Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

35 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Waga, skurcze, poród

Według kalendarza ciąży 35 tydzień ciąży kończy ósmy miesiąc. Trzeci trymestr ciąży zmierza ku zmierzchowi. Waga dziecka w tym czasie wynosi około 2500 g i stale rośnie. W ósmym miesiącu ciąży częstą dolegliwością zbliżającą ciężarną do porodu są skurcze. Jak rozpoznać czy to nadal trening macicy czy już prawdziwy poród?
Kobieta w 35 tygodniu ciąży siedzi na łóżku trzymając misia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

35 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kiedy kalendarz ciąży wskazuje na 35 tydzień ciąży, stanowi on ostatni tydzień ósmego miesiąca ciąży. Trzeci trymestr ciąży powoli dobiega końca. 

Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Dziecko urodzone w trzydziestym piątym tygodniu ciąży z reguły ma takie same szanse na przeżycie jak jego rówieśnik urodzony w terminie.

Ciężarna na tym etapie może odczuwać ulgę, że ciąża jest już bezpieczna. Może też nadal mieć huśtawkę nastrojów, spowodowaną m.in. obawą przed samym porodem, zmęczeniem, niewyspaniem, czy wreszcie lękiem o dziecko po porodzie i jego zdrowie.

Z krwi pępowinowej pobranej podczas porodu można wykonać np. badania genetyczne, co pomoże odpowiedzieć rodzicom na kilka nękających ich pytań.

Ósmy miesiąc ciąży wypełnia wielki i okrągły jak balon brzuch kobiety, z którym trzeba cały czas chodzić, siedzieć, spać i wykonywać wszystkie inne czynności.

To bardzo duży ciężar i ucisk na sąsiadujące z nabrzmiałą macicą organy: żołądek, płuca, pęcherz moczowy, przeponę, itd. W związku z tym przyszła mama może cierpieć na takie objawy ciąży jak:

 • wzdęcia,
 • zgaga,
 • niestrawność,
 • zaparcia,
 • hemoroidy,
 • trudności z oddychaniem,
 • zadyszka,
 • nietrzymanie moczu,
 • częste wizyty w toalecie (niestety także w nocy, co przyczynia się do wybudzania się kobiety, a potem do problemów z zapadnięciem w ponowny sen),
 • bezsenność (trudno o spokojny, udany sen kiedy nie ma pozycji, w której ciężarnej byłoby wygodnie),
 • skurcze łydek,
 • obrzęki, itp.

Reklama

35 tydzień ciąży – waga dziecka

Waga dziecka w 35 tygodniu ciąży oscyluje wokół 2,5 kg, a wzrost osiąga wielkość około 45 cm.

Dziecko stara się intensywnie przybierać na wadze, by zapewnić sobie tłuszczyk, który niczym kołderka będzie go ogrzewał po porodzie.

Płód rozsmakowuje się w piciu płynu owodniowego, którego może pochłonąć nawet około 0,5 litra na dobę. Oprócz substancji odżywczych nabywa tą drogą ważne przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami w pierwszych miesiącach po porodzie.

Maluch wyposaża się ponadto w zapasy żelaza, z których także będzie czerpał po urodzeniu, by nie zapaść na anemię oraz w rezerwę wapnia.

Reklama

35 tydzień ciąży – rozwój płodu

Na trzydziesty piąty tydzień ciąży przypada dynamiczny rozwój płodu. U większości dzieci płuca w tym momencie pracują na pełnych obrotach, ilość surfakantu niezbędnego do wykonania prawidłowego wydechu jest już optymalna.

Nerki maleństwa działają bez zarzutu, dziecko cały czas ćwiczy siusianie. Także mózg jest już świetnie zaprogramowanym komputerem.

W końcówce ósmego miesiąca ciąży ulubioną czynnością płodu staje się ssanie kciuka, piąstki, a nawet palca u stopy. Ta umiejętność będzie niezbędna podczas karmienia dziecka po porodzie.

Malec zamyka i otwiera oczy, podobne ćwiczenia wykonuje z ustami i palcami dłoni.

