Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Zespół Sandifera. Jakie przyczyny, objawy i leczenie u niemowląt?

Zespół Sandifera występuje u małych dzieci. Układ pokarmowy niemowlęcia jest słabo rozwinięty i wywołuje cofanie (ulewanie) treści pokarmowej do przełyku. To naturalny proces, który trwa do 6. miesiąca życia. Problem powstaje, gdy dolegliwości nie ustępują i towarzyszą im zaburzenia ruchowe. Przeczytaj, jak rozwija się syndrom Sandifera i w jaki sposób można go leczyć.
Dziecko z zespołem Sandifera
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest zespół Sandifera?

Zespół Sandifera to rodzaj zaburzeń ruchowych, których źródłem jest refluks żołądkowo-przełykowy. Choroba występuje u dzieci i objawia się głównie ulewaniem pokarmu i odginaniem głowy.

Zaburzenia ruchowe polegają w tym przypadku na zgięciowym ułożeniu szyi i ruchach górnej połowy ciała, które często są mylone z padaczką. Najczęściej syndrom Sandifera dotyczy dzieci między 18. a 36. miesiącem życia.

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Prawdopodobną siłą sprawczą jest drażniąca i kwaśna treść żołądkowa, która dociera do przełyku dziecka.

Istotnym problemem przy tej chorobie jest podobieństwo do objawów wspomnianej padaczki. Prawidłowe rozpoznanie i zastosowanie odpowiednich metod leczenia doprowadza do ustania dolegliwości.

Reklama

Zespół Sandifera u niemowląt

Ulewanie jest zjawiskiem normalnym u małych dzieci. To skutek niedojrzałego układu pokarmowego. Dziecku przestaje się ulewać około 6. miesiąca życia, gdy zaczyna powoli siadać.

Problem powstaje, gdy ulewanie nasila się z wiekiem i dziecko zwraca tyle jedzenia, że przestaje przybierać na wadze i staje się wyraźnie osłabione. Taki stan wymaga już konsultacji medycznej.

Zespół Sandifera u niemowląt jest następstwem napadowych i nawracających objawów, które są wynikiem refluksu żołądkowo-przełykowego. Dziecko zaczyna się wyginać, skręcać i usztywniać szyję na skutek kwaśnej treści pokarmowej w przełyku, która przedostała się z żołądka.

Dla malucha to bardzo nieprzyjemna sytuacja, ponieważ odczuwa w takich momentach ból. Zaburzenia ruchowe u niemowląt pojawiają się już w kilka lub kilkanaście minut po posiłku.

Skurcz jest obroną małego organizmu przed bólem. W taki sposób stara się zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości spowodowane refluksem.

Zespół Sandifera u kilkumiesięcznego miesięcznego dziecka wywołuje dodatkowo rozdrażnienie, płacz, czkawkę i odchylanie główki podczas snu.

Reklama

Objawy zespołu Sandifera

Objawami zespołu Sandifera są:

  • gwałtowne zginanie szyi przy jedzeniu i bezpośrednio po przyjęciu pokarmu;
  • wyginanie pleców;
  • ulewanie u niemowląt;
  • wymioty u starszych dzieci;
  • zaburzenia ruchowe, jak drżenie ciała, skurcze mięśni pleców;
  • ból żołądka;
  • odchylanie głowy i dociskanie do ramienia, które występuje seriami, przypominając ruchy padaczkowe;
  • zmienna mimika twarzy (wykrzywianie) w czasie jedzenia;
  • problemy ze snem;
  • krztuszenie się treścią pokarmową w czasie snu;
  • bezdech senny;
  • odchylanie głowy w czasie snu;
  • duża drażliwość;
  • płacz po jedzeniu;
  • nieprawidłowe ruchy gałek ocznych;
  • powolne jedzenie;
  • zapalenie przełyku;
  • wymioty z krwią;
  • niechęć do leżenia.

Dzieci na skutek nieprzyjemnych dolegliwości nie chcą jeść, wstrzymują oddech i całkowicie odwracają się od pożywienia. Może to skutkować niedożywieniem i anemią.

Maluchy nie przybierają na wadze i odczuwają nudności lub zgagę. Przy tak mocno rozwiniętych objawach zespołu Sandifera dziecko jest niespokojne, drażliwe i nerwowe. Ponadto mogą się pojawiać nawracające zapalenia płuc i oskrzeli oraz przewlekły kaszel.

Zaburzenia ruchowe, które ujawniają się po jedzeniu to reakcja dziecka na nieprzyjemne odczucia, których doświadcza podczas cofania treści pokarmowej do przełyku. Przy tej chorobie pH w przełyku spada poniżej 4 i to jest powodem uczucia bólu i pieczenia.

