Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Sińce pod oczami - przyczyny i sposób na cienie pod oczami

Worki pod oczami to nieestetyczne przebarwienia skóry pomiędzy dolną powieką, a kością policzkową. U części osób cienie pod oczami są na tyle widoczne, że wyglądają one przez to na zmęczone, starsze niż w rzeczywistości, bez energii. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec?
Osoba z podkrążonymi oczami
Źródło: 123RF
Spis treści

Cienie pod oczami to zmieniona barwa skóry; w zależności od rodzaju skóry, a przede wszystkim od czynników działających na nią niekorzystnie, worki pod oczami mogą mieć kolor szaro-ziemisty lub brązowy. Problem z przebarwieniami tego rodzaju może występować już u osób bardzo młodych, które prowadzą niezdrowy tryb życia lub posiadają anatomicznie wklęsłe oczodoły przez co cień jest nie tyle zmianą skóry, co jej ułożeniem.

Sińce pod oczami mogą przybrać także postać obrzęków lub opuchnięć, w zależności od powodu, dla którego powstały. Gabinety medycyny estetycznej często posługują się terminem “doliny łez” w kontekście zabiegów, których zadaniem jest zmniejszenie widoczności worków pod oczami.

Redukcja cieni pod oczami zazwyczaj składa się kilku działań, które muszą zostać odpowiednio dobrane do rodzaju skóry oraz problemów, z jakimi się boryka. Warto podkreślić, że u większości osób worki pod oczami powstają w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry, a także migracji tkanek.W dalszej części tekstu postaramy się przybliżyć przyczyny powstawania worków pod oczami oraz sposoby na worki pod oczami.

 

Reklama

Sińce pod oczami - przyczyny

Powody powstawania worków pod oczami mogą być różne. Można je podzielić na anatomiczne i związane z uwarunkowaniami genetycznymi, wiążące się z chorobami, wynikające z niezdrowego trybu życia lub będące elementem procesu starzenia się skóry, a także zmian umiejscowienia tkanek.

Anatomiczną przyczyną występowania sińców pod oczami jest wklęsłe umiejscowienie oczodołów w czaszce. Głęboko osadzone oczy sprawiają, że skóra wydaje się ciemniejsza właśnie ze względu na swoją lokalizację, aniżeli inne powody. W takich przypadkach oprócz odpowiednich kosmetyków i rutynowej pielęgnacji twarzy, zalecane jest także stosowanie preparatów rozświetlających oraz rozjaśniających skórę. Panie, które mają głęboko osadzone oczy, mogą za pomocą makijażu dodatkowo je “odsłonić”. Uwarunkowania genetyczne mogą być związane np. z bardzo cienką skórą, przez którą widoczne są naczynia krwionośne i stąd wynika jej ciemniejsza barwa.

Sińce pod oczami - choroby z jakimi mogą się wiązać:

  • choroby tarczycy,

  • cukrzyca,

  • anemia,

  • zaburzenia krążenia,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • alergie,

  • astma,

  • atopowe zapalenie skóry,

  • choroby nerek.

Ważne! Jeżeli cieniom pod oczami towarzyszy pogorszenie samopoczucia oraz inne objawy chorobowe, konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zdiagnozowania choroby. Wyjątkowo widoczne i niepokojące cienie pod oczami także należy skonsultować z lekarzem, dzięki czemu możliwe będzie wykluczenie powodów chorobowych.

Worki pod oczami przyczyny wynikające z trybu życia:

  • zbyt mała ilość snu,

  • nieodpowiednia dieta,

  • zaburzona ilość mikroelementów i makroelementów w organizmie (np. zbyt mała ilość żelaza i/lub zbyt duże spożycie soli),

  • stres,

  • przemęczenie,

  • zbyt “agresywne” traktowanie skóry np. podczas wykonywania demakijażu,

  • zbyt duża ekspozycja na słońce.

Cienie pod oczami powstają w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry i są związane z takimi następstwami, jak:

  • utrata elastyczności skóry - wraz z biegiem czasu skóra produkuje coraz mniej kolagenu oraz warstwy tłuszczowej, włókna stają się znacznie mniej rozciągliwe, skóra staje się bardziej sucha, pojawiają się zmarszczki;

  • migracja tkanek - upływ czasu odbija się na twarzy także przemieszczaniem się tkanki tłuszczowej; maluszki mają pulchne policzki, natomiast im jesteśmy starsi, tym policzki tracą na objętości i przenoszą się w dół. Wtedy też pogłębia się dolina łez czyli przestrzeń między dolną powieką, a kością policzkową.

Reklama

Obrzęki pod oczami - przyczyny

Obrzęk i opuchnięcia pod oczami są zwykle spowodowane jednorazową sytuacją. Najczęściej powodują je takie czynności, jak:

  • uczulenie np. na kosmetyk - gdy trzemy podrażnioną skórę, dochodzi do zaczerwienienia oraz opuchnięcia; obrzęki pod oczami mogą być też spowodowane alergią - osoby uczulone na pyłki traw lub drzew, zazwyczaj mają charakterystyczną, zaczerwienioną skórę pod oczami;

  • płacz - trudno jest ukryć, że przed chwilą z naszych oczu wylał się potok łez, dochodzi bowiem do zaczerwienienia nie tylko skóry pod oczami, ale także samych oczu, skóra jest wyraźnie nabrzmiała;

  • zmiany chorobowe - opuchnięte oczy mogą być wynikiem przewlekłych chorób, najczęstsze z nich wymieniliśmy wcześniej;

  • nadużywanie alkoholu - osoby uzależnione od alkoholu lub nadużywające go, mają opuchnięte i sine oczy;

  • palenie papierosów - nikotyna wyniszcza cały organizm, bardzo niekorzystnie odbijając się na wyglądzie palacza; najbardziej widoczne są przebarwienia zębów oraz skóry twarzy, w tym worki pod oczami.

