Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?

Długotrwały stres, zmęczenie, a czasem także niedobór mikroelementów w organizmie – to wszystko może prowadzić do drgania powiek. O czym jeszcze świadczy ten objaw? Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się problemu?
Kobiece oko
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Drganie powieki to częsty objaw niedoboru różnych pierwiastków w organizmie, m.in. sodu, potasu czy magnezu.
 • Drżenie powiek może wskazywać również na zapalenie spojówek, choroby neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane, ale też guza mózgu.
 • Aby zwalczyć drganie powiek niezbędne jest najpierw ustalenie przyczyny dolegliwości.
Spis treści

Reklama

Jake są przyczyny drgania powiek?

Dlaczego drga powieka? Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Prowadzenie wymagającego stylu życia, obarczonego długotrwałym stresem czy zmęczeniem może przyczynić się do wystąpienia drgania powieki.

W przebiegu nerwicy drganie powieki to bardzo popularny objaw. Prowadzenie zbyt obciążającego trybu życia może przyczynić się do rozwoju tej choroby. Jeżeli więc drganiu powieki towarzyszą takie dolegliwości jak:

 • duszności,
 • boleści kręgosłupa,
 • obniżony nastrój,
 • zamartwianie się,
 • łatwe drażliwość,
 • kołatanie serca,

oznacza to, że pacjent może mieć nerwicę. Wówczas należy zgłosić się do lekarza, który oceni, czy drganie powieki to jeden z objawów tej choroby.

Okazuje się również, że przyczyną drgania powieki może być niedobór różnych pierwiastków w organizmie, np. magnezu, którego braki to konsekwencja picia zbyt dużej ilości alkoholu, kawy, napojów energetycznych, nadmiaru pracy czy małej ilości snu.

Niekiedy drgająca powieka świadczy o zapaleniu spojówki albo zapaleniu powieki wywołanym wdaniem się bakterii lub brakiem higieny, np. przy noszeniu soczewek kontaktowych. Objaw pojawia się również z powodu podrażnienia rogówki nadmierną ekspozycją na promieniowanie niebieskie pochodzące z ekranów urządzeń elektronicznych. Czasem drganie powieki to odpowiedź na przyjmowane leki czy symptom poważniejszej choroby, np. neurologicznej.

Drganie powieki w ciąży to także bardzo często spotykane zjawisko. Jako, że organizm przyszłej mamy ma większe zapotrzebowanie na minerały, w tym czasie łatwo o niedobory różnych pierwiastków, w tym magnezu czy potasu. Kobieta ciężarna powinna więc zadbać w porozumieniu z lekarzem o odpowiednią suplementację.

Warto zwrócić uwagę, czy istnieje związek pomiędzy drżeniem powiek a różnymi schorzeniami. Można tu wskazać chociażby na:

 • nadciśnienie a drganie powiek - objawy okulistyczne będące efektem nadciśnienia prowadzą do samoczynnych wylewów podspojówkowych i są widoczne na dnie oczu. Natomiast nadciśnienie nie wywołuje drgania powiek;
 • Hashimoto a drganie powieki - drżenie powiek może wskazywać na nieprawidłową pracę tarczycy, w tym chorobę Hashimoto;
 • borelioza - jednym z objawów tej choroby może być drganie powieki. Niemniej symptomy ze strony narządu wzroku zdarzają się rzadko;
 • drganie powieki - o nadczynności tarczycy świadczy między innymi tzw. objaw Rosenbacha, czyli drżenie powiek.

Drganie lewej powieki często wywołane jest stanem tzw. dyselektrolitemii, np. niedoborem magnezu. Aby pozbyć się tej dolegliwości, należy odstawić kawę, napoje energetyczne i zadbać o dietę bogatą w mikroelementy.

Przemęczenie i długotrwały stres mogą doprowadzić do wystąpienia objawu jakim jest drganie dolnej powieki oka. Przewlekły, narastający stres musi gdzieś znaleźć ujście i zazwyczaj dzieje się to w formie tików nerwowych w obszarze powiek. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyne przyczyny tej dolegliwości.

Co jeszcze oznacza drganie powieki? Czasem ten objaw może być wywołany niedoborem potasu. Aby go uzupełnić, należy sięgnąć po produkty, które zawierają ten pierwiastek, np. banany.

Jeżeli po kilku tygodniach drganie powieki nie ustanie, niezbędne jest udanie się do lekarza. Specjalista zleci badania, których celem będzie ustalenie bezpośredniej przyczyny tej dolegliwości. Aby wykluczyć przyczyny neurologiczne wykonuje się:

 • rezonans,
 • badanie EEG,
 • tomografię.

Drgająca dolna powieka może być też jednym z objawów, oprócz drgania innych obszarów twarzy, np. policzka oraz wargi, chorób neurologicznych i tych związanych z uciskiem na nerwy twarzowe. Niezbędne jest wówczas wykonanie również badania pod kątem guza mózgu.

Reklama

Drganie powieki górnej - czego jest wynikiem?

Zazwyczaj drgająca powieka górna to efekt niedoboru istotnych pierwiastków: sodu, magnezu lub potasu, w organizmie. Drżenie powieki górnej potrafi być tak intensywne, że męczy oko oraz utrudnia widzenie i normalne funkcjonowanie. Osobie, której powieka drga, trudno skupić się na codziennych czynnościach.

Drgające powieki górne – jak można przeczytać w artykule Kimberly Holland i dr Avi Varma’y “Eye Twitching: Causes, Treatments, and Prevention” – występują częściej niż drganie powieki dolnej. Często bowiem drgająca powieka górna to objaw takich chorób jak:

 • stwardnienie rozsiane,
 • samoistne porażenie nerwu twarzowego,
 • zespół Tourette’a.

