Drganie powieki - przyczyny drgającej powieki i oka

Drganie powieki najczęściej jest spowodowane niedoborem magnezu w organizmie. U dorosłych drgająca powieka występuje dość często, zwłaszcza w przypadku prowadzenia szybkiego, zapracowanego trybu życia w którym nie stroni się od kawy czy używek. Jednak drganie powieki to nie zawsze zwykły niedobór ważnych pierwiastków. Czasami może zwiastować poważną chorobę. Sprawdź, czym może być spowodowane drganie oka.
Kobiece oko
Źródło: 123RF
Spis treści

Drganie powieki - przyczyny

Do najczęstszych przyczyn drgania powieki należą:

 • stres,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • podrażnienie rogówki nadmierną ekspozycją na promieniowania niebieskie elektronicznych urządzeń,
 • zapalenie spojówki lub powieki spowodowane wdaniem się bakterii lub na przykład brak higieny przy noszeniu soczewek kontaktowych,
 • niedobór magnezu (często na skutek picia zbyt dużej ilości kawy, dużej ilości pracy i małej ilości snu).

Drgająca powieka, której nie towarzyszą inne wyraźnie odczuwalne objawy, nie wymaga konsultacji lekarskiej i zwykle ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach. Do lekarza należy niezwłocznie zgłosić się jeżeli drganiu oka towarzyszy ból oka, ropienie czy uczucie piasku pod powieką. Może to być zapalenie rogówki lub inny objaw choroby oczu.

Porady specjalisty należy zasięgnąć również w przypadku długotrwałego (ponad tydzień) i nasilającego się lub utrudniającego codzienne funkcjonowanie, drgania powieki. Jeżeli drganiom powieki towarzyszą opadanie powieki, silne skurcze mięśni wokół oka również nie ma potrzeby zwlekać z wizytą u lekarza.

Drganie dolnej powieki

Drganie dolnej powieki oka najczęściej spowodowane jest przemęczeniem organizmu i przewlekłym stresem. Stres, który narasta przez dłuższy czas może mieć ujście w wywołaniu tików nerwowych w powiece. Drganie powieki dolnej może być również spowodowane brakiem potasu, zaleca się wtedy włączenie do diety również produktów bogatych w ten składnik. Takim są na przykład banany. Jeżeli po kilku tygodniach drganie powieki nie ustanie, warto udać się do lekarza, który zleci badanie pod kątem neurologicznym, w tym np. rezonans i tomografię lub badania EEG. W poważnych przypadkach, do których często dochodzi również drganie pozostałych obszarów wokół oka np. policzka czy wargi, nie można wykluczyć istnienia guzów w mózgu, które uciskają na nerwy twarzowe.

Drganie górnej powieki

Drganie górnej powieki potrafi być naprawdę męczące. Intensywne i częste drgania potrafią być silne, męczyć oko i utrudniać widzenie. W takim przypadku należy wykonać badania wykazujące poziom magnezu, sodu i potasu w organizmie. W przypadku nasilającego się drgania górnej powieki warto udać się do neurologa.

Zobacz: Wylew w oku – co robić? Przyczyny i leczenie

Drganie powieki - nerwica

Głównymi przyczynami drgania powieki jest niedobór magnezu i nadmierny stres oraz zmęczenie. Prowadzenie zbyt obciążającego organizm trybu życia, brak czasu na odpoczynek i umiejętności dystansowania się do problemów, mogą spowodować również nerwicę. Jeśli długotrwałemu drganiu powiek towarzyszą np:

 • migrena,
 • kołatanie serca,
 • duszności,
 • boleści kręgosłupa,
 • zamartwianie się,
 • obniżony nastrój,
 • łatwe irytowanie się,
 • drażliwość i wybuchowość,

bardzo możliwe, że nasze nerwy są zbyt skołatane, by organizm mógł sobie z nimi poradzić. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza po skierowanie do psychologa, który oceni czy objawy w tym drganie górnej lub dolnej powieki, jest wynikiem nerwicy.

Objawy te mogą bowiem świadczyć o problemach natury psychologicznej. Jeśli któreś z powyższych objawów występują, warto zwrócić się nie tylko do neurologa, ale również do psychologa, który w skrajnych przypadkach może wydać skierowanie do psychiatry. W takich przypadkach warto zastanowić się czy w naszym życiu nie wydarzyło się coś poważnego lub coś co podświadomie nas stresuje, bądź wywołuje napięcie psychiczne. Jeśli tak, kluczowe staje się zrozumienie przyczyny problemu powodującego te objawy oraz praca nad sobą i podejściem do przytrafiających się w życiu negatywnych zdarzeń. Nieoceniona przy tym może okazać się pomoc doświadczonego psychologa.

By łagodzić skutki podatności na stres i emocjonalne huśtawki należy prowadzić higieniczny tryb życia, składający się z podstawowych rzeczy takich jak:

 • regularny (czyli codziennie w tych samych porach) sen liczący co najmniej 7 godzin, najlepiej od godz. 22:00 gdyż do 24:00 sen jest najefektywniejszy,
 • unikanie czynników stresogennych,
 • uprawianie technik relaksacyjnych, jogi lub wszelkich sposobów, które działają na nasz organizm uspokajająco,
 • w przypadku pracy biurowej, robienie sobie częstych przerw odchodząc od komputera i wpatrując się w jak najdalszy punkt krajobrazu za oknem ćwicząc w ten sposób wzrok,
 • zmiana kierunku myśli na coś przyjemnego lub zupełnie innego w celu odprężenia myśli
 • uprawianie sportu, co pozwoli na uregulowanie pracy serca i ciśnienia w organizmie.

Czytaj też: Opuchnięte oczy i powieki - przyczyny. Jak zlikwidować?

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Przeczytaj artykuł
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok? Dieta
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama