Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Pigmentacja ust - kiedy ją stosować i ile kosztuje?

Pigmentacja ust to współcześnie bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej. Wiele kobiet, chcąc zaoszczędzić czas na codzienne malowanie ust, decyduje się na ich trwałe wybarwienie. Dowiedz się, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.
Wykonywanie zabieg pigmentacji ust u kobiety
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Koloryzacja ust to zabieg, którego historia sięga czasów starożytnych. Trwała pigmentacja znana jest jednak od lat 80. XX wieku.
 • Efekt pigmentacji nazywany jest makijażem permanentnym, ponieważ jest niezmywalny i utrzymuje się na wargach nawet kilka lat.
 • Pigmentację ust wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, a efekty niepożądane zabiegu ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.
Spis treści

Reklama

Co to jest i na czym polega pigmentacja ust?

Historia malowania ciała i twarzy sięga starożytności, a pierwsze próby poprawiania wyglądu miały miejsce w starożytnym Egipcie, gdzie zaczęto pozyskiwać zapachowe oleje roślinne.

Dwa tysiące lat temu w dalekowschodniej Azji miał natomiast swój początek makijaż permanentny, ponieważ Azjaci o ubogim owłosieniu poszukiwali metod na optyczne zagęszczenie rzęs i brwi.

Przełomem we współczesnej kosmetyce był rok 1984, kiedy na kongresie w Nowym Jorku Chinka Czeng Ming Ming zaprezentowała metodę makijażu permanentnego.

Dziś pigmentacja ust wykonywana jest powszechnie. Czym jest ten zabieg i na czym polega jego efekt?

Jest on wprowadzaniem pigmentu pod skórę, a dokładnie, jej wierzchnie warstwy, bo tylko na głębokość 0,3 - 0,8 mm. Pigment aplikuje się przy pomocy igły, dlatego technika ta przypomina tradycyjny tatuaż.

Efekt pigmentacji nazywany jest makijażem permanentnym, ponieważ kolor jest niezmywalny i utrzymuje się na wargach nawet kilka lat.

Reklama

Kiedy stosować pigmentację ust?

Pigmentacja ust to zabieg, który w sposób trwały nadaje wargom wybrany kolor. Warto jednak wiedzieć, że przy jej pomocy ustom można również nadać nowy kształt, a przynajmniej nieco zmodyfikować lub podkreślić ten naturalny.

Kiedy pigmentacja ust jest rzeczywiście potrzebna, a kiedy służy wyłącznie poprawie urody? Istnieją sytuacje, w których przeprowadza się tzw. pigmentację medyczną ust. Jest to wybarwianie warg, których wygląd z przyczyn zdrowotnych jest nieestetyczny lub niezadowalający. Są to m. in.:

 • rozszczepienie wargi wpływające negatywnie na jej kształt,
 • blizny,
 • oparzenia,
 • ubytki czerwieni wargowej, np. po opryszczce.

Pacjentom z takimi objawami dobrze wykonana pigmentacja może przywrócić pożądany przez nich wygląd, co wpływa w znacznym stopniu na samoocenę i ogólne samopoczucie psychiczne.

Wiele kobiet jednak traktuje efekt zabiegu jako substytut codziennego makijażu i poddaje mu się mimo, że ich usta mają regularny kształt i równomierny koloryt.

Jaki kolor pigmentacji ust wybrać?

Kolory pigmentacji ust są bardzo różnorodne, od jasnych, naturalnych barw typu nude, jasny róż, pudrowy róż, po odważne, wyraziste kolory - czerwienie, fiolety czy brązy.

Jaki wybrać, by efekt przed i po nie okazał się zbyt drastyczny, ale jednak widoczny? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientki.

Inne pigmenty okażą się dobre dla kobiet, które na co dzień malują usta szminką o soczystej, mocnej barwie, a inne dla tych, które chcą jedynie delikatnie podkreślić swój naturalny kolor lub tylko poprawić kształt konturu warg.

Równomierne nakładanie jednego koloru to nie jedyna możliwość, jeśli chodzi o pigmentację ust. Barwniki można łączyć, tworząc między nimi miękkie przejścia i cieniowania.

Tworzy się tym samym takie efekty jak 3D (wrażenie warg bardziej przestrzennych, uwypuklonych), ombre czy rozświetlenie w centralnej części wargi lub wokół jej konturu.

Reklama

Czy pigmentacja ust boli? Opinie

Ponieważ pigmentacja ust, podobnie jak tradycyjny tatuaż, wykonywana jest za pomocą igły wstrzykującej pigment, zabieg bez znieczulenia z pewnością byłby bolesny.

