Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Hemolakria: czym są krwawe łzy? Przyczyny, objawy i leczenie

Hemolakria jest bardzo rzadką i tajemniczą chorobą, która polega na obecności krwi w płynie łzowym. Sprawdź, skąd się biorą krwawe łzy, ile osób na świecie jest dotkniętych tych schorzeniem, a także jakie są możliwości leczenia.
Wyciek krwi z oka
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest hemolakria?

Hemolakria to bardzo rzadkie i zarazem tajemnicze schorzenie, którego istotą jest wyciek krwawych łez z oczu. Choroba po raz pierwszy została opisana w XVI wieku przez włoskiego lekarza Antonio Brassavola. Medyk badał zakonnicę, u której oprócz comiesięcznego krwawienia z dróg rodnych wystąpiły też krwawe łzy. Wtedy prawdopodobnie po raz pierwszy krwawe łzy potraktowano jako zjawisko stricte medyczne. Wcześniej bowiem było postrzegane w kategoriach objawienia. 

O hemolakrii zrobiło się głośno w 2018 roku. Wówczas świat obiegła informacja o 52-letnim Włochu, który zgłosił się do szpitala z krwawymi łzami. Mężczyzna twierdził, że nie mógł opanować krwotoku z oczu przez 2 godziny i zapewniał, że nigdy wcześniej nie przytrafiło mu się coś podobnego, a ponadto nie miał żadnych dolegliwości okulistycznych. Po przeprowadzeniu szeregu badań, u pacjenta zdiagnozowano hemolakrię. 

Reklama

Przyczyny hemolakrii

Badania przeprowadzone u Włocha wykazały zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Mężczyźnie podano krople stosowane w leczeniu jaskry, które zmniejszają ciśnienie śródgałkowe oka. Zakroplenie oczu powstrzymało wyciek krwawych łez. 

Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego to tylko jedna z możliwych przyczyn wystąpienia hemolakrii

Krwawe łzy mogą być spowodowane także następującymi stanami lub schorzeniami:

 • bakteryjne zapalenie spojówek,
 • chemiczne zapalenie spojówek,
 • niedrożność kanalików łzowych,
 • nowotwór oka lub mózgu,
 • skazy krwotoczne (m.in. hemofilia),
 • białaczki
 • zaburzenia psychiczne,
 • zaburzenia hormonalne (m.in. endometrioza),
 • silne zaburzenia elektrolitowe lub witaminowe,
 • silny stres,
 • uraz głowy,
 • przedostanie się substancji toksycznej do organizmu (m.in. poprzez ukąszenie węża),
 • zakażenie ogólnoustrojowe (m.in. gorączka krwotoczna, sepsa).

Ponadto w medycynie wyróżnia się hemolakrię idiopatyczną, czyli o nieznanej etiologii. Warto jednak podkreślić, że takie samoistne krwawienia z oczu zdiagnozowano jedynie u kilku osób na świecie. 

Reklama

Krwawe łzy, czyli jak objawia się hemolakria 

Hemolakria idiopatyczna jest schorzeniem, którego jedynym objawem jest obecność krwi we łzach. W rzadkich przypadkach, zamiast obecności krwi w płynie łzowym, u pacjenta może dojść do wycieku samej krwi z oczu.

Przypomnijmy, że łzy są bezbarwnym płynem, produkowanym przez gruczoł łzowy, który składa się głównie z wody, chlorku sodu, białka oraz lizozym. Podstawowym zadaniem łez jest nawilżanie, odżywianie oraz odkażanie gałki ocznej. U pacjentów z hemolakrią idiopatyczną płyn łzowy, poza wymienionymi wyżej składnikami, zawiera także krew niewiadomego pochodzenia. 

Jeśli jednak wyciek krwawych łez z oczu ma uchwytną przyczynę, innymi słowy da się ustalić pochodzenie krwi w płynie łzowym, to hemolakria sama w sobie jest objawem innego schorzenia. 

Reklama

Hemolakria na świecie

Hemolakria jest na tyle rzadkich schorzeniem, że medycy zajmujący się tym zagadnieniem są w stanie wymienić wszystkich pacjentów, u których wystąpiły krwawe łzy. Z raportu opracowanego w 2004 roku przez Barretta G. Haika, dyrektora Hamilton Eye Institute w Stanach Zjednoczonych, wynika, że w latach 1992-2003 wykryto jedynie 6 przypadków hemolakrii, z czego cztery to postać idiopatyczna. W późniejszych latach częstość występowania schorzenie była podobna. 

Każdy z przypadków hemolakrii był szeroko omawiamy nie tylko przez lekarzy, ale także dziennikarzy. W 2003 roku media donosiły o wystąpieniu hemolakrii idiopatycznej u mieszkańca stanu Tennesee w USA. 22-letni Michael Spann po ataku bólu głowy doznał krwotoku z nosa, oczu i ust. U Amerykanina krwawe łzy występowały codziennie przez 7 lat. Dopiero w 2010 roku krwawienia zmniejszyły, jednakże nie ustąpiły całkowicie. Lekarzom nie udało się ustalić, jaka była przyczyna krwawień ani co spowodowało ich złagodzenie. 

Głośno było także o 11-latce z Indii - Twinkle Dwivedi, u której hemolakria pojawiła się w 2007 roku. Dziewczynka miała nie tylko krwawienia z oczu, ale też z nosa, skóry głowy, szyi oraz stóp. Krwawienia występują u Hinduski na tyle często, że skutkują osłabieniem organizmu. 

Reklama

Leczenie hemolakrii 

Leczenie hemolakrii jest uzależnione przede wszystkim od jej przyczyny. Przykładowo, jeśli powodem krwawienia z oczu jest ostre bakteryjne zapalenie spojówek, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie antybakteryjne. Wyjątkiem jest hemolakria idiopatyczna, która zwykle przemija samoistnie.

Co bardzo istotne, lekarz powinien w pierwszej kolejności zlecić pacjentowi badania w kierunku hemofilii – bardzo groźnej choroby, która w zaawansowanej postaci może objawiać się krwawieniami z oczu. 

[link url="https://www.medme.pl/artykuly/zapalenie-spojowek-u-dzieci-jak-sie-objawia-i-jak-leczyc,87734.html"]Zapalenie spojówek u dzieci – czy można się zarazić? Czym leczyć?[/link

Czytaj również

Bibliografia

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Hemolakria
 • https://kopalniawiedzy.pl/Calvino-Inman-krwawe-lzy-hemolakria-przyczyny-tajemnica,8395
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Okulistyka
Zaburzenia widzenia barw - nabyte i wrodzone. Przyczyny i objawy
Zaburzenie widzenia u dzieci
Dziedziczenie koloru oczu - na czym polega i od czego zależy? Genetyka
Kobieta o niebieskich oczach
Jęczmień. Leczenie. Ile trwa i jak powstaje? Co na jęczmień na oku bez recepty?
Jęczmień na oku
Podobne artykuły
Kobieta zakrapla oczy
Sól fizjologiczna do oczu – jak stosować? Cena kropli
Ludzkie oko
Kolor oczu: od czego zależy i jak określić? Czy się zmienia?
Mężczyzna z poparzonymi oczami
Oparzenie gałki ocznej - objawy i leczenie
Oko ze skrzydlikiem
Skrzydlik oka: objawy, leczenie i operacja usunięcia narośli

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!