} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

24 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga dziecka, brzuch

Według kalendarza ciąży 24 tydzień ciąży przypada na szósty miesiąc bycia przy nadziei. To jeszcze drugi trymestr ciąży, jednak coraz śmielej zbliża się on do końca. Waga dziecka powiększa się z każdym kolejnym tygodniem ciąży o około 90 g, podobnie dzieje się z brzuchem ciężarnej – jest widoczny, w dodatku coraz większy i coraz cięższy.
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

24 tydzień ciąży – który to miesiąc?

24 tydzień ciąży to drugi tydzień szóstego miesiąca ciąży. Kobieta znajduje się przy końcu drugiego trymestru ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Samopoczucie ciężarnej w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży u każdej kobiety może być inne. Jednak najczęściej przyszłą mamę przepełnia szczęście oczekiwania na przyjście dziecka, co objawia się dobrym nastrojem i przypływem sił witalnych. Jednak te wzniosłe uczucia może zaburzać niejedna dolegliwość ciążowa, która może teraz dokuczać ciężarnej.

Problemy ze snem, kurcze łydek, bóle głowy, podbrzusza oraz ud, częsta potrzeba oddawania moczu, coraz większy brzuch i inne objawy ciąży mogą sprawić, że dwudziesty czwarty tydzień ciąży nie będzie najłatwiejszy do przejścia.

Ponadto szósty miesiąc ciąży to okres kiedy ciało kobiety przyjemnie się zaokrągla, co jest związane zarówno z powiększaniem się brzucha oraz piersi, jak i wzmożonym apetytem. Ciężarna nie powinna się głodzić, ani prowadzić restrykcyjnych diet lecz z drugiej strony nie powinna objadać się bez kontroli, zwłaszcza niezdrowymi przekąskami i posiłkami typu fast food.

Drugi trymestr ciąży, zwłaszcza jego końcówka wiąże się ze wzmożoną ilością owłosienia na skórze ciężarnej – nie tylko na głowie, lecz na całym ciele. Stanowi to wyjątkową sytuację, kiedy przyszła mama może nacieszyć się bujną fryzurą.

Reklama

24 tydzień ciąży – waga dziecka

Waga dziecka w 24 tygodniu ciąży wynosi około 600 g. Oszacowano, że płód w tym czasie „tyje” w ciągu tygodnia ciąży około 90 g, zatem rozwija się bardzo dynamicznie. Aby dziecko dobrze rozwijało się w łonie matki ważna jest jej dieta.

Dieta ciężarnej powinna być zróżnicowana, zrównoważona pod względem ilości spożywanych kalorii, bogata w witaminy, sole mineralne i inne istotne składniki odżywcze. Zatem w menu przyszłej mamy nie może zabraknąć m.in. warzyw, owoców, wody, kasz, nabiału, jaj, ryb, świeżego, białego mięsa, itp.

Jeśli chodzi o wzrost, płód mierzy w tym czasie około 30 cm.

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży zmienia się nie tylko waga i miara, ale także wygląd dziecka, również dynamika i precyzja jego ruchów.

Reklama

24 tydzień ciąży – brzuch

Każda ciąża przebiega inaczej, zatem wygląd brzucha ciężarnej na danym etapie ciąży może przedstawiać się zgoła odmiennie niż u innej kobiety będącej w ciąży.

Zasadniczo jednak brzuch w 24 tygodniu ciąży jest sympatycznie zaokrąglony, pnie się ku górze (przez macicę, która aktualnie znajduje się tuż nad pępkiem) oraz ku przodowi (dzięki rosnącemu płodowi).

Brzuch w ciąży oraz jego wielkość niewiele mówią o jego tymczasowym mieszkańcu. To jak duże będzie dziecko po porodzie wcale nie zależy od wielkości brzucha ciężarnej, ani od tego czy jest on bardziej wypięty do przodu, czy opuszczony, itd. Na wzrost i wagę dziecka mają wpływ m.in. takie czynniki jak dziedziczenie „dużych” genów, menu ciężarnej przed i w czasie ciąży, przebieg ciąży, itp.

Poza rosnącą macicą i obrastającym w tłuszczyk dzieckiem zwiększa się ilość płynu owodniowego (jest go już około 500 ml), który chroni płód przed wstrząsami i urazami zewnętrznymi, ułatwia mu przemieszczanie się w macicy oraz gwarantuje mu stałą temperaturę.

Reklama

24 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży są wyraźne, przybierają na sile i częstotliwości. Kopanie przestaje być chaotyczne, a ustępuje dokładnie zaplanowanym zmianom pozycji przez płód. Maluch układa się w macicy tak, żeby mu było wygodnie. Nadal dzielnie ćwiczy otwierając i zaciskając piąstki, ssąc kciuka, robiąc fikołki, itp.

Jednak należy także pamiętać, że płód ma, tak jak dorosły człowiek, aktywniejsze i bardziej leniwe dni. Zatem czasem może dokazywać i silniej dawać się we znaki przyszłej mamie, a czasem będzie potrzebował więcej snu i spokoju. U każdej kobiety będzie to przebiegało inaczej.

Im bardziej pracowita była ciężarna w ciągu dnia, tym spokojniejsze jest maleństwo w jej łonie. Chodząc kobieta kołysze dziecko jak w hamaku, zatem komu nie chciałoby się drzemać w takich okolicznościach?

Reklama

24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży? Oczywiście jest śliczne! Coraz bardziej przypomina malca, który przyjdzie na świat podczas porodu. Dziecko zostało wyposażone w oczy, które reagują już na światło, okalają je rzęsy oraz brwi. Główkę malucha zdobią włoski, którymi zresztą pokryte jest całe ciałko płodu. Dziecku rosną paznokcie.

W tym okresie rozwija się układ nerwowy (jak grzyby po deszczu rozmnażają się połączenia nerwowe w mózgu) oraz system stawowy dziecka. Kruche chrząstki dokonują przemiany w coraz mocniejsze kości.

Wykształcają się i wzmacniają narządy, takie jak płuca i oskrzeliki, które będą odpowiadały za wymianę gazową tuż po urodzeniu. Natomiast organy płciowe są już gotowe.

Dziecko czerpie ze środowiska, które je otacza wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, smakiem i dotykiem.

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Szkoła rodzenia online
21 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Który to miesiąc, waga
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
Kobieta w ciąży podczas posiłku
Podobne artykuły
Sałatka z warzyw na białym talerzu
Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
Seks po porodzie
Seks po porodzie. Kiedy zacząć?
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
38 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, brzuch, poród
Kobieta w 4 tygodniu ciąży
4 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Płód widoczny na zdjęciu USG
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!