Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Mięsak Ewinga - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Mięsak Ewinga jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kości u dzieci. Jego charakterystycznym objawem jest ból zaatakowanej kości występujący w nocy. Ze względu na złośliwy charakter guza ważne jest jego wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia mięsaka Ewinga.
Moniot oraz probówki w laboratorium
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Obajwy mięsaka Ewinga

Mięsak Ewinga jest drugim co do częstości pierwotnym złośliwym nowotworem kości u dzieci. Występuje prawie wyłącznie w jamie szpikowej.

Może się rozwinąć we wszystkich kościach z wyjątkiem rzepki oraz kości ręki i szkieletu stopy. Najczęściej umiejscawia się w kości udowej, kościach podudzia, miednicy, żebrach, kręgosłupie i obojczykach. Często nacieka otaczające zajętą kość tkanki, i szybko daje przerzuty odległe do innych kości, płuc, szpiku kostnego i węzłów chłonnych.

Głównymi objawami są:

 • obrzmienie,
 • ból i pobolewania po nadmiernym obciążeniu lub po małych urazach.

Następnie pojawiają się tępe lub kłujące bóle okolicy guza, ostatecznie ból trwały, narastający. Alarmującym objawem jest ból występujący w nocy!

Często występują objawy wskazujące na stan zapalny:

 • gorączka lub stany podgorączkowe,
 • utrata masy ciała,
 • w badaniach laboratoryjnych leukocytoza.

Niestety nowotwór rozwija się szybko.

Mięsak Ewinga występuje między 5. a 20. rokiem życia, najczęściej u nastolatków, ale może rozwijać się u małych dzieci (częściej niż osteosarcoma), dlatego musi być brany pod uwagę w wieku dziecięcym.

Reklama

Mięsak Ewinga - badania

Podstawą rozpoznania jest badanie histopatologiczne wycinka z guza. Jednak dziecko będzie miało wykonany szereg badań pozwalających ocenić zaawansowanie miejscowe nowotworu, obecność przerzutów odległych, obecność innych chorób.

 1. Badania laboratoryjne. Dziecko będzie miało pobraną krew do badań biochemicznych i morfologii oraz wykonane badanie ogólne moczu.
 2. Badanie radiologiczne zajętej kości - obraz radiologiczny pozwoli ustalić dalsze postępowanie. Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny zajętej kości pozwalają określić rozległość zmiany. Scyntygrafia kości pozwala wykryć obecność przerzutów w innych kościach.
 3. Badanie wycinka guza. Podczas biopsji lekarz pobiera fragment zajętej procesem chorobowym kości, a pobrany fragment wysyła następnie do badania histopatologicznego (patolog oglądając preparat pod mikroskopem, używając specjalnych barwień, określa rodzaj komórek i tkanki występującej w wycinku). Wynik badania histopatologicznego pozwala ustalić ostateczne rozpoznanie.
 4. EKG i ECHO serca.
 5. Trepanobiopsja szpiku kostnego – jest konieczna, aby określić czy komórki nowotworowe zajęły też szpik kostny.

Mięsak Ewinga - leczenie i rokowanie

Podstawowym sposobem leczenia mięsaka Ewinga jest chemioterapia. Chemioterapia powoduje zmniejszenie masy guza, niszczy przerzuty oraz zapobiega wystąpieniu następnych przerzutów. Chemioterapię rozpoczyna się po biopsji, a po uzyskaniu regresji guza wprowadza się leczenie miejscowe – napromienianie lokalne lub wycięcie zmiany. Napromienianiem obejmuje się całą kość, dlatego następstwem tego sposobu leczenia jest zahamowanie dalszego jej wzrastania.

Leczenie operacyjne stosuje się w tych przypadkach, gdy usunięcie kości nie spowoduje kalectwa (np. żebro, obojczyk). Wstępne całkowite usunięcie guza jest bardzo rzadko możliwe - tylko w przypadku guzów małych, położonych obwodowo i nie naciekających na inne tkanki.

Rokowanie jest pomyślne w przypadku wczesnego rozpaznania guza. W przypadku mięsaka Ewinga bez przerzutów uzyskuje się 60-70% przeżyć trzyletnich. W przypadku guzów rozsianych wyleczenie możliwe jest w mniej niż 20%.

Przeczytaj także:

Bibliografia

 • Dobrzańska A., Ryżko J.,Pediatria – Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego,Urban&Partner,2004
 • Stachura J., Domagała W.,Patologia znaczy słowo o chorobie, tom I,,Kraków, 2005
 • Pietrzyk J. J.,Wybrane zagadnienia z pediatrii, tom V, Choroby układu krwiotwórczego, choroby nowotworowe, wyd.1.,,Kraków, 2005
 • Kordek R.,Onkologia, wydanie III,Via Medica,Gdańsk, 2007
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za plecy
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Podobne artykuły
Zastrzyk w kość
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Implant wykonany z biomateriałów
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Kobieta trzyma się za kolano
Uszkodzenie łąkotki: objawy i leczenie. Czy uszkodzona łątkotka boli?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda