Jadowite węże żyjące w Europie Środkowej to gady z rodziny żmijowatych, w tym spotykana również w Polsce żmija zygzakowata. Ukąszenia zdarzają się niezmiernie rzadko. Aby się przed nimi zabezpieczyć, wybierając się na wycieczki do lasu czy w góry, trzeba zakładać buty ponad kostkę i unikać siadania na nasłonecznionych miejscach, gdzie węże lubią się wygrzewać.
Żmija zygzakowata - ukąszenie
Dla zdrowych osób ukąszenie żmii zygzakowatej nie jest bardzo niebezpieczne. Jednak w przypadku osób:
- wyniszczonych,
- osłabionych,
- mających problemy z układem krążenia,
- dzieci,
dostanie się jadu do organizmu może być nawet śmiertelnym zagrożeniem.
Trucizna zawarta w jadzie żmii zygzakowatej wpływa przede wszystkim na funkcjonowanie układu krążenia. Samo miejsce ukąszenia nie jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia – to dwie niewielkie ranki wielkości łebka od szpilki, oddalone od siebie o około 1 cm.
- Zobacz też: Alergia na jad owadów
Ukąszenie przez węża - objawy
Pierwszymi objawami po ukąszeniu jest:
- silne zaczerwienienie wokół rany,
- obrzęk,
- intensywny ból.
Jad rozprzestrzeniając się po organizmie powoduje powstanie objawów ogólnych takich jak:
- bóle głowy,
- wymioty,
- biegunka,
- a nawet wstrząs.
Zobacz: Wykorzystanie owadów w leczeniu
Ukąszenie przez węża - pierwsza pomoc
- Wezwać pomoc (zadzwonić pod nr 999 lub 112).
- Poszkodowanego trzeba posadzić lub położyć.
- Założyć mu opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia (np. na ramię lub udo). Opaska uciskowa nie pozwala na odpływ krwi żylnej z okolicy rany, natomiast nie tamuje dopływu krwi tętniczej. Opaska założona jest prawidłowo, jeśli uciśnięta kończyna sinieje (wtedy przepełniają się żyły poniżej miejsca ucisku, po stronie ukąszenia), ale wciąż jest wyczuwalne tętno poniżej miejsca ucisku (np. w okolicy kostki lub w nadgarstku). Krew z kończyny nie może odpłynąć, dochodzi do przepełnienia naczyń i krwawienia z rany – w ten sposób dochodzi do wypłukania trucizny z rany. Ponadto uniemożliwia to dostanie się jadu do całego układu krwionośnego.
UWAGA! Osoba udzielająca pierwszej pomocy nie może sama zdjąć opaski uciskowej – może to zrobić jedynie lekarz. Należy jednocześnie pamiętać, że zbyt długie tamowanie przepływu krwi może być niebezpieczne dla organizmu!
Zranioną kończynę należy unieruchomić, a poszkodowanemu zalecić unikanie ruchu i wszelkiej aktywności, by nie obciążać układu krążenia i nie rozprzestrzeniać trucizny po organizmie.
Do momentu przybycia fachowej pomocy medycznej warto regularnie mierzyć tętno i częstość oddechu poszkodowanego.
Ukąszenie przez węża - czego nie robić?
Rany kąsanej nie wolno wycinać, wystawiać na słońce ani wysysać!!! Czynności te nie poprawią stanu ofiary, a mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa ratującej osoby. Wyssany jad może dostać się do krwiobiegu ratownika przez niewielkie ranki w błonie śluzowej jamy ustnej i zaszkodzić również jemu.