🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki

Wiele jest witamin na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki, ale żeby przyniosły efekty, trzeba je zażywać regularnie przez co najmniej 3 miesiące. Cierpliwość w stosowaniu kuracji witaminowej zostanie jednak nagrodzona. Paznokcie staną się mocne i zdrowe.
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Źródło: 123RF
Spis treści

Dłonie to wizytówka każdej kobiety, ale jak je pokazać, gdy paznokcie są połamane, rozdwajają się, a skórki wokół nich pękają.

Za fatalny stan paznokci odpowiada dieta uboga w witaminy i minerały, bo paznokcie, które są odżywiane przez system naczyń krwionośnych skóry, nie dostają odpowiednich składników odżywczych. Żadne kremy i maseczki nie zdziałają tu cudów, jeśli nie wzmocnimy organizmu od wewnątrz.

Reklama

Jakie witaminy na paznokcie?

Regularnie stosowana kuracja witaminowa (bogata w wapń, żelazo, witaminy B, witaminę A, witaminę PP, krzem, cynk, jod, żelazo, magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe, skrzyp polny) już po trzech miesiącach przyniesie efekty w postaci zdrowych i mocnych paznokci, które nie będą się łamać, rozdwajać, a ich powierzchnia będzie gładka i pozbawiona białych plamek.

Gdy mimo suplementacji witaminami i zdrowej diety, w której jest brązowy ryż, chleb razowy, kasza gryczana, nabiał, ryby morskie, oleje roślinne oraz chude mięso, problemy z paznokciami nie mijają, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Przyczyną kłopotów może być grzybica lub inne poważne schorzenia paznokci.

Sprawdź, jakich witamin może brakować, gdy paznokcie są słabe:

  • Witamina A na paznokcie: ma wpływ na nawilżenie skóry wokół paznokci i gładkość płytki paznokciowej. Gdy brakuje jej w organizmie paznokcie są kruche, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne i poprzeczne prążki.
  • Witaminy B na paznokcie: niedobór witaminy b powoduje zniekształcenia paznokci, łamliwość i powolny wzrost. Suche, ciemniejsze i wypukłe paznokcie mogą świadczyć o niedoborach witaminy B12. 
  • Witamina C na paznokcie ma silne działanie przeciwbakteryjne, więc łagodzi i zapobiega stanom zapalnym w obrębie paznokci. Pośrednio wzmacnia paznokcie, przez to, że ułatwia wchłanianie żelaza w organizmie.
  • Witamina H na paznokcie: to główna witamina, która wspomaga kondycję skóry włosów i paznokci. Jej brak związany może być z przebytą kuracją antybiotykową. Paznokcie są wtedy słabe i często się łamią.
  • Witamina D na paznokcie: gdy brakuje w diecie wapnia, który jest głównym budulcem kości, paznokcie także na tym cierpią.
  • Witamina E na paznokcie: działa oksydacyjnie i poprawia krążenie krwi pod płytką paznokciową, co sprawia, że wygląda ona na zdrowszą. Witamina wzmacnia też same paznokcie, choć stosowana w nadmiarze może spowodować jej przebarwienia na żółty kolor.

Reklama

Rozdwajanie paznokci – witaminy i minerały

Rozdwajanie się płytki paznokciowej jest charakterystycznym objawem nie tylko braku witamin, ale także niedoboru magnezu, który obok krzemu, żelaza i cynku wzmacnia osłabione paznokcie. Pierwiastki te stymulują wzrost paznokcia i zapobiegają jego rozwarstwianiu.

Często niepokój wzbudzają białe plamki, które pojawiają się na płytce paznokcia. Panuje przekonanie, że to sygnał braku witamin, tymczasem za białymi plamkami kryją się niedobory wapnia i cynku.

Skórki przy paznokciach brak witamin

Suche, zadzierające się skórki wokół paznokci świadczą głównie o braku witaminy A, E i witamin z grupy B. Trzeba zadbać o uzupełnienie tych witamin w codziennej diecie, ale także zadziałać zewnętrznie. Ważne jest codzienne nawilżanie i natłuszczanie skórek wokół paznokci olejkiem, który można zrobić mieszając oliwę z oliwek, olejek rycynowy, arganowy.

Dobrze dodać do tego krople witamin A i E. Regularnie trzeba też smarować ręce kremem po każdym ich umyciu.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Witaminy
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Witamina D - na co pomaga i jak ją przyjmować?
Źródła witaminy D3
Witaminy na zmęczenie i brak energii - jakie wybrać?
Kobieta suplementująca witaminy w kapsułkach
Podobne artykuły
Uśmiechnięta kobieta trzymająca kapsułkę
Niedobór witaminy D3 – jakie są objawy braku witaminy D w organizmie? Poznaj nietypowe symptomy i skutki
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Produkty bogate w kwas foliowe
Kwas foliowy - norma i objawy niedoboru. Na co jest stosowany i który wybrać?
Mio-inozytol
Mio-inozytol – co to jest? Działanie i preparaty
Produkty zawierające witaminę B15
Witamina B15 - właściwości. Gdzie kupić kwas pangamowy?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda