Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Nieszczelne jelita - objawy, dieta i leczenie

Jedni uważają, że nieszczelne jelita odpowiadają za rozwój groźnych chorób autoimmunologicznych, według innych nie ma takiej jednostki chorobowej, więc nie ma czego leczyć. Niezależnie od tego kto ma rację, zawsze warto zwrócić uwagę na to co szkodzi naszym jelitom i zadbać o prawidłową florę bakteryjną i wspomagającą ją dietę.
Osoba trzymająca się za brzuch
Źródło: 123RF
Spis treści

Po raz pierwszy o nieszczelnych jelitach napisał w 2001 roku gastroenterolog ze szpitala w Bostonie dr Alessio Fasano. Odkrył on, że pod wpływem różnych czynników, może zostać naruszona ściana jelita, co powoduje, że do krwioobiegu mogą dostać się toksyczne produkty przemiany materii, bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty ludzkie, niestrawione resztki pokarmu.

W konsekwencji tego dochodzi do stanu zapalnego całego organizmu, wątroba zostaje przeciążona, a układ immunologiczny osłabiony.

Choć badania dr Fasano nie znalazły jeszcze akceptacji w świecie oficjalnej medycyny, bo Światowa Organizacja Zdrowia nie umieściła zespołu nieszczelnego jelita w wykazie chorób, to są lekarze, którzy właśnie w nieszczelności jelit upatrują przyczyny wielu chorób autoimmunologicznych.

Reklama

Nieszczelne jelita - przyczyny

Do zespołu nieszczelnego jelita może dojść, gdy zaburzona zostaje funkcja wyściółki jelita cienkiego (to tu wchłaniane są witaminy i minerały). Może się tak stać pod wpływem wielu czynników. Oprócz stresu, złej diety bogatej w produkty konserwowane, sztuczne barwniki i węglowodany i oraz używki (alkohol, tytoń, kawa), niekorzystnie na błonę śluzową jelita mogą wpływać niektóre leki, w tym:

 • antybiotyki
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne
 • aspiryna
 • tabletki antykoncepcyjne
 • leki sterydowe

Zespół jelita nieszczelnego pojawia się także przy wielu chorobach, gdy w organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, niedoczynności tarczycy, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zapalenia naczyń, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna.

Błonę śluzową uszkadzają też grzyby i pasożyty, bardzo często nieszczelność jelita jest wiązana z tzw. dysbiozą (brak równowagi między korzystnymi i szkodliwymi bakteriami jelitowymi), którą często wywołuje drożdżak Candida albicans. Problem pojawia się również po radio- i chemioterapii.

Reklama

Nieszczelne jelita - objawy

Przy nieszczelnych jelitach toksyny i inne szkodliwe produkty przemiany materii odkładają się w narządach wewnętrznych: mięśniach, skórze, mózgu, stawach, gruczołach i powodują rozwój stanu zapalnego, który może prowadzić do problemów zdrowotnych, nie zawsze kojarzonych bezpośrednio z układem trawiennym.

Objawy nieszczelnego jelita ze strony układu pokarmowego:

 • bóle brzucha
 • zmniejszona produkcja enzymów trawiennych
 • wzdęcia
 • biegunki lub zaparcia
 • zgaga
 • refluks żołądkowy
 • alergie pokarmowe

Objawy nieszczelnego jelita ze strony układu nerwowego:

 • uczucie zmęczenia
 • zaburzenia i zmienność nastrojów
 • bezsenność
 • zaburzenia koncentracji

Inne objawy nieszczelności jelit:

 • zmiany skórne (trądzik, wysypki, egzemy, przesuszona skóra)
 • zapalenie zatok
 • świąd i łzawienie oczu
 • stany podgorączkowe niewiadomego pochodzenia
 • zapalenie dróg moczowych
 • wahania wagi ciała
 • bóle mięśni i stawów
 • wahania ciśnienia tętniczego krwi

Reklama

Zespół nieszczelnego jelita - diagnoza

Nieswoiste objawy nieszczelnego jelita sprawiają, że diagnostyka nie jest sprawą prostą, tym bardziej, że nie ma testu, który dawałby jednoznaczną odpowiedź. Można wykonać jedynie test absorpcji cukrów polegający na podaniu pacjentowi do wypicia dwóch substancji: mannitolu i laktulozy i wykonaniu badania moczu.

Jeśli po 5-6 godzinach od wypicia substancji w moczu jest niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy, może to oznaczać, że jelita funkcjonują w sposób prawidłowy. Jeśli jednak w moczu występuje wysokie stężenie obu substancji może świadczyć to o nieszczelności jelit.

Reklama

Nieszczelne jelita - test buraka

W domowych warunkach można wykonać także test buraka. Barwnik zawarty w burakach zwany betaniną jest substancją, której ludzki organizm nie trawi i dlatego powinien on zostać wydalony przez jelito grube, barwiąc stolec na czerwono.

Jeśli jednak po wypiciu 50 mln soku z buraków zauważymy, że czerwony barwnik pojawił się w moczu, oznacza to, że betanina trafiła do krwioobiegu. To sygnał, że jelita nie są tak szczelne, jak powinny. Oczywiście test z buraków powinien być tylko sygnałem do dalszej rozszerzonej diagnostyki pod okiem lekarza.

 

Reklama

Jak leczyć nieszczelne jelita?

W związku z tym, że zespół nieszczelności jelit nie jest uznany przez oficjalną medycynę za chorobę, nie ma na tę przypadłość leku. Stan zapalny można jednak starać się zmniejszyć stosując probiotyki, które pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną, u pacjentów po chemio- i radioterapii pomocne może być stosowanie glutaminy. Pozytywny wpływ na układ immunologiczny, który jest osłabiony przy nieszczelnym jelicie, ma przyjmowanie witaminy D, która pomaga w walce z drożdżakiem Candida albicans.

Reklama

Nieszczelne jelita - dieta

Duże znaczenie przy nieszczelnym jelicie ma dieta, z której trzeba wyeliminować lub ograniczyć do minimum cukier rafinowany, alkohol i konserwanty. Według niektórych można spróbować diety eliminacyjnej (np. bezglutenowej, bezmlecznej lub pozbawionej jajek), sprawdzając, jak zareaguje organizm.

Na pewno w jadłospisie powinno być natomiast dużo produktów bogatych w warzywa i owoce, orzechy, mięso i ryby, naturalnie kiszonki i inne produkty zawierające bakterie kwasu mlekowego. Dla naszych jelit będzie dobre wszystko, co przywróci równowagę między korzystnymi i szkodliwymi bakteriami jelitowymi.

 

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Jelita
Ból jelit - po lewej i prawej stronie. Co pomaga?
Kobietę bolą jelita
Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych i cieszyć się sprawnym układem pokarmowym?
Pacjent ze złogami w jelitach
Zespół jelita drażliwego - relacja czytelnika z forum [blog]
Podobne artykuły
Kiszki u człowieka
Objawy i przyczyny skrętu kiszek. Jak postępować w przypadku niedrożności jelit ze skręcenia?
Jelito grube u człowieka
Gruczolak cewkowy jelita grubego - jak się objawia? Przyczyny i dieta
Kobietę boli brzuch
Choroba SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) - jak się objawia i jak ją leczyć?
Kobieta trzyma się za brzuch
Kolka jelitowa - gdzie boli? Objawy u dzieci i dorosłych
Jelito grube u człowieka
Polipy jelita grubego - objawy i leczenie. Jakie są przesłanki do profilaktycznej kolonoskopii?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!