Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić

Zapalenie napletka to dolegliwość dotykająca wielu chłopców w wieku przedszkolnym. To dla dziecka przykre doświadczenie, a właściwa kuracja najczęściej prowadzi do pełnego wyleczenia. Pamiętajmy jednak, zaniedbania mogą być dla dziecka groźne w przyszłości.
Dziecko z zapaleniem napletka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zapalenie napletka jest przypadłością wielu chłopców w wieku przedszkolnym. Niekiedy występuje także u niemowląt, objawia się głównie bolesnością i zaczerwienieniem.
 • Zwykle przechodzi samoistnie, po zastosowaniu domowych sposobów. Czasem jednak konieczne jest zastosowanie właściwej terapii, np. przeciwgrzybiczej.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak wygląda stulejka u dziecka i dorosłych?
Spis treści

Reklama

Objawy zapalenia napletka u dziecka

Zapalenie napletka u dziecka jest dolegliwością przykrą, ponieważ powoduje dolegliwości bólowe i inne dokuczliwe objawy. Najczęściej dotyka ona chłopców w wieku przedszkolnym, co wiąże się między innymi z zapominaniem o zasadach higieny, czyli przede wszystkim dotykaniem miejsc intymnych brudnymi rękami (np. po zabawie w piaskownicy, głaskaniu psa itp.).

Typowymi objawami stanu zapalnego napletka u dziecka są:

 • zaczerwienienie samego napletka i jego okolic,
 • pieczenie, nasilające się podczas oddawania moczu,
 • ból skóry prącia, promieniujący niekiedy aż do okolic pachwin (należy pamiętać, że ból prącia u dziecka może być bardzo dokuczliwy, trzeba więc niezwłocznie podjąć leczenie)
 • pojawienie się wydzieliny z cewki moczowej,
 • niekiedy – zmiany skórne na powierzchni napletka,
 • zaciśnięcie napletka utrudniające jego ściągnięcie.

Ten ostatni symptom charakterystyczny jest również dla dolegliwości zwanej stulejką, która może pojawić się zarówno u dziecka, jak i pacjenta dorosłego.

Jest to stan polegający na zwężeniu otworu napletka i uniemożliwiający całkowite odprowadzenie go z żołędzi prącia. U większości dzieci stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym, a otwór z czasem poszerza się samoistnie. Dlatego zapalenie stulejki u dziecka właściwie tożsame jest z zapaleniem napletka, ale objawy najlepiej zawsze skonsultować z pediatrą.

Reklama

Zapalenie napletka u niemowlaka

U chłopców w pierwszym roku życia blaszka napletka przyklejona jest do żołędzi, co jest stanem fizjologicznym i nie wymaga żadnej interwencji, ani nawet specjalnych zabiegów higienicznych.

Nie trzeba go ściągać ani odsuwać z żołędzi, ponieważ jest on wówczas wąski i mało elastyczny, a przy tym – bardzo wrażliwy i nieodporny na mechaniczne uszkodzenia. Przy próbie ściągania napletka można doprowadzić do naderwania i sprawić dziecku niepotrzebny ból.

Zapalenie napletka u niemowlaka nie zdarza się tak często, jak u chłopców kilkuletnich, niemniej jednak uszkodzenia, niewystarczająca higiena, czy podrażnienia (np. od mokrej pieluchy) mogą doprowadzić do stanu zapalnego.

Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów wskazujących na infekcję (np. zapalenie żołędzia u dziecka), należy udać się do lekarza. Leczenie tego rodzaju dolegliwości u najmłodszych pacjentów zwykle nie trwa długo i szybko przynosi zadowalające rezultaty.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenie napletka u dziecka

Zapalenie napletka nie jest dolegliwością groźną i zwykle przechodzi nawet samoistnie. Bywa jednak bolesne i dokuczliwe i wówczas warto zastosować domowe sposoby o działaniu łagodzącym (oczywiście po uprzedniej konsultacji z pediatrą).

Jakie domowe sposoby na zapalenie napletka u dziecka mogą okazać się skuteczne?

 • Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę. Można dwa razy dziennie przemywać bolące miejsce ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem szarego mydła. Należy też przypominać dziecku o myciu rąk nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również przed nim.
 • Można zastosować okłady z ziołowych naparów o działaniu przeciwzapalnym, np. z rumianku. Rumianek można stosować dość bezpiecznie, rzadko wywołuje on reakcje alergiczne. Przygotowanym naparem można nasączyć jałowy gazik i delikatnie przykładać do miejsc objętych stanem zapalnym. Można też je zwyczajnie przepłukiwać, szczególnie u dzieci najmłodszych, które mogą mieć problem z wytrzymaniem dłuższej chwili z okładem w jednej pozycji.
 • Bardzo ważne jest też zapewnienie chorym miejscom dostępu powietrza. U dzieci starszych należy zadbać o wygodną, miękką bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. Zapewni ona odpowiednie wietrzenie, które jest absolutnie konieczne dla prawidłowego procesu gojenia. Kwestia ta utrudniona jest u niemowląt, ale i u nich należy o nią zadbać, zdejmując maluchowi pieluchę na 15-20 minut, kilka razy dziennie. Trzeba wówczas pamiętać, by w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura – w zbyt niskiej rozebrane dziecko może się przeziębić.

Co na zapalenie napletka u dziecka, u którego domowe sposoby nie są skuteczne? Wówczas trzeba już rozpocząć odpowiednie leczenie.

Reklama

Leczenie zapalenia napletka u dziecka

Dziecko zawsze jest pacjentem wymagającym szczególnego traktowania. Jego organizm jest bardzo delikatny i przy wszelkim leczeniu należy brać to pod uwagę.

Zaobserwowanie u dziecka jakichkolwiek niepokojących objawów jest podstawą do konsultacji z lekarzem. Zapalenie napletka również powinno być zdiagnozowane przez specjalistę, który zdecyduje, czy wystarczą domowe metody, by zniwelować objawy, czy trzeba rozpocząć leczenie.

Jak leczyć zapalenie napletka u dziecka? Wiele zależy od podłoża infekcji. Jeśli przyczyną jest zwykłe podrażnienie lub niewystarczająca higiena, lekarz zaleca niekiedy przemywanie ognisk zapalnych rywanolem.

Jeśli jednak stan zapalny jest rozwinięty i bolesny, niekiedy trzeba zastosować antybiotykową maść na zapalenie napletka u dziecka. Najtrudniej leczy się infekcje grzybicze. Czasami, by wdrożyć odpowiednią terapię, konieczne jest wykonanie posiewu, aby dokładnie ustalić, jakie grzyby przyczyniły się do powstania stanu zapalnego.

Czytaj również

Bibliografia

 • C. Radmayr (Chair), G. Bogaert, H.S. Dogan, R. Kocˇvara, J.M. Nijman (Vice-chair), R. Stein, S. Tekgül Guidelines Associates: L.A. ‘t Hoen, J. Quaedackers, M.S. Silay, S. Undre, EAU Guidelines on Paediatric Urology, European Society for Paediatric Urology https://www.pturol.org.pl/Image/files/EAU%20Guidelines%20on%20Paediatric%20Urology%202018_polish%20translation%20-%20updated%20cover%202.pdf [05.12.2021].
 • J. Ogórkis, Patologia napletka, Wojewódzki Szpital im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach, Oddział Chirurgii Dziecięcej http://projektas.marijampolesligonine.lt/docs/2018-03-27_1.pdf [05.12.2021].
 • Bochenek A., Reicher M. Anatomia człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.
 • Michajłowski I., Sobjanek M., Michajłowski J. i wsp. Wybrane dermatozy męskich zewnętrznych narządów płciowych. W: Dermatochirurgia / pod red. Adama Włodarkiewicza. Wrocław : Cornetis, 2009, 280-298.
 • Bunker K.B. Male genital skin disease. Saunders, 2004.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Trzydniówka – objawy, przyczyny. Jak pomóc dziecku?
Dziecko ma gorączkę podczas trzydniówki
Jakie są przyczyny bólu głowy u dziecka i jak sobie z nim radzić?
Dziecko boli głowa
Podobne artykuły
Dziecko z zapaleniem napletka
Zapalenie napletka u kilkuletniego chłopca - sprawdź, co robić
Dziecko z zespołem Retta
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Trudności z liczeniem
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie
Dysgrafia u dziecka
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!