Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Prospan

Spis treści

Reklama

Prospan - skład

100 ml syropu zawiera: 0,7 g wyciągu suchego z liści bluszczu (5-7,5:1). Preparat zawiera sorbitol.

Reklama

Prospan - działanie

Preparat o działaniu sekretolitycznym. Saponiny bluszczu wykazują działanie zbliżone do surfaktantu, uwadniają śluz nabłonka oddechowego, prowadzą do spadku oporu i zwiększenia ruchu rzęsek, zablokowanych przez sekrecję lepkiego śluzu.

Reklama

Prospan - wskazania

Lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu (tzw. mokry kaszel).

Reklama

Prospan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne rośliny z rodziny Araliaceae (araliowate) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat ze względu na ryzyko nasilenia objawów ze strony układu oddechowego.

Reklama

Prospan - ostrzeżenia

Uporczywy lub nawracający kaszel u dzieci w wieku pomiędzy 2 a 4 rż. wymaga diagnozy lekarskiej przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku utrzymywania się dolegliwości lub pojawienia się takich objawów jak duszności, gorączka, ropne lub krwawe odkrztuszanie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jednoczesne stosowanie leków przeciwkaszlowych, takich jak kodeina lub dekstrometorfan nie jest zalecane bez konsultacji z lekarzem. Zalecana się ostrożność w przypadku stosowania u pacjentów z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub wrzodem żołądka.
Preparat zawiera sorbitol (E420). Jednorazowa dawka (5 ml) zawiera 1,9 g sorbitolu. Leku nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. W takim przypadku leczenie powinno być prowadzone wyłącznie po konsultacji z lekarzem. 2,5 ml syropu zawiera 0,963 g sorbitolu = 0,08 jednostek chlebowych.

Reklama

Prospan - ciąża

W czasie ciąży i laktacji, preparat może być użyty wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu.

Reklama

Prospan - efekty uboczne

Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (np.: duszności, obrzęk Quinckego, wysypka, pokrzywka). Niezbyt często u osób wrażliwych: dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka oraz lekki efekt przeczyszczający, związany z zawartością sorbitolu w preparacie). Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących rodzaju i częstości występowania działań niepożądanych, związanych ze stosowaniem leku u dzieci w wieku poniżej 10 lat. Lek należy zatem stosować przy starannej obserwacji chorego.

Prospan - interakcje

Dotychczas nie odnotowano interakcji z innymi lekami. Lek może być podawany w połączeniu z innymi preparatami stosowanymi w trakcie terapii, na przykład z antybiotykami.

Prospan - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci w wieku 6-11 lat: 5 ml syropu 2 razy na dobę. Dzieci w wieku 2-5 lat: 2,5 ml syropu 2 razy na dobę. Leczenie preparatem powinno trwać minimum 7 dni, nawet przy łagodnych stanach zapalnych dróg oddechowych. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień pomimo stosowania preparatu, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Sposób podania. Każdorazowo butelkę należy wstrząsnąć przed użyciem.

Prospan - uwagi

Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną.


Podobne leki
Apitussic
Guajazyl
GuajaVIS
Kalium guajacolosulfonicum

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!