Nieszczelne jelita - objawy, dieta i leczenie

Jedni uważają, że nieszczelne jelita odpowiadają za rozwój groźnych chorób autoimmunologicznych, według innych nie ma takiej jednostki chorobowej, więc nie ma czego leczyć. Niezależnie od tego kto ma rację, zawsze warto zwrócić uwagę na to co szkodzi naszym jelitom i zadbać o prawidłową florę bakteryjną i wspomagającą ją dietę.
Osoba trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Po raz pierwszy o nieszczelnych jelitach napisał w 2001 roku gastroenterolog ze szpitala w Bostonie dr Alessio Fasano. Odkrył on, że pod wpływem różnych czynników, może zostać naruszona ściana jelita, co powoduje, że do krwioobiegu mogą dostać się toksyczne produkty przemiany materii, bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty ludzkie, niestrawione resztki pokarmu.

W konsekwencji tego dochodzi do stanu zapalnego całego organizmu, wątroba zostaje przeciążona, a układ immunologiczny osłabiony.

Choć badania dr Fasano nie znalazły jeszcze akceptacji w świecie oficjalnej medycyny, bo Światowa Organizacja Zdrowia nie umieściła zespołu nieszczelnego jelita w wykazie chorób, to są lekarze, którzy właśnie w nieszczelności jelit upatrują przyczyny wielu chorób autoimmunologicznych.

Nieszczelne jelita - przyczyny

Do zespołu nieszczelnego jelita może dojść, gdy zaburzona zostaje funkcja wyściółki jelita cienkiego (to tu wchłaniane są witaminy i minerały). Może się tak stać pod wpływem wielu czynników. Oprócz stresu, złej diety bogatej w produkty konserwowane, sztuczne barwniki i węglowodany i oraz używki (alkohol, tytoń, kawa), niekorzystnie na błonę śluzową jelita mogą wpływać niektóre leki, w tym:

 • antybiotyki
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne
 • aspiryna
 • tabletki antykoncepcyjne
 • leki sterydowe

Zespół jelita nieszczelnego pojawia się także przy wielu chorobach, gdy w organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, niedoczynności tarczycy, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zapalenia naczyń, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna.

Błonę śluzową uszkadzają też grzyby i pasożyty, bardzo często nieszczelność jelita jest wiązana z tzw. dysbiozą (brak równowagi między korzystnymi i szkodliwymi bakteriami jelitowymi), którą często wywołuje drożdżak Candida albicans. Problem pojawia się również po radio- i chemioterapii.

Nieszczelne jelita - objawy

Przy nieszczelnych jelitach toksyny i inne szkodliwe produkty przemiany materii odkładają się w narządach wewnętrznych: mięśniach, skórze, mózgu, stawach, gruczołach i powodują rozwój stanu zapalnego, który może prowadzić do problemów zdrowotnych, nie zawsze kojarzonych bezpośrednio z układem trawiennym.

Objawy nieszczelnego jelita ze strony układu pokarmowego:

 • bóle brzucha
 • zmniejszona produkcja enzymów trawiennych
 • wzdęcia
 • biegunki lub zaparcia
 • zgaga
 • refluks żołądkowy
 • alergie pokarmowe

Objawy nieszczelnego jelita ze strony układu nerwowego:

 • uczucie zmęczenia
 • zaburzenia i zmienność nastrojów
 • bezsenność
 • zaburzenia koncentracji

Inne objawy nieszczelności jelit:

 • zmiany skórne (trądzik, wysypki, egzemy, przesuszona skóra)
 • zapalenie zatok
 • świąd i łzawienie oczu
 • stany podgorączkowe niewiadomego pochodzenia
 • zapalenie dróg moczowych
 • wahania wagi ciała
 • bóle mięśni i stawów
 • wahania ciśnienia tętniczego krwi

Zespół nieszczelnego jelita - diagnoza

Nieswoiste objawy nieszczelnego jelita sprawiają, że diagnostyka nie jest sprawą prostą, tym bardziej, że nie ma testu, który dawałby jednoznaczną odpowiedź. Można wykonać jedynie test absorpcji cukrów polegający na podaniu pacjentowi do wypicia dwóch substancji: mannitolu i laktulozy i wykonaniu badania moczu.

Jeśli po 5-6 godzinach od wypicia substancji w moczu jest niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy, może to oznaczać, że jelita funkcjonują w sposób prawidłowy. Jeśli jednak w moczu występuje wysokie stężenie obu substancji może świadczyć to o nieszczelności jelit.

Nieszczelne jelita - test buraka

W domowych warunkach można wykonać także test buraka. Barwnik zawarty w burakach zwany betaniną jest substancją, której ludzki organizm nie trawi i dlatego powinien on zostać wydalony przez jelito grube, barwiąc stolec na czerwono.

Jeśli jednak po wypiciu 50 mln soku z buraków zauważymy, że czerwony barwnik pojawił się w moczu, oznacza to, że betanina trafiła do krwioobiegu. To sygnał, że jelita nie są tak szczelne, jak powinny. Oczywiście test z buraków powinien być tylko sygnałem do dalszej rozszerzonej diagnostyki pod okiem lekarza.

 

Jak leczyć nieszczelne jelita?

W związku z tym, że zespół nieszczelności jelit nie jest uznany przez oficjalną medycynę za chorobę, nie ma na tę przypadłość leku. Stan zapalny można jednak starać się zmniejszyć stosując probiotyki, które pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną, u pacjentów po chemio- i radioterapii pomocne może być stosowanie glutaminy. Pozytywny wpływ na układ immunologiczny, który jest osłabiony przy nieszczelnym jelicie, ma przyjmowanie witaminy D, która pomaga w walce z drożdżakiem Candida albicans.

Zachowanie prawidłowej równowagi mikroflory jelitowej i ogólnej odporności organizmu znacznie ułatwiają substancje probiotyczne. Alternatywą dla klasycznych probiotyków jest colostrum, czyli siara, powstająca w gruczołach mlekowych ssaków krótko przed porodem i do około 72 godzin po nim.

Zawiera ponad 250 bioaktywnych czynników, m.in. albuminy, które pozwalają uzyskać właściwy skład jelit flory probiotycznej. Warto wybierać colostrum bydlęce, gdyż pod względem zawartości czynników aktywnych jest najbardziej zbliżone do ludzkiego, co zapewnia jego skuteczność i bezpieczeństwo.

Nieszczelne jelita - dieta

Duże znaczenie przy nieszczelnym jelicie ma dieta, z której trzeba wyeliminować lub ograniczyć do minimum cukier rafinowany, alkohol i konserwanty. Według niektórych można spróbować diety eliminacyjnej (np. bezglutenowej, bezmlecznej lub pozbawionej jajek), sprawdzając, jak zareaguje organizm.

Na pewno w jadłospisie powinno być natomiast dużo produktów bogatych w warzywa i owoce, orzechy, mięso i ryby, naturalnie kiszonki i inne produkty zawierające bakterie kwasu mlekowego. Dla naszych jelit będzie dobre wszystko, co przywróci równowagę między korzystnymi i szkodliwymi bakteriami jelitowymi.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból jelit – po jedzeniu i po wypróżnieniu. Co na ból jelit?
Przeczytaj artykuł
Esica - co to jest? Jak leczyć uchyłki esicy?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból jelit – po jedzeniu i po wypróżnieniu. Co na ból jelit?
Esica - co to jest? Jak leczyć uchyłki esicy?
Lewatywa – czym jest? Jak zrobić lewatywę w domu?
Skręt kiszek - przyczyny i objawy. Jak postępować?
Jak oczyścić jelita i pozbyć się złogów kałowych?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama