Palenie w ciąży – szkodzi dziecku i matce

Palenie w ciąży

Autor

Agata Siejka

Palenie w ciąży jest niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki. Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Powinna wtedy uważać nie tylko na siebie, ale również i na dziecko. Naturalną rzeczą jest zdrowe odżywianie, regularne wizyty u lekarza, rozstanie z używkami. Co szkodzi kobiecie w ciąży?

 

Ciąża i chęć posiadania zdrowego, dobrze rozwijającego się potomstwa powinna być odpowiednim argumentem na rzucenie palenia w ciąży, a także i powstrzymywanie się od nałogu po porodzie zwłaszcza podczas karmienia piersią. Palenie w ciąży, także wczesnej może być bardzo szkodliwe dla dziecka. Wiele kobiet już na początku odczuwa wstręt do papierosów, jest to spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie A jaki naprawdę jest wpływ palenia na płód?

W czasie palenia tytoniu nikotyna dostaje się do organizmu, a z nią także szereg innych substancji. Te negatywne związki zawarte w papierosie bezpośrednio oddziałują na rozwój płodu. Czym grozi palenie w ciąży? Okazuje się, że jest to niebezpieczne nie tylko dla dziecka, ale i dla matki.

Skutki palenia w ciąży

Papierosy w ciąży zwiększają ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu lub pęknięcia błon płodowych. Palenie tytoniu w ciąży może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a w najgorszym przypadku może dojść do urodzenia dziecka martwego.

Jeśli pomimo palenia papierosów ciążę uda się doprowadzić do końca, to dzieci kobiet palących w ciąży, rodzą się z dużo niższą wagą niż u kobiet niepalących. Przez palenie podczas ciąży zwiększa się również ryzyko wad rozwojowych oraz tzw. śmierci łóżeczkowej, która może nastąpić w pierwszych miesiącach po urodzeniu.

Niestety, dziecko może urodzić się niedotlenione niedożywione. Nikotyna w ciąży może powodować deformację rączek i nóżek dziecka, pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym i układem oddechowym. Znacznie częściej u takiego dziecka występują  w późniejszym okresie rożnego rodzaju alergie i nowotwory.

Jakie jeszcze niepożądane objawy mogę spowodować papierosy w ciąży? Oto kilka z nich:

 • dziecko może urodzić się z tzw. zajęczą wargą,
 • może dojść do tzw. wytrzewienia, czyli wydostania się narządów wewnętrznych dziecka poza brzuszek, ponieważ powłoki brzuszne są cienkie lub uszkodzone,
 • pojawiają się również objawy zespołu uzależnienia od tytoniu i głodu nikotynowego,
 • w dalszym rozwoju dziecka mogą pojawić się problemy z układem krążenia, koncentracją, w późniejszym czasie również z nauką i nawiązywaniem relacji społecznych (wśród rówieśników i w całym otoczeniu).

To czy kobieta paliła w ciąży lekarz łatwo może sprawdzić w trakcie porodu. Substancje smoliste wydzielające się w dymie tytoniowym nie tylko wędrują do płuc, ale odkładają się również w łożysku w postaci małych, czarnych plamek lub kuleczek.

Palenie papierosów na początku ciąży

Palenie papierosów przed ciążą nie powinno mieć wyraźnego wpływu na dziecko, o ile przyszła mama zdecyduje się rzucić palenie przed zajściem w ciążę, a podczas jej trwania będzie dbała o siebie i dziecko.

Niestety palenie papierosów w pierwszych tygodniach ciąży, czyli na jej początku, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Zdarza się jednak, że kobieta paląca papierosy w pierwszych tygodniach nie wie o tym, że jest w ciąży. Wtedy powinna odstawić papierosy najszybciej jak to jest możliwe, poinformować o nałogu lekarza i poprosić go o bardzo uważne pilnowanie rozwoju ciąży.

Bierne palenie w ciąży

Niestety, palenie bierne w ciąży również szkodzi matce i dziecku. We wdychanym dymie także znajdują się groźne substancje, które mają zły wpływ na rozwój ciąży. Dlatego najlepiej unikać miejsc, w których przebywają palacze.

Jeśli wśród najbliższych, a zwłaszcza domowników są palacze np. pali partner ciężarnej, to najlepiej poprosić o palenie nie w obecności ciężarnej lub w ustronnym miejscu. Można wyznaczyć do tego celu np. balkon.

Palenie a karmienie piersią

Nie tylko palenie papierosów przez kobietę podczas ciąży ma wpływ na dziecko, także nikotyna jest szkodliwa również po urodzeniu, zwłaszcza jeśli karmi ona piersią.

Dzieci matek palących:

 • mają problemy ze snem,
 • są nadpobudliwe,
 • częściej cierpią na kolki,
 • mają problemy z apetytem,
 • częściej borykają się z alergiami.

Jak rzucić palenie w ciąży?

Kiedy rzucić palenie w ciąży?  Rzucanie palenia w trakcie ciąży nie jest prostą sprawą, wymaga silnej woli. Jeśli ciąża jest planowana warto wcześniej pomyśleć o rzuceniu nałogu. Mogą pomóc tutaj wszelkiego rodzaju wspomagacze:

 • gumy do życiu,
 • tabletki,
 • plastry itp.

Zobacz też: 

 

Bibliografia

 • Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 7, zeszyt 1, 5-15, 2014
 • Wpływ palenia papierosów oraz narażenia na wdychanie dymu tytoniowego w aspekcie stanu noworodka po urodzeniu, Mariola Krzyścin, Poznań 2013

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA