Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?

Makijaż permanentny ust zapewnia trwały, niezmywalny i wyrazisty kolor warg nawet na kilka lat. Dzięki niemu nie trzeba używać szminki, błyszczyka i martwić się o poprawianie makijażu w ciągu dnia. Czy rozwiązanie to ma jednak same zalety?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Makijaż permanentny ust to całe spectrum różnych zabiegów trwałego wybarwiania warg - od konturowania, po cieniowanie czy ombre.
 • Zwykle trwałe malowanie ust przynosi zadowalające rezultaty, jednak trzeba dobrać odpowiednie pigmenty i pasujący kształt warg.
 • Cena makijażu permanentnego ust to przedział od 400 do 2000 zł, w zależności od wybranej techniki.
Spis treści

Reklama

Na czym polega makijaż permanentny ust?

Współcześnie, kiedy tempo życie jest duże, a kobiety poza aktywnością zawodową i wychowywaniem dzieci mają jeszcze szereg innych obowiązków, coraz większą popularnością cieszy się zabieg makijażu permanentnego ust oraz oczu. Jak się robi taki makijaż, na czym polega zabieg?

Usta permanentne to nic innego, jak tatuaż, ponieważ polega on na podskórnym wprowadzeniu pigmentu za pomocą igieł lub specjalnego urządzenia.

Różnica między klasycznym tatuażem na skórze a tatuażem permanentnym ust polega przede wszystkim na głębokości, na jaką wprowadza się pigment.

W przypadku ust jest to 0,3 - 0,8 mm, czyli bardzo powierzchownie (warstwa podstawna naskórka), natomiast w zwykłym tatuażu to 0,8 - 1,4 mm, a więc do skóry właściwej.

Ile trwa wykonanie makijażu permanentnego ust? Zabieg trwa przeważnie od jednej do dwóch godzin.

A na czym polega trwały makijaż 3D? Jest to pokrywanie ust dwoma kolorami, pomiędzy którymi przejście jest płynne, dając efekt przestrzenny.

Komu polecany jest makijaż permanentny ust?

Makijaż permanentny przede wszystkim dedykowany jest kobietom, które regularnie malują usta i dobrze czują się w konkretnym, różniącym się od ich naturalnego, kolorze.

Są jednak osoby, które takiego zabiegu bardziej potrzebują, bo np. ich usta są blade, niewielkie, mało widoczne. Makijaż permanentny ust małych i wąskich może pomóc je podkreślić i uwydatnić.

Niektóre pacjentki decydują się na połączenie go z zabiegiem powiększenia ust, jednak kolejność ich wykonywania i odstęp czasowy między nimi trzeba zawsze uzgodnić ze specjalistą.

Makijaż permanentny jest nie tylko dla blondynek czy kobiet o jasnej karnacji. Aby efekt był naturalny, wiele zależy od wykonania - nadania odpowiedniego kształtu warg i dobraniu barw pasujących do własnego kolorytu.

Czy można wykonać makijaż permanentny ust po rozszczepie wargi? Pigmentacja medyczna w przypadku ust z bliznami, po oparzeniach, czy właśnie rozszczepionych jest trudniejsza.

Jednak, gdy jest dobrze wykonana, może przynieść świetne rezultaty i pomóc odzyskać kształtny i atrakcyjny wygląd warg.

Reklama

Rodzaje makijażu permanentnego ust

Trwały makijaż na usta to nie tylko wypełnianie całych warg jednym wybranym kolorem. Istnieją różne rodzaje makijażu permanentnego, takie jak:

 • 3D - nakładanie na wargi dwóch lub więcej odcieni, co daje efekt przestrzennego modelowania;
 • permanentny kontur ust - polega na trwałym wypigmentowaniu samego konturu warg i delikatnego wycieniowania go od strony wewnętrznej, by wtopił się w naturalny kolor ust; kontur z cieniowaniem jest także metodą na optyczne powiększenie ust makijażem permanentnym;
 • permanentny makijaż ust bez konturu - kontur warg oraz wypełnienie wykonuje się tym samym kolorem, zatem sam ich obrys nie jest podkreślony;
 • lip light - metoda barwienia polegająca na poprowadzeniu wycieniowanych, jasnych linii ponad konturem górnej i poniżej konturu dolnej wargi, dająca efekt delikatnego rozświetlenia;
 • baby doll lipstick - bezkonturowy makijaż permanentny ust, w którym miękko przenikające się kolory dają efekt naturalnego modelowania i delikatnego powiększenia;
 • metoda aquarelle - bezkonturowe wybarwianie ust z użyciem akwarelowych pigmentów o naturalnym kolorycie;
 • metoda pudrowa (inaczej nude lips) - jednolite barwienie ust naturalnymi pigmentami o odcieniach jak najbardziej zbliżonych do naturalnego; chodzi w niej przede wszystkim o nadanie ustom ładnego kształtu, a nie intensywnego koloru.

Efekty makijażu permanentnego ust. Jak długo się utrzymują?

To, jaka jest różnica w wyglądzie ust przed i po makijażu permanentnym, zależy w dużej mierze od wybranej metody wybarwienia oraz zastosowanych pigmentów.

Niektóre techniki bardzo zmieniają usta, wpływając nie tylko na ich kolor, ale też kształt oraz wielkość, inne - jedynie delikatnie podkreślają ich naturalny wygląd.

Jak wyglądają usta bezpośrednio po makijażu? Przez kilka dni mogą one być opuchnięte i podrażnione, a skóra dookoła nich, zaczerwieniona.

Pamiętajmy, że każda z technik wymaga wykonania wielu mikroskopijnych nakłuć skóry, więc reakcja taka jest zupełnie naturalna. Dzień po dniu usta powinny jednak wyglądać coraz lepiej, regenerować się i goić.

Ile utrzymuje się makijaż permanentny? Jak długo jego efekty są zadowalające? Z reguły zabieg wystarcza na 3-5 lat, jednak niektóre kobiety, chcąc utrwalić jego rezultaty i powtarzają pigmentację po roku czy po dwóch latach.

Odpowiednia pielęgnacja ust po makijażu permanentnym pozwala wydłużyć osiągnięty efekt.

Reklama

Jaki kolor makijażu permanentnego ust wybrać?

Aby permanentne usta nie wydawały się sztuczne, najlepiej wybierać kolory naturalne. U blondynki będzie to kolor jasny, u brunetki ciemniejszy.

Ponieważ makijaż permanentny charakteryzuje się wysoką trwