string(8) "szukanie" Zadławienie (zakrztuszenie) u dziecka i dorosłych - pierwsza pomoc

Zadławienie (zakrztuszenie) u dziecka i dorosłych - pierwsza pomoc

Zadławienie (zakrztuszenie) to stan, w którym dochodzi do trafienia np. pokarmu do tchawicy, zamiast do przełyku. Jak usunąć ciało obce z dróg oddechowych? W przypadku, gdy osoba poszkodowana nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację i kontynuować ją do przybycia karetki!

Spis treści

Cząstki pokarmowe lub inne drobne przedmioty mogą dostać się przez przypadek do dróg oddechowych. Taka sytuacja zdarza się kiedy np. rozmawia się podczas spożywania posiłku – pokarm zamiast do przełyku, trafia do tchawicy. Mówi się wtedy o zachłyśnięciu – które może być groźne, gdyż znacznie ogranicza lub całkowicie zamyka dopływ powietrza do płuc. Poszkodowany z wysiłkiem próbuje nabrać powietrza, słychać świsty oddechowe, a skóra zaczyna sinieć – to niebezpieczne objawy!

Zadławienie (zakrztuszenie) - jak usunąć ciało obce z dróg oddechowych?

Ciało obce w drogach oddechowych pobudza odruch obronny – kaszel. Być może będzie on wystarczający, aby usunąć przeszkodę, dlatego należy prosić poszkodowanego, aby intensywnie kasłał.

Jeśli to nie pomaga, można pobudzić wyksztuszenie poprzez uderzenie płaską dłonią w region między łopatkami. Dobrze, aby przy tym górną połowę ciała poszkodowanego skierować w dół. Można położyć go na stole i zwiesić tułów w dół lub ugiąć ciało na oparciu krzesła. W przypadku dzieci można położyć je na kolanie dorosłego.

Jeśli powyższe sposoby nie skutkują można wykorzystać tzw. manewr Heimlicha, ale powinno się go stosować jedynie w ostateczności, gdyż niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ratownik staje za poszkodowanym, obejmuje go obiema rękami tak, że jego dłonie łączą się powyżej pępka pacjenta. Następnie gwałtownie uderza i podbija przeponę – wytwarza w ten sposób falę ciśnienia, która z jamy brzusznej przemieszcza się do klatki piersiowej i wypiera ciało obce z dróg oddechowych. Chwyt Heimlicha można wykonać również na leżącym pacjencie – należy klęknąć przy poszkodowanym, ułożyć mu ręce na nadbrzuszu i wykonać gwałtowny ucisk.

Zadławienie (zakrztuszenie) - kiedy zadzwonić po pogotowie ratunkowe?

Jeśli zawiodą wszystkie możliwości, należy jak najszybciej wezwać fachową pomoc lekarską. W przypadku, gdy pacjent nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację i kontynuować ją do przybycia karetki!

Bibliografia

  • Buchfelder M., Buchfelder A.,Podręcznik pierwszej pomocy,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2008
  • pod red. W.S. Gumułki i W.Rewerskiego,Encyklopedia zdrowia,Wydawnictwo Naukowe PWN,Warszawa 2001

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!