Najzdrowsze miejsce w internecie

Zadławienie (zakrztuszenie) u dziecka i dorosłych - pierwsza pomoc

Zadławienie (zakrztuszenie) to stan, w którym dochodzi do trafienia np. pokarmu do tchawicy, zamiast do przełyku. Jak usunąć ciało obce z dróg oddechowych? W przypadku, gdy osoba poszkodowana nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację i kontynuować ją do przybycia karetki!
Pierwsza pomoc przy zadławieniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Cząstki pokarmowe lub inne drobne przedmioty mogą dostać się przez przypadek do dróg oddechowych. Taka sytuacja zdarza się kiedy np. rozmawia się podczas spożywania posiłku – pokarm zamiast do przełyku, trafia do tchawicy. Mówi się wtedy o zachłyśnięciu – które może być groźne, gdyż znacznie ogranicza lub całkowicie zamyka dopływ powietrza do płuc. Poszkodowany z wysiłkiem próbuje nabrać powietrza, słychać świsty oddechowe, a skóra zaczyna sinieć – to niebezpieczne objawy!

Reklama

Zadławienie (zakrztuszenie) - jak usunąć ciało obce z dróg oddechowych?

Ciało obce w drogach oddechowych pobudza odruch obronny – kaszel. Być może będzie on wystarczający, aby usunąć przeszkodę, dlatego należy prosić poszkodowanego, aby intensywnie kasłał.

Jeśli to nie pomaga, można pobudzić wyksztuszenie poprzez uderzenie płaską dłonią w region między łopatkami. Dobrze, aby przy tym górną połowę ciała poszkodowanego skierować w dół. Można położyć go na stole i zwiesić tułów w dół lub ugiąć ciało na oparciu krzesła. W przypadku dzieci można położyć je na kolanie dorosłego.

Jeśli powyższe sposoby nie skutkują można wykorzystać tzw. manewr Heimlicha, ale powinno się go stosować jedynie w ostateczności, gdyż niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ratownik staje za poszkodowanym, obejmuje go obiema rękami tak, że jego dłonie łączą się powyżej pępka pacjenta. Następnie gwałtownie uderza i podbija przeponę – wytwarza w ten sposób falę ciśnienia, która z jamy brzusznej przemieszcza się do klatki piersiowej i wypiera ciało obce z dróg oddechowych. Chwyt Heimlicha można wykonać również na leżącym pacjencie – należy klęknąć przy poszkodowanym, ułożyć mu ręce na nadbrzuszu i wykonać gwałtowny ucisk.

Zadławienie (zakrztuszenie) - kiedy zadzwonić po pogotowie ratunkowe?

Jeśli zawiodą wszystkie możliwości, należy jak najszybciej wezwać fachową pomoc lekarską. W przypadku, gdy pacjent nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację i kontynuować ją do przybycia karetki!

Czytaj również

Bibliografia

  • Buchfelder M., Buchfelder A.,Podręcznik pierwszej pomocy,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2008
  • pod red. W.S. Gumułki i W.Rewerskiego,Encyklopedia zdrowia,Wydawnictwo Naukowe PWN,Warszawa 2001
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Najbardziej sycące produkty - 7 niskokalorycznych produktów
Jak szybko schudnąć? Z ud, brzucha, z nóg i po ciąży
Jak schudnąć 10 kg? Jadłospis i dieta bez efektu jojo
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!