Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Supremin

Spis treści

Reklama

Supremin - skład

5 ml syropu zawiera 4 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera aspartam, kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu oraz maltitol ciekły.

Reklama

Supremin - działanie

Cytrynian butamiratu jest substancją przeciwkaszlową. Łagodzi kaszel poprzez ośrodkowe hamowanie odruchu kaszlu zmniejszając częstotliwość oraz natężenie kaszlu nieproduktywnego (suchego, męczącego). Działa obwodowo poprzez nieznaczne rozszerzenie oskrzeli w mechanizmie cholinolitycznym, co może ułatwiać oddychanie. Butamirat jest substancją nieopioidową, która nie jest chemicznie ani farmakologicznie powiązana z alkaloidami opioidowymi. Butamirat jest szybko i dobrze wchłaniany popodaniu doustnym. W osoczu ulega metabolizmowina drodze hydrolizy do dwóch metabolitów o działaniu przeciwkaszlowym: kwasu 2-fenylomasłowego i dietyloaminoetoksyetanolu. Metabolity są wydalane z moczem. Butamirat i jego metabolity osiągają maksymalne stężenie w osoczu po około 1,5 h po podaniu. Butamirat wiąże się z białkami osocza w około 95%. Okres półtrwania kwasu 2-fenylomasłowego wynosi 21 h, a dietyloaminoetoksyetanolu 5 h. Metabolity są wydalane w moczu w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym.

Reklama

Supremin - wskazania

Preparat przeciwkaszlowy, wskazany do stosowania w ostrym, suchym kaszlu.

Reklama

Supremin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Fenyloketonuria.

Reklama

Supremin - ostrzeżenia

Preparatu nie należy stosować u pacjentów z objawami ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego (5 ml syropu zawiera 7,5 mg kwasu benzoesowego) i parahydroksybenzoesanu metylu (5 ml syropu zawiera 7,5 mg parahydroksybenzoesanu metylu) lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość aspartamu, preparat może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią (5 ml syropu zawiera 12,5 mg aspartamu). Ponadto lek zawiera maltitol ciekły (5 ml syropu zawiera 2500 mg maltitolu ciekłego), dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Preparat może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu.

Reklama

Supremin - ciąża

Nie zaleca się stosowania leku w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią lek może być stosowany jedynie w razie konieczności.

Reklama

Supremin - efekty uboczne

Niezbyt często: wysypka, nudności, biegunka, zawroty głowy. Objawy ustępują zazwyczaj w trakcie leczenia i rzadko wymagają zmniejszenia dawki leku; jeżeli opisane reakcje alergiczne lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie ustąpią po zmniejszeniu dawki leku, leczenie należy przerwać.

Supremin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 12 mg (3 łyżeczki miarowe) 4 razy na dobę. Dzieci w wieku powyżej 12 lat: 12 mg (3 łyżeczki miarowe) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 8 mg (2 łyżeczki miarowe) 3 razy na dobę. Dzieci 2-6 lat: 4 mg (1 łyżeczka miarowa) 3 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować dłużej niż przez kilka dni. Sposób podania. Lek należy przyjmować przed posiłkami.

Supremin - uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, w rzadkich przypadkach może dochodzić do osłabienia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Sinecod
Levopront
Atussan
Butamid

Reklama

Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!