Dla Ciebie, na zdrowie!

Pectobonisol

Spis treści

Pectobonisol - skład

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

Pectobonisol - działanie

Preparat tradycyjnie stosowany w wymienionych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wykazuje działanie jako lek wykrztuśny i sekretolityczny.

Pectobonisol - wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w przeziębieniu z towarzyszącym kaszlem.

Pectobonisol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, mentol, tymol lub na rośliny z rodziny jasnotowatych np. tymianek, miętę, szałwię, bazylię, serdecznik, rozmaryn, melisę, lawendę. Nie stosować u dzieci po przejściu ostrego zwężającego zapalenia krtani/tchawicy.

Pectobonisol - ostrzeżenia

Preparat zawiera maks. 50% obj. etanolu. W dawce 2,5 ml znajduje się 1 g alkoholu, co jest równoważne 25 ml piwa (5% obj.) lub 10,4 ml wina (12 % obj.). W dawce 1,5 ml znajduje się 0,6 g alkoholu, co odpowiada 15 ml piwa (5% obj.) bądź 6,25 ml wina (12% obj.). Zawartość alkoholu należy uwzględnić przed zastosowaniem u dzieci, osób z grup wysokiego ryzyka (np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką) oraz u osób z chorobą alkoholową. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jeśli objawy choroby podczas stosowania leku utrzymują się dłużej niż 1 tydz., należy skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie korzenia lukrecji może powodować zmniejszenie stężenia jonów potasowych w surowicy krwi, co może prowokować wystąpienie zaburzeń rytmu pracy serca. Jeśli wystąpią duszności, gorączka lub ropna plwocina należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 7 lat, natomiast u dzieci w wieku 7-11 lat preparat może być stosowany w porozumieniu z lekarzem.

Pectobonisol - ciąża

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Pectobonisol - efekty uboczne

Rzadko: reakcje nadwrażliwości, zgaga.

Pectobonisol - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 2-4 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku (do kieliszka wody nalać ok. 1 małej łyżeczki preparatu). Dzieci 7-11 lat: 2-4 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 1,5 ml leku (do kieliszka wody nalać 1,5 ml leku–odmierzyć za pomocą strzykawki). Stosowanie u dzieci w wieku 7-11 lat należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Dzieci poniżej 7 lat: nie zaleca się stosowania.

Pectobonisol - uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu nie przekraczać zalecanych dawek leku, ponieważ przedawkowanie preparatu powoduje upośledzenie zdolności psychofizycznych, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Pharmindex
Podobne leki
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Kobieta z kaszlem może stosować lewodropropizynę
Lewodropropizyna - czym jest i jak działa ten lek? Preparaty
Deflegmin Baby
Deflegmin Junior
Erdomed Muko
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?
Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!