Kora dębu – właściwości, zastosowanie. Na co pomaga?

Kora dębu polecana jest nie tylko w przypadku nieżytowych stanów jelit, żołądka i przy zatruciach, ale też nadpotliwości czy łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Poznaj jej właściwości oraz zastosowanie.
Napar z kory dębu
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest kora dębu?

Surowcem zielarskim dębu szypułkowego jest kora (Cortex Quercus), którą należy zbierać wiosną z młodych gałęzi i dni drzew.

Najważniejsze związki biologicznie czynne zawarte w tej roślinie to:

 • garbniki (9 do 15%),
 • kwasy fenolowe,
 • trójterpeny,
 • flawonoidy (m.in. kwercetyna),
 • żywice,
 • sole mineralne.

Przechowywana w odpowiednich warunkach (np. w suchym miejscu) kora dębowa nie straci swoich właściwości przez dwa lata. Dąb bezszypułkowy (Quercus sessilis) dostarcza surowiec o bardzo podobnym działaniu.

Właściwości kory dębu

Na co pomaga kora dębu? Duża zawartość garbników w korze dębu warunkuje silne działanie ściągające, które jest szczególnie potrzebne w leczeniu biegunek. Te związki biologicznie czynne tworzą trwałe i nierozpuszczalne wiązania.

Po wypiciu wywaru z kory dębu garbniki łączą się z białkami błony śluzowej jelita, co powoduje jego skurczenie się, i tym samym wywołuje działanie ściągające. Nie należy jednak stosować kory dębu w sytuacji prawidłowej czynności przewodu pokarmowego, ponieważ niepotrzebnie podane garbniki mogą spowodować silne zaparcia. Z tego powodu wyciągi z dębu szypułkowego można przyjmować tylko w celu leczenia biegunek.

Ponadto preparaty zawierające korę tego drzewa mają działanie grzybobójcze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Zewnętrznie surowiec zielarski tego drzewa jest stosowany w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, okolic narządów płciowych, a także do płukania jamy ustnej w lekkich stanach zapalnych gardła. Ponadto odwary z kory dębu szypułkowego używa się przy nadmiernej potliwości rąk i nóg oraz do irygacji przy upławach. Są one również pomocne w leczeniu wysypek skórnych, przy oparzeniach i odmrożeniach. 

Reklama

Zastosowanie kory dębu

Dodawanie kory dębów szypułkowych do kosmetyków jest dość powszechne. Szczególnie ma ona zastosowanie w kąpielach zapobiegających nadmiernemu poceniu. Razem z kłączami tataraku i skrzypem polnym, kora dębu tworzy mieszankę ziołową przeznaczoną do płukania ciemnych włosów.

Niewielki kawałek wysuszonej kory dębu wrzucamy do 2 litrów wody. Następnie całość gotujemy do momentu odparowania połowy wody. Z przygotowanego wywaru należy robić kompresy co drugi dzień. Taki odwar polecany jest do pielęgnacji cery, która ma problemy z rozszerzonymi porami.

Do niewielkiego garnka należy wrzucić 2 łyżki rozdrobnionej kory i zalać 1 l zimnej wody. Następnie całość doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przez ok 30 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie wywar odcedzić i ostudzić. Taki wywar ma właściwości przeciwzapalne i polecany jest szczególnie w celu leczenia atopowego zapalenia skóry i egzemy.

Skórę dotkniętą chorobą należy moczyć w przygotowanym leku nie dłużej niż przez 2 tygodnie.

 • Kory dębu szypułkowego nie wolno stosować zewnętrznie, gdy skóra ma rozległe zmiany egzemowe lub jest okaleczona.
 • Nierozważne przyjmowanie dawek preparatów z korą wywołuje wymioty.
 • Podczas leczenia korą dębu może wystąpić zaburzenie lub opóźnienie wchłaniania się alkaloidów lub innych leków, których odczyn jest zasadowy.
 • Zbyt długie stosowanie preparatów zawierających korę dębu szypułkowego ma negatywny wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego, ponieważ hamuje wchłanianie składników pokarmowych, a także wiąże mikroelementy, co może spowodować ich niedobory.

Reklama

Bibliografia

 • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań
 • Klasztorna apteka – zioła ojca Kiliana, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2008
 • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!