Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Zmiana opatrunku po operacji i po szyciu. Jak zakładać i zmieniać opatrunek?

Zmiana opatrunku po zabiegu chirurgicznym powinna być bezbolesna i nie naruszać integralności zszytej rany. Proces gojenia i zmian opatrunków okaże się łatwiejszy, jeśli użyte środki będą zapewniać suche środowisko rany, nie kleić się, nie przywierać.
Wymiana opatrunku na ranie
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zmiana opatrunku po zabiegu chirurgicznym

Zmiana opatrunku po operacji jest jednym z kluczowych elementów pielęgnacji gojącej się rany. Jednym z najczęściej popełnianych błędów, które popełniane są w domowym zaciszu po wyjściu ze szpitala, jest zbyt częsta lub zbyt rzadka ich zmiana, a także niewłaściwe i nieostrożne jej przeprowadzenie. Często zmiana opatrunku jest też bolesna, albo co gorsza, niebezpieczna dla integralności zrastającej się rany z powodu wyboru złych produktów do opatrywania – przestarzałych, marnej jakości lub nieadekwatnych do sytuacji.

Pamiętajmy, że w przypadku ran pooperacyjnych, zamkniętych za pomocą szwów, stosuje się tak zwaną terapię suchą. Opatrunek i jego zmiana mają na celu zapewnienie odpowiednio sterylnego, suchego i przewiewnego środowiska, sprzyjającego gojeniu się rany i zapobiegającego namnażaniu bakterii.

Reklama

Jak odkleić opatrunek od rany?

O tym, jak często zmieniać opatrunek na szwach po operacji, powinien decydować lekarz chirurg lub inny specjalista zajmujący się nami w trakcie a także po zabiegu – do zaleceń tych należy się bezwzględnie stosować. Zazwyczaj nie ma potrzeby, by zmiana opatrunku po zabiegu chirurgicznym następowała częściej, niż co 2-3 dni, a w przypadku ran niewielkich, czystych, niesączących – nawet co 7 dni. Podobnie wygląda zmiana opatrunku po szyciu rozciętej skóry.

Coraz rzadziej, ale wciąż zdarza się, że pacjenci borykają się z problemem, jak odkleić opatrunek, gdy dojdzie do jego przywarcia do rany. W takiej sytuacji nie zaleca się samodzielnej zmiany opatrunku, lecz udanie się do poradni podstawowej opieki zdrowotnej.

Na szczęście naprzeciw tego typu trudnościom w coraz bardziej udany sposób wychodzi przemysł medyczny – nowoczesny, aktywny opatrunek na ranę skutecznie powinien wyeliminować problem przywierania.

Reklama

Opatrunki na rany pooperacyjne

Współcześnie produkowane opatrunki na rany pooperacyjne są produktami wysoce zaawansowanymi technologicznie. Należą do kategorii opatrunków aktywnych, czyli spełniających znacznie więcej funkcji, aniżeli tylko mechaniczna ochrona newralgicznego miejsca przez bodźcami zewnętrznymi. Opatrunek na ranę, która powstała w wyniki zabiegu operacyjnego powinien:

  • pochłaniać wysięk z rany, zapewniając suche środowisko niezbędne do gojenia;
  • zapewniać odpowiednią przewiewność, wentylując ranę;
  • chronić przed zanieczyszczeniami;
  • zapobiegać namnażaniu się bakterii;
  • nie przywierać do rany, ułatwiając jego zmianę na nowy.

Czytaj też: Rany cięte - pielęgnacja, leczenie

Reklama

Dobry opatrunek na ranę

Jako dobry opatrunek na ranę pooperacyjną i pozabiegową, polecany jest sterylny, samoprzylepny opatrunek, którego warstwa chłonna wykonana jest z waty bawełnianej. Warstwa ta pochłania cały wysięk, opatrunek od spodu pozostaje jednak suchy dzięki zastosowaniu specjalnej siateczki, która bezpośrednio przylega do rany. Taka konstrukcja zapewnia wentylację i osuszenie rany a także zapobiega przywieraniu opatrunku. Dzięki temu jego zmiana jest bezbolesna i nie grozi uszkodzeniem newralgicznego miejsca.

Co ważne, w przypadku tego typu produktów możliwa jest samodzielna zmiana opatrunku po zabiegu operacyjnym. Wszystkie one są też na tyle elastyczne i na tyle dobrze przystosowują się do kształtu ciała, że pozwalają na stosunkowo aktywny powrót do zdrowia (oczywiście w granicach wyznaczonych przez lekarza).

Reklama

Czym smarować ranę po zdjęciu szwów?

Pamiętajmy, że zmiana opatrunku po zabiegu chirurgicznym nie jest jedynym wyzwaniem, któremu musimy sprostać, by przyspieszyć i uczynić efektywniejszym proces gojenia. W pierwszych dniach kluczowe będzie zaniechanie aktywności fizycznej, dbałość o higienę (delikatny prysznic, ale nie długa kąpiel w wannie), odpowiedni ubiór (przewiewne ubrania i bielizna wyłącznie z naturalnych materiałów) oraz dietę (lekkostrawna, większa ilość niewielkich posiłków).

Natomiast w dalszej kolejności, już po zdjęciu szwów, powinniśmy zadbać o estetykę, a więc między innymi o to, by rana pooperacyjna zostawiła jak najmniejszy po sobie ślad.

W pierwszych dniach niezbędne będzie jej natłuszczanie oraz łagodzenie podrażnień – służą do tego dostępne w aptekach maści np. na bazie allantoiny. Po około tygodniu od zdjęcia szwów przechodzimy na maści silikonowe, które łagodzą, a jednocześnie chronią zrastającą się ranę przez uszkodzeniami mechanicznymi. Co jednak najważniejsze z punktu widzenia estetyki, tego typu maści pomagają wygładzić i zneutralizować kolor blizn.

Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rany i skaleczenia
Ciało obce w ranie - objawy i pierwsza pomoc. Jak postępować?
Mężczyzna bandażujący rękę kobiecie
Dlaczego i gdzie najczęściej powstają otarcia? Sprawdź, jak je łagodzić
Otarcie na ramieniu
Rana szarpana – jak wygląda? Kiedy można uzyskać odszkodowanie?
Szczekający owczarek niemiecki
Podobne artykuły
Wymiana opatrunku na ranie
Zmiana opatrunku po operacji i po szyciu. Jak zakładać i zmieniać opatrunek?
Opatrywanie rady ciętej
Rana cięta – jak wygląda? Kiedy szyć i jak ją szybko zagoić?
Dziecko z blizną na czole
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Opatrywanie rany
Domowe sposoby na rany - jak przyspieszyć proces gojenia? Leczenie różnych rodzajów ran
Opatrywanie rany kłutej
Rana kłuta – kiedy jest niebezpieczna i jak udzielić pierwszej pomocy?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!