Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Badaniem, które pozwala wcześnie go wykryć jest kolonoskopia. Polega na obejrzeniu śluzówki na całej długości jelita grubego. Specjalista umieszcza w tym celu giętki endoskop (długa rurka zakończona kamerą) w jelicie przez odbyt. W trakcie ogląda na monitorze ściany jelita grubego i może pobrać wycinki podejrzanych zmian do badania histopatologicznego - do sprawdzenia pod mikroskopem czy tkanka jelita jest zdrowa i nie ma cech raka.
Reklama
Kto powinien zrobić kolonoskopię
U wszystkich osób po 50 roku życia należy wykonywać kolonoskopię co 10 lat w ramach profilaktyki raka jelita grubego. Jeśli w rodzinie były przypadki raka jelita grubego lub gruczolaka, rozpoznane u krewnego pierwszego stopnia poniżej 60 roku życia, lub raka bądź gruczolaka stwierdzono u co najmniej dwóch krewnych pierwszego stopnia, wówczas pierwszą kolonoskopię należy wykonać w wieku 40 lat lub 10 lat wcześniej niż wiek krewnego w chwili rozpoznania choroby.
Zobacz wideo: Po co robimy kolonoskopię?
Niezwykle ważne dla uzyskania wiarygodnego wyniku badania jest właściwe przygotowanie pacjenta. Celem przygotowania jest odpowiednie przeczyszczenie jelita, czyli możliwie jak najdokładniejsze usunięcie z niego resztek pokarmu i mas kałowych. Do tego służą przeznaczone do tego celu środki przeczyszczające, które należy przyjmować wg określonego schematu. Ale ważna jest również odpowiednia dieta: nie należy spożywać owoców, pestek, nasion, które mogą przykleić się do ścian jelita grubego, soków owocowych i napojów gazowanych. Na 3 dni przed badaniem trzeba zacząć stosować dietę płynną. Warto także dodatkowo pić duże ilości płynów, ok. 3l na dobę.
Jak wygląda badanie kolonoskopowe
Kolonoskopia niewątpliwie nie jest przyjemnym badaniem. W większości przypadków nie jest to bolesne badanie. Należy pamiętać jednak, że wrażliwość na ból każdego z nas jest zmienna. Najczęściej pacjenci odczuwają wzdęcia i gazy po wszystkim. Pamiętajmy, że dyskomfort związany z badaniem można zmniejszyć wykonując je w znieczuleniu ogólnym. W takim przypadku, po badaniu pacjent powinien zostać odebrany przez osobę towarzyszącą. Co najmniej przez 12 godzin po znieczuleniu nie wolno również prowadzić pojazdów.
Przed badaniem należy porozmawiać z lekarzem na temat wyboru metody znieczulenia. W niektórych ośrodkach kolonoskopię ze znieczuleniem wykonuje się odpłatnie. Aby wykonać badanie potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego lekarza. Terminy oczekiwania na zabieg w dużej mierze zależą od danego ośrodka. W praktyce zwykle udaje się ustalić termin w ciągu kilku tygodni.
Podsumowując, kolonoskopia jest badaniem, które może wykryć nowotwór jelita grubego na wczesnym etapie, co daje czas na skuteczniejsze leczenie. Zmiana postrzegania badania przez społeczeństwo i częstsze jego wykonywanie profilaktyczne może przełożyć się na niższą śmiertelność z powodu raka jelita grubego.
Autor: lek. Łukasz Januszkiewicz