Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Jaki wpływ ma palenie w ciąży na dziecko? Sprawdź, jak i kiedy rzucić ten nałóg

Palenie w ciąży jest niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki. Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Powinna wtedy uważać nie tylko na siebie, ale również i na dziecko. Naturalną rzeczą jest zdrowe odżywianie, regularne wizyty u lekarza, rozstanie z używkami. Co szkodzi kobiecie w ciąży?
Kobieta z papierosem w dłoni będąca w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Palenie w ciąży to duże zagrożenie nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. Dlatego ten czas powinien być argumentem na rzucenie palenia.
  • Podczas palenia, nikotyna dostaje się do organizmu, a wraz z nią także szereg innych substancji. Związki te negatywnie oddziałują na rozwój płodu.
  • Palenie w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub pęknięcia błon płodowych. W skrajnym przypadku może doprowadzić do urodzenia dziecka martwego.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak rzucić palenie?
Spis treści

Ciąża i chęć posiadania zdrowego, dobrze rozwijającego się potomstwa powinna być odpowiednim argumentem na rzucenie palenia w ciąży, a także i powstrzymywanie się od nałogu po porodzie zwłaszcza podczas karmienia piersią.

Palenie w ciąży, także wczesnej może być bardzo szkodliwe dla dziecka. Wiele kobiet już na początku odczuwa wstręt do papierosów, jest to spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie A jaki naprawdę jest wpływ palenia na płód?

W czasie palenia tytoniu nikotyna dostaje się do organizmu, a z nią także szereg innych substancji. Te negatywne związki zawarte w papierosie bezpośrednio oddziałują na rozwój płodu. Czym grozi palenie w ciąży? Okazuje się, że jest to niebezpieczne nie tylko dla dziecka, ale i dla matki.

Czy można palić w ciąży?

Papierosy w ciąży zwiększają ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu lub pęknięcia błon płodowych. Palenie tytoniu w ciąży może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a w najgorszym przypadku może dojść do urodzenia dziecka martwego.

Jeśli pomimo palenia papierosów ciążę uda się doprowadzić do końca, to dzieci kobiet palących w ciąży, rodzą się z dużo niższą wagą niż u kobiet niepalących.

Reklama

Czy palenie w ciąży szkodzi dziecku?

Przez palenie podczas ciąży zwiększa się również ryzyko wad rozwojowych oraz tzw. śmierci łóżeczkowej, która może nastąpić w pierwszych miesiącach po urodzeniu.

Niestety, dziecko może urodzić się niedotlenione i niedożywione. Nikotyna w ciąży może powodować deformację rączek i nóżek dziecka, pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym i układem oddechowym.

Znacznie częściej u takiego dziecka występują  w późniejszym okresie rożnego rodzaju alergie i nowotwory.

Reklama

Skutki palenia w ciąży

Jakie jeszcze niepożądane objawy mogę spowodować papierosy w ciąży? Oto kilka z nich:

  • dziecko może urodzić się z tzw. zajęczą wargą,
  • może dojść do tzw. wytrzewienia, czyli wydostania się narządów wewnętrznych dziecka poza brzuszek, ponieważ powłoki brzuszne są cienkie lub uszkodzone,
  • pojawiają się również objawy zespołu uzależnienia od tytoniu i głodu nikotynowego,
  • w dalszym rozwoju dziecka mogą pojawić się problemy z układem krążenia, koncentracją, w późniejszym czasie również z nauką i nawiązywaniem relacji społecznych (wśród rówieśników i w całym otoczeniu).

To czy kobieta paliła w ciąży lekarz łatwo może sprawdzić w trakcie porodu. Substancje smoliste wydzielające się w dymie tytoniowym nie tylko wędrują do płuc, ale odkładają się również w łożysku w postaci małych, czarnych plamek lub kuleczek.

Reklama

Palenie papierosów na początku ciąży

Palenie papierosów przed ciążą nie powinno mieć wyraźnego wpływu na dziecko, o ile przyszła mama zdecyduje się rzucić palenie przed zajściem w ciążę, a podczas jej trwania będzie dbała o siebie i dziecko.

Niestety palenie papierosów w pierwszych tygodniach ciąży, czyli na jej początku, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Zdarza się jednak, że kobieta paląca papierosy w pierwszych tygodniach nie wie o tym, że jest w ciąży.

Wtedy powinna odstawić papierosy najszybciej jak to jest możliwe, poinformować o nałogu lekarza i poprosić go o bardzo uważne pilnowanie rozwoju ciąży.

Reklama

Bierne palenie w ciąży

Niestety, palenie bierne w ciąży również szkodzi matce i dziecku. We wdychanym dymie także znajdują się groźne substancje, które mają zły wpływ na rozwój ciąży. Dlatego najlepiej unikać miejsc, w których przebywają palacze.

Jeśli wśród najbliższych, a zwłaszcza domowników są palacze np. pali partner ciężarnej, to najlepiej poprosić o palenie nie w obecności ciężarnej lub w ustronnym miejscu. Można wyznaczyć do tego celu np. balkon.

Reklama

Palenie a karmienie piersią

Nie tylko palenie papierosów przez kobietę podczas ciąży ma wpływ na dziecko, także nikotyna jest szkodliwa również po urodzeniu, zwłaszcza jeśli karmi ona piersią.

Dzieci matek palących:

  • mają problemy ze snem,
  • są nadpobudliwe,
  • częściej cierpią na kolki,
  • mają problemy z apetytem,
  • częściej borykają się z alergiami.

Reklama

Jak rzucić palenie w ciąży?

Kiedy rzucić palenie w ciąży?  Rzucanie palenia w trakcie ciąży nie jest prostą sprawą, wymaga silnej woli. Jeśli ciąża jest planowana warto wcześniej pomyśleć o rzuceniu nałogu. Mogą pomóc tutaj wszelkiego rodzaju wspomagacze:

  • gumy do żucia,
  • tabletki,
  • plastry itp.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Krzyścin, W. Markwitz, Tytoń a ciąża, Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 7, zeszyt 1, 2014.
  • D. Sochaczewska, M. B. Czeszyńska, H. Konefał, B. Garanty-Bogacka, Palenie czynne lub bierne w okresie ciąży a wybrane parametry morfologiczne i powikłania okresu noworodkowego, Ginekologia polska, 2010, 81.
  • R. Wierzejska, M. Jarosz, Wpływ kofeiny i palenia tytoniu na przebieg ciąży i stan zdrowia noworodka, Żywienie człowieka i metabolizm, 2005, 32, 1.
  • M. Bucholc, H. Wiktor, C. Buchajczuk, Zagrożenia zdrowia płodów i noworodków wynikające z palenia papierosów przez ich matki w okresie ciąży, Polish Journal of Public Health, 2012, Vol. 122, Issue 3.
  • A. Kaiser, M. Sokołowski, A. Kaiser, Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży w kontekście zdrowia i rozwoju noworodka, Rocznik Lubuski, 2014, 40, 2.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Prowadzenie ciąży - jak wygląda na NFZ i prywatnie? Co przysługuje pacjentce?
Badanie przed porodem
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w  ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?

Reklama


Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!