Układ oddechowy człowieka - budowa i funkcje

Układ oddechowy człowieka służy do wymiany gazowej - dostarczenie tlenu i wydalenie dwutlenku węgla. Sprawdź, jak wygląda budowa układu oddechowego.


Reklama

Spis treści

Układ oddechowy człowieka odpowiada za jeden z najważniejszych procesów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jego zadaniem jest wymiana gazowa, czyli oddychanie. Inaczej mówiąc dostarczanie organizmowi tlenu a wydalanie dwutlenku węgla.

Reklama

Budowa układu oddechowego

Układ oddechowy składa się z dróg oddechowych i płuc. Do górnych dróg oddechowych zalicza się jamę ustną, jamę nosową i gardło, do dolnych natomiast krtań, tchawicę i oskrzela oraz właściwe narządy wymiany gazowej czyli płuca. Oskrzela rozgałęziając się na coraz mniejsze tworząc tzw. drzewo oskrzelowe. Końcowa część dróg oddechowych prowadzi do pęcherzyków płucnych (alveoli pulmonales), będących miejscem wymiany gazowej.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!