string(8) "szukanie" Gradówka (guzek na powiece) - leczenie, przyczyny i domowe sposoby

Gradówka (guzek na powiece) - leczenie, przyczyny i domowe sposoby

Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, objawiające się niedużym guzkiem występującym na górnej lub dolnej powiece. Jakie są przyczyny powstawania gradówki i co zrobić, aby się jej pozbyć?
Guzek na powiece przy oku
Źródło: 123RF

Spis treści

Gradówka to nieduży, ropno-krwisty guzek, który może pojawić się na dolnej lub górnej powiece. Mimo iż nie sprawia on bólu, przez swoją twardość i usytuowanie często powoduje dyskomfort. Dodatkowo, jeśli dojdzie do zakażenia, w jego okolicy może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk.

Gradówka – przyczyny

Gradówka pojawia się w wyniku przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego, zwanego również gruczołem Meiboma. Jest to gruczoł łojowy odpowiedzialny za utrzymanie szczelności powiek po ich zamknięciu, oraz ochronę przed utratą wilgotności i naruszeniem filmu łzowego. Zapobiega on także spływaniu łez na skórę twarzy. Gradówka na oku pojawia się wskutek zamknięcia przewodów odprowadzających wydzielinę produkowaną przez gruczoł tarczkowy. Zalegająca wówczas masa prowadzi do rozdęcia ścian gruczołu i pojawienia się lub zaostrzenia istniejącego już stanu zapalnego.

Gradówka na powiece

Na pojawienie się gradówki oka szczególnie narażone są osoby chorujące na łojotokowe zapalenie skóry i zmagające się z trądzikiem różowatym. Jednym z powodów wystąpienia gradówki oka jest też nadczynność gruczołów Meiboma, spotykana zwłaszcza u osób noszących soczewki kontaktowe. Gradówka może pojawić się również jako efekt nie wyleczonego do końca jęczmienia.

Gradówka u dziecka

W przypadku wystąpienia gradówki u dziecka, konieczna będzie wizyta u okulisty, który oceni nasilenie zmian i zaleci odpowiednie leczenie. W oczekiwaniu na konsultację ze specjalistą warto zastosować ciepły kompres, który powinien znajdować się na oku dziecka przez 20 minut. Jeśli maluch ma już za sobą jedną gradówkę, należy szczególnie dbać o higienę jego oczu. Dwa razy dziennie trzeba przemywać dziecku oczy wacikiem zwilżonym letnią przegotowaną wodą. To spowoduje, że gruczoły Meiboma nie będą zapychać się wydzieliną.

Czytaj też: Choroba Wilsona

Gradówka – leczenie domowe

Gradówka może ulec samowyleczeniu, są to jednak przypadki sporadyczne. Jeśli stan zapalny nie jest ostry, warto skorzystać z domowych sposobów walki z gradówką. Kilka razy dziennie wykonujmy ciepły okład z rumianku. Jednorazowo trzymajmy go na oku przez około 20 minut. Aby zmniejszyć obrzęk i odprowadzić zalegającą masę, można przeprowadzić również delikatny masaż powieki. Jeśli mimo to gradówka nie znika lub się powiększa, należy udać się do okulisty. Natychmiastowy kontakt z lekarzem jest zalecany również w przypadku bólu oka lub pogorszenia ostrości widzenia.

Sprawdź też: Wytrzeszcz oczu

Gradówka – leczenie

Leczenie farmakologiczne gradówki polega zazwyczaj na wcieraniu w zmianę maści zawierającej antybiotyki, aplikowaniuspecjalnych kropli lub leków doustnych. Gdy stosowanie tego rodzaju preparatów nie przynosi efektów, konieczne jest operacyjne usunięcie gradówki. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry w miejscu guzka i usunięcia wszystkich jego elementów. Warto pamiętać, że osoby, które mają tendencję do pojawiania się gradówek, powinny regularnie przemywać powieki wacikiem zwilżonym ciepłą przegotowaną wodą.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 95)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij