Nowy sklep

już ON-LINE

Złamanie nosa – objawy, leczenie

Złamanie nosa to najczęstszy uraz motocyklistów, rowerzystów, ofiar wypadków czy chuliganów. Zobacz, czym się objawia i jak je leczyć.
 

Złamaniu towarzyszy przerwanie błony śluzowej nosa, co doprowadza do obfitego krwawienia. Bardzo szybko rozwija się obrzęk tkanek miękkich, mogą pojawiać się krwiaki. Jeśli dojdzie do zakażenia, w skrajnych przypadkach ropień może doprowadzić do martwicy chrząstki, co skutkuje deformacją nosa. Dlatego objawami złamania nosa są: ostry ból, zniekształcenia lub przemieszczenia nosa, obrzęk, krwiak, krwawienie z nosa. Mogą także wystąpić bóle i zawroty głowy, łzawienie, zaburzenia węchu. Złamanie może być otwarte oraz zamknięte.

Czytaj także: Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa?

Zobacz wideo: Złamanie zmęczeniowe kości

Jak pomóc osobie poszkodowanej?

Jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem, który musi nastawić nos. Powinno to nastąpić najpóźniej do 24 godziny po wypadku. Im szybciej poszkodowany uda się do lekarza, tym lepiej. Nie wolno zwlekać z wizytą, gdyż może przyczynić się do trwałych odkształceń nosa. Lekarz oczyści ranę oraz opanuje krwotok. Przemieszczone fragmenty kości ustawi we właściwym położeniu. Poszkodowany zostaje poddany zabiegowi w znieczuleniu dożylnym, czasem z użyciem intubacji. Pacjent otrzyma antybiotyk, który ma chronić go przed rozwinięciem zakażenia. W niektórych przypadkach niezbędna jest późniejsza operacja przegrody nosowej.

SzO

Czytaj także: Korekcja nosa (rhinoplastyka)

Zobacz: Opryszczka w nosie. Boli bardziej niż zimno na ustach

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki świąteczny prezent ucieszyłby Cię najbardziej?

  ręcznie wykonany

  kosmetyki

  dobry alkohol

  odzież

  coś z wyposażenia wnętrz lub małe AGD

  karta podarunkowa do wykorzystania na dowolny zakup

  bilety na kulturalne wydarzenie

  voucher na atrakcję