Kora dębu – właściwości, zastosowanie. Na co pomaga?

Kora dębu polecana jest nie tylko w przypadku nieżytowych stanów jelit, żołądka i przy zatruciach, ale też nadpotliwości czy łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Poznaj jej właściwości oraz zastosowanie.
Napar z kory dębu
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest kora dębu?

Surowcem zielarskim dębu szypułkowego jest kora (Cortex Quercus), którą należy zbierać wiosną z młodych gałęzi i dni drzew.

Najważniejsze związki biologicznie czynne zawarte w tej roślinie to:

 • garbniki (9 do 15%),
 • kwasy fenolowe,
 • trójterpeny,
 • flawonoidy (m.in. kwercetyna),
 • żywice,
 • sole mineralne.

Przechowywana w odpowiednich warunkach (np. w suchym miejscu) kora dębowa nie straci swoich właściwości przez dwa lata. Dąb bezszypułkowy (Quercus sessilis) dostarcza surowiec o bardzo podobnym działaniu.

Właściwości kory dębu

Na co pomaga kora dębu? Duża zawartość garbników w korze dębu warunkuje silne działanie ściągające, które jest szczególnie potrzebne w leczeniu biegunek. Te związki biologicznie czynne tworzą trwałe i nierozpuszczalne wiązania.

Po wypiciu wywaru z kory dębu garbniki łączą się z białkami błony śluzowej jelita, co powoduje jego skurczenie się, i tym samym wywołuje działanie ściągające. Nie należy jednak stosować kory dębu w sytuacji prawidłowej czynności przewodu pokarmowego, ponieważ niepotrzebnie podane garbniki mogą spowodować silne zaparcia. Z tego powodu wyciągi z dębu szypułkowego można przyjmować tylko w celu leczenia biegunek.

Ponadto preparaty zawierające korę tego drzewa mają działanie grzybobójcze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Zewnętrznie surowiec zielarski tego drzewa jest stosowany w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, okolic narządów płciowych, a także do płukania jamy ustnej w lekkich stanach zapalnych gardła. Ponadto odwary z kory dębu szypułkowego używa się przy nadmiernej potliwości rąk i nóg oraz do irygacji przy upławach. Są one również pomocne w leczeniu wysypek skórnych, przy oparzeniach i odmrożeniach. 

Zastosowanie kory dębu

Dodawanie kory dębów szypułkowych do kosmetyków jest dość powszechne. Szczególnie ma ona zastosowanie w kąpielach zapobiegających nadmiernemu poceniu. Razem z kłączami tataraku i skrzypem polnym, kora dębu tworzy mieszankę ziołową przeznaczoną do płukania ciemnych włosów.

Niewielki kawałek wysuszonej kory dębu wrzucamy do 2 litrów wody. Następnie całość gotujemy do momentu odparowania połowy wody. Z przygotowanego wywaru należy robić kompresy co drugi dzień. Taki odwar polecany jest do pielęgnacji cery, która ma problemy z rozszerzonymi porami.

Do niewielkiego garnka należy wrzucić 2 łyżki rozdrobnionej kory i zalać 1 l zimnej wody. Następnie całość doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez ok 30 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie wywar odcedzić i ostudzić. Taki wywar ma właściwości przeciwzapalne i polecany jest szczególnie w celu leczenia atopowego zapalenia skóry i egzemy.

Skórę dotkniętą chorobą należy moczyć w przygotowanym leku nie dłużej niż przez 2 tygodnie.

 • Kory dębu szypułkowego nie wolno stosować zewnętrznie, gdy skóra ma rozległe zmiany egzemowe lub jest okaleczona.
 • Nierozważne przyjmowanie dawek preparatów z korą wywołuje wymioty.
 • Podczas leczenia korą dębu może wystąpić zaburzenie lub opóźnienie wchłaniania się alkaloidów lub innych leków, których odczyn jest zasadowy.
 • Zbyt długie stosowanie preparatów zawierających korę dębu szypułkowego ma negatywny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego, ponieważ hamuje wchłanianie składników pokarmowych, a także wiąże mikroelementy, co może spowodować ich niedobory.

Bibliografia

 • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań
 • Klasztorna apteka – zioła ojca Kiliana, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2008
 • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Przeczytaj artykuł
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Płyn Lugola - zastosowanie i dawkowanie. Gdzie kupić?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama