Reklama
Co to jest kora dębu?
Surowcem zielarskim dębu szypułkowego jest kora (Cortex Quercus), którą należy zbierać wiosną z młodych gałęzi i dni drzew.
Najważniejsze związki biologicznie czynne zawarte w tej roślinie to:
- garbniki (9 do 15%),
- kwasy fenolowe,
- trójterpeny,
- flawonoidy (m.in. kwercetyna),
- żywice,
- sole mineralne.
Przechowywana w odpowiednich warunkach (np. w suchym miejscu) kora dębowa nie straci swoich właściwości przez dwa lata. Dąb bezszypułkowy (Quercus sessilis) dostarcza surowiec o bardzo podobnym działaniu.
Właściwości kory dębu
Na co pomaga kora dębu? Duża zawartość garbników w korze dębu warunkuje silne działanie ściągające, które jest szczególnie potrzebne w leczeniu biegunek. Te związki biologicznie czynne tworzą trwałe i nierozpuszczalne wiązania.
Po wypiciu wywaru z kory dębu garbniki łączą się z białkami błony śluzowej jelita, co powoduje jego skurczenie się, i tym samym wywołuje działanie ściągające. Nie należy jednak stosować kory dębu w sytuacji prawidłowej czynności przewodu pokarmowego, ponieważ niepotrzebnie podane garbniki mogą spowodować silne zaparcia. Z tego powodu wyciągi z dębu szypułkowego można przyjmować tylko w celu leczenia biegunek.
Ponadto preparaty zawierające korę tego drzewa mają działanie grzybobójcze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.
Zewnętrznie surowiec zielarski tego drzewa jest stosowany w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, okolic narządów płciowych, a także do płukania jamy ustnej w lekkich stanach zapalnych gardła. Ponadto odwary z kory dębu szypułkowego używa się przy nadmiernej potliwości rąk i nóg oraz do irygacji przy upławach. Są one również pomocne w leczeniu wysypek skórnych, przy oparzeniach i odmrożeniach.
Reklama
Zastosowanie kory dębu
Dodawanie kory dębów szypułkowych do kosmetyków jest dość powszechne. Szczególnie ma ona zastosowanie w kąpielach zapobiegających nadmiernemu poceniu. Razem z kłączami tataraku i skrzypem polnym, kora dębu tworzy mieszankę ziołową przeznaczoną do płukania ciemnych włosów.
Niewielki kawałek wysuszonej kory dębu wrzucamy do 2 litrów wody. Następnie całość gotujemy do momentu odparowania połowy wody. Z przygotowanego wywaru należy robić kompresy co drugi dzień. Taki odwar polecany jest do pielęgnacji cery, która ma problemy z rozszerzonymi porami.
Do niewielkiego garnka należy wrzucić 2 łyżki rozdrobnionej kory i zalać 1 l zimnej wody. Następnie całość doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez ok 30 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie wywar odcedzić i ostudzić. Taki wywar ma właściwości przeciwzapalne i polecany jest szczególnie w celu leczenia atopowego zapalenia skóry i egzemy.
Skórę dotkniętą chorobą należy moczyć w przygotowanym leku nie dłużej niż przez 2 tygodnie.
- Kory dębu szypułkowego nie wolno stosować zewnętrznie, gdy skóra ma rozległe zmiany egzemowe lub jest okaleczona.
- Nierozważne przyjmowanie dawek preparatów z korą wywołuje wymioty.
- Podczas leczenia korą dębu może wystąpić zaburzenie lub opóźnienie wchłaniania się alkaloidów lub innych leków, których odczyn jest zasadowy.
- Zbyt długie stosowanie preparatów zawierających korę dębu szypułkowego ma negatywny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego, ponieważ hamuje wchłanianie składników pokarmowych, a także wiąże mikroelementy, co może spowodować ich niedobory.