Czy jest możliwe drganie powieki od kręgosłupa?

Wielu pacjentów zmaga się z permanentnym drżeniem powieki. Od czego drga powieka? Okazuje się, że przyczyną tego objawu może być zaburzenie napięć mięśniowo-powięziowych głowy i szyi.

Czasem wiąże się drganie powieki z dyskopatią szyjną. Jeżeli podejrzewasz, że to zwyrodnienie szyi odpowiada za Twoje przedłużające się problemy, np. drganie powieki jest długotrwałe i zmagasz się z nim od miesiąca, udaj się do ortopedy lub fizjoterapeuty, który określi, czy rzeczywiście to przyczyna takiego stanu.

Niekiedy stwardnienie rozsiane objawia się drganiem powieki, dlatego jeżeli drżenie nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki i leczenia. 

Reklama

Guz mózgu a drganie powieki

Trzeba pamiętać, że drganie powieki oka może stanowić objaw poważnych chorób, w tym wskazywać na guza mózgu. Ta dolegliwość wynika z naciskania guza na nerwy twarzowe.

Jeżeli w wyniku różnorodnych działań, np. uzupełniania magnezu, nie ustępuje drganie powieki neurologia jest tą dziedziną, która może pomóc w ustaleniu przyczyny  tego stanu.

Zazwyczaj drganie powieki i ból głowy, ale także zaburzenia widzenia czy świadomości, pojawiają się, gdy guz mózgu zajmuje płat ciemieniowy. 

Reklama

Jak się pozbyć drgania powieki?

Co jeść, aby pozbyć się problemu drgającej powieki? Przede wszystkim sięgnij po produkty bogate w różne witaminy oraz mikro- i  makroelementy, szczególnie w potas i magnez. Mogą to być banany, kakao, otręby pszenne, gorzka czekolada, biała fasola, soja.

Unikaj również spożywania produktów z kofeiną i alkoholu. 

Pamiętaj, aby leczenie drgania powieki nie wywołało nadmiaru magnezu w Twoim organizmie. To, jaki magnez na drganie powieki stosować, najlepiej ustalić z farmaceutą lub lekarzem. Dobowe zapotrzebowanie na magnez to około 300-400 mg, ale zwiększa się wraz z dodatkowym obciążeniem organizmu, np. stresem czy karmieniem piersią. Czasem jednak w drganiu powieki magnez nie pomaga. Wówczas należy zgłosić się do lekarza.

Jeżeli drganie to wynik nerwicy, staraj się prowadzić spokojny oraz higieniczny tryb życia. Kładź się spać o stałych porach, uprawiaj jogę oraz spróbuj ograniczyć czynniki stresogenne.

Reklama

Czy może wystapić drganie powieki po Covid-19?

Covid-19 może być jedną z przyczyn pojawienia się drżenia powiek, dlatego drganie powieki po Covidzie może jak najbardziej wystąpić. W badaniu naukowców z Pakistanu i Australii wskazano, że u pacjentów drganie powieki rozwinęło się w trakcie Covidu lub po przejściu zakażenia.

Objaw drgania powieki po szczepieniu nie pojawia się jednak w raporcie za okres 27.12.2020 – 10.05.2021 ze spisem Niepożądanych Objawów Poszczepiennych po szczepionkach na Covid-19 w Polsce.

 

 

Czytaj również

Bibliografia

 • P. Koppa, J. Losy, Opadanie powiek jako pierwszy objaw stwardnienia rozsianego – opis przypadku, Nowiny Lekarskie 2007, 76, 2, 189-192, https://jms.ump.edu.pl/uploads/2007/2/189_2_76_2007.pdf, [dostęp: 02.03.2022].
 • M. Iskra, B. Krasińska, A. Tykarski, Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka, Nadciśnienie tętnicze rok 2013, tom 17, nr 6, https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/viewFile/38318/26939, [dostęp: 02.03.2022].
 • Mgr P. Boruc, Zwyrodnienie kręgów szyjnych a drżenie powiek, Znany Lekarz, Pytania i Odpowiedzi, https://www.znanylekarz.pl/pytania-odpowiedzi/od-ok-10-dni-dtga-mi-powieka-biore-magnez-i-nic-mam-zwyrodnienie-kregow-szyjnych-czy-to-moze-byc-od, [dostęp: 02.03.2022].
 • M. Siemiński, W. M. Nyka, A. Nitka-Siemińska, Drżenie samoistne, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 3, 250–254 251, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10277/8777, [dostęp: 02.03.2022].
 • S. Budrewicz, D. Koziorowski, Fenomenologia zaburzeń ruchowych, Kurs 1. Choroby układu pozapiramidowego — wybrane zagadnienia, Polski Przegląd Neurologiczny, 2008, tom 4, supl. A.
 • Dr med. I. Sawionek, Drżenie powieki, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/99962,drzenie-powieki, [dostęp: 02.03.2022].
 • Eyelid Myokymia-a Presumed Manifestation of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35036848/, [dostęp: 02.03.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oczne
Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga na wylew w oku?
Mężczyzna z zaczerwienionym okiem
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Szczypiące oczy - przyczyny, krople i domowe sposoby
Kobietę szczypią oczy
Podobne artykuły
Okulista bada wzrok starszemu mężczyźnie
Błyski w oku - skąd się biorą i co oznaczają? Jak je wyleczyć?
Kobiece oko
Drganie powieki – przyczyny. Co jeść i jak pozbyć się drgającej powieki?
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby
Zbliżenie na załzawione oko
Łzawienie oczu to efekt niedrożnych kanałów łzawiących. Czy tylko to jest przyczyną dolegliwości?
Mężczyzna w tunelu
Widzenie tunelowe: czym jest widzenie peryferyjne? Leczenie

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!