Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Badanie wątroby - jak zdiagnozować chorą wątrobę?

Jest wiele metod diagnozowania schorzeń wątroby – od prostych badań biochemicznych krwi, które powinno się wykonywać profilaktycznie, po bardziej zaawansowane i obciążające pacjenta, jak tomografia komputerowa, scyntygrafia, arteriografia czy biopsja wątroby.
USG wątroby
Źródło: 123RF
Spis treści

Wiele schorzeń wątroby przebiega bezobjawowo, na początku żadnych symptomów choroby nie odczuwamy np.  przy marskości wątroby, stłuszczeniu tego organu, czy przy wirusowym zapaleniu wątroby. Uszkodzenia komórek wątrobowych nie powstają z dnia na dzień, dlatego tak ważne są badania wątroby. Nie wolno lekceważyć także pierwszych sygnałów, które mogą zwiastować chorobę, takich jak: ból w prawym podbrzuszu, wzdęcia, osłabienie, przebarwienia na skórze.

Profilaktycznie próby wątrobowe powinny wykonywać:

 • ludzie otyli
 • alkoholicy
 • pacjenci regularnie przyjmujący leki, zwłaszcza antykoncepcyjne
 • cukrzycy
 • osoby źle odżywiające się, w których diecie jest dużo słodyczy a mało surowych warzyw i owoców
 • pacjenci z przewlekłymi chorobami wątroby

Testy czynnościowe wątroby,  zwane próbami wątrobowymi,  polegają na określeniu aktywności enzymów w komórkach wątrobowych oraz stężenia różnych substancji wytwarzanych i przetwarzanych w tym narządzie. Więcej o próbach wątrobowych przeczytasz: tutaj.

Reklama

Badania wątroby: badanie moczu

Proste badanie moczu także sporo mówi o kondycji naszej wątroby. Ciemny mocz często pojawia się, gdy zaburzony jest odpływ żółci. Bilirubina, która pojawia się w moczu może świadczyć o wirusowym zapaleniu wątroby, nowotworach lub marskość wątroby. 

Reklama

Badania wątroby: badanie palacyjne

Zanim jednak lekarz zleci badania biochemiczne krwi lub zaniepokoi go wynik moczu, powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem na temat jego chorób przewlekłych, przyjmowanych leków oraz wykonać badania palpacyjne. W jego trakcie pacjent leży na plecach na kozetce, a lekarz dłonią uciska brzuch w miejscu położenia wątroby.  

Badania wątroby: USG

W profilaktyce i rozszerzonej diagnostyce chorób wątroby przeprowadza się również badanie USG wątroby. W związku z tym, że to bezinwazyjne badanie, USG wątroby stało się podstawą wstępnej diagnostyki chorób tego narządu. Dzięki obrazowi ultrasonograficznemu można przez powłoki brzucha sprawdzić, czy wątroba:

 • jest powiększona,
 • czy drogi żółciowe są drożne,
 • czy jej miąższ jest jednolity i nieuszkodzony,
 • czy pojawiły się na niej guzy,
 • czy jest stłuszczona,
 • czy występuje wodobrzusze (częste dla chorób wątroby).

USG z Dopplerem pozwala ocenić w jakim stanie są naczynia krwionośne wątroby, w badaniu widać m.in. przepływy w żyłach wątrobowych i w żyle wrotnej.

Reklama

Badania wątroby: tomografia komputerowa

Bardziej precyzyjny obraz wątroby uzyskamy w trakcie badania tomografem komputerowym, dzięki metodzie spiralnej i substancjom cieniującym lekarz może zobaczyć więcej szczegółów niż w badaniu USG, np. ogniska choroby nowotworowej. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z tym, że badanie to wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie jest zlecane pacjentom przy podejrzeniu poważnych problemów z wątrobą.

Reklama

Badania wątroby: Scyntygrafia wątroby

Scyntygrafia wątroby zwana też badaniem izotopowym wątroby pozwala ocenić stopień ukrwienia tego organu, jego budowę i sprawność funkcji metabolicznych. Przed badaniem pacjentowi podaje się środek dożylny – izotop promieniotwórczy. Gdy dostanie się on do komórek wątrobowych widać na ekranie komputera jak ukrwiona jest wątroba, gdzie są uszkodzenia, stany zapalne, czy guzy.

Reklama

Badania wątroby: Arteriografia wątroby

Dożylnego kontrastu wymaga również badanie wątroby zwane arteriografią, które pokazuje na zdjęciach rentgenowskich stan naczyń krwionośnych.

Reklama

Badania wątroby: biopsja i laparoskopia

Inwazyjną metodą badania wątroby, ale dająca bardzo dokładny wynik jest biopsja wątroby. Polega ona na pobraniu wycinka miąższu do badania histopatologicznego. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, lekarz specjalna igłą pobiera materiał do badania. Na wynik badania mikroskopowego trzeba czekać około dwóch tygodni. Badanie to jest jednak niezbędne zwłaszcza w podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowych.Tymczasem najdokładniejszym makroskopowym badaniem wątroby, ale także inwazyjnym jest laparoskopia. Kamerkę laparoskopu wprowadza się do brzucha za pomocą niewielkich nacięć, które także wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wątroba i pęcherzyk żółciowy
Żółte oczy. Co oznaczają żółte białka oczu? Przyczyny, objawy i leczenie
Kobieta z zażółconymi oczami
Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie? Sprawdź objawy i polecane zioła
Torbiel na wątrobie to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem
Głowa meduzy: objawy, na brzuchu i skórze. Co to za choroba?
Pacjentka z marskością wątroby
Podobne artykuły
Badanie krwi monitorujące pracę wątroby
Próby wątrobowe - normy. Co oznacza podwyższony wynik?
Kobieta trzymająca się za brzuch w miejscu, gdzie leży wątroba
Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby i suplementy
Chora wątroba
Marskość wątroby - objawy i przyczyny. Jakie są sposoby terapii?
Pomiar motylicy wątrobowej
Motylica wątrobowa: objawy, leczenie. Jak można się zarazić?
Wątroba człowieka
Stłuszczenie wątroby - dieta, leczenie, objawy i przyczyny

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!