Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Rak sromu, czyli podstępna i słabo rozpoznawalna choroba. Jak wygląda leczenie?

Rak sromu to rzadko występująca choroba nowotworowa. W początkowej fazie przebiega bezobjawowo, a jej pierwsze objawy mylone są z infekcją. Sprawdź, co przyczynia się do jej rozwoju.
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
123RF
W skrócie
 • Rak sromu to rzadka choroba nowotworowa, dotykająca zewnętrzne narządy rodne kobiety. Najczęściej pojawia się u pań po 60 roku życia.
 • W pierwszej fazie nowotwór przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy są niespecyficzne i często myli się je z klasyczną infekcją dróg rodnych. Choroba rozpoznawana jest, gdy pojawi się guz lub mocne zgrubienie w okolicach sromu.
 • Ten rodzaj nowotworu wymaga leczenia operacyjnego. Od stopnia zaawansowania choroby operacja jest niewielkim miejscowym wycięciem lub bardziej rozległym zabiegiem. Często stosowaną techniką terapeutyczną jest także radioterapia, w niektórych przypadkach połączona z chemioterapią.
SPRAWDŹ TEŻ: Kiedy należy wybrać się do onkologa?
Spis treści

Reklama

Czym jest rak sromu?

Rak sromu to stosunkowo rzadka choroba, która zajmuje 19 miejsce wśród nowotworów złośliwych kobiet. To oznacza, iż stanowi kilka procent z całej liczby złośliwych nowotworów, które są zlokalizowane w narządach rodnych kobiety.

Nowotwór sromu to nieprawidłowy rozrost komórek nowotworowych, które wywodzą się z komórek nabłonka sromu. Komórki te niestety rozrastają się nieustannie.

Choroba jest podstępna i u większości pacjentek rozpoznawana jest już w znacznym stopniu zaawansowania. Spora część chorób sromu dotyczy kobiet po 60 roku życia.

Rak sromu bardzo często przyjmuje na początku postać drobnego owrzodzenia lub guzka. Te zmiany są wyczuwalne nawet podczas codziennych czynności higienicznych.

Jakie mogą być przyczyny raka sromu? Główną przyczyną jest nieprawidłowy rozrost komórek rakowych z komórek nabłonka sromu.

Niektóre czynniki sprzyjają rozwojowi choroby. Pierwszym z nich jest wiek i to właśnie z wiekiem rośnie liczba zachorowań. Drugą bardzo istotną przyczyną jest podłoże infekcyjne. Czynnikiem, który sprzyja rozwojowi choroby jest przebyte zakażenie wirusowe. Dotyczy to dwóch rodzajów infekcji – zakażenia wirusem opryszczki (HSV) typu 2 oraz wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 16 i 18. Często do rozwoju raka sromu przyczynia się przebyta wcześniej kiła, ziarniniak pachwin lub chlamydia. Kolejnymi przyczynami są:

 • infekcje przenoszone drogą płciową,
 • duża liczba partnerów seksualnych,
 • nierództwo,
 • liszaj twardzinowy.

U niektórych kobiet pojawiają się wcześniej stany przednowotworowe sromu. Do takich należą:

 • śródnabłonkowa neoplazja sromu, która powoduje długotrwały ból, świąd i dysfunkcję psychoseksualną,
 • choroba pageta sromu, która wywodzi się ze zmian śródnabłonkowych sromu i objawia się świądem, pieczeniem oraz krwawieniem z dróg rodnych.

Reklama

Wygląd raka sromu

Jak wygląda rak sromu? W pierwszym stadium najczęściej przebiega bezobjawowo i można przeoczyć moment jego rozwoju.

Warto dotykać swoje narządy rodne w sytuacjach bólu, świądu czy pieczenia, aby wykryć pierwsze zmiany w wyglądzie sromu. Niewielkie zmiany są często bagatelizowane i przypisywane infekcjom lub alergiom.

Wygląd raka sromu to zmiany w okolicach sromu przypominające wyglądem grudki lub guzki. Przybierają barwę białą, różową lub czerwoną. Z biegiem czasu zmiany powiększają się. To powinno być już pierwszym sygnałem do diagnozy.

Pojawienie się guzka lub grudki w obrębie warg sromowych, który z czasem zmienia się w narośl, przypominającą wrzód oznacza, iż zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju raka sromu.

Objawy raka sromu

W początkowym stadium rozwoju raka sromu choroba przebiega bezobjawowo. Często dochodzi do sytuacji, w której nowotwór jest już mocno zaawansowany i trudny do wyleczenia.

Wczesne objawy raka sromu nie zawsze skłaniają pacjentkę do wizyty u lekarza. Pojawia się świąd i pieczenie, które przypisywane są niegroźnym infekcjom.

Do objawów nowotworu sromu zaliczane są:

 • świąd i pieczenie,
 • przesuszenie pochwy,
 • pękanie skóry wokół warg sromowych,
 • ból sromu, przechodzący często w ból pachwiny,
 • zaburzenia oddawania moczu,
 • zaburzenia defekacji, przy naciekaniu odbytu,
 • krwawienie,
 • wyczuwalne guzki na wargach sromowych, które przyjmują postać narośli, zgrubień lub krostek,
 • przerzuty nieprzyjemnych dolegliwości do węzłów chłonnych.

Objawy raka sromu często nie przypominają klasycznych symptomów chorób nowotworowych.

Należy jednak pamiętać, iż każde owrzodzenie warg sromowych czy nawet niewielki guzek wymagają konsultacji medycznej.

Reklama

Jak szybko rozwija się rak sromu?

Nowotwory sromu we wczesnym okresie przebiegają bezobjawowo i z tego powodu są dość trudne do wykrycia. Rak tego typu rozpoznawany jest w większości przypadków już w zaawansowanym stadium.

Jak szybko rozwija się rak sromu? Nowotwór rozprzestrzenia się w miarę szybko, a guzy stają się większe i rosną w głąb pochwy i odbytu.

Stwierdzenie podejrzanych zmian na sromie ma najczęściej miejsce w trakcie rutynowego badania ginekologicznego. Do stopnia zaawansowania choroby używa się klasyfikacji chirurgicznej.

W jaki sposób nacieka rak sromu? Tego typu nowotwór nacieka przez strukturę miednicy mniejszej i krocza. Następnie daje przerzuty drogą chłonną do węzłów chłonnych.

Reklama

Cytologia a rak sromu?

Badania, które mają na celu rozpoznanie raka sromu oparte są w pierwszej kolejności na rutynowym badaniu ginekologicznym. Równolegle przeprowadzane jest cytologiczne badanie sromu jako element dokładnej diagnostyki, pozwalający na określenie zasięgu nowotworu przed rozpoczęciem leczenia.

Sama cytologia stanowi bardzo cenne uzupełnienie całej diagnostyki, ale podejrzane i niepokojące zmiany muszą być zawsze weryfikowane w badaniu histopatologicznym wycinka sromu.

Czy istnieje związek pomiędzy cytologią a rakiem sromu? Sama cytologia nie wykrywa raka, ale jest na tyle specjalistycznym badaniem, aby wspomagać diagnostykę chorób nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju choroby.

Reklama

Rak sromu a rokowania

Rokowania co do raka sromu zależą od indywidualnego przypadku i stopnia zaawansowania zmiany. Największe znaczenia ma wynik badania histopatologicznego, który określa typ zmiany.

W przypadku wcześnie wykrytych zmian i tym samym niewielkiego stadium zaawansowania choroby rokowania są raczej dobre i wynoszą około 90% dla  pięcioletniej przeżywalności. Przerzuty do węzłów chłonnych skutkują gorszymi rokowaniami i obniżają odsetek przeżyć do 30%.

Czy rak sromu jest dziedziczny? Odpowiadając na to pytanie należy pamiętać, iż dziedziczeniu podlega predyspozycja do zachorowania, a nie sama choroba.

Diagnoza stawiana jest na podstawie informacji od członków rodziny, dotyczących częstotliwości zachorowania na określony typ nowotworu.

Czynniki dziedziczne, powiązane z genetyczną predyspozycją są przyczyną

10-30% rozwoju nowotworów. Przerzuty raka sromu następują najczęściej do węzłów chłonnych pachwin.

Reklama

Leczenie raka sromu

Operacja raka sromu to najczęstsza metoda leczenia. W sytuacji słabego zaawansowania choroby lekarze podejmują decyzję o wycięciu miejscowym z niewielkim marginesem tkanek zdrowych.

Bardziej zaawansowane postacie choroby wymagają usunięcia całego sromu z marginesem. Operacja, nazywana zabiegiem wulwektomii dotyczy wtedy warg mniejszych i większych, wzgórka łonowego i łechtaczki.

Często istnieje konieczność usunięcia węzłów chłonnych udowych i pachwinowych.

Sposobem leczenia raka sromu jest także radioterapia. Ten rodzaj terapii, stosowany jako leczenie przedoperacyjne ma na celu zmniejszenie zmiany pierwotnej.

Często radioterapia jest stosowana jako leczenie uzupełniające po zabiegu operacyjnym. Przy zmianach rozsianych najczęściej stosowana jest radioterapia w połączeniu z chemioterapią.

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Didkowska, U. Wojciechowska, W. Tarkowski, W. Zatoński „Nowotwory złośliwe w Polsce w roku 2000”, Centrum Onkologii – Instytut. Warszawa 2003.
 • J. Emerich, J. Sznurkowski „Leczenie chirurgiczne raka sromu”, Ginekologia Onkologiczna pod redakcją Janiny Markowskiej Tom 1, Wydanie 2 rozszerzone, Wyd. Med. Urban & Partner 2006.
 • H. Kędzia, W. Kędzia „Nowotwory narządów płciowych kobiety”, Wydanie 2, Wydawnictwo MedPh, Wrocław 2009.
 • Ł. Wicherek, Z. Kojs, G. Bręborowicz „Ginekologia onkologiczna”, Wydanie 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
 • Sznurkowski JJ: Leczenie operacyjne raka sromu. In: Markowska J, Mądry R (eds.): Zarys ginekologii onkologicznej. 2nd ed., Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2015.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje nowotworów
Jak wygląda rak płaskonabłonkowy skóry? Leczenie i rokowania
Nowotwór skóry
Rak sromu, czyli podstępna i słabo rozpoznawalna choroba. Jak wygląda leczenie?
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
Rak krtani - objawy. Jak długo się rozwija?
Osoba trzymająca się za krtań
Podobne artykuły
Wizualizacja glejaka wielopostaciowego
Glejak - jak szybko się rozwija i odrasta? Rokowania
Lekarz diagnozuje naczyniaka kręgosłupa
Naczyniak kręgosłupa - rodzaje, przyczyny i objawy. Czy może zniknąć?
Choroba nowotworowa migdałków podniebiennych
Pierwsze objawy raka migdałka podniebiennego - jak wygląda leczenie?
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań
Przełyk człowieka
Rak przełyku - objawy, rokowania, przerzuty, wiek

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!