potrzebny pobrać wycinek do dalszego badania.

Gastroskopia. Na czym polega badanie?

Najczęściej jest zlecana, gdy pacjent skarży się na bóle brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagi, gdy istnieje podejrzenie wrzodów żołądka lub dwunastnicy, choroby nowotworowej, u pacjenta występuje trudność w połykaniu czy krwawienie z przewodu pokarmowego. Zdarza się, że gastroskopia jest badaniem przesiewowym u osób z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta, po przebytej resekcji żołądka i u pacjentów długotrwale stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Reklama

Czy gastroskopia boli?

To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Choć to badanie, podczas którego czujemy się niekomfortowo, to nie jest bolesne. Gastroskopię wykonuje się za pomocą endoskopu z torami wizyjnymi, które przekazują obraz z wnętrza organizmu na ekran monitora. Przed badaniem lekarz znieczula tylną ścianę gardła za pomocą lidokainy w areozolu (choć można też przeprowadzić gastroskopię pod narkozą, to zazwyczaj krótkie znieczulenie ogólne), po czym przez usta lub przez nos wprowadza endoskop.

Pacjent leży na lewym boku z głową lekko uniesioną na poduszce, między zębami trzyma plastikowy ustnik, który ma zapobiegać przygryzaniu endoskopu. Badany może mieć odruchy wymiotne, może mu się odbijać, a z jego ust będzie wypływać ślina, są to jednak normalne zjawiska.

Badanie jest szybsze i mniej uciążliwe, jeśli pacjent został wcześniej poinformowany o tym, jak przebiega gastroskopia. Gdy wie, co go czeka, łatwiej przychodzi opanowanie zdenerwowania, co pozwala oddychać spokojnie i miarowo. A to ułatwia badanie.

Reklama

Przygotowanie do gastroskopii

Przygotowanie do gastroskopii jest bardzo ważne. Już na tydzień przed planowanym badaniem pacjent powinien odwiedzić lekarza rodzinnego, który może zdecydować o zmianie przyjmowanych leków. Przed badaniem trzeba odstawić niektóre farmaceutyki, zwłaszcza takie, które zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Nie wolno zażywać: aspiryny,  klopidogrelu, tikagrelolu, prasugrelu oraz doustnych antykoagulantów: acenokumarolu, warfaryny, rywaroksabanu i dabigatranu.

Leki na żołądek powinny być odstawione na 14 dni przed badaniem, leki obniżające krzepliwość krwi na tydzień przed gastroskopią. Lekarz wykonujący badanie musi też wiedzieć, czy pacjent choruje na cukrzycę.

Może się także okazać, że pacjent przed gastroskopią otrzyma antybiotyk. Muszą się z tym liczyć osoby np. ze sztucznymi zastawkami serca, po zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub z obniżoną liczbą krwinek białych.

Reklama

Ile godzin przed gastroskopia nie wolno jeść?

W dniu badania ostatni posiłek może zostać zjedzony na 6-8 godzin przed gastroskopią. Cztery godziny przed badaniem nie wolno pić, palić papierosów, a nawet żuć gumy. Jeżeli gastroskopia jest wykonywana do południa, pacjent nie powinien w ogóle tego dnia jeść. Gdy badanie przeprowadzane jest po południu, rano można zjeść jedynie kisiel lub galaretkę i wypić słabą herbatę lub wodę.  Zalecenia te mają pomóc w opróżnieniu górnego odcinka przewodu pokarmowego z treści pokarmowej i umożliwić odpowiednie przeprowadzenie badania. Przed gastrologią trzeba też wyjąć protezy zębowe.

Pacjenci na stałe zażywający leki na nadciśnienie tętnicze, choroby serca i padaczkę mogą przyjąć rano normalną dawkę leku i popić ją małą ilością wody.

Reklama

Ile trwa gastroskopia?

Badanie zazwyczaj trwa około 15-30 minut, potem pacjent powinien zostać jeszcze przez dwie godziny pod obserwacją lekarza. Przez dwie godziny po gastroskopii pacjent nie powinien jeść, pić i palić, do normalnej diety może wrócić dopiero po 24 godzinach. Po wykonaniu gastroskopii ze znieczuleniem ogólnym pacjent powinien wyjść do domu z osobą towarzyszącą, nie może też prowadzić auta przez co najmniej 12 godzin. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Berthold Block, Guido Schachschal, Hartmut Schmidt, Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2007
  • Przygotowanie do gastroskopii, Szpital Św. Wojciecha, https://www.szpitalswwojciecha.pl/ssw/wp-content/uploads/2018/06/Przygotowanie-do-gastroskopii.pdf (dostęp 06.08.2021)
  • Franciszek Kokot, Lidia Hyla-Klekot, Stefan Kokot, Badania laboratoryjne Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015
  • Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego” Block B, Schachschal G, Schmidt H wydanie polskie pod redakcją naukową prof. A. Nowaka, Warszawa 2007
  • Bruce E. Sands, Gastroenterologia – przewodnik ekspertów Mount Sinai. Tom 1, Lublin 2018
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Badania endoskopowe
Rynoskopia - rodzaje. Na czym polega wziernikowanie nosa i czy boli?
Badanie rynoskopii
Jakie są przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii?
Wizyta u lekarza w sprawie kolonoskopii
Podobne artykuły
Badanie endoskopowe
ECPW - zalecenia, cel badania i najczęstsze powikłania
Niekompletne puzzle z wizerunkiem macicy
Kiedy wykonuje się badanie drożności jajowodów (HSG)?
Badanie retroskopijne
Rektoskopia - co to jest i co wykrywa? Przygotowanie i cena
Aparat do histeroskopii
Histeroskopia operacyjna a histeroskopia diagnostyczna - jakie są różnice?
Badanie diagnostyczne pęcherza moczowego
Cystoskopia - co to jest? Cena i przygotowanie do badania

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!