Płód widzi, słyszy (także odgłosy dobiegające ze świata zewnętrznego, dlatego warto do niego dużo mówić, a nawet śpiewać), czuje dotyk (potrafi na niego odpowiedzieć np. kopniakiem), rozróżnia smaki (już teraz jedne potrawy, które zajada mama, smakują mu bardziej, a inne – mniej).

Jelito grube malucha zaczyna nabrzmiewać od smółki, czyli pierwszej kupki, którą dziecko zrobi po porodzie.

Reklama

35 tydzień ciąży – skurcze

Znamienną dolegliwością ciążową w 35 tygodniu ciążyskurcze. Odczuwa się je jako nagłe twardnienie i napięcie macicy, które ustępuje po kilku-kilkunastu sekundach (czasem dopiero po kilku minutach). Skurcze te nazywane skurczami Braxtona-Hicksa przygotowują macicę do porodu.

Początkowo są one bezbolesne i nieregularne. Im bliżej do porodu, tym stają się silniejsze (coraz bardziej bolesne), trwają dłużej i występują częściej. Pod koniec ciąży nawet trudno je odróżnić od skurczów porodowych, z którymi jak najszybciej należy udać się do szpitala, w którym nastąpi poród.

Jeśli skurcze pojawiają się częściej niż cztery razy w przeciągu godziny, a do nich dołączył ból brzucha (podobny do miesiączkowego), pleców, czy miednicy, ponadto ciężarna zaobserwowała wyciek inaczej niż zwykle wyglądających upławów z pochwy, powinna jak najszybciej udać się na porodówkę.

Podobnie powinna zachować się kobieta, u której wystąpią takie skurcze, a jest obarczona ryzykiem porodu przedwczesnego.

Reklama

35 tydzień ciąży – poród

Jeśli poród faktycznie nastąpi w 35 tygodniu ciąży, dziecko zazwyczaj przychodzi na świat całe i zdrowe. Niektóre noworodki urodzone pod koniec ósmego miesiąca ciąży nie potrzebują nawet pomocy respiratora, ani inkubatora.

Ale jak poznać, że to już poród? Między innymi dzięki objawom porodowym, takim jak m.in.:

 • skracanie i rozwieranie się szyjki macicy (którą przy każdym badaniu ginekologicznym sprawdza lekarz prowadzący ciążę),
 • obniżenie się macicy i płodu (co widać gołym okiem bo brzuch z „jabłka” przeistacza się w niską „gruszkę”),
 • nacisk na miednicę oraz na odbyt,
 • zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy (staje się gęstsza, czasem zaróżowiona, czy podbarwiona krwią),
 • pozbycie się czopu śluzowego przez macicę,
 • odejście wód płodowych,
 • wzmożenie skurczów Braxtona-Hicksa (są regularne, silne, bolesne i coraz częstsze),
 • biegunka,
 • wymioty,
 • zmiana nastroju kobiety.

Wymienione symptomy oznaczają, że poród tuż-tuż oraz że torby naszykowane do porodu zaraz będą razem z ciężarną jechały do szpitala.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kalendarz ciąży
17 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Brzuch i ruchy dziecka
Kobieta w bieliźnie w ciąży mierząca obwód talii
1 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Pierwsze objawy ciąży
40 tydzień ciąży - brak skurczy i rozwarcia. Czy jechać do szpitala?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Lekarz robiący ciężarnej kobiecie USG
11 tydzień ciąży - który to miesiąc i co powinno niepokoić? Wygląd dziecka i brzucha
Kobieta w 4 tygodniu ciąży trzyma w dłoniach pozytywny test ciążowy
4 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Objawy, USG, ból brzucha
Kobieta w 13 tygodniu ciąży trzyma fioletowe kwiaty
Dlaczego 13 tydzień ciąży jest przełomowy?
Kobieta w 12 tygodniu ciąży trzyma małe buciki
12 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. USG, badania prenatalne
Kobieta w 21 tygodniu ciąży
21 tydzień ciąży - który to miesiąc? Waga i rozwój płodu

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!