Reklama

Leczenie zespołu Sandifera 

W początkowej fazie Zespół Sandifera jest bardzo często mylony z wymienioną kilkukrotnie epilepsją. Leki przeciwpadaczkowe, które mogą być mylnie zalecane, nasilają objawy choroby i zamiast pomóc, mogą zaszkodzić dziecku.

Leczenie zespołu Sandifera wymaga przede wszystkim trafnej diagnozy, która całkowicie wyklucza padaczkę. W tych przypadkach wyniki badania EEG i dna oka muszą być prawidłowe, aby wyeliminować epilepsję.

Kolejnym etapem są badania w kierunku refluksu, czyli pH-metria, która polega na badaniu pH w przełyku przez 24 godziny.

Dzieci, u których istnieje podejrzenie choroby kierowane są do poradni gastroenterologicznej.

Leczenie zespołu Sandifera u niemowląt polega głównie na działaniach terapeutycznych w kierunku refluksu żołądka. Konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i codziennych rytuałów. Oto kilka przykładów postępowania. Należy:

  • karmić mniej, a częściej,
  • trzymać dziecko w pozycji pionowej przez 30 minut po jedzeniu,
  • stosować mieszanki antyrefluksowe,
  • zagęszczać mleko,
  • nie podawać dziecku picia przed snem i w nocy,
  • układać maluszka do snu tak, aby głowa była wyżej.

Lekarze zalecają dzieciom również środki farmakologiczne, których zadaniem jest zobojętnianie kwasu solnego.

W niektórych przypadkach leczenie wymaga stosowania leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP).

Najcięższe odmiany zaburzeń wymagają operacji zwanej fundoplikacją. Jej zadaniem jest przywrócenie prawidłowej pracy dolnej części przełyku.

Reklama

Czy zdarza się zespół Sandifera u dorosłych?

Objawy syndromu Sandifera dotykają przede wszystkim dzieci i z reguły ustępują około 18. miesiąca życia na skutek pełnego rozwoju mięśni przełyku.

U dorosłych zespół Sandifera nie jest opisywany. W dojrzałym wieku można mieć do czynienia z chorobą refluksową przełyku. Jej przyczyną jest słaba skuteczność mechanizmów, które zapobiegają odrzucaniu treści pokarmowej, np. przepuklina rozworu przełykowego, otyłość lub zaburzenia opróżniania żołądka.

Napadowe zaburzenia ruchowe u dorosłych związane z refluksem pojawiają się rzadko, ponieważ w przeciwieństwie do dzieci, osoba dorosła unika w takich sytuacjach pochylania do przodu, leżenia na plecach, jak również inaczej reaguje na ból i inne objawy towarzyszące cofaniu się treści żołądkowej.

Leczenie choroby refluksowej polega na przyjmowaniu leków, które hamują wydzielanie kwasu solnego. Ważna jest także zmiana nawyków żywieniowych.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Masztalerz, L. Müller, M. Wesołowska, G. Sergot-Martynowska, Oddział Neurologii Dziecięcej z Pododdziałem Rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, „Trudności diagnostyczne w padaczkach wieku niemowlęcego ze szczególnym uwzględnieniem zespołu Sandifera”, Praca kazuistyczna/case report, Vol. 1 9 /20 1 0, nr 37.
  • E. Szczepanik, Klinika Neurologii Dzieci i Młodzieży IMiD, „Zaburzenia napadowe nie padaczkowe”, Kurs CMKP 23-25. 09. 2019, Padaczka i inne stany napadowe u dzieci.
  • S. Strobel „Choroby wieku dziecięcego”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  • E. Tobbias „Genetyka medyczna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie
Trudności z liczeniem
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy
Dysgrafia u dziecka
Dysortografia - co to jest i jak się objawia? Rozpoznanie i ćwiczenia
Dziecko piszące długopisem w zeszycie
Podobne artykuły
Nastolatka cierpiąca na ADHD
Zrozumieć ADHD, czyli jak rozpoznać i wspierać dzieci z nadpobudliwością? Historia mojej córki Matyldy
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Nastolatka siedząca na kanapie z pochyloną głową, co może symbolizować depresję.
Depresja u dzieci i nastolatków - na co zwrócić uwagę i jak pomóc?
Dziecko obgryzające paznokcie w trakcie leżenia na łóżku
Obgryzanie paznokci u dzieci - przyczyny i domowe sposoby. Co pomaga?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!