Najzdrowsze miejsce w internecie

Rubital compositum

Spis treści

Rubital compositum - skład

100 g syropu zawiera 0,1 g chlorowodorku efedryny. Preparat zawiera sacharozę i benzoesan sodu.

Rubital compositum - działanie

Preparat złożony o działaniu wykrztuśnym. Chlorowodorek efedryny rozszerza oskrzela i ułatwia odkrztuszanie. Ponadto obkurcza naczynia krwionośne śluzówki nosa i zmniejsza ilość wydzieliny w przebiegu kataru. Benzoesan sodu drażni błonę śluzową żołądka i wzmaga na drodze odruchowej wydzielanie rzadkiego śluzu w oskrzelach. Śluz z korzenia prawoślazu zmniejsza stan zapalny, osłania zmienioną zapalnie błonę śluzową gardła oraz ułatwia jej regenerację. Sok z malin zawiera witaminę C, pektyny i flawonoidy. Obniża temperaturę w stanach gorączkowych, działa ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Rubital compositum - wskazania

Choroby górnych dróg oddechowych przebiegające z obrzękiem błony śluzowej nosa.

Rubital compositum - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na efedrynę lub benzoesan sodowy lub którykolwiek ze składników preparatu. Nadciśnienie tętnicze. Choroba niedokrwienna serca i inne choroby układu krążenia. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Rubital compositum - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z nadczynnością tarczycy oraz niewydolnością wątroby lub nerek. Ze względu na zawartość benzoesanu sodu, zachować ostrożności u chorych z astmą. Ze względu na zawartość sacharozy, preparat należy ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Przyjęcie preparatu w godzinach wieczornych może powodować trudności z zaśnięciem.

Rubital compositum - ciąża

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji.

Rubital compositum - efekty uboczne

Z uwagi na zawartość w preparacie efedryny, po przyjęciu leku odnotowano występowanie objawów ze strony układu krążenia - podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca oraz objawy ze strony o.u.n.: pobudzenie, bezsenność, drżenie mięśniowe.

Rubital compositum - interakcje

Nie należy stosować efedryny jednocześnie z inhibitorami MAO, z uwagi na możliwość wzrostu ciśnienia krwi (z przełomem nadciśnieniowym włącznie) - działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO. Efedryna stosowana z glikozydami naparstnicy lub środkami stosowanymi w znieczuleniu ogólnym zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Acetazolamid i inne związki alkilujące mocz powodują zwiększenie stężenia efedryny we krwi i mogą nasilać jej działanie. Salbutamol i inne leki pobudzające układ współczulny mogą nasilać działania niepożądane efedryny na układ krążenia - nie powinny być stosowane jednocześnie.

Rubital compositum - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 13 r. ż.: 10 ml 3-4 razy dziennie.

Rubital compositum - uwagi

Ze względu na zawartość efedryny preparat nie może być stosowany w czasie zawodów sportowych.

Pharmindex
Podobne leki
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Kobieta z kaszlem może stosować lewodropropizynę
Lewodropropizyna - czym jest i jak działa ten lek? Preparaty
leki
Deflegmin Baby
leki
Deflegmin Junior
leki
Erdomed Muko
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?