Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Kolonoskopia – wstydliwe badanie, które może uratować życie

Rak jelita grubego jest drugim, najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i trzecim u mężczyzn na świecie. Niestety większość przypadków tego nowotworu jest diagnozowanych zbyt późno, by rozpocząć skuteczne leczenie. Dlatego kluczem do sukcesu jest rozpoznanie choroby w jej wczesnym stadium. Niewątpliwie utrudnia to fakt, że na tym etapie rak nie daje objawów lub objawy te są niespecyficzne, to znaczy takie, które występują także w innych chorobach i nie można powiązać ich wyłącznie z nowotworem.
Badanie kolonoskopijne
Źródło: 123RF
Spis treści

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Badaniem, które pozwala wcześnie go wykryć jest kolonoskopia. Polega na obejrzeniu śluzówki na całej długości jelita grubego. Specjalista umieszcza w tym celu giętki endoskop (długa rurka zakończona kamerą) w jelicie przez odbyt. W trakcie ogląda na monitorze ściany jelita grubego i może pobrać wycinki podejrzanych zmian do badania histopatologicznego - do sprawdzenia pod mikroskopem czy tkanka jelita jest zdrowa i nie ma cech raka. 

Reklama

Kto powinien zrobić kolonoskopię

U wszystkich osób po 50 roku życia należy wykonywać kolonoskopię co 10 lat w ramach profilaktyki raka jelita grubego. Jeśli w rodzinie były przypadki raka jelita grubego lub gruczolaka, rozpoznane u krewnego pierwszego stopnia poniżej 60 roku życia, lub raka bądź gruczolaka stwierdzono u co najmniej dwóch krewnych pierwszego stopnia, wówczas pierwszą kolonoskopię należy wykonać w wieku 40 lat lub 10 lat wcześniej niż wiek krewnego w chwili rozpoznania choroby.

Zobacz wideo: Po co robimy kolonoskopię?

Niezwykle ważne dla uzyskania wiarygodnego wyniku badania jest właściwe przygotowanie pacjenta. Celem przygotowania jest odpowiednie przeczyszczenie jelita, czyli możliwie jak najdokładniejsze usunięcie z niego resztek pokarmu i mas kałowych. Do tego służą przeznaczone do tego celu środki przeczyszczające, które należy przyjmować wg określonego schematu. Ale ważna jest również odpowiednia dieta: nie należy spożywać owoców, pestek, nasion, które mogą przykleić się do ścian jelita grubego, soków owocowych i napojów gazowanych.  Na 3 dni przed badaniem trzeba zacząć stosować dietę płynną. Warto także dodatkowo pić duże ilości płynów, ok. 3l na dobę.

Reklama

Jak wygląda badanie kolonoskopowe

Kolonoskopia niewątpliwie nie jest przyjemnym badaniem. W większości przypadków nie jest to bolesne badanie. Należy pamiętać jednak, że wrażliwość na ból każdego z nas jest zmienna. Najczęściej pacjenci odczuwają wzdęcia i gazy po wszystkim. Pamiętajmy, że dyskomfort związany z badaniem można zmniejszyć wykonując je w znieczuleniu ogólnym. W takim przypadku, po badaniu pacjent powinien zostać odebrany przez osobę towarzyszącą. Co najmniej przez 12 godzin po znieczuleniu nie wolno również prowadzić pojazdów.

Przed badaniem należy porozmawiać z lekarzem na temat wyboru metody znieczulenia. W niektórych ośrodkach kolonoskopię ze znieczuleniem wykonuje się odpłatnie. Aby wykonać badanie potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego lekarza. Terminy oczekiwania na zabieg w dużej mierze zależą od danego ośrodka. W praktyce zwykle udaje się ustalić termin w ciągu kilku tygodni.

Podsumowując, kolonoskopia jest badaniem, które może wykryć nowotwór jelita grubego na wczesnym etapie, co daje czas na skuteczniejsze leczenie. Zmiana postrzegania badania przez społeczeństwo i częstsze jego wykonywanie profilaktyczne może przełożyć się na niższą śmiertelność z powodu raka jelita grubego.

Autor: lek. Łukasz Januszkiewicz

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania endoskopowe
ECPW - zalecenia, cel badania i najczęstsze powikłania
Badanie endoskopowe
Anoskopia - jak wygląda to badanie odbytu?
Badanie anoskopowe odbytu
Cystkoskopia - co to jest? Cena i przygotowanie do badania
Badanie diagnostyczne pęcherza moczowego
Podobne artykuły
Badanie retroskopijne
Rektoskopia - co to jest i co wykrywa? Przygotowanie i cena
Badanie gastroskopijne
Gastroskopia. Czy badanie boli? Przygotowanie do gastroskopii - wszystko, co trzeba wiedzieć
Badanie jelita grubego
Sigmoidoskopia - przygotowanie i cena. Czym się różni od kolonoskopii?
Aparat do histeroskopii
Histeroskopia operacyjna a histeroskopia diagnostyczna - jakie są różnice?
Niekompletne puzzle z wizerunkiem macicy
Kiedy wykonuje się badanie drożności jajowodów (HSG)?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!