Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?

Jak połknąć tabletkę – to problem, z którym boryka się wielu – również dorosłych – pacjentów. Ten pozornie błahy problem może jednak powodować poważne kłopoty zdrowotne, kiedy strach przed połykaniem leków prowadzi do zaniechania ich przyjmowania.
Mężczyzna połyka tabletkę
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak połknąć tabletkę?

Długo problem z tym, jak połknąć tabletkę, nie znajdował się w granicach zainteresowania nauk medycznych. Dla większości ludzi jest to czynność nie sprawiająca żadnych trudności, porównywalna ze spożywaniem posiłków. Niemniej jednak kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu przeprowadzili badania dotyczące tego zagadnienia i oszacowali, że co dziesiąty pacjent ma poważny problem z przełykaniem tabletek, co prowadzi niekiedy do zaniechania leczenia lub przyjmowania leków w sposób nieregularny. Okazuje się zatem, że w skrajnych przypadkach strach przed przełykaniem jest przyczyną poważniejszych problemów zdrowotnych.

Przyczyn problemów z połykaniem leków w tabletkach lub kapsułkach może być wiele:

 • przebyte choroby jamy ustnej lub przełyku,
 • złe doświadczenia z przeszłości (zachłyśnięcie, utknięcie leku w przełyku),
 • lęk z dzieciństwa,
 • dysfagia – dolegliwość polegająca na utrudnionym przesuwaniu pokarmu z jamy ustnej do przełyku i dalej – do żołądka.

Reklama

Technika pomagająca połknąć tabletkę

Specjaliści opracowali specjalną metodę, która skutecznie ułatwia połykanie tabletek. Jak połykać tabletki (również te duże), by czynność ta nie powodowała dyskomfortu?

 • Do plastikowej butelki typu PET należy wlać 20 ml (jest to nieco więcej niż mieści łyżka stołowa) przegotowanej, ostudzonej wody.
 • Na języku ułożyć tabletkę lub kapsułkę.
 • Otwór butelki objąć ustami w taki sposób, by do środka nie dostawało się powietrze.
 • Głowę przechylić delikatnie do tyłu i wyssać wodę w taki sposób, by ścianki butelki pod wpływem ciśnienia zaczęły się zgniatać.

Technika ta pozwala łatwo połknąć tabletkę, ponieważ wysysanie wody uruchamia mięśnie odpowiedzialne za przesuwanie treści z jamy ustnej do przełyku. Często moment „przelatywania” leku przez przełyk przy tej metodzie w ogóle nie zostaje wyczuwalny.

Warto po zażyciu leku w opisany wyżej sposób popić go jeszcze większą ilością chłodnej wody.

Reklama

Jak nauczyć się łykać tabletki?

Czy możliwe jest, żeby dorosły pacjent, dla którego połykanie tabletek stanowi problem, zwyczajnie się tego nauczył? Owszem, istnieje kilka sposobów i zaleceń znacznie ułatwiających zażywanie leków w takiej postaci.

 • Odpowiednia pozycja – leków absolutnie nie wolno połykać w pozycji leżącej. Ciało musi być spionizowane, by zapobiec niebezpiecznemu zachłyśnięciu. Wielu pacjentów podczas połykania tabletki gwałtownym ruchem odchyla głowę do tyłu, sądząc, że to pomoże przesunąć lek w głąb przełyku. Nic bardziej mylnego! Podczas odchylania głowy do tyłu przełyk ulega znacznemuzwężeniu, co bardzo utrudnia przełykanie. Głowa powinna znajdować się w swej naturalnej pozycji – wówczas przełyk jest najmocniej rozszerzony.
 • Ustawianie tabletki w jamie ustnej – często duże tabletki mają podłużny kształt ułatwiający ich przełykanie. Wówczas lek taki powinno się ułożyć wzdłuż języka.
 • Popijanie tabletek – to również bardzo ważny aspekt przyjmowania leków. Zawsze powinno się je popijać chłodną wodą. Woda jest całkowicie obojętna dla tabletek, nie wchodzi z nimi w reakcję, więc jest najbezpieczniejsza. Należy zadbać, aby ilość wody była wystarczająca (najlepiej cała szklanka), co przyspieszy rozpuszczenie tabletki w żołądku i jego przyswojenie.

Większość pacjentów ma problem z tym, jak połknąć dużą tabletkę, a stosując powyższe zalecenia powinni poradzić sobie nawet z największymi z nich.

Reklama

Jak nauczyć dziecko połykać tabletki?

Osobnym zagadnieniem w omawianiu tego problemu jest połykanie tabletek przez dzieci. Współcześnie producenci leków znacznie ułatwiają ten temat, oferując właściwie wszystkie dostępne preparaty w formie syropów czy kropli. Przychodzi jednak moment, kiedy dziecko powinno przygotować się do zażywania leków dla dorosłych w formie tabletek lub kapsułek. 

Jak nauczyć dziecko połykać tabletki w bezpieczny dla niego sposób? Dużo zależy od samego nastawienia. Warto na początku wytłumaczyć dziecku, dlaczego ma zacząć przyjmować leki w innej formie, niż ta znana mu dotychczas. Ponadto może opowiedzieć o zaletach połykania tabletek, np.

 • tabletka szybko przełknięta i popita wodą pozbawiona jest smaku, w przeciwieństwie do syropów, które niekiedy są gorzkie lub mdłe i ich wypijanie powoduje dyskomfort,
 • zażywanie tabletek jest formą wygodniejszą, np. w szkole lub w podróży, ponieważ w pojedynczej tabletce zawarta jest odpowiednia dawka leku i nie trzeba samodzielnie jej odmierzać.

Kiedy dziecko jest już psychicznie przygotowanie do połykania tabletek (nigdy nie można zmuszać dziecka siłą, ponieważ niesie to za sobą groźne niebezpieczeństwa, np. ryzyko zachłyśnięcia), należy wdrożyć je w metody opisane powyżej ułatwiające to zadanie również dorosłym:

 • pionowa pozycja ciała,
 • naturalna pozycja głowy,
 • wygodne ułożenie leku w jamie ustnej,
 • właściwe popijanie.

Reklama

Jak połykać duże kapsułki?

Współcześnie wiele substancji oferowanych jest w formie kapsułek zawierających w środku proszek lub płyn. Niektórym pacjentom ich połykanie sprawia większe trudności niż przyjmowanie leków w tabletkach. Jak połykać duże kapsułki bez uczucia dyskomfortu?

Przede wszystkim warto stosować zalecenia ułatwiające połykanie tabletek. W przypadku leków w kapsułkach jednak niektóre metody mają szczególnie znaczenie. Po pierwsze – kapsułki niemal zawsze mają podłużny, eliptyczny kształt, zatem ważne jest ich ułożenie w jamie ustnej – wzdłuż języka, krótszą stroną skierowaną do przełyku. 

Po drugie – kapsułka z reguły rozpuszcza się szybciej niż tabletka, więc ogromną wagę ma to, czym ją popijamy. Ciepły płyn prowadzi do jej zbyt szybkiego rozpuszczenia i może spowodować przyklejenie leku do ścianki jamy ustnej lub gardła. Dlatego należy pamiętać, że kapsułki popija się wyłącznie chłodną wodą.

Niektórzy producenci farmaceutyków oferują też preparaty ułatwiające przyjmowanie leków, które można stosować zarówno przy łykaniu tabletek, jak i kapsułek. Przeważnie mają one postać żelu nadającego przełykanym lekom dodatkowego poślizgu.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Co na siniaki - na nogach, twarzy i pod oczami. Czym smarować?
Dziecko pokazuje siniaki na nogach
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!