ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Jak wygląda gradówka na oku? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia

Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, objawiające się niedużym guzkiem występującym na górnej lub dolnej powiece. Choć nie powoduje uczucia bólu, może być groźna dla wzroku. Jakie są przyczyny powstawania gradówki i co zrobić, aby się jej pozbyć?
Guzek na powiece przy oku
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Gradówka (inaczej chalazion) to przewlekłe, ziarniniakowe zapalenie gruczołu tarczkowego (gruczołu Meiboma). Objawia się występowaniem niebolesnego guzka na dolnej lub górnej powiece oka.
  • Gradówka jest bardzo podobnych schorzeniem do jęczmienia. Choć mają wiele wspólnych objawów, istnieje jedna zasadnicza różnica między nimi.
  • Pojawienie się gradówki jest wskazaniem do wizyty u okulisty. Oprócz maści, płynów i kropli na gradówkę, w leczeniu można sięgnąć po domowe sposoby, głównie okłady z wykorzystaniem ziół.
SPRAWDŹ TEŻ: Jęczmień na oku - jak powstaje, czym się różni od gradówki?
Spis treści

Reklama

Co to jest gradówka na oku? Poznaj objawy

Gradówka to nieduży, ropno-krwisty guzek, który może pojawić się przy oku. Wyróżniamy gradówkę na dolnej powiece i gradówkę w górnej części powiek (również gdy gradówka powstaje pod powieką). Gradówki można rozpoznać w prosty sposób - powstaje bąbel na powiece w formie zgrubienia. 

Choć bąbel nie sprawia bólu, przez swoją twardość i usytuowanie często powoduje dyskomfort. Dodatkowo, jeśli dojdzie do zakażenia, w jego okolicy może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk.

Reklama

Przyczyny postawania gradówki na oku

Jak powstają gradówki? Gradówka pojawia się w wyniku przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego, zwanego również gruczołem Meiboma. Jest to gruczoł łojowy odpowiedzialny za utrzymanie szczelności powiek po ich zamknięciu, oraz ochronę przed utratą wilgotności i naruszeniem filmu łzowego.

Zapobiega on także spływaniu łez na skórę twarzy. Gradówka na oku pojawia się wskutek zamknięcia przewodów odprowadzających wydzielinę produkowaną przez gruczoł tarczkowy. Zalegająca wówczas masa prowadzi do rozdęcia ścian gruczołu i pojawienia się lub zaostrzenia istniejącego już stanu zapalnego.

Na pojawienie się gradówki oka szczególnie narażone są osoby chorujące na łojotokowe zapalenie skóry i zmagające się z trądzikiem różowatym. Jednym z powodów wystąpienia gradówki oka jest też nadczynność gruczołów Meiboma, spotykana zwłaszcza u osób noszących soczewki kontaktowe.

Reklama

Gradówka a jęczmień - jak rozpoznać?

Jęczmień i gradówka są bardzo podobnymi schorzeniami występującymi w okolicy oczu. Zarówno jęczmień jak i gradówka mają podobną formę - guzka, który powstaje na górnej lub dolnej powiece. Oba schorzenia powodują dyskomfort i występowania zaczerwienienia.

Jak więc rozróżnić czy to jęczmień czy gradówka? Jest jedna zasadnicza różnica - gradówka jest bezbolesna i może porodować problemy z widzeniem, gdy naciska na gałkę oczną. Warto podkreślić, że gradówka może pojawić się również jako efekt nie wyleczonego do końca jęczmienia.

Reklama

Gradówka u dziecka

Gradówki dotykaja nie tylko dorosłych, ale i dzieci. W przypadku wystąpienia gradówki u dziecka, konieczna będzie wizyta u okulisty, który oceni nasilenie zmian i zaleci odpowiednie leczenie. W oczekiwaniu na konsultację ze specjalistą warto zastosować ciepły kompres, który powinien znajdować się na oku dziecka przez 20 minut.

Jeśli maluch ma już za sobą jedną gradówkę, należy szczególnie dbać o higienę jego oczu. Dwa razy dziennie trzeba przemywać dziecku oczy wacikiem zwilżonym letnią przegotowaną wodą. To spowoduje, że gruczoły Meiboma nie będą zapychać się wydzieliną.

Reklama

Leczenie gradówki - co stosować?

Nieleczona gradówka może powodować silny ból lub nawet pogorszyć ostrość widzenia. Jak leczyć gradówkę? Leczenie farmakologiczne gradówki polega zazwyczaj na wcieraniu w gradówkę maści zawierających antybiotyki, aplikowaniu specjalnych kropli na gradówkę lub leków doustnych. W każdej aptece znajdziemy także maści i płyny na gradówkę dostępne bez recepty. 

Gdy stosowanie tego rodzaju preparatów nie przynosi efektów, konieczne jest operacyjne usunięcie gradówki. Operacja gradówki jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry w miejscu guzka i usunięcia wszystkich jego elementów.

Warto pamiętać, że osoby, które mają tendencję do pojawiania się gradówek, powinny regularnie przemywać powieki wacikiem zwilżonym ciepłą przegotowaną wodą.

Reklama

Domowe sposoby na gradówkę

Gradówka może ulec samowyleczeniu, są to jednak przypadki sporadyczne. Jeśli stan zapalny nie jest ostry, warto skorzystać z domowych sposobów walki z gradówką. Zalecane jest stosowanie okładów lub staranne przemywanie powieki.

Na początek warto, kilka razy dziennie wykonać ciepły okład z rumianku lub z samej wody. Najlepiej zastosować waciki higieniczne. Okład jednorazowo trzymajmy na oku przez około 15-20 minut, nie dociskając go do gradówki. 

Aby zmniejszyć obrzęk i odprowadzić zalegającą masę, można przeprowadzić również delikatny masaż powieki. Również pamiętaj przy tym, żeby nie naciskać i nie ściskać gradówki.

Jeśli mimo to gradówka nie znika lub się powiększa, należy udać się do okulisty. Natychmiastowy kontakt z lekarzem jest zalecany również w przypadku bólu oka lub pogorszenia ostrości widzenia.

Czytaj również

Bibliografia

  • Katarzyna Antoniak, Farmakoterapia zakażeń bakteryjnych narządu wzroku, https://www.ptfarm.pl/pub/File/FP/2_2009/farmakoterapia%20itd.pdf (dostęp 29.07.2021)
  • Zoran Latkowic, Oko i choroby oczu. Wydawnictwo Dukat, Katowice 1993
  • Alastair K.O. Denniston, Philip I. Murray, Oksfordzki podręcznik okulistyki, 2009
  • Maria Hanna Niżankowska: Okulistyka. Podstawy kliniczne. PZWL, 2007
  • What Are Chalazia and Styes?, American Academy of Ophthalmology, https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-are-chalazia-styes (dostęp 29.07.2021)
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby oczu i wady wzroku
Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie
Osoba z pękniętym naczynkiem w oku
Zespól Hornera - leczenie i przyczyny objawu Hornera
Badanie oka
Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy i leczenie. Operacja
Podobne artykuły
Chłopiec z gronkowcem w oku
Gronkowiec w oku – objawy, przyczyny, leki. Jest zaraźliwy?
Okulary na wady wzroku
Najczęściej występujące wady wzroku - jak sobie z nimi radzić?
Guzek na powiece przy oku
Jak wygląda gradówka na oku? Poznaj przyczyny i domowe sposoby leczenia
Ludzkie oko z objawem zapalenie nerwu wzrokowego
Zapalenie nerwu wzrokowego - jak się objawia i leczy?
Dziecko z zapaleniem spojówek
Zapalenie spojówek u dzieci – czy można się zarazić? Czym leczyć?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!