ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży

Pierwszy tydzień ciąży według kalendarza ciąży oznacza sam początek ciąży. Startuje pierwszy miesiąc ciąży i rozpoczyna się pierwszy trymestr ciąży. Pierwsze objawy ciąży w tym czasie nie będą jeszcze odczuwalne gdyż faktycznie kobieta jeszcze nie jest w ciąży. Jak to?
Kalendarz ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

1 tydzień ciąży – jak zaplanować ciążę?

Ciąża stanowi ogromną zmianę i wyzwanie dla organizmu kobiety. Ciało przyszłej mamy przez dziewięć miesięcy będzie bowiem miało mieszkańca, którym trzeba będzie się fachowo zająć, by zdrowo rósł i miał zapewnione wszelkie wygody. Warto zatem rozsądnie zaplanować ciążę.

Kiedy para lub kobieta podejmą decyzję o posiadaniu potomka, kobieta powinna pójść na wizytę do ginekologa. Lekarz ją gruntownie zbada (m.in. pod względem budowy narządów rodnych), w razie potrzeby zleci różne badania oraz przeprowadzi dokładny wywiad (dotyczący regularności miesiączek, cyklu owulacyjnego, chorób, na które leczy się przyszła ciężarna oraz przyszły tata, schorzeń występujących w rodzinie, itp.). Z reguły lekarz zaleci przyjmowanie kwasu foliowego, a czasem witamin, których brakuje kobiecie.

Drugim gabinetem, do którego powinna wybrać się kobieta marząca o ciąży jest pracownia dentystyczna. W tym czasie dobrze jest zadbać o zdrowe uzębienie oraz stan dziąseł.

Reklama

Dieta w ciąży

Kolejną ważną kwestią jest dieta w ciąży. Warto zacząć dostarczać organizmowi regularne, odżywcze i bogate w witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe posiłki. Jadłospis przyszłej mamy powinien być pieczołowicie zaplanowany. Oczywiście należy z niego wykluczyć tłuste, kaloryczne potrawy, tzw. „śmieciowe” jedzenie, konserwanty, sztuczne barwniki, smakowe ulepszacze, itp. Należałoby także ograniczyć kawę, herbatę i słodycze.

Zdrowy tryb życia przed ciążą to również unikanie używek, takich jak papierosy, alkohol, czy narkotyki, itd. W zamian warto postawić na aktywność fizyczną i systematycznie uprawiać jakiś sport. Dobra kondycja przyda się nie tylko do dźwigania ciężkiego brzucha, ale też do porodu i połogu.

Ostatnią sprawą, o której nie powinno się zapomnieć jest zadbanie o odpowiednie nastawienie psychiczne do ciąży, nie tylko przyszłej ciężarnej, ale jej otoczenia: partnera i najbliższych członków rodziny. Już teraz warto rozmawiać o ciąży, porodzie, obowiązkach związanych z pielęgnacją noworodka.

Reklama

1 tydzień ciąży – ile tygodni trwa ciąża?

Pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna cudowną przygodę, jaką jest ciąża. To pierwszy miesiąc ciąży z czterdziestu i pierwszy trymestr ciąży z trzech, które ciężarnej przyjdzie przejść, by nastąpił cud narodzin.

Przyjmuje się, że prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni (dziewięć długich miesięcy), jednak może trwać 38, a także 42 tygodnie i także będzie traktowana jako donoszona.

Z uwagi na trudność, z jaką przychodzi kobietom dokładne określenie momentu zapłodnienia ustalono, iż za dzień zapłodnienia przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej menstruacji. Zatem tak naprawdę w tym momencie kobieta nie jest jeszcze w ciąży, w pierwszym tygodniu ciąży jej komórka jajowa przygotowuje się na przybycie plemnika.

Jeśli jednak podczas badania USG wykonanego w pierwszym trymestrze ciąży okaże się, że wstępnie ustalony termin porodu znacznie różni się (o więcej niż 7 dni) od tego, który wyliczył komputer oceniając parametry płodu, macicy, itp., za właściwy uważa się ten wyznaczony przez ultrasonografię.

Reklama

1 tydzień ciąży – pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży na tym etapie nie są jeszcze możliwe do uchwycenia. Jeśli para planuje zajście w ciążę, prawdopodobnie każde zbliżenie fizyczne dokonane w czasie dni płodnych będzie wiązało się z ekscytacją, podnieceniem wynikającym z niemożności doczekania się ujrzenia dwóch kresek na teście ciążowym.

Jeśli akt miłosny będzie miał szczęśliwe zakończenie w postaci zapłodnienia komórki jajowej (która wędruje przez jajowód od 6 do 12 godzin) przez plemnika (którego przeżywalność liczy się do 72 godzin), już za kilka tygodni przyszła mama wyczuje pierwsze oznaki ciąży. Najwyraźniejszym symptomem świadczącym o ciąży jest brak miesiączki, poza tym mdłości i wymioty, zawroty głowy, oraz obrzmienie i bolesność piersi.

Reklama

1 tydzień ciąży – jak postępować w ciąży?

Nawet nie będąc jeszcze w ciąży, czyli zgodnie z ginekologicznymi obliczeniami w czasie kiedy przypada początek ciąży, warto zachowywać się tak jakby ciąża już istniała. Kobieta powinna zatem dbać o siebie, swój dobrostan, odżywianie, regularną porcję ruchu, przebywanie na świeżym powietrzu, zdrowy sen, itp.

Coraz więcej wagi przykłada się do znaczenia umiejętności skutecznego odprężania się, tak więc relaks, spokojny, uważny oddech i zredukowanie stresu do minimum powinny być w pierwszym tygodniu ciąży priorytetami dla przyszłej ciężarnej.

Reklama

1 tydzień ciąży – badania w ciąży

Badania, jakie można wykonać przygotowując się do ciąży to badanie krwi oznaczające grupę krwi przyszłej mamy, wykluczające ewentualną niedokrwistość, sprawdzające istnienie przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii, badanie ogólne moczu (by sprawdzić takie parametry jak cukier, białka, białka ciałek krwi, krwinki czerwone i  bakterie), testy, w których wykrywa się np. kiłę, rzeżączkę, wirusowe zapalenie wątroby typu B, chlamydiozę, itp.

Warto także sprawdzić czy kobieta nie choruje na cukrzycę (i nie ma do niej skłonności), raka szyjki macicy, nadciśnienie tętnicze krwi, tarczycę, HIV i inne. 

Jeżeli kobieta starająca się o dziecko przekroczyła 35. rok życia albo ma za sobą kilka poronień lub w rodzinie obojga przyszłych rodziców są przypadki schorzeń genetycznych, warto rozważyć przeprowadzenie badań genetycznych.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć
Kobieta w początkowej ciąży
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
35 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, skurcze, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!