Opinie klientek na temat bolesności pigmentacji są jednak zwykle pozytywne, ponieważ przed zabiegiem wargi znieczula się miejscowo maścią lub kremem zawierającym substancje znieczulające.

Środki takie wystarczająco zmniejszają dolegliwości, a przy tym działają krótko i nie powodują niedowładów, które utrudniałyby zabieg i ograniczały precyzję konturowania warg.

Czy usta bolą po pigmentacji? Ponakłuwana tkanka może boleć jeszcze jakiś czas po zabiegu i jest to zupełnie normalne.

W pierwszych dniach celem uśmierzenia bólu zaleca się przyjmowanie paracetamolu, natomiast nie są wówczas zalecane niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen.

Reklama

Przeciwwskazania do pigmentacji ust i powikłania po zabiegu

Choć pigmentacja ust nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, nie we wszystkich przypadkach jest w pełni bezpieczna. Przeciwwskazania do jej wykonania to chociażby:

 • ciąża,
 • karmienie piersią (choć niektóre źródła podają, że można poddać się zabiegowi podczas laktacji),
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • aktywna infekcja (przeziębienie, stan zapalny, próchnica itd.),
 • opryszczka - zabiegu nie można przeprowadzać jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu wszystkich objawów.

Opryszczka jest również powikłaniem, które może pojawić się po pigmentacji ust, dlatego z reguły przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie leków z acyklowirem, znacząco zmniejszających ryzyko jej wystąpienia.

Oprócz opryszczki po wybarwianiu warg pojawiają się skutki niepożądane, będące fizjologiczną reakcją organizmu:

 • podrażnienie,
 • zaczerwienienie,
 • obrzęk,
 • bolesność.

Czy warto zatem wykonywać pigmentację ust? Wymienione objawy zwykle nie są bardzo nasilone i nie wymagają leczenia. Kiedy proces gojenia przebiega prawidłowo, ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Reklama

Ile kosztuje pigmentacja ust?

Ceny pigmentacji ust są zróżnicowane i wahają się od około 400 do 2000 zł. To, ile kosztuje zabieg, zależy w dużej mierze od wybranej techniki i wielkości wybarwianej powierzchni.

Za sam kontur zwykle płaci się kilkaset złotych, natomiast kontur z cieniowaniem to już koszt rzędu 1000 zł.

Za kontur z wypełnieniem zapłacić trzeba od 1200 do 2000 zł, w zależności od kliniki czy też miasta, gdzie się je wykonuje.

Najwyższe koszty pigmentacji ust z reguły trzeba ponieść w ekskluzywnych klinikach medycyny estetycznej zlokalizowanych w dużych miastach.

Warto jednak pamiętać, że efekty pigmentacji utrzymują się przez lata na ustach, które są zawsze widoczne, więc lepiej poddać się jej w sprawdzonym miejscu i skorzystać z usługi doświadczonego specjalisty.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ż. Stanisławska, Pigmenty w makijażu permanentnym, w: Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2018 / vol. 7.
 • R. Greiger, Makijaż permanentny. Lifting bez Skalpela, w: Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2014 / vol. 3.
 • Ż. Stanisławska, Mikropigmentacja to nie tylko makijaż, w: Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2014 / vol. 3.
 • A. Zapała, Pigmentacja ust. Najczęściej popełniane błędy, w: Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2016 / vol. 5.
 • A. Zapała, Po pierwsze - nie szkodzić. Ciemna strona makijażu permanentnego, w: Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2016 / vol. 5.
 • J. Klonowska, M. Wiciński, W. Gajewska, Kanoniczne makijaże XX w. i ich implikacje we współczesnych stylizacjach, w: Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2016 / vol. 5.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna estetyczna
Operacja powiększenia biustu - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Biust kobiety
Waginoplastyka - na czym polega? Efekty, ceny i opinie
Waginoplastyka
Fotoodmładzanie, czyli odmładzanie i leczenie skóry za pomocą światła
Kobieta podczas zabiegu odmładzania
Podobne artykuły
Depilacja włosów na ręku przy pomocy laseroterapii
Laseroterapia - w medycynie i kosmetologii. Jakie są przeciwwskazania?
Korekcja uszu efekty
Korekcja uszu - jak wygląda zabieg? Rekonwalescencja
Korekcja nosa ( rhinoplastyka )
Wykonywanie zabieg pigmentacji ust u kobiety
Pigmentacja ust - kiedy ją stosować i ile kosztuje?
Różnica w wyglądzie ust po ich powiększaniu
Powiększanie ust - metody i efekty. Czy ten zabieg boli?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda