Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Naczyniak wątroby – objawy i leczenie. Jaka dieta?

Naczyniak wątroby to łagodna postać nowotworu wątroby. Nie stwarza on raczej zagrożenia dla życia pacjenta, ponieważ ma niezłośliwą postać i nie jest przyczyną przerzutów. Ale wywołuje wiele dolegliwości zdrowotnych, nieprzyjemnych dla chorego.
Zdjęcie mikroskopowe naczyniaka wątroby
źródło:123RF
Spis treści

Wiele osób, które spotyka ta choroba często słyszy po pierwszej diagnozie, iż ich wątrobę dotknęła zmiana nowotworowa. To w naturalny sposób wywołuje strach i obawy. Nowotwór większości kojarzy się z długą walką i niepewnością co do zdrowia i jakości życia. Bardzo często nowotwory są swoistym wyrokiem dla badanego, ale nie w przypadku naczyniaka wątroby. To niewielka zmiana, w pełni wyleczalna nie atakuje innych narządów. Warto poznać objawy, jakie wywołuje, aby podjąć szybką decyzję o konsultacji z lekarzem i konieczności rozpoczęcia leczenia. 

Reklama

Co to jest naczyniak wątroby?

Naczyniak wątroby to naprawdę bardzo łagodna zmiana nowotworowa w obrębie wątroby. Często ujawnia się podczas badania USG, wykonywanego zupełnie w innym celu. Skąd taka przypadkowość? Otóż ten naczyniak nie wywołuje początkowo żadnych objawów. Zmiana nie wysyła organizmowi sygnałów, iż dzieje się coś niebezpiecznego w wątrobie. 

Czym charakteryzuje się ta dolegliwość zdrowotna? Naczyniak wątroby, nazywany także naczyniakiem jamistym to niewielka zmiana naczyniowa w wątrobie. Ma ona z reguły pojedynczy charakter, ale czasami pojawiają się też zmiany mnogie, jednak występujące zdecydowanie rzadziej. Zbudowany jest z naczyń krwionośnych żylnych, które wypełniają cały organizm. Rozmiary naczyniaków nie są zbyt duże – maksymalnie dochodzą do średnicy 3 cm. Medycyna zna jednak przypadki większych zmian, które powstają na skutek rozszerzenia jam naczyniowych. Mogą wtedy osiągać wielkość nawet do 10 cm i wywoływać dość duże dolegliwości bólowe. Ale takie przypadki należą do rzadkości. 

Reklama

Przyczyny naczyniaka wątroby

Na ten rodzaj nowotworu częściej chorują kobiety. Ma to ścisły związek z rozwojem żeńskich hormonów płciowych. Ale to nie jedyna przyczyna powstawania naczyniaków wątroby. Co sprzyja rozwojowi tej choroby?

 Oto najczęstsze przyczyny naczyniaków jamistych:

●      nieprawidłowości rozwojowew trakcie życia płodowego- w czasie ciąży niekiedy wątroba dziecka nie rozwija się we właściwy sposób. Nie są to zbyt groźne anomalie i z reguły znikają w okresie dojrzewania dziecka,

●      uwarunkowania genetyczne- jeśliw rodzinie są osoby obarczone naczyniakiem wątroby to istnieje pewne prawdopodobieństwo odziedziczenia tych genetycznych predyspozycji,

●      niehigieniczny tryb życia- niewłaściwa dieta, bogata w nadmiar węglowodanów, tłuste potrawy czy zbyt dużą ilość soli znacznie osłabia wątrobę. Tworzeniu się naczyniaków wątroby sprzyja także nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów,

●      stres- stan ciągłego napięcia to bardzo destrukcyjny czynnik dla całego organizmu i nie służy on także wątrobie,

●      czynniki środowiskowe- szkodliwe substancje, pochodzące ze środowiska mogą być także przyczyną takich zmian na wątrobie, ale na ten czynnik pacjent nie ma już wpływu.

Naczyniaki najczęściej pojawią się pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. To kobiety są bardziej podatne na ich powstawanie. Co zwiększa ryzyko zachorowania u kobiet? Oto niektóre z przyczyn:

 • przebyta ciąża,
 • większa ilość estrogenów,
 • korzystanie z hormonalnej terapii zastępczej. 

Objawy naczyniaka wątroby

W większości przypadków pacjenci nawet nie wiedzą, że posiadają naczyniaka wątroby. Przebieg tej choroby jest często bezobjawowy. Wynika to przede wszystkim z niewielkich rozmiarów guzka, który nie uciska wątroby i nie powoduje bólu. Chory najczęściej o tej chorobie dowiaduje się dopiero podczas kontrolnego badania diagnostycznego. 

Są pewne objawy naczyniaka wątroby, które powinny zaniepokoić każdego. Oto one:

 • mocny ból brzucha- zreguły odczuwany w prawym podżebrzu. Powodem takiego bólu jest ucisk rozciągniętej torebki wątroby na sąsiadujące elementy jamy brzusznej,
 • ból w okolicach wątroby- ta dolegliwość wywoływana jest przez skręcenie naczyniaka lub zmiany zakrzepowe w samym naczyniaku,
 • ucisk w okolicach prawego łuku żebrowego - jest dość silny i sprawia wrażenie „tępego” bólu,
 • poczucie dużej sytości po zjedzenie nawet skromnego posiłku.

Dodatkowo pewne objawy mogą wskazywać na pęknięcie naczyniaka wątroby. Pojawiają się wtedy:

 • wysoka gorączka,
 • nawracające nudności,
 • częste wymioty,
 • bladość skóry,
 • zaburzenia świadomości.

Żadnego z objawów nie wolno bagatelizować, a wszystkie niepokojące sygnały należy sprawdzić i skonsultować z lekarzem. Bardzo często objawy, potwierdzające występowanie naczyniaka mylone są z innymi chorobami układu pokarmowego. Tylko szczegółowa diagnoza może określić konkretne przyczyny choroby. 

Reklama

Leczenie naczyniak na wątrobie

Naczyniaka na wątrobiemożna leczyć, ale na początku trzeba go prawidłowo zdiagnozować. I temu służą badania obrazowe, takie jak badanie USG jamy brzusznej. Gdy USG jest niewystarczające z uwagi na wielkość naczyniaka zalecana jest tomografia komputerowa z kontrastem. Ale już ultrasonografia pozwala na wykrycie zmian na wątrobie z uwagi na owalny kształt naczyniaka i jego wyraźnie i widoczne oddzielenie od miąższu wątroby. 

W większości przypadków nie jest konieczne leczenie tej przypadłości. Ale wtedy chory musi stosować się do zaleceń lekarza, poddając się systematycznym kontrolom. Bardzo ważna jest obserwacja czy naczyniak nie rośnie. 

Jeżeli zmiana jest większa i zbliża się do średnicy 10 cm, konieczny jest zabieg chirurgiczny. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, iż będzie się dalej rozrastał, powodując zakrzepy. Sam zabieg polega już na resekcji guza, czyli całkowitym wycięciu naczyniaka.

Ostatnio bardzo często stosowaną metodą usuwania naczyniaków wątroby jest embolizacja. W trakcie kontroli rentgenowskiej zamykany jest dopływ krwi do naczyń guza, aby wywołać jego martwicę. Wprowadzane są podskórnie specjalne kleje, balony czy spirale, które właśnie hamują przepływ krwi do naczyniaka. 

Niekiedy lekarze zalecają radioterapię, czyli naświetlanie, którego zadaniem jest zahamowanie rozwoju guzka. Nigdy natomiast nie ma zastosowania leczenie farmakologiczne, gdyż nie przynosi ono żadnych rezultatów. Zalecenia lekarzy zawsze przynoszą pozytywne rezultaty, ponieważ tego typu guzki nie ulegają zezłośliwieniu. 

Reklama

Naczyniak wątroby – dieta

Jak powinna wyglądać dieta przy naczyniaku wątroby? Przede wszystkim powinna być to dieta lekkostrawna, z dużymi ograniczeniami tłuszczu. 

Oto jej podstawowe założenia:

 • warto zjadać regularnie 5 mniejszych posiłków na dobę. Błędem jest spożywanie zbyt obfitych posiłków i tym samym nadwyrężanie wątroby,
 • unikać posiłków odgrzewanych, a przede wszystkim jeść te świeżo przyrządzone,
 • wprowadzić do codziennego jadłospisu większą ilość warzyw i owoców,
 • unikać potraw smażonych, a częściej przygotowywać gotowane,
 •  zrezygnować z potraw odsmażanych czy smażonych w panierkach bądź duszonych w zawiesistych sosach,
 • unikać produktów ciężkostrawnych i „wzdymających”,
 • pić duże ilości wody,
 • unikać cukrów,
 • zrezygnować z alkoholu, mocnej kawy i herbaty,
 • unikać jedzenia przed snem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Dr S. Szymik-Kantorowicz „Naczyniaki – co o nich wiemy?”, Uniwersytet Jagielloński w Warszawie,
 • W. Wysocki „Naczyniak wątroby”, Centrum Onkologii, Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, oddział w Krakowie,
 • D. Wyrzykowski, M. Bukowski, J. Jaskiewicz „Guzy naczyniowe i wrodzone malformacje naczyniowe”, Akademia Medyczna w Gdańsku, 2009 r.,
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej „Radiologia zabiegowa i diagnostyka obrazowa narządów miąższowych jamy brzusznej”.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wątroba i pęcherzyk żółciowy
Próby wątrobowe - normy. Co oznacza podwyższony wynik?
Badanie krwi monitorujące pracę wątroby
Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby i suplementy
Kobieta trzymająca się za brzuch w miejscu, gdzie leży wątroba
Marskość wątroby - objawy i przyczyny. Jakie są sposoby terapii?
Chora wątroba
Podobne artykuły
Kobieta z zażółconymi oczami
Żółte oczy. Co oznaczają żółte białka oczu? Przyczyny, objawy i leczenie
Torbiel na wątrobie to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem
Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie? Sprawdź objawy i polecane zioła
Pacjentka z marskością wątroby
Głowa meduzy: objawy, na brzuchu i skórze. Co to za choroba?
Badanie przy chorobach wątroby
Wirusowe zapalenie wątroby typu C - objawy, leczenie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!