NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić

Zapalenie napletka to dolegliwość dotykająca wielu chłopców w wieku przedszkolnym. To dla dziecka przykre doświadczenie, a właściwa kuracja najczęściej prowadzi do pełnego wyleczenia. Pamiętajmy jednak, zaniedbania mogą być dla dziecka groźne w przyszłości.
Dziecko z zapaleniem napletka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zapalenie napletka jest przypadłością wielu chłopców w wieku przedszkolnym. Niekiedy występuje także u niemowląt, objawia się głównie bolesnością i zaczerwienieniem.
 • Zwykle przechodzi samoistnie, po zastosowaniu domowych sposobów. Czasem jednak konieczne jest zastosowanie właściwej terapii, np. przeciwgrzybiczej.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak wygląda stulejka u dziecka i dorosłych?
Spis treści

Objawy zapalenia napletka u dziecka

Zapalenie napletka u dziecka jest dolegliwością przykrą, ponieważ powoduje dolegliwości bólowe i inne dokuczliwe objawy. Najczęściej dotyka ona chłopców w wieku przedszkolnym, co wiąże się między innymi z zapominaniem o zasadach higieny, czyli przede wszystkim dotykaniem miejsc intymnych brudnymi rękami (np. po zabawie w piaskownicy, głaskaniu psa itp.).

Typowymi objawami stanu zapalnego napletka u dziecka są:

 • zaczerwienienie samego napletka i jego okolic,
 • pieczenie, nasilające się podczas oddawania moczu,
 • ból skóry prącia, promieniujący niekiedy aż do okolic pachwin (należy pamiętać, że ból prącia u dziecka może być bardzo dokuczliwy, trzeba więc niezwłocznie podjąć leczenie)
 • pojawienie się wydzieliny z cewki moczowej,
 • niekiedy – zmiany skórne na powierzchni napletka,
 • zaciśnięcie napletka utrudniające jego ściągnięcie.

Ten ostatni symptom charakterystyczny jest również dla dolegliwości zwanej stulejką, która może pojawić się zarówno u dziecka, jak i pacjenta dorosłego.

Jest to stan polegający na zwężeniu otworu napletka i uniemożliwiający całkowite odprowadzenie go z żołędzi prącia. U większości dzieci stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym, a otwór z czasem poszerza się samoistnie. Dlatego zapalenie stulejki u dziecka właściwie tożsame jest z zapaleniem napletka, ale objawy najlepiej zawsze skonsultować z pediatrą.

Zapalenie napletka u niemowlaka

U chłopców w pierwszym roku życia blaszka napletka przyklejona jest do żołędzi, co jest stanem fizjologicznym i nie wymaga żadnej interwencji, ani nawet specjalnych zabiegów higienicznych.

Nie trzeba go ściągać ani odsuwać z żołędzi, ponieważ jest on wówczas wąski i mało elastyczny, a przy tym – bardzo wrażliwy i nieodporny na mechaniczne uszkodzenia. Przy próbie ściągania napletka można doprowadzić do naderwania i sprawić dziecku niepotrzebny ból.

Zapalenie napletka u niemowlaka nie zdarza się tak często, jak u chłopców kilkuletnich, niemniej jednak uszkodzenia, niewystarczająca higiena, czy podrażnienia (np. od mokrej pieluchy) mogą doprowadzić do stanu zapalnego.

Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów wskazujących na infekcję (np. zapalenie żołędzia u dziecka), należy udać się do lekarza. Leczenie tego rodzaju dolegliwości u najmłodszych pacjentów zwykle nie trwa długo i szybko przynosi zadowalające rezultaty.

Domowe sposoby na zapalenie napletka u dziecka

Zapalenie napletka nie jest dolegliwością groźną i zwykle przechodzi nawet samoistnie. Bywa jednak bolesne i dokuczliwe i wówczas warto zastosować domowe sposoby o działaniu łagodzącym (oczywiście po uprzedniej konsultacji z pediatrą).

Jakie domowe sposoby na zapalenie napletka u dziecka mogą okazać się skuteczne?

 • Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę. Można dwa razy dziennie przemywać bolące miejsce ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem szarego mydła. Należy też przypominać dziecku o myciu rąk nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również przed nim.
 • Można zastosować okłady z ziołowych naparów o działaniu przeciwzapalnym, np. z rumianku. Rumianek można stosować dość bezpiecznie, rzadko wywołuje on reakcje alergiczne. Przygotowanym naparem można nasączyć jałowy gazik i delikatnie przykładać do miejsc objętych stanem zapalnym. Można też je zwyczajnie przepłukiwać, szczególnie u dzieci najmłodszych, które mogą mieć problem z wytrzymaniem dłuższej chwili z okładem w jednej pozycji.
 • Bardzo ważne jest też zapewnienie chorym miejscom dostępu powietrza. U dzieci starszych należy zadbać o wygodną, miękką bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. Zapewni ona odpowiednie wietrzenie, które jest absolutnie konieczne dla prawidłowego procesu gojenia. Kwestia ta utrudniona jest u niemowląt, ale i u nich należy o nią zadbać, zdejmując maluchowi pieluchę na 15-20 minut, kilka razy dziennie. Trzeba wówczas pamiętać, by w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura – w zbyt niskiej rozebrane dziecko może się przeziębić.

Co na zapalenie napletka u dziecka, u którego domowe sposoby nie są skuteczne? Wówczas trzeba już rozpocząć odpowiednie leczenie.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Leczenie zapalenia napletka u dziecka

Dziecko zawsze jest pacjentem wymagającym szczególnego traktowania. Jego organizm jest bardzo delikatny i przy wszelkim leczeniu należy brać to pod uwagę.

Zaobserwowanie u dziecka jakichkolwiek niepokojących objawów jest podstawą do konsultacji z lekarzem. Zapalenie napletka również powinno być zdiagnozowane przez specjalistę, który zdecyduje, czy wystarczą domowe metody, by zniwelować objawy, czy trzeba rozpocząć leczenie.

Jak leczyć zapalenie napletka u dziecka? Wiele zależy od podłoża infekcji. Jeśli przyczyną jest zwykłe podrażnienie lub niewystarczająca higiena, lekarz zaleca niekiedy przemywanie ognisk zapalnych rywanolem.

Jeśli jednak stan zapalny jest rozwinięty i bolesny, niekiedy trzeba zastosować antybiotykową maść na zapalenie napletka u dziecka. Najtrudniej leczy się infekcje grzybicze. Czasami, by wdrożyć odpowiednią terapię, konieczne jest wykonanie posiewu, aby dokładnie ustalić, jakie grzyby przyczyniły się do powstania stanu zapalnego.

Czytaj również

Bibliografia

 • C. Radmayr (Chair), G. Bogaert, H.S. Dogan, R. Kocˇvara, J.M. Nijman (Vice-chair), R. Stein, S. Tekgül Guidelines Associates: L.A. ‘t Hoen, J. Quaedackers, M.S. Silay, S. Undre, EAU Guidelines on Paediatric Urology, European Society for Paediatric Urology https://www.pturol.org.pl/Image/files/EAU%20Guidelines%20on%20Paediatric%20Urology%202018_polish%20translation%20-%20updated%20cover%202.pdf [05.12.2021].
 • J. Ogórkis, Patologia napletka, Wojewódzki Szpital im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach, Oddział Chirurgii Dziecięcej http://projektas.marijampolesligonine.lt/docs/2018-03-27_1.pdf [05.12.2021].
 • Bochenek A., Reicher M. Anatomia człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
 • Michajłowski I., Sobjanek M., Michajłowski J. i wsp. Wybrane dermatozy męskich zewnętrznych narządów płciowych. W: Dermatochirurgia / pod red. Adama Włodarkiewicza. Wrocław : Cornetis, 2009, 280-298.
 • Bunker K.B. Male genital skin disease. Saunders, 2004.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Sonda redakcyjna
Jakie objawy kolki zaobserwowałaś u swojego dziecka?

  Nieutulony płacz

  Podkurczanie nóżek

  Wzdęcia lub zaparcia

Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Wysypka na brzuchu u dziecka – jak wygląda?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama