Rubital compositum - skład
100 g syropu zawiera 0,1 g chlorowodorku efedryny. Preparat zawiera sacharozę i benzoesan sodu.
Rubital compositum - działanie
Preparat złożony o działaniu wykrztuśnym. Chlorowodorek efedryny rozszerza oskrzela i ułatwia odkrztuszanie. Ponadto obkurcza naczynia krwionośne śluzówki nosa i zmniejsza ilość wydzieliny w przebiegu kataru. Benzoesan sodu drażni błonę śluzową żołądka i wzmaga na drodze odruchowej wydzielanie rzadkiego śluzu w oskrzelach. Śluz z korzenia prawoślazu zmniejsza stan zapalny, osłania zmienioną zapalnie błonę śluzową gardła oraz ułatwia jej regenerację. Sok z malin zawiera witaminę C, pektyny i flawonoidy. Obniża temperaturę w stanach gorączkowych, działa ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Rubital compositum - wskazania
Choroby górnych dróg oddechowych przebiegające z obrzękiem błony śluzowej nosa.
Rubital compositum - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na efedrynę lub benzoesan sodowy lub którykolwiek ze składników preparatu. Nadciśnienie tętnicze. Choroba niedokrwienna serca i inne choroby układu krążenia. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Rubital compositum - ostrzeżenia
Ostrożnie stosować u pacjentów z nadczynnością tarczycy oraz niewydolnością wątroby lub nerek. Ze względu na zawartość benzoesanu sodu, zachować ostrożności u chorych z astmą. Ze względu na zawartość sacharozy, preparat należy ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Przyjęcie preparatu w godzinach wieczornych może powodować trudności z zaśnięciem.
Rubital compositum - ciąża
Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji.
Rubital compositum - efekty uboczne
Z uwagi na zawartość w preparacie efedryny, po przyjęciu leku odnotowano występowanie objawów ze strony układu krążenia - podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca oraz objawy ze strony o.u.n.: pobudzenie, bezsenność, drżenie mięśniowe.
Rubital compositum - interakcje
Nie należy stosować efedryny jednocześnie z inhibitorami MAO, z uwagi na możliwość wzrostu ciśnienia krwi (z przełomem nadciśnieniowym włącznie) - działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO. Efedryna stosowana z glikozydami naparstnicy lub środkami stosowanymi w znieczuleniu ogólnym zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Acetazolamid i inne związki alkilujące mocz powodują zwiększenie stężenia efedryny we krwi i mogą nasilać jej działanie. Salbutamol i inne leki pobudzające układ współczulny mogą nasilać działania niepożądane efedryny na układ krążenia - nie powinny być stosowane jednocześnie.
Rubital compositum - dawkowanie
Doustnie. Dorośli i młodzież od 13 r. ż.: 10 ml 3-4 razy dziennie.
Rubital compositum - uwagi
Ze względu na zawartość efedryny preparat nie może być stosowany w czasie zawodów sportowych.