Reklama

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Likwidacja cieni pod oczami to proces, który nigdy nie daje 100 procentowego efektu, bez względu na wybraną metodę. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że przebarwienia skóry, a także utrata wiotkości są naturalną koleją rzeczy i nie należy traktować ich jako “cel” do eliminacji. Możliwe jest natomiast opóźnienie tego procesu oraz poprawienie kondycji i wyglądu skóry pod oczami. Jak to osiągnąć?

  • Diagnoza lekarska - jeśli cienie lub obrzęk pod oczami są wyjątkowo widoczne, niepokojące i towarzyszą im inne dolegliwości, konieczne jest udanie się do lekarza. Badania diagnostyczne pozwolą wykluczyć lub wykryć chorobę i podjąć odpowiednie leczenie.

  • Codzienna pielęgnacja - warto dbać o skórę twarzy i odpowiednio ją odżywiać; skóra pod oczami wymaga wyjątkowo delikatnego traktowania, ponieważ jest bardzo cienka i niezwykle wrażliwa (to właśnie z tego względu na większości kosmetyków widnieje zalecenie “unikać okolic oczu”); do pielęgnacji tak wymagającego obszaru konieczne są odpowiednie, przeznaczone do tego kosmetyki. Dobry krem pod oczy, dla osoby walczącej z cieniami, będzie w swoim składzie zawierał bioaktywne substancje rozjaśniające np. wyciąg z miłorzębu japońskiego, arnikę, świetlik lekarski lub aloes. Krem rozjaśniający cienie pod oczami może być dodatkowo wzbogacony olejami roślinnymi, D-panthenolem oraz witaminami.  

  • Maseczki pod oczy - raz na jakiś czas warto zastosować specjalne maseczki pod oczy, które nawilżą, odżywią i uelastycznią skórę pod oczami.

  • Podobne działanie mają płatki kolagenowe pod oczy, które można stosować przez dłuższy okres czasu co około 2 dni. Skóra zostaje dzięki temu pobudzona do naturalnej produkcji kolagenu.

  • Zdrowy tryb życia - nie zapominajmy, że kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu, odgrywa tryb życia, jaki prowadzimy. Ważny jest ruch na świeżym powietrzu i zbilansowana dieta bogata w produkty zbożowe, warzywa i owoce, natomiast uboga w cukry proste, niekorzystne tłuszcze oraz sól. Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość snu oraz ograniczenie sytuacji stresowych. Zadbajmy o komfort życia na każdym jego obszarze, a skóra na pewno się za to odwdzięczy.

Polecamy: Opuchnięte oczy i powieki - przyczyny. Jak zlikwidować?

Reklama

Sposób na opuchnięte oczy

Domowe sposoby na worki pod oczami

  • Zimne okłady - na zmęczone, opuchnięte oczy dobrze działają kompresy chłodzące; można je wykonać w bardzo prosty sposób, wystarczy nałożyć na oczy płatki higieniczne nawilżone zimną wodą lub plasterki świeżego ogórka. Innym sposobem jest schłodzenie w lodówce kilku łyżeczek, które posłużą jako zimny okład.

  • Herbata  - rumianek ma właściwości łagodzące; ostudzona torebka po zaparzonej herbacie z rumiankiem może służyć jako okład na oczy. Dobrze sprawdzi się w tej roli także herbata czarna i zielona.

  • Ubite białko - ubite białko jajka sprawi, że skóra stanie się bardziej jędrna, zmniejszy się też opuchlizna.

  • Masaż twarzy - to doskonały sposób na utrzymanie twarzy w dobrej kondycji, wystarczy dwa razy w tygodniu wykonywać masaż twarzy, który dobrze wpłynie na mięśnie twarzy i zrelaksuje skórę.

Reklama

Zabiegi pod oczy

Salony dermatologii kosmetycznej posiadają w swojej ofercie zabiegi pod oczy, które mają za zadanie szybko zniwelować przebarwienia. Najpopularniejsza jest laseroterapia, wykorzystująca wiązki światła naprowadzone na skórę oraz wypełnienie doliny łez za pomocą wstrzyknięcia substancji, która wypełnia skórę. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu, warto wcześniej zastosować bardziej naturalne i nieinwazyjne metody pielęgnacji twarzy. Należy pamiętać, że wypełnianie tkanek jest procesem szybko odwracalnym, ponieważ komórki rozkładają dość szybko wszystkie substancje zawarte w wypełniaczach.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Usta u kobiety
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Oliwa z oliwek na twarz - jak stosować? Efekty działania na skórę
Maseczka z oliwy z oliwek
Podobne artykuły
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Malowanie ust permanentne
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!