Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Łuszcząca się skóra na twarzy, stopach i dłoniach. Co robić?

Łuszcząca się skóra może być symptomem dermatozy, efektem naruszenia płaszcza hydrolipidowego lub naturalną skłonnością cery do przesuszenia. Sprawdź, o jakich chorobach może świadczyć łuszczenie się skóry głowy oraz dłoni, a także co zrobić, by złagodzić tę dolegliwość.
łuszcząca skóra na łokciu
123RF
Spis treści

Reklama

Łuszcząca się skóra

Łuszcząca się skóra może być objawem wielu dermatoz, defektem związanym z typem skóry lub efektem niedostatecznej pielęgnacji lub oddziaływania czynników zewnętrznych. Zaburzenia w procesie rogowacenia naskórka są istotą takich chorób skóry jak egzema czy łuszczyca.

Łuszczyca pospolita przybiera postać brunatnoczerwonych grudek, pokrytych srebrzystymi łuskami. Takie zmiany skórne są wynikiem toczącego się w organizmie procesu zapalnego oraz zaburzeń w mechanizmie rogowacenia wierzchniej warstwy skóry.

Wśród przyczyn dermatozy wymienia się czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Egzema, nazywana także wypryskiem, jest stanem zapalnym skóry. Wyprysk sam w sobie nie jest chorobą, lecz zespołem objawów obserwowanym w przebiegu różnych dermatoz o zróżnicowanej etiologii.

Niezależnie od przyczyn, egzema zazwyczaj przebiega czteroetapowo – najpierw pojawia się rumień, potem pęcherzyki z wysiękiem, następnie strupki, a na koniec łuszczenie się skóry. To dwie najczęstsze dermatozy, w przebiegu których występują zaburzenia keratynizacji naskórka.

Nie zawsze jednak łuszcząca się skóra jest symptomem choroby. Osoby posiadające z natury suchą skórę na co dzień borykają się łuszczeniem naskórka, będącym wynikiem niedostatecznego nawilżenia. Niekiedy suchość skóry jest spowodowana przejściową dysfunkcją płaszcza hydrolipidowego.

Reklama

Łuszcząca się skóra na twarzy

Łuszcząca się skóra twarzy zazwyczaj ma związek z naruszeniem bariery ochronnej, nazywanej fachowo płaszczem hydrolipidowym. Płaszcz hydrolipidowy jest naturalną powłoką skóry, zbudowaną z wody, lipidów, białek, cholesterolu, ceramidów oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Wymienione składniki tworzą warstwę rogową, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia.

Pod wpływem zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury, suchego powietrza, promieniowania ultrafioletowego czy drażniącego działania substancji chemicznych może dojść do uszkodzenia bariery ochronnej, a co za tym idzie do przesuszenia i nadmiernego łuszczenia się skóry.

Co więcej, niektóre osoby mają z natury nadmiernie przesuszoną skórę, co jest szczególnie widocznie na nosie, brwiach, policzkach, czy wokół ust. Suchość skóry na twarzy może być także wynikiem przewlekłej choroby somatycznej (m.in. cukrzycy), starzenia się organizmu oraz niewłaściwej pielęgnacji.

Łuszcząca się skóra na dłoniach

Łuszcząca się skóra na dłoniach także może być efektem działania czynników zewnętrznych. Zwłaszcza w okresie zimowym dłonie potrzebują intensywnej kuracji nawilżającej oraz natłuszczającej. Innym częstym powodem łuszczenia się skóry dłoni jest tzw. kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, należące do chorób z kręgu egzemy. Ten typ wyprysku zazwyczaj jest spowodowany kontaktem z substancjami drażniącymi w miejscu pracy, takimi jak:

 • środki czyszczące,
 • płyny do dezynfekcji i sterylizacji,
 • farby, lakiery, rozpuszczalniki,
 • kleje, oleje, zaprawy, smary,
 • nawozy, pestycydy,
 • żywność, przyprawy.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na egzemę dłoni są: rolnicy, pracownicy budowlani, mechanicy samochodowi, kucharze, rzeźnicy, cukiernicy oraz floryści.

Reklama

Łuszcząca się skóra głowy

Łuszcząca się skóry głowy jest charakterystycznym objawem łuszczycy. Generalnie łuszczyca jest chorobą wielopostaciową. Można wyróżnić kilkanaście odmian choroby skóry. Jedną z najczęstszych jest łuszczyca owłosionej skóry głowy, którą można rozpoznać po dużych wykwitach skórnych, łączących się w większe powierzchnie o nieregularnym kształcie. Charakterystyczne jest bardzo silne złuszczanie naskórka. Na głowie chorego widoczne są łuski, które tworzą zwartą, twardą skorupę w szarym kolorze. Zmianom skórnym zazwyczaj towarzyszy bardzo silny świąd.

Reklama

Łuszcząca się skóra – jaki krem lub maść wybrać?

Jak sobie poradzić z łuszczeniem się skóry? Wszystko zależy od przyczyny tej dolegliwości.

Łuszczycę skóry głowy leczy się najczęściej preparatami miejscowymi o działaniu keratolitycznym, między innymi kwasem salicylowym. Wykorzystuje się też preparaty przeciwzapalne i łagodzące świąd, do których zaliczają się glikokortykosteroidy.

Leczenie egzemy jest uzależnione przede wszystkim od czynnika wywołującego. Zastosowanie znajduje wiele preparatów, m.in.:

 • leki przeciwhistaminowe,
 • inhibitory kalcyneuryny,
 • kortykosteroidy,
 • metotreksat,
 • acytretyna.

Ważne miejsce w leczeniu łuszczycy, egzemy, a także w odbudowie płaszcza hydrolipidowego zajmuje odpowiednia pielęgnacja skóry. Zalecane są przede wszystkim preparaty o działaniu nawilżającym, przeciwzapalnym, redukującym świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Czytaj również

Bibliografia

 • Grzegorz Obrzut, Marzena Lipińska, Mateusz Nikodem, Anna Kędzierska, Damian Bielawa, Izabela Pieniążek, Jacek Walczak, Raport „Choroba jak na dłoni. Konsekwencje przewlekłego wyprysku rąk dla pacjenta, społeczeństwa i całego systemu ochrony zdrowia” marzec 2018.
 • Andrzej Kaszuba, Sebastian Uczniak, Aleksandra Kaszuba, Łuszczyca, Dermatologia geriatryczna, Lublin 2016, Wydawnictwo Czelej.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja dłoni
Sine paznokcie u nóg i rąk. Przyczyny, choroba i leczenie
Stopa z sinymi paznokciami
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?
Mężczyzna pokazuje pękającą skórę na palcach
Parafina na stopy i dłonie - zabieg i efekty
Zabieg z parafiny na dłonie i stopy
Podobne artykuły
Dłonie starszej osoby
Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - skąd się biorą? O czym świadczą? Jak się ich pozbyć?
Mężczyzna z czerwonymi dłońmi
Czerwone dłonie - od wewnątrz i na zewnątrz. Jak leczyć?
Mężczyzna z odciskami na dłoniach
Odciski na dłoniach – dlaczego powstają i jak można się ich pozbyć?
Sposoby na swędzące stopy
Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?
Kobieta wyciera pot z dłoni
Pocące się dłonie - przyczyny, leczenie i sposoby. Co zrobić?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!