Złamanie nosa – objawy, leczenie

Złamanie nosa to najczęstszy uraz motocyklistów, rowerzystów, ofiar wypadków czy chuliganów. Zobacz, czym się objawia i jak je leczyć.

Spis treści

Złamaniu towarzyszy przerwanie błony śluzowej nosa, co doprowadza do obfitego krwawienia. Bardzo szybko rozwija się obrzęk tkanek miękkich, mogą pojawiać się krwiaki. Jeśli dojdzie do zakażenia, w skrajnych przypadkach ropień może doprowadzić do martwicy chrząstki, co skutkuje deformacją nosa.

Dlatego objawami złamania nosa są: ostry ból, zniekształcenia lub przemieszczenia nosa, obrzęk, krwiak, krwawienie z nosa. Mogą także wystąpić bóle i zawroty głowy, łzawienie, zaburzenia węchu. Złamanie może być otwarte oraz zamknięte.

Zobacz wideo: Złamanie zmęczeniowe kości

Jak pomóc osobie poszkodowanej?

Jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem, który musi nastawić nos. Powinno to nastąpić najpóźniej do 24 godziny po wypadku. Im szybciej poszkodowany uda się do lekarza, tym lepiej. Nie wolno zwlekać z wizytą, gdyż może przyczynić się do trwałych odkształceń nosa.

Lekarz oczyści ranę oraz opanuje krwotok. Przemieszczone fragmenty kości ustawi we właściwym położeniu. Poszkodowany zostaje poddany zabiegowi w znieczuleniu dożylnym, czasem z użyciem intubacji. Pacjent otrzyma antybiotyk, który ma chronić go przed rozwinięciem zakażenia. W niektórych przypadkach niezbędna jest późniejsza operacja przegrody nosowej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij