Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Botoks ust - na co pomaga? Czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Botoks ust to w powszechnej opinii popularna metoda na powiększanie ust. Jest to jednak mylne przekonanie, ponieważ botoksem wcale nie wypełnia się żadnych części ciała. Dowiedz się, do czego więc służy i kiedy się po niego sięga.
Przeprowadzanie zabiegu botoksu ust
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Botoks to wcale nie sposób na powiększanie warg, ale na podnoszenie opadających kącików ust i wygładzanie zmarszczek dookoła nich.
  • Działanie botoksu polega na zmniejszaniu przewodzenia nerwowo-mięśniowego, dlatego z jego ilością należy uważać.
  • Cena botoksu ust wynosi kilkaset złotych, a zabieg warto wykonać u doświadczonego specjalisty.
Spis treści

Reklama

Czym jest botoks ust?

Bardzo często, gdy ktoś widzi na zdjęciu, w telewizji czy Internecie kobietę z nienaturalnie powiększonymi wargami, pada komentarz „na pewno ma botoks w ustach” albo „ma wielkie usta z botoksu”.

Ta obiegowa opinia na temat powiększania ust nie jest jednak prawdziwa. Dlaczego? Ponieważ popularny wypełniacz, którym ostrzykuje się wargi celem ich uwydatnienia jest kwas hialuronowy - bezpieczna dla organizmu substancja o właściwościach wiążących cząsteczki wody.

Botoks tymczasem to zupełnie inny materiał i nie służy on do wypełniania ust. W jakim więc celu się go stosuje i czym on w ogóle jest?

Jego powszechnie używana nazwa to właściwie skrót od nazwy pełnej, czyli toksyny botulinowej, znanej także jako jad kiełbasiany. Brzmi groźnie?

Rzeczywiście substancja ta jest silnie trująca i niebezpieczna dla człowieka, jednak ta wykorzystywana w medycynie estetycznej, a także (o czym nie wszyscy widzą) - w innych gałęziach medycyny, jak choćby neurologii i okulistyce, jest w specjalny sposób przetworzona i oczyszczona.

Botoks wprowadzany przez specjalistów pod skórę w okolice ust to materiał przebadany i bezpieczny, o ile oczywiście jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami.

Reklama

Kiedy stosować botoks ust? Na co pomaga?

Skoro powiększanie ust botoksem to mit, to do czego wykorzystuje się toksynę botulinową i jakie jest jej działanie? Właściwością tej neurotoksyny, dzięki której znalazła ona zastosowanie w medycynie, jest osłabianie połączeń nerwowo-mięśniowych.

W medycynie estetycznej używa się jej przede wszystkim do wygładzania zmarszczek powstających właśnie na skutek działania tych połączeń.

Dzięki ich hamowaniu skóra staje się wygładzona i wygląda na wypoczętą. Jeśli chodzi o zabiegi na usta, botoks stosuje się przede wszystkim na:

  • Opadające kąciki ust, które u wielu osób fizjologicznie pojawiają się z wiekiem. Podniesienie kącików ust botoksem polega na rozluźnieniu mięśni, których spięcie powoduje efekt opadania.
  • Zmarszczki wokół ust, w tym - zmarszczki palacza - botoks na wszystkie zmarszczki działa wygładzająco, również dzięki rozluźnieniu mięśni i osłabieniu połączeń nerwowo-mięśniowych.
  • Uśmiech dziąsłowy, czyli taki, podczas którego odsłaniane są górne dziąsła. Aby wykonać zabieg, stosuje się botoks na mięsień okrężny ust, w jego partii lokalizowanej nad górną wargą. Efektem jest zniwelowanie podnoszenia się wargi podczas uśmiechu.

Jak długo utrzymuje się efekt po botoksie ust?

Skutkiem zastosowania botoksu na usta jest głównie rozprężenie mięśni okalających wargi. Skóra wokół nich wygładza się, odmładza i wygląda na świeżą i wypoczętą.

Jeśli ktoś zastanawia się nad zabiegiem, może poszukać zdjęć ust po botoksie w Internecie, żeby zobaczyć, jak wygląda rezultat zastosowania toksyny botulinowej w tym obszarze twarzy.

Wiele jest wiarygodnych blogów, na których klientki dzielą się doświadczeniami i zdjęciami efektów własnych zabiegów. Ile utrzymuje się rezultat wykonania botoksu na usta?

Nie zaleca się powtarzania wstrzykiwania po czasie krótszym niż 3 miesiące, natomiast z reguły efekty zadowalające widać przez 3 do 6 miesięcy.

U niektórych kobiet utrzymują się one nawet 8 miesięcy, a rozbieżność ta w głównej mierze zależy od indywidualnych cech organizmu (napięcia mięśniowego, siły połączeń mięśniowo-nerwowych itd.).

Warto również zaznaczyć, że - inaczej niż w przypadku wypełniania kwasem hialuronowym - efekty botoksu mogą nie być widoczne od razu. Na zadziałanie toksyny trzeba niekiedy poczekać nawet kilka dni.

Reklama

Czy botoks ust może zaszkodzić?

Opinie o botoksie na usta są bardzo zróżnicowane. Te niepochlebne wynikają przede wszystkim z popularnej opinii, że wstrzykiwanie botoksu w usta daje efekt nienaturalnych, napompowanych i wywiniętych na zewnątrz warg, zwany złośliwie „efektem glonojada”.

Pojawiają się także glosy, że botoks to toksyna, więc jest niebezpieczna dla organizmu. Rzeczywiście substancja ta jest silnie trująca, o czym zdążyliśmy już wspomnieć, jednak odpowiednio oczyszczona, właściwie stosowana i dawkowana nie powinna być groźna.

Na czym zatem polega nieudany botoks ust? Czy zabieg może być w jakiś sposób przesadzony? Niestety tak, gdyż wstrzykiwanie zbyt dużych ilości substancji powoduje tzw. „efekt maski”, ponieważ zbyt silne zahamowanie połączeń nerwowo-mięśniowych upośledza pracę mięśni mimicznych i blokuje możliwość swobodnego poruszania nimi.

Czy zepsuty botoks ust można naprawić? Zależy, co poszło nie tak. Jeśli został on podany w niewłaściwe miejsce, naprawa polega na ponownym ostrzykaniu miejsc odpowiednich.

Jeśli jednak wstrzyknięta została zbyt duża dawka toksyny botulinowej, jest to błąd nieodwracalny. Warto jednak pamiętać, że efekty botoksu przestają być widoczne po kilku miesiącach.

Zły botoks ust również ustępuje samoistnie po takim czasie. Podsumowując - botoks ust nie jest groźny dla zdrowia, jeśli zabieg przeprowadzony zostanie prawidłowo, zgodnie z zaleceniami i przez osobę wykwalifikowaną.

Warto wspomnieć, że częstym powikłaniem przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej ust jest opryszczka wargowa. W takim wypadku specjaliści mogą zalecić przyjmowanie preparatów z acyklowirem, substancją czynną, która zmniejsza ryzyko namnażania się wirusa opryszczki wargowej, a tym samym rozwoju dolegliwości.

Reklama

Ile kosztuje botoks ust?

Poprawianie urody metodami medycyny estetycznej kojarzone jest zwykle z dużym wydatkiem. Ile kosztuje botoks na usta?

Cena zabiegu zależy od wielu czynników, jak choćby rodzaju korekty, a także miejsca, gdzie jest ona wykonywana.

Z reguły najwyższe ceny są w ekskluzywnych klinikach zlokalizowanych w dużych miastach. By cieszyć się zadowalającymi efektami niekoniecznie musimy odwiedzić najdroższe miejsce, bardzo ważne jednak, by osoba robiąca zabieg była doświadczona i wykwalifikowana.

Koszt podnoszenia kącików ust botoksem waha się w granicach ok. 400-800 zł. Zależy on również od wielkości korekty, a tym samym - ilości użytego materiału.

Wyrównanie zmarszczek palacza kosztuje około 700 zł. Cena botoksu jest nieco niższa niż powiększania ust kwasem hialuronowym, jednak efekty wypełniania utrzymują się dłużej, bo do 2-3 lat.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Carruthers, J. Carruthers, Toksyna botulinowa, wyd. Edra Urban & Partner, 2005.
  • A. Kozioł, N. Werwińska, Toksyna botulinowa - zastosowanie w zabiegach estetycznych i w medycynie, w: Kosmetologia i Medycyna Estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8.
  • M. Zbrojkiewicz, A. Lebiedowska, B. Błońska-Fajfrowska, Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii - dwustuletnia historia i nowe perspektywy, w: Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej (online), 2018; 72: 278-289. https://phmd.pl/api/files/view/363585.pdf [dostęp online 31.03.2023]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
młoda kobieta z suchą skórą
Pielęgnacja skóry suchej – jakie kosmetyki wybierać, aby zapewnić skórze nawilżenie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda