Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki

Wiele jest witamin na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki, ale żeby przyniosły efekty, trzeba je zażywać regularnie przez co najmniej 3 miesiące. Cierpliwość w stosowaniu kuracji witaminowej zostanie jednak nagrodzona. Paznokcie staną się mocne i zdrowe.
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Źródło: 123RF

Spis treści

Dłonie to wizytówka każdej kobiety, ale jak je pokazać, gdy paznokcie są połamane, rozdwajają się, a skórki wokół nich pękają. Za fatalny stan paznokci odpowiada dieta uboga w witaminy i minerały, bo paznokcie, które są odżywiane przez system naczyń krwionośnych skóry, nie dostają odpowiednich składników odżywczych. Żadne kremy i maseczki nie zdziałają tu cudów, jeśli nie wzmocnimy organizmu od wewnątrz.

Jakie witaminy na paznokcie?

Regularnie stosowana kuracja witaminowa (bogata w wapń, żelazo, witaminy B, witaminę A, witaminę PP, krzem, cynk, jod, żelazo, magnez, nienasycone kwasy tłuszczowe, skrzyp polny) już po trzech miesiącach przyniesie efekty w postaci zdrowych i mocnych paznokci, które nie będą się łamać, rozdwajać, a ich powierzchnia będzie gładka i pozbawiona białych plamek. Gdy mimo suplementacji witaminami i zdrowej diety, w której jest brązowy ryż, chleb razowy, kasza gryczana, nabiał, ryby morskie, oleje roślinne oraz chude mięso, problemy z paznokciami nie mijają, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Przyczyną kłopotów może być grzybica lub inne poważne schorzenia.

Sprawdź, jakich witamin może brakować, gdy paznokcie są słabe:

  • Witamina A na paznokcie: ma wpływ na nawilżenie skóry wokół paznokci i gładkość płytki paznokciowej. Gdy brakuje jej w organizmie paznokcie są kruche, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne i poprzeczne prążki.
  • Witaminy B na paznokcie: niedobór witaminy b powoduje zniekształcenia paznokci, łamliwość i powolny wzrost. Suche, ciemniejsze i wypukłe paznokcie mogą świadczyć o niedoborach witaminy B12. 
  • Witamina C na paznokcie: ma silne działanie przeciwbakteryjne, więc łagodzi i zapobiega stanom zapalnym w obrębie paznokci. Pośrednio wzmacnia paznokcie, przez to, że ułatwia wchłanianie żelaza w organizmie.
  • Witamina H na paznokcie: to główna witamina, która wspomaga kondycję skóry włosów i paznokci. Jej brak związany może być z przebytą kuracją antybiotykową. Paznokcie są wtedy słabe i często się łamią.
  • Witamina D na paznokcie: gdy brakuje w diecie wapnia, który jest głównym budulcem kości, paznokcie także na tym cierpią.
  • Witamina E na paznokcie: działa oksydacyjnie i poprawia krążenie krwi pod płytką paznokciową, co sprawia, że wygląda ona na zdrowszą. Witamina wzmacnia też same paznokcie, choć stosowana w nadmiarze może spowodować jej przebarwienia na żółty kolor.

Rozdwajanie paznokci – witaminy i minerały

Rozdwajanie się płytki paznokciowej jest charakterystycznym objawem nie tylko braku witamin, ale także niedoboru magnezu, który obok krzemu, żelaza i cynku wzmacnia osłabione paznokcie. Pierwiastki te stymulują wzrost paznokcia i zapobiegają jego rozwarstwianiu.

  • Czytaj też: Witamina B6 - występowanie i działanie

Reklama

Białe plamki na paznokciach

Często niepokój wzbudzają białe plamki, które pojawiają się na płytce paznokcia. Panuje przekonanie, że to sygnał braku witamin, tymczasem za białymi plamkami kryją się niedobory wapnia i cynku.

Zobacz także: Liszaj płaski

Reklama

Skórki przy paznokciach brak witamin

Suche, zadzierające się skórki wokół paznokci świadczą głównie o braku witaminy A, E i witamin z grupy B. Trzeba zadbać o uzupełnienie tych witamin w codziennej diecie, ale także zadziałać zewnętrznie. Ważne jest codzienne nawilżanie i natłuszczanie skórek wokół paznokci olejkiem, który można zrobić mieszając oliwę z oliwek, olejek rycynowy, arganowy. Dobrze dodać do tego krople witamin A i E. Regularnie trzeba też smarować ręce kremem po każdym ich umyciu.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 62)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!