Dla Ciebie, na zdrowie!

Zmiana opatrunku po operacji i po szyciu. Jak zakładać i zmieniać opatrunek?

Zmiana opatrunku po zabiegu chirurgicznym powinna być bezbolesna i nie naruszać integralności zszytej rany. Proces gojenia i zmian opatrunków okaże się łatwiejszy, jeśli użyte środki będą zapewniać suche środowisko rany, nie kleić się, nie przywierać.
Wymiana opatrunku na ranie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zmiana opatrunku po zabiegu chirurgicznym

Zmiana opatrunku po operacji jest jednym z kluczowych elementów pielęgnacji gojącej się rany. Jednym z najczęściej popełnianych błędów, które popełniane są w domowym zaciszu po wyjściu ze szpitala, jest zbyt częsta lub zbyt rzadka ich zmiana, a także niewłaściwe i nieostrożne jej przeprowadzenie. Często zmiana opatrunku jest też bolesna, albo co gorsza, niebezpieczna dla integralności zrastającej się rany z powodu wyboru złych produktów do opatrywania – przestarzałych, marnej jakości lub nieadekwatnych do sytuacji.

Pamiętajmy, że w przypadku ran pooperacyjnych, zamkniętych za pomocą szwów, stosuje się tak zwaną terapię suchą. Opatrunek i jego zmiana mają na celu zapewnienie odpowiednio sterylnego, suchego i przewiewnego środowiska, sprzyjającego gojeniu się rany i zapobiegającego namnażaniu bakterii.

Reklama

Jak odkleić opatrunek od rany?

O tym, jak często zmieniać opatrunek na szwach po operacji, powinien decydować lekarz chirurg lub inny specjalista zajmujący się nami w trakcie a także po zabiegu – do zaleceń tych należy się bezwzględnie stosować. Zazwyczaj nie ma potrzeby, by zmiana opatrunku po zabiegu chirurgicznym następowała częściej, niż co 2-3 dni, a w przypadku ran niewielkich, czystych, niesączących – nawet co 7 dni. Podobnie wygląda zmiana opatrunku po szyciu rozciętej skóry.

Coraz rzadziej, ale wciąż zdarza się, że pacjenci borykają się z problemem, jak odkleić opatrunek, gdy dojdzie do jego przywarcia do rany. W takiej sytuacji nie zaleca się samodzielnej zmiany opatrunku, lecz udanie się do poradni podstawowej opieki zdrowotnej.

Na szczęście naprzeciw tego typu trudnościom w coraz bardziej udany sposób wychodzi przemysł medyczny – nowoczesny, aktywny opatrunek na ranę skutecznie powinien wyeliminować problem przywierania.

Zabij bakterie, wirusy i grzyby za jednym psiknięciem! Kliknij tutaj

Opatrunki na rany pooperacyjne

Współcześnie produkowane opatrunki na rany pooperacyjne są produktami wysoce zaawansowanymi technologicznie. Należą do kategorii opatrunków aktywnych, czyli spełniających znacznie więcej funkcji, aniżeli tylko mechaniczna ochrona newralgicznego miejsca przez bodźcami zewnętrznymi. Opatrunek na ranę, która powstała w wyniki zabiegu operacyjnego powinien:

  • pochłaniać wysięk z rany, zapewniając suche środowisko niezbędne do gojenia;
  • zapewniać odpowiednią przewiewność, wentylując ranę;
  • chronić przed zanieczyszczeniami;
  • zapobiegać namnażaniu się bakterii;
  • nie przywierać do rany, ułatwiając jego zmianę na nowy.

Czytaj też: Rany cięte - pielęgnacja, leczenie

Reklama

Dobry opatrunek na ranę

Jako dobry opatrunek na ranę pooperacyjną i pozabiegową, polecany jest sterylny, samoprzylepny opatrunek, którego warstwa chłonna wykonana jest z waty bawełnianej. Warstwa ta pochłania cały wysięk, opatrunek od spodu pozostaje jednak suchy dzięki zastosowaniu specjalnej siateczki, która bezpośrednio przylega do rany. Taka konstrukcja zapewnia wentylację i osuszenie rany a także zapobiega przywieraniu opatrunku. Dzięki temu jego zmiana jest bezbolesna i nie grozi uszkodzeniem newralgicznego miejsca.

Co ważne, w przypadku tego typu produktów możliwa jest samodzielna zmiana opatrunku po zabiegu operacyjnym. Wszystkie one są też na tyle elastyczne i na tyle dobrze przystosowują się do kształtu ciała, że pozwalają na stosunkowo aktywny powrót do zdrowia (oczywiście w granicach wyznaczonych przez lekarza).

Reklama

Czym smarować ranę po zdjęciu szwów?

Otarcia, skaleczenia czy oparzenia mogą przytrafić się każdemu. Należy wówczas pamiętać, że ryzyko zakażenia infekcjami wzrasta w przypadku, gdy rana nie zostanie w porę odkażona. W takim celu stosuje się środki antyseptyczne, które mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. W aptece znajdziemy wiele preparatów do dezynfekcji skóry. Warto wybierać leki zawierające dichlorowodorek oktenidyny, ponieważ nie powoduje dodatkowego bólu i podrażnień. Preparaty w wygodnym aerozolu, mogą stosować zarówno dorośli jak i dzieci. Kliknij tutaj aby sprawdzić lek odkażający 

Pamiętajmy, że zmiana opatrunku po zabiegu chirurgicznym nie jest jedynym wyzwaniem, któremu musimy sprostać, by przyspieszyć i uczynić efektywniejszym proces gojenia. W pierwszych dniach kluczowe będzie zaniechanie aktywności fizycznej, dbałość o higienę (delikatny prysznic, ale nie długa kąpiel w wannie), odpowiedni ubiór (przewiewne ubrania i bielizna wyłącznie z naturalnych materiałów) oraz dietę (lekkostrawna, większa ilość niewielkich posiłków).

Natomiast w dalszej kolejności, już po zdjęciu szwów, powinniśmy zadbać o estetykę, a więc między innymi o to, by rana pooperacyjna zostawiła jak najmniejszy po sobie ślad.

W pierwszych dniach niezbędne będzie jej natłuszczanie oraz łagodzenie podrażnień – służą do tego dostępne w aptekach maści np. na bazie allantoiny. Po około tygodniu od zdjęcia szwów przechodzimy na maści silikonowe, które łagodzą, a jednocześnie chronią zrastającą się ranę przez uszkodzeniami mechanicznymi. Co jednak najważniejsze z punktu widzenia estetyki, tego typu maści pomagają wygładzić i zneutralizować kolor blizn.

Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na rany - ropiejące, oparzenia, cięte
Opatrywanie rany
Przeczytaj artykuł
Jak szybko goi się rana i jak to przyspieszyć?
Opatrywanie rany
Przeczytaj artykuł
Odkażanie ran - czym przemyć ranę i jak o nią dbać?
Lekarz odkażający ranę pacjentowi
Podobne artykuły
kobietę boli kolano podczas treningu
Spuchnięte kolano - domowe sposoby, przyczyny i leczenie
Rentgen żeber
Stłuczone żebra - jak długo bolą? Objawy
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Otarcie na ramieniu
Otarcia - na udach, od butów, po stosunku. Domowe sposoby
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?