ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga

21 tydzień ciąży to piąty miesiąc w kalendarzu ciąży. Kobieta jest teraz w drugim trymestrze, z reguły najspokojniejszym i najbezpieczniejszym ze wszystkim trzech. Płód robi się coraz większy, może sięgać nawet do 18 cm oraz coraz cięższy. Dziecko waży w tym czasie od 300 do 500 g. Jego rozwój nabiera rumieńców, a przyszła mama może poczuć pierwsze ruchy swojego malucha.
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

21 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Myślisz: 21 tydzień ciąży ale nie do końca wiesz który to miesiąc? 21 tydzień ciąży to piąty miesiąc ciąży, czyli drugi trymestr, a od zapłodnienia minęło 19 tygodni. Kobieta ciężarna ma za sobą już połowę ciąży.

Z reguły czuje się lepiej niż na początku ciąży: ma więcej siły, staje się bardziej energiczna i radośniejsza oraz stabilniejsza emocjonalnie. Nic dziwnego, bowiem w tym tygodniu często pojawiają się wyczekiwane pierwsze ruchy płodu.

Potencjalnie najniebezpieczniejszy pierwszy trymestr ciąży jest już przeszłością, a poród stanowi jeszcze abstrakcyjną przyszłość. Brzuch jest już widoczny (macica osiąga wysokość pępka), ale nie jest jeszcze na tyle duży, by utrudniał w miarę normalne funkcjonowanie.

Należy pamiętać, że każda ciąża, tak jak kobieta, jest inna, zatem jej przebieg może być odmienny od przedstawionego w książce, artykule, czy przez koleżankę.

Reklama

21 tydzień ciąży – waga i wzrost dziecka

Będąc na półmetku ciąży, czyli w 21 tygodniu ciąży, kobieta chciałaby wiedzieć jak wygląda jej dziecko, ile waży oraz jakie jest duże. To zupełnie naturalne i jak najbardziej możliwe. W tym okresie można wykonać tzw. połówkowe badanie USG, dzięki któremu można podglądać malucha i śledzić jego rozwój.

W tym momencie dziecko mierzy około 18 cm (mniej więcej połowę swojego urodzeniowego wzrostu), a waży około 300-500 g. Jest zatem na tyle duże, by kobieta mogła poczuć jego ruchy, ale jeszcze na tyle małe, by móc swobodnie machać nóżkami i rączkami, kopać, wiercić się i robić fikołki. To bardzo ważna gimnastyka, która rozwija płód pod względem motorycznym i przygotowuje dziecko do ciężkiej przeprawy – porodu.

Piąty (5) miesiąc ciąży, a dokładniej jego końcówka to czas przyrostu tkanki tłuszczowej u dziecka, które zaczyna wyglądać coraz bardziej jak bobas.

Reklama

21 tydzień ciąży – rozwój płodu

21 tydzień ciąży to moment, kiedy układ nerwowy maluszka zaczyna pracować pełną parą. Do dziecka dociera coraz więcej dźwięków, które uczy się rozpoznawać, świetnie orientuje się kiedy mówi mama i w jakim jest ona nastroju, jakiej słucha muzyki i czy jej się ona podoba.

W tym czasie dziecko uczy się robić miny: uśmiecha się, marszczy brwi, wykrzywia usta, itp. Poza tym intensywnie uczy się nowych smaków – oprócz słodkiego, rozpoznaje też kwaśny, gorzki i słony. Im więcej ich pozna, tym łatwiej będzie wprowadzać nowe potrawy do menu mamy karmiącej.

Na głowie malucha pojawiają się pierwsze włosy, skóra zmienia kolor na coraz bardziej różowy, a płeć jest już wyraźnie podkreślona: u dziewczynek są już rozwinięte wargi sromowe, u chłopców jądra zaczynają wędrówkę z jamy brzusznej do worka mosznowego. Doświadczony lekarz podczas wykonywania USG może na tym etapie dostrzec te niuanse i obwieścić rodzicom płeć dziecka.

Na rozwój płodu w 21 tygodniu ciąży przypada proces wzmocnienia układu odpornościowego malca. Silny system immunologiczny przyda się zwłaszcza po porodzie.

W tym okresie krew płodu przestaje być produkowana przez wątrobę i śledzionę, a funkcję tę przejmuje szpik kostny.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

21 tydzień ciąży – ruchy płodu

Z 21 tygodniem ciąży często kojarzone są ruchy płodu, te najważniejsze, bo po raz pierwszy odczuwane przez kobietę. U niektórych pań pojawią się one dopiero za kilka tygodni, co jest przejawem indywidualnego przebiegu każdej ciąży. Przyszłe mamy mogą obserwować już aktywność płodu w ciągu dnia i nocy. Nierzadko zdarza się, że mama jest wybudzona w środku nocy intensywnymi ruchami dziecka.

Jednak w tym czasie ruchy płodu są jeszcze z reguły dość chaotyczne, a ich intensywność także jest zróżnicowana, zatem nie należy oczekiwać ich regularności. Może się zdarzyć, i nie stanowi to patologii ciąży, że kobieta, która wyraźnie odczuwała już ruchy dziecka, nagle przestanie je wyczuwać nawet przez 1 do 4 dni.

Z reguły nie jest to nic niepokojącego. Maluch może mieć akurat mniej siły albo ochoty na mocne kopniaki (a nie jest jeszcze na tyle duży, by przyszła mama mogła wyczuć każde zgięcie palca dziecka), może też tak ułożyć się w brzuchu, że wszelka aktywność będzie okazywana do wewnątrz jamy brzusznej.

Aby wywołać ruchy dziecka można wypić na wieczór szklankę mleka lub np. soku pomarańczowego i położyć się. Intensywny smak w połączeniu z bezruchem mogą nakłonić maluszka do wierzgania nóżkami.

Reklama

21 tydzień ciąży – dolegliwości

W 21 tygodniu ciąży cały czas możliwe są takie dolegliwości ciążowe jak m.in.:

  • zmęczenie;
  • roztargnienie;
  • rozdrażnienie;
  • omdlenia i zawroty głowy;
  • obrzęki (zwłaszcza stóp i łydek);
  • skurcze łydek;
  • zaparcia;
  • zgaga, niestrawność;
  • katar, zatkany nos i krwawienia z nosa;
  • ból pleców, podbrzusza i boków ciała;
  • białe upławy.

Być może ciężarna cierpi na wymienione dolegliwości lub ich część od początku ciąży, a może powyższe objawy są sporadyczne i szybko przemijają. Możliwe też, że część z przytoczonych niedyspozycji już minęła, a inne dopiero zawitały w organizmie przyszłej mamy. Spokojnie, to już połowa ciąży.

Z niebezpiecznych dla płodu oraz ciężarnej schorzeń, które mogą wystąpić na tym etapie ciąży należy wymienić cukrzycę ciężarnych, nadciśnienie tętnicze krwi, stan przedrzucawkowy oraz cholestazę ciężarnych.

Reklama

21 tydzień ciąży – jakie badania?

Jakie badania należy wykonać w 21 tygodniu ciąży? Każdy lekarz ma swój system pracy jednak w tym okresie ciąży z reguły wykonuje się regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi, zleca się badanie moczu z oznaczeniem poziomu cukru i białka oraz kontroluje się czynność serca płodu.

Jak już wcześniej wspomniano, to dobry czas na wykonanie badania ultrasonograficznego płodu (obecnie dostępne są warianty bogatsze: USG 3D, a nawet 4D), by sprawdzić, czy rozwój dziecka w łonie matki jest prawidłowy. Ponadto to szansa na pierwsze zobaczenie dziecka jeszcze przed porodem, a nawet poznanie jego płci.

Co więcej, ginekolog podczas badania ciężarnej sprawdza wymiary, kształt i wysokość dna macicy, a także kontroluje wygląd jej nóg i rąk pod względem pojawienia się ewentualnych obrzęków i żylaków.

W razie jakiś powikłań czy uzasadnionych wątpliwości ciężarnej możliwe, że okażą się konieczne jeszcze inne badania.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
35 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, skurcze, poród
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w początkowej ciąży
13 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, brzuch, płeć
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!