Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Dlaczego i gdzie najczęściej powstają otarcia? Sprawdź, jak je łagodzić

W wyniku upadku czy kontaktu skóry z chropowatą powierzchnią na ciele mogą pojawiać się różnego typu otarcia. W zależności od swej głębokości wywołują różne dolegliwości: od praktycznie niewyczuwalnego po silny ból. Jak sobie z nimi radzić?
Otarcie na ramieniu
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Otarcia skóry

Rany skórne pojawiające się w wyniku bardzo bliskiego kontaktu z przedmiotem chropowatym lub wyróżniającym się nierównościami określa się otarciami skórnymi. Chociaż tak powstałe uszkodzenia mogą boleć z powodu silnego podrażnienia zakończeń nerwów w skórze, to jednak zwykle są niegroźne, ponieważ nie mają wpływu na tkanki zlokalizowane niżej. Otarcie skóry prowadzi do uszkodzenia powierzchownych naczyń krwionośnych.

Do najczęstszych uszkodzeń skóry tego typu należą:

  • otarcia na udach u kobiet i mężczyzn – mogą pojawiać się, gdy uda stykają się ze sobą i dochodzi do tarcia pomiędzy nimi; taka sytuacja ma miejsce u osób z dobrze umięśnionymi nogami lub z nadwagą albo po prostu budową ciała, która sprzyja kontaktowi ud ze sobą;
  • otarcia od butów – ich przyczyną jest za małe lub „nierozchodzone” obuwie, ale też wady postawy czy przegrzewanie stóp;
  • otarcia pachwin – towarzyszą poceniu się;
  • otarcie odbytu – może wynikać z zaniedbań higienicznych, problemów z nadpotliwością, ale także być wywołane zapaleniem skóry wynikającym z alergii np. na płyny, w których prana jest bielizna;
  • otarcia między pośladkami – zazwyczaj pojawiają się, gdy ciało w tym miejscu jest spocone lub niedostatecznie suszone po kąpieli;
  • otarcia naskórka – w wyniku urazu mechanicznego dochodzi do zdarcia niektórych warstw lub całego naskórka, np. w przypadku upadku albo otarcia się o chropowatą ścianę.

Reklama

Otarcia po stosunku

Tego typu dolegliwości pojawiają się, gdy dojdzie np. do stanu zapalnego błony śluzowej. Otarcia pochwy i penisa utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Pojawienie się otarcia w miejscach intymnych, np. warg sromowych może wynikać np. z alergii na środki do dezynfekcji czy stosowane lubrykanty, a także prezerwatywy, z niedostatecznego nawilżenia podczas stosunku albo nieodpowiedniej pielęgnacji po depilacji.

Wówczas należy sprawdzić, czy konkretny środek może uczulać. Warto także skonsultować się z lekarzem, ponieważ otarcie tych wrażliwych okolic może mieć bardziej poważne przyczyny.

Reklama

Mocne otarcia skóry

Niekiedy otarcia są przez nas bagatelizowane. Tymczasem głębokie otarcie skóry może doprowadzić do zakażenia, jeżeli nie jest odpowiednio zdezynfekowane. Mocne otarcia skóry bardzo często są wynikiem, np. upadku i pojawiają się wówczas zwykle na najbardziej odsłoniętych miejscach, czyli kolanach i łokciach.

W przypadku otarcia najpierw trzeba je przemyć. Możesz użyć do tego soli fizjologicznej, ale także środków do dezynfekcji dostępnych w sklepach, które pomogą oczyścić uszkodzoną skórę z bakterii, wirusów czy innych drobnoustrojów.

Reklama

Co na otarcia?

Niektórzy z nas przyzwyczajeni są do tego, że w pierwszej kolejności otarcia dezynfekują spirytusem salicylowym albo wodą utlenioną. Tymczasem nowe standardy Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran wręcz odradzają stosowania tych substancji. Należy zrezygnować także z pocierania otarcia wacikiem czy też ręcznikiem.

Aby zmniejszyć problem można stosować kremy lub żele na otarcia zawierające np. alantoinę. Ich skład łagodzi podrażnienie, zmniejsza ryzyko powstania blizn, przyspiesza gojenie, a także zapobiega zakażeniom.

W przypadku obcierających się ud, skutki tego stanu można zminimalizować zakładając opaskę albo majki na uda przeciw otarciom. Ograniczają one kontakt pomiędzy udami, dzięki czemu nie dochodzi do tarcia i powstania podrażnienia.

Wyjeżdżając na wakacje warto zaopatrzyć się w maści na otarcia i rany dla dzieci, ponieważ maluchy podczas zabawy mogą upaść lub skaleczyć się. Wówczas dobrze mieć pod ręką środek, który zabezpieczy powstałe uszkodzenie.

Zmianę na skórze można zakleić plastrami na otarcia. Jeżeli np. planujesz wysiłek fizyczny i obawiasz się, że taki plaster może odkleić się pod wpływem potu albo wody z basenu, warto wybrać go w wersji wodoodpornej.

Należy zawsze obserwować uszkodzoną skórę, ponieważ mimo dezynfekcji do otarcia mogą przedostać się drobnoustroje, co może doprowadzić do infekcji.

Typowymi objawami wskazującymi na taki stan rzeczy są: 

  • narastający ból w miejscu skaleczenia,
  • wyciek z otarcia,
  • opuchlizna,
  • większa temperatura w okolicach otarcia,
  • zaczerwienienie pojawiające się w pobliżu rany.

W przypadku pojawienia się takich symptomów, należy skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Domowe sposoby na otarcia

Co zrobić, gdy na skórze pojawi się otarcie, a my nie mamy specjalistycznego środka do jego dezynfekcji i łagodzenia podrażnienia? Wówczas warto skorzystać z domowych sposobów na otarcia skóry.

Chcąc zmniejszyć dolegliwości otarcia po butach, warto wymoczyć stopy w chłodnej wodzie z rumiankiem. Naderwanego naskórka nie należy usuwać ręcznie. Najlepiej go zdezynfekować i zabezpieczyć plastrem. Jak można przeczytać w podręczniku „Dermatologia” (2011) plastry najlepiej stosować tylko w ciągu dnia, a w nocy pozwolić skórze oddychać.

W przypadku otarcia pachwiny można zmniejszyć jego dolegliwości takimi domowymi sposobami jak wymoczenie podrażnionego miejsca w wodzie z rumianku albo posypywanie zmiany talkiem kosmetycznym.

Czytaj również

Bibliografia

  • Z. Gąszczyk-Ożarowski, C. Chowaniec, Czy podbiegnięcia krwawe naruszają czynność skóry?, Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii, tom 59, nr 4, str. 33, https://www.amsik.pl/archiwum/4_2009/arch4_2009.pdf#page=33, [dostęp: 04.01.2022].
  • W. H. C. Burgdorf, G. Plewig, H. H. Wolff, M. Landthaler. Braun-Falco Dermatologia. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2011.
  • dr n. biol. G. Ziółkowski, Pielęgnacja skóry i rany, Podstawowe informacje w zakresie pielęgnacji rany Produkty do przygotowania łożyska i antyseptyki rany, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Zeszyt VII, Katowice 2011, https://pspe.pl/wp-content/uploads/2017/04/Zeszyt_VII.pdf, [dostęp: 04.01.2022].
  • dr hab. n. med. M. Sopata, Wytyczne postępowania miejscowego w ranach niezakażonych, zagrożonych infekcją oraz zakażonych - przegląd dostępnych substancji przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w leczeniu ran. Zalecenia polskiego towarzystwa leczenia ran, http://ptlr.org/wp-content/uploads/2020/09/konsensus-antyseptyka.pdf, [dostęp: 04.01.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rany i skaleczenia
Zmiana opatrunku po operacji i po szyciu. Jak zakładać i zmieniać opatrunek?
Wymiana opatrunku na ranie
Rana kłuta – kiedy jest niebezpieczna i jak udzielić pierwszej pomocy?
Opatrywanie rany kłutej
Rana postrzałowa - rodzaje. Jak postępować?
Blizna po ranie postrzałowej
Podobne artykuły
Dziecko z blizną na czole
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Otarcie na ramieniu
Dlaczego i gdzie najczęściej powstają otarcia? Sprawdź, jak je łagodzić
Szczekający owczarek niemiecki
Rana szarpana – jak wygląda? Kiedy można uzyskać odszkodowanie?
Dezynfekcja skóry po urazie
Dezynfekcja skóry - czym odkazić ranę i skaleczenie? Środki

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!