Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Jaki wpływ ma palenie w ciąży na dziecko? Sprawdź, jak i kiedy rzucić ten nałóg

Palenie w ciąży jest niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki. Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Powinna wtedy uważać nie tylko na siebie, ale również i na dziecko. Naturalną rzeczą jest zdrowe odżywianie, regularne wizyty u lekarza, rozstanie z używkami. Co szkodzi kobiecie w ciąży?
Kobieta z papierosem w dłoni będąca w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Palenie w ciąży to duże zagrożenie nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. Dlatego ten czas powinien być argumentem na rzucenie palenia.
 • Podczas palenia, nikotyna dostaje się do organizmu, a wraz z nią także szereg innych substancji. Związki te negatywnie oddziałują na rozwój płodu.
 • Palenie w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub pęknięcia błon płodowych. W skrajnym przypadku może doprowadzić do urodzenia dziecka martwego.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak rzucić palenie?
Spis treści

Ciąża i chęć posiadania zdrowego, dobrze rozwijającego się potomstwa powinna być odpowiednim argumentem na rzucenie palenia w ciąży, a także i powstrzymywanie się od nałogu po porodzie zwłaszcza podczas karmienia piersią.

Palenie w ciąży, także wczesnej może być bardzo szkodliwe dla dziecka. Wiele kobiet już na początku odczuwa wstręt do papierosów, jest to spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie A jaki naprawdę jest wpływ palenia na płód?

W czasie palenia tytoniu nikotyna dostaje się do organizmu, a z nią także szereg innych substancji. Te negatywne związki zawarte w papierosie bezpośrednio oddziałują na rozwój płodu. Czym grozi palenie w ciąży? Okazuje się, że jest to niebezpieczne nie tylko dla dziecka, ale i dla matki.

Reklama

Czy można palić w ciąży?

Papierosy w ciąży zwiększają ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu lub pęknięcia błon płodowych. Palenie tytoniu w ciąży może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a w najgorszym przypadku może dojść do urodzenia dziecka martwego.

Jeśli pomimo palenia papierosów ciążę uda się doprowadzić do końca, to dzieci kobiet palących w ciąży, rodzą się z dużo niższą wagą niż u kobiet niepalących.

Reklama

Czy palenie w ciąży szkodzi dziecku?

Przez palenie podczas ciąży zwiększa się również ryzyko wad rozwojowych oraz tzw. śmierci łóżeczkowej, która może nastąpić w pierwszych miesiącach po urodzeniu.

Niestety, dziecko może urodzić się niedotlenione i niedożywione. Nikotyna w ciąży może powodować deformację rączek i nóżek dziecka, pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym i układem oddechowym.

Znacznie częściej u takiego dziecka występują  w późniejszym okresie rożnego rodzaju alergie i nowotwory.

Skutki palenia w ciąży

Jakie jeszcze niepożądane objawy mogę spowodować papierosy w ciąży? Oto kilka z nich:

 • dziecko może urodzić się z tzw. zajęczą wargą,
 • może dojść do tzw. wytrzewienia, czyli wydostania się narządów wewnętrznych dziecka poza brzuszek, ponieważ powłoki brzuszne są cienkie lub uszkodzone,
 • pojawiają się również objawy zespołu uzależnienia od tytoniu i głodu nikotynowego,
 • w dalszym rozwoju dziecka mogą pojawić się problemy z układem krążenia, koncentracją, w późniejszym czasie również z nauką i nawiązywaniem relacji społecznych (wśród rówieśników i w całym otoczeniu).

To czy kobieta paliła w ciąży lekarz łatwo może sprawdzić w trakcie porodu. Substancje smoliste wydzielające się w dymie tytoniowym nie tylko wędrują do płuc, ale odkładają się również w łożysku w postaci małych, czarnych plamek lub kuleczek.

Reklama

Palenie papierosów na początku ciąży

Palenie papierosów przed ciążą nie powinno mieć wyraźnego wpływu na dziecko, o ile przyszła mama zdecyduje się rzucić palenie przed zajściem w ciążę, a podczas jej trwania będzie dbała o siebie i dziecko.

Niestety palenie papierosów w pierwszych tygodniach ciąży, czyli na jej początku, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Zdarza się jednak, że kobieta paląca papierosy w pierwszych tygodniach nie wie o tym, że jest w ciąży.

Wtedy powinna odstawić papierosy najszybciej jak to jest możliwe, poinformować o nałogu lekarza i poprosić go o bardzo uważne pilnowanie rozwoju ciąży.

Reklama

Bierne palenie w ciąży

Niestety, palenie bierne w ciąży również szkodzi matce i dziecku. We wdychanym dymie także znajdują się groźne substancje, które mają zły wpływ na rozwój ciąży. Dlatego najlepiej unikać miejsc, w których przebywają palacze.

Jeśli wśród najbliższych, a zwłaszcza domowników są palacze np. pali partner ciężarnej, to najlepiej poprosić o palenie nie w obecności ciężarnej lub w ustronnym miejscu. Można wyznaczyć do tego celu np. balkon.

Reklama

Palenie a karmienie piersią

Nie tylko palenie papierosów przez kobietę podczas ciąży ma wpływ na dziecko, także nikotyna jest szkodliwa również po urodzeniu, zwłaszcza jeśli karmi ona piersią.

Dzieci matek palących:

 • mają problemy ze snem,
 • są nadpobudliwe,
 • częściej cierpią na kolki,
 • mają problemy z apetytem,
 • częściej borykają się z alergiami.

Reklama

Jak rzucić palenie w ciąży?

Kiedy rzucić palenie w ciąży?  Rzucanie palenia w trakcie ciąży nie jest prostą sprawą, wymaga silnej woli. Jeśli ciąża jest planowana warto wcześniej pomyśleć o rzuceniu nałogu. Mogą pomóc tutaj wszelkiego rodzaju wspomagacze:

 • gumy do żucia,
 • tabletki,
 • plastry itp.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Krzyścin, W. Markwitz, Tytoń a ciąża, Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 7, zeszyt 1, 2014.
 • D. Sochaczewska, M. B. Czeszyńska, H. Konefał, B. Garanty-Bogacka, Palenie czynne lub bierne w okresie ciąży a wybrane parametry morfologiczne i powikłania okresu noworodkowego, Ginekologia polska, 2010, 81.
 • R. Wierzejska, M. Jarosz, Wpływ kofeiny i palenia tytoniu na przebieg ciąży i stan zdrowia noworodka, Żywienie człowieka i metabolizm, 2005, 32, 1.
 • M. Bucholc, H. Wiktor, C. Buchajczuk, Zagrożenia zdrowia płodów i noworodków wynikające z palenia papierosów przez ich matki w okresie ciąży, Polish Journal of Public Health, 2012, Vol. 122, Issue 3.
 • A. Kaiser, M. Sokołowski, A. Kaiser, Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży w kontekście zdrowia i rozwoju noworodka, Rocznik Lubuski, 2014, 40, 2.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!