Naczyniak kręgosłupa: wielkość, przyczyny i objawy. Groźny?

Naczyniak kręgosłupa to łagodna zmiana nowotworowa, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Stanowi najczęstszą pierwotną zmianę nowotworową w obrębie kręgosłupa. Większość jest wykrywana przypadkowo, a wielu chorych nie wie, że ma nowotwór w trzonie kręgu kręgosłupa. Sprawdź, jak mogą się objawiać naczyniaki kręgosłupa i jak można je leczyć.
Lekarz diagnozuje naczyniaka kręgosłupa
źrodło:123RF

Spis treści

Co to jest naczyniak kręgosłupa?

Naczyniak kręgosłupa to łagodna zmiana nowotworowa, wywodząca się z komórek układu krwionośnego. Nowotwór występuje najczęściej w trzonie kręgu kręgosłupa i stanowi najczęstszą pierwotną zmianę w obrębie kręgosłupa. 

Generalnie naczyniaki są zbudowane z komórek śródbłonka, fibroblastów, komórek tucznych i pericytów. Wykrywane są często u dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia, jednakże w wielu przypadkach po 1. roku życia ulegają stopniowej regresji. 

W naczyniakach w fazie wzrostu występują masy zbudowane ze zbitych kapilar z widocznym światłem naczynia krwionośnego, które jest usłane komórkami śródbłonka. W czasie regresji naczyniaków, światła naczyń krwionośnych ulegają poszerzeniu, co prowadzi do spłaszczania komórek śródbłonka, a co za tym idzie odkładania tkanki włóknistej. 

Naczyniaki mogą występować niemal w całym ciele. U dzieci zazwyczaj obserwuje się je na skórze lub w głębszych warstwach skóry. Natomiast naczyniak na kręgosłupie występuje głównie w trzonie kręgu kręgosłupa. Mogą lokalizować się wzdłuż całego kręgosłupa. 

Ze względu na lokalizację można je podzielić na:

 • kręgosłupa szyjnego
 • kręgosłupa piersiowego
 • kręgosłupa lędźwiowego (lędźwiowo-krzyżowego). 

Najczęściej naczyniaki obserwuje się w odcinku piersiowym kręgosłupa, rzadziej w odcinku lędźwiowo-krzyżowy. Zlokalizowane w odcinku szyjnym kręgosłupa należą do rzadkości. 

Objawy naczyniaka kręgosłupa

Naczyniaki w trzonach kręgów kręgosłupa prowadzą do stopniowego rozrostu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie do zaniku tkanki kostnej. Początkowo nie dają żadnych objawów, ale jeśli osiągną duże rozmiary mogą być przyczyną licznych dolegliwości. 

Podstawowym objawem naczyniaka w kręgosłupa jest stenoza, czyli patologiczny stan, w którym dochodzi do ucisku struktur nerwowych kręgosłupa (rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych). 

Stenozę rozpoznaje się na podstawie następujących dolegliwości:

 • ból kręgosłupa
 • ograniczenie przeprostu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym 
 • zaburzenia czucia
 • osłabienie siły mięśniowej
 • brak odruchów kolanowych i skokowych
 • drętwienie kończyn
 • dodatni objaw Lasegue’a – stwierdzany jest wtedy, gdy przy unoszeniu kończyny dolnej wyprostowanej w stawie kolanowym pojawia się ból w krzyżu promieniujący do wyprostowanej nogi,
 • zaburzenia zwieraczy.

Bezobjawowe naczyniaki kręgosłupa zazwyczaj są wykrywane przypadkowo w czasie badań diagnostycznych przeprowadzanych z innych powodów. 

Warto podkreślić, że naczyniaki kręgosłupa bywają objawem zespołu Pageta – przewlekłej choroby metabolicznej, która polega na ogniskowym zaburzeniu równowagi między aktywnością osteoklastów i osteoblastów. Zespół Pageta prowadzi do przebudowy tkanki kostnej wraz z bogato unaczynionymi ogniskami utkania kostnego. 

Naczyniaki kręgosłupa - jaką mają wielkość?

Naczyniaki kręgosłupa mogą mieć różną wielkość. Zwykle są niewielkich rozmiarów – osiągają od kilku do kilkunastu milimetrów i nie powodują żadnych dolegliwości. 

Jednakże te o wielkości kilkudziesięciu milimetrów uznaje się za duże, które mogą być przyczyną stenozy. 

Czy naczyniak kręgosłupa jest groźny?

Generalnie naczyniaki kręgosłupa traktuje się jako niegroźne zmiany nowotworowe. Zwykle nie wywołują żadnych dolegliwości. Pacjenci często nie wiedzą o tym, że mają naczyniaka. 

Jeśli jednak zmiana zostanie wykryta, ale jest niewielka i nie powoduje stenozy, pozostawia się ją do obserwacji. Jedynie w przypadku objawowych naczyniaków wprowadza się leczenie, początkowo zachowawcze, a jeśli nie przyniesie ono rezultatów – inwazyjne. 

Leczenie naczyniaka kręgosłupa

Jak leczyć naczyniaka kręgosłupa w sposób zachowawczy? Wskazana jest przede wszystkim rehabilitacja. Zastosowanie znajduje kinezyterapia oraz zabiegi fizykalne. Jeśli jednak rehabilitacja nie pomoże, konieczne będzie leczenie inwazyjne za pomocą następujących metod:

 • radioterapia
 • endowaskularna embolizacja naczyniowa, 
 • wertebroplastyka
 • operacja wszczepienia metalowej płytki wzmacniającej trzon kręgu.

Najczęściej wybieraną metodą jest wertebroplastyka, która uchodzi za najskuteczniejszą, a zarazem za najmniej inwazyjną. Wertebroplastyka polega na wprowadzeniu do trzonu kręgu niewielkiej igły, a następnie wstrzyknięciu substancji wydzielającej ciepło, która powoduje zamknięcie naczyniaka. Wstrzykiwana substancja jest nazywana cementem, gdyż dodatkowo wypełnia jamę pozostałą po naczyniaku, wzmacniając w ten sposób trzon kręgu.

Co warto podkreślić, pacjent nie musi się obawiać pęknięcia naczyniaka kręgosłupa. Duży i objawowy może jednak prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań neurologicznych z niedowładem kończyn na czele. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • RA Schwartz, MI Sidor, ML Musumeci, RL Lin, G Micali, Naczyniaki krwionośne u dzieci: wyzwanie dermatologii pediatrycznej, Dermatologia po Dyplomie 2010;1(5):67-76.
 • Artur Pytlakowski, Wpływ leczenia operacyjnego stenozy zachyłkowej kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego na jakość życia chorych. Rozprawa doktorska, Warszawa 2019.
 • Małgorzata Węgierska, Piotr Ignaczak, Joanna Zalewska, Sławomir Jeka, Choroba Pageta – opis przypadku, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2011, 57, 3, 64–69.

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!