Dla Ciebie, na zdrowie!

Medycyna estetyczna

Chcesz poprawić urodę i zastanawiasz się, na co się zdecydować? Kwas hialuronowy, botoks czy mikrodermabrazja? A może ze względów zdrowotnych potrzebujesz implantów? W dziale Medycyna Estetyczna dowiesz się, dla kogo polecane są konkretne zabiegi i jaka jest ich skuteczność w opinii lekarzy specjalistów.

  Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna

  Chirurgia plastyczna rozwinęła się poprzez I i II wojnę światową, gdyż szukano rozwiązań cierpienia okaleczonych ludzi. Wpływ miało także wynalezienie znieczulenia, które umożliwiło przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych.

  Medycyna estetyczna jest młodszą dziedziną, gdyż rozwinęła się w latach 90’ po odkryciu działania toksyny botulinowej.

  Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna różnią się zakresem swojej działalności. Pierwsza z nich zajmuje się nieinwazyjnymi metodami poprawiania wyglądu, natomiast chirurgia opiera się na trwałych zmianach, które mają większe ryzyko powikłań.

  Mikrodermabrazja

  Mikrodermabrazja zabieg kosmetyczny, który mechanicznie oczyszcza skórę z martwego naskórka, a także wszelkich zanieczyszczeń. Polega on na wykorzystaniu materiału ścierającego, który pod ciśnieniem rozpylany jest na skórę, a następnie odsysany do osobnego pojemnika. Razem z nim odessany jest również zrogowaciały naskórek.

  Ta metoda pozwala na kontrolowanie stopnia ścierania i możliwości usuwania naskórka warstwa po warstwie, aż do uzyskania pożądanego efektu, który widoczny jest niemal od razu.

  Mikrodermabrazja wskazana jest w przypadku:

  • Rozszerzonych porów
  • Zanieczyszczonej skóry
  • Suchości skóry lub łojotoku
  • Blizn potrądzikowych
  • Trądziku pospolitego
  • Uszkodzeń posłonecznych skóry
  • Rozstępów
  • Wiotkości skóry i drobnych zmarszczek
  • Plam starczych

  Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, gdyż niesie za sobą minimalne ryzyko powstania blizn
  i przebawień. Zazwyczaj mikrodermabrazja wykonywana jest seriami w dwutygodniowych odstępach. Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

  Mezoterapia

  Mezoterapia igłowa jest metodą leczenia skóry za pomocą bezpośredniego wstrzyknięcia substancji leczniczych. Jest bardzo precyzyjna, a podawane preparaty dopasowane indywidualnie do problemu skórnego. Do odmładzania skóry wykorzystuje się:

  • Mieszankę witamin, mikroelementów, aminokwasów i kwasu hialuronowego
  • Osocze bogatopłytkowe

  Zabieg sprawia, że skóra jest odżywiona dzięki dostarczeniu odpowiednich substancji oraz ujędrniona i odmłodzona poprzez stymulację rozwoju nowych komórek. Mezoterapię wykonuje się seriami co 2 do 6 miesięcy. Ilość zabiegów dostosowywana jest indywidualnie. Do zabiegu używana jest bardzo cienka igła, tak aby uczucie dyskomfortu było jak najmniejsze.

  Wykonywana jest także mezoterapia bezigłowa, która jest alternatywą dla osób stroniących od igieł. Mezoterapia bezigłowa opiera się na zjawisku eletroporacji i elektroforezy.

  Elektroporacja to oddziaływanie krótkich impulsów napięcia elektrycznego na komórki, które zwiększają przepuszczalność skóry. Natomiast elektroforeza polega na przenoszeniu substancji jonowych przez skórę podczas transportu prądu stałego.

  Dzięki temu, że zjawiska te zachodzą równocześnie substancje aktywne przedostają się do głębokich warstw skóry. Po zabiegu skóra jest widocznie ujędrniona, rozświetlona i nawilżona, a zmarszczki wygładzone. Mezoterapia bezigłowa również powinna być wykonywana seriami od 5 do 10 raz w tygodniu.

  Depilacja laserowa

  Depilacja laserowa dedykowana jest przede wszystkim dla tych osób, które zmagają się z problemem nadmiernego owłosienia lub po tradycyjnych metodach depilacji pojawiają się u nich silne podrażnienia i nawracające zapalenie mieszka włosowego.

  Wiązka lasera stosowanego w depilacji nie powoduje uszkodzeń skóry, a jedynie niszczy mieszki włosowe, dlatego może być używana nawet w delikatnych miejscach jak pachy, bikini czy górna warga.

  Zabieg wiąże się dyskomfortem naświetlanego miejsca, którego nasilenie jest sprawą indywidualną ze względu na grubość włosa oraz stopień wrażliwości na ból. Często stosowane są nakładki chłodzące na laser, które zmniejszają odczuwanie bólu.

  Depilację laserową trzeba powtarzać kilkukrotnie, lecz dzięki temu można się cieszyć gładka skórą nawet przez kilka lat.

  Powiększanie ust

  Powiększanie ust cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Można go wykonać poprzez nieinwazyjny zabieg wstrzyknięcia materiału syntetycznego lub naturalnego, albo za pomocą operacji plastycznej wszczepienia implantu. Ta metoda jednak wybierana jest najrzadziej.

  Do modelowania ust wykorzystuje się:

  Największym powodzeniem cieszy się powiększanie ust kwasem hialuronowym ze względu na to, że jest on naturalnym składnikiem skóry. Dzięki temu jest najlepiej przyswajalny i powoduje najmniej skutków ubocznych. Efekt jest niemal natychmiastowy, lecz z biegiem czasu ustępuje – po 6-12 miesiącach, ponieważ jest naturalnie wchłaniany.

  Lipoliza iniekcyjna

  Lipoliza iniekcyjna to zabieg medycyny estetycznej polegający na modelowaniu sylwetki przy pomocy wprowadzenia pod skórę substancji niwelujących komórki tłuszczowe. Zostają one rozpuszczone i wydalone z organizmu.

  Lipoliza jest alternatywą dla inwazyjnej operacji jaką jest odsysanie tłuszczu, czyli liposukcja. Czas rekonwalescencji zmniejszony jest do minimum. Koszy też są o wiele niższe niż
  w przypadku liposukcji.

  Zabieg ten przeznaczony jest dla osób, które mają normalną wagę lub niewielką nadwagę i chcą się pozbyć tłuszczu z konkretnego miejsca np. podbródka, brody czy wokół pach. Lipolizę należy powtórzyć 2-3 razy w odstępach kilkutygodniowych.

  Usuwanie zmarszczek

  Zmarszczki są naturalną oznaką starzenia się skóry. Najczęściej pojawiają się kurze łapki wokół oczu i lwia zmarszczka na czole. Niektórym ciężko się z nimi pogodzić, dlatego korzystają z szerokiej gamy zabiegów inwazyjnych oraz nieinwazyjnych takich jak:

  • Kremy przeciwzmarszczkowe
  • Mikrodermabrazja
  • Wypełniacze syntetyczne i naturalne
  • Lifting
  • Laseroterapie

  Należy pamiętać, iż styl życia i dieta także wpływają na kondycję skóry. Warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych i odpowiedniej pielęgnacji. Klinika medycyny estetycznej powinna zapewnić indywidualną konsultację, a każdy zabieg powinien wykonywać sprawdzony lekarz medycyny estetycznej.  

  Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
  Sprawdź, co to oznacza!