Cząstki pokarmowe lub inne drobne przedmioty mogą dostać się przez przypadek do dróg oddechowych. Taka sytuacja zdarza się kiedy np. rozmawia się podczas spożywania posiłku – pokarm zamiast do przełyku, trafia do tchawicy. Mówi się wtedy o zachłyśnięciu – które może być groźne, gdyż znacznie ogranicza lub całkowicie zamyka dopływ powietrza do płuc. Poszkodowany z wysiłkiem próbuje nabrać powietrza, słychać świsty oddechowe, a skóra zaczyna sinieć – to niebezpieczne objawy!
Reklama
Zadławienie (zakrztuszenie) - jak usunąć ciało obce z dróg oddechowych?
Ciało obce w drogach oddechowych pobudza odruch obronny – kaszel. Być może będzie on wystarczający, aby usunąć przeszkodę, dlatego należy prosić poszkodowanego, aby intensywnie kasłał.
Jeśli to nie pomaga, można pobudzić wyksztuszenie poprzez uderzenie płaską dłonią w region między łopatkami. Dobrze, aby przy tym górną połowę ciała poszkodowanego skierować w dół. Można położyć go na stole i zwiesić tułów w dół lub ugiąć ciało na oparciu krzesła. W przypadku dzieci można położyć je na kolanie dorosłego.
Jeśli powyższe sposoby nie skutkują można wykorzystać tzw. manewr Heimlicha, ale powinno się go stosować jedynie w ostateczności, gdyż niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ratownik staje za poszkodowanym, obejmuje go obiema rękami tak, że jego dłonie łączą się powyżej pępka pacjenta. Następnie gwałtownie uderza i podbija przeponę – wytwarza w ten sposób falę ciśnienia, która z jamy brzusznej przemieszcza się do klatki piersiowej i wypiera ciało obce z dróg oddechowych. Chwyt Heimlicha można wykonać również na leżącym pacjencie – należy klęknąć przy poszkodowanym, ułożyć mu ręce na nadbrzuszu i wykonać gwałtowny ucisk.
Zadławienie (zakrztuszenie) - kiedy zadzwonić po pogotowie ratunkowe?
Jeśli zawiodą wszystkie możliwości, należy jak najszybciej wezwać fachową pomoc lekarską. W przypadku, gdy pacjent nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację i kontynuować ją do przybycia karetki!