Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Powiększona wątroba u dziecka – przyczyny, objawy

Powiększona wątroba u dziecka nie stanowi schorzenia sama w sobie, jednak jest objawem chorobowym. Przyczyn wystąpienia hepatomegalii może być bardzo wiele, m.in. może do niej dojść w wyniku zarażenia się mononukleozą zakaźną, czy wirusowym zapaleniem wątroby, a także przyjmowania niektórych farmaceutyków. Co więcej, stan ten może spowodować nawet otyłość. Leczy się chorobę, która doprowadziła do powiększenia wątroby u dziecka.
W przebiegu wirusowego zapalenia wątroby dziecko może odczuwać bóle brzucha
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Objawy powiększonej wątroby u dzieci

Symptomy, które mogą nakierować, że mamy do czynienia z powiększeniem się wątroby u dziecka najczęściej są związane z chorobą czy dolegliwością, która wywołała zmiany w wielkości tego narządu.

I tak przykładowo w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby dziecko może odczuwać:

 • bóle mięśniowo-stawowe, 
 • nudności, 
 • wymioty, 
 • bóle brzuszne, 
 • niechęć do jedzenia, 

a ponadto może mieć gorączkę.

Z kolei objawy takie jak np.:

 • problemy z odpornością, 
 • częste krwawienia z nosa, dziąseł,
 • wybroczyny na skórze przy jednoczesnym powiększeniu wątroby u dziecka 

mogą świadczyć o występowaniu nowotworu. 

Powiększenie wątroby u dziecka rzadko jest widoczne „gołym” okiem. Wyczuwa się je w badaniu fizykalnym w gabinecie lekarskim. Czasami taki stan wykrywany jest niejako przypadkiem, podczas wykonywania USG jamy brzusznej. Niekiedy dziecko z powiększoną wątrobą skarży się na ból, zlokalizowany po prawej stronie brzucha.

Reklama

Przyczyny powiększonej wątroby u dziecka

Poza wcześniej omawianymi czynnikami wpływającymi na powiększenie się wątroby bardzo częstą przyczyną takiego stanu u dzieci jest mononukleoza zakaźna, która jest chorobą wirusową, przebiegającą najczęściej z wysoką gorączką, zapaleniem gardła, powiększeniem węzłów chłonnych, osłabieniem oraz powiększeniem innego narządu poza wątrobą – śledziony.

Powodem powiększenia wątroby u dziecka może być wirusowe zapalenie wątroby (WZW) o różnych typach: A, B, C, D, E i G.

Za powiększenie wątroby u dzieci odpowiadać może też otyłość, która prowadzi do stłuszczenia tego narządu. W konsekwencji może dojść do zapalenia wątroby, które toczy się przez dłuższy okres czasu, a także do marskości niealkoholowej tego narządu.

Leczenie powiększonej wątroby u dzieci

Powiększonej wątroby jako takiej się nie leczy. Leczy się natomiast przyczynę, czyli chorobę, która do hepatomegalii doprowadziła.

W zależności od rodzaju choroby podejmuje się kurację objawową, farmakoterapię, a czasami konieczna jest operacja (np. w celu wycięcia zajętego przez nowotwór wycinka wątroby czy przeszczepu całego organu). 

Często lekarze zalecają także zmianę przyzwyczajeń żywieniowych oraz zwiększenie aktywności ruchowej u małych pacjentów.

Jeśli do powiększenia wątroby doprowadziły przyjmowane preparaty lecznicze, medyk poleci odstawić je i, w miarę potrzeby, przepisze inne, bezpieczniejsze środki.

Reklama

Za co odpowiada wątroba w organizmie?

Wątroba stanowi jeden z ważniejszych organów w ludzkim ustroju. Narząd ten znajduje się po prawej stronie ciała, w górnej części jamy brzusznej, pod żebrami. U dzieci może delikatnie wystawać poniżej łuków żebrowych. Zdarza się, że u bardzo szczupłych dzieci widać ją gołym okiem. 

Już na etapie życia płodowego wątroba okazuje się niezbędna, gdyż zajmuje się produkcją krwinek. Natomiast kiedy dziecko przychodzi na świat, wątroba aż do końca życia stanowi magazyn glikogenu i witaminoraz przetwórnię metabolizującą substancje, które dostarczamy organizmowi (m.in. jedzenie, leki, itp.). Ponadto dzięki wątrobie krzepnie krew oraz dochodzi do produkcji glukozy, białek i żółci, wykorzystywanej do trawienia tłuszczy.

Jeśli dochodzi do powiększenia wątroby u dziecka, przestaje ona poprawnie funkcjonować. Mogą wówczas pojawić się problemy z krzepliwością krwi oraz z trawieniem, czy nagłe spadki poziomu cukru we krwi. A to stanowi zagrożenie dla dobrostanu małego człowieka.

Reklama

Co oznacza powiększona wątroba u dziecka?

Powiększona wątroba u dziecka może wynikać z różnych powodów. Stan ten (tzw. hepatomegalia) nie stanowi choroby, jednak jest objawem jakiś nieprawidłowości, które dzieją się w orgazmie lub jest oznaką jakiegoś schorzenia.

Hepatomegalia u dziecka może oznaczać, że w jego organizmie toczy się infekcja: 

 • pasożytnicza,
 • wirusowa,
 • grzybicza,
 • bakteryjna.

Dość często za taki stan odpowiadają pasożyty, takie jak np. lamblie, toksoplazmoza, czy glista ludzka

Powiększenie wątroby u dziecka może być także spowodowane lekami (np. paracetamolem w zbyt dużych dawkach, sterydami i lekami przeciwpadaczkowymi).

Powiększony rozmiar wątroby u dziecka może wynikać z występowania różnych chorób w ustroju, np. nowotworów (a wśród nich białaczek, chłoniaków i hepatoblastomy), czy wrodzonych schorzeń genetycznych.

Czytaj:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wątroba i pęcherzyk żółciowy
Marskość wątroby - objawy i przyczyny. Jakie są sposoby terapii?
Chora wątroba
Motylica wątrobowa: objawy, leczenie. Jak można się zarazić?
Pomiar motylicy wątrobowej
Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie? Sprawdź objawy i polecane zioła
Torbiel na wątrobie to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem
Podobne artykuły
Kobieta z zażółconymi oczami
Żółte oczy. Co oznaczają żółte białka oczu? Przyczyny, objawy i leczenie
Badanie krwi monitorujące pracę wątroby
Próby wątrobowe - normy. Co oznacza podwyższony wynik?
Kobieta trzymająca się za brzuch w miejscu, gdzie leży wątroba
Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby i suplementy
Wątroba człowieka
Stłuszczenie wątroby - dieta, leczenie, objawy i przyczyny
W przebiegu wirusowego zapalenia wątroby dziecko może odczuwać bóle brzucha
Powiększona wątroba u dziecka – przyczyny, objawy

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!