
Spis treści
- Skutki palenia w ciąży
- Palenie papierosów na początku ciąży
- Bierne palenie w ciąży
- Palenie a karmienie piersią
- Jak rzucić palenie w ciąży?
Ciąża i chęć posiadania zdrowego, dobrze rozwijającego się potomstwa powinna być odpowiednim argumentem na rzucenie palenia w ciąży, a także i powstrzymywanie się od nałogu po porodzie zwłaszcza podczas karmienia piersią. Palenie w ciąży, także wczesnej może być bardzo szkodliwe dla dziecka. Wiele kobiet już na początku odczuwa wstręt do papierosów, jest to spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie A jaki naprawdę jest wpływ palenia na płód?
W czasie palenia tytoniu nikotyna dostaje się do organizmu, a z nią także szereg innych substancji. Te negatywne związki zawarte w papierosie bezpośrednio oddziałują na rozwój płodu. Czym grozi palenie w ciąży? Okazuje się, że jest to niebezpieczne nie tylko dla dziecka, ale i dla matki.
Skutki palenia w ciąży
Papierosy w ciąży zwiększają ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu lub pęknięcia błon płodowych. Palenie tytoniu w ciąży może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a w najgorszym przypadku może dojść do urodzenia dziecka martwego.
Jeśli pomimo palenia papierosów ciążę uda się doprowadzić do końca, to dzieci kobiet palących w ciąży, rodzą się z dużo niższą wagą niż u kobiet niepalących. Przez palenie podczas ciąży zwiększa się również ryzyko wad rozwojowych oraz tzw. śmierci łóżeczkowej, która może nastąpić w pierwszych miesiącach po urodzeniu.
Niestety, dziecko może urodzić się niedotlenione i niedożywione. Nikotyna w ciąży może powodować deformację rączek i nóżek dziecka, pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym i układem oddechowym. Znacznie częściej u takiego dziecka występują w późniejszym okresie rożnego rodzaju alergie i nowotwory.
Jakie jeszcze niepożądane objawy mogę spowodować papierosy w ciąży? Oto kilka z nich:
- dziecko może urodzić się z tzw. zajęczą wargą,
- może dojść do tzw. wytrzewienia, czyli wydostania się narządów wewnętrznych dziecka poza brzuszek, ponieważ powłoki brzuszne są cienkie lub uszkodzone,
- pojawiają się również objawy zespołu uzależnienia od tytoniu i głodu nikotynowego,
- w dalszym rozwoju dziecka mogą pojawić się problemy z układem krążenia, koncentracją, w późniejszym czasie również z nauką i nawiązywaniem relacji społecznych (wśród rówieśników i w całym otoczeniu).
To czy kobieta paliła w ciąży lekarz łatwo może sprawdzić w trakcie porodu. Substancje smoliste wydzielające się w dymie tytoniowym nie tylko wędrują do płuc, ale odkładają się również w łożysku w postaci małych, czarnych plamek lub kuleczek.
Palenie papierosów na początku ciąży
Palenie papierosów przed ciążą nie powinno mieć wyraźnego wpływu na dziecko, o ile przyszła mama zdecyduje się rzucić palenie przed zajściem w ciążę, a podczas jej trwania będzie dbała o siebie i dziecko.
Niestety palenie papierosów w pierwszych tygodniach ciąży, czyli na jej początku, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Zdarza się jednak, że kobieta paląca papierosy w pierwszych tygodniach nie wie o tym, że jest w ciąży. Wtedy powinna odstawić papierosy najszybciej jak to jest możliwe, poinformować o nałogu lekarza i poprosić go o bardzo uważne pilnowanie rozwoju ciąży.
Bierne palenie w ciąży
Niestety, palenie bierne w ciąży również szkodzi matce i dziecku. We wdychanym dymie także znajdują się groźne substancje, które mają zły wpływ na rozwój ciąży. Dlatego najlepiej unikać miejsc, w których przebywają palacze.
Jeśli wśród najbliższych, a zwłaszcza domowników są palacze np. pali partner ciężarnej, to najlepiej poprosić o palenie nie w obecności ciężarnej lub w ustronnym miejscu. Można wyznaczyć do tego celu np. balkon.
Palenie a karmienie piersią
Nie tylko palenie papierosów przez kobietę podczas ciąży ma wpływ na dziecko, także nikotyna jest szkodliwa również po urodzeniu, zwłaszcza jeśli karmi ona piersią.
Dzieci matek palących:
- mają problemy ze snem,
- są nadpobudliwe,
- częściej cierpią na kolki,
- mają problemy z apetytem,
- częściej borykają się z alergiami.
Jak rzucić palenie w ciąży?
Kiedy rzucić palenie w ciąży? Rzucanie palenia w trakcie ciąży nie jest prostą sprawą, wymaga silnej woli. Jeśli ciąża jest planowana warto wcześniej pomyśleć o rzuceniu nałogu. Mogą pomóc tutaj wszelkiego rodzaju wspomagacze:
- gumy do życiu,
- tabletki,
- plastry itp.
Zobacz też:
- Pożegnanie z papierosem – 10 wskazówek przydatnych w walce z nałogiem
- Anemia w ciąży. Co jeść, by uniknąć niedokrwistości?
Bibliografia
- Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 7, zeszyt 1, 5-15, 2014
- Wpływ palenia papierosów oraz narażenia na wdychanie dymu tytoniowego w aspekcie stanu noworodka po urodzeniu, Mariola Krzyścin, Poznań 2013
Oceń artykuł
(liczba ocen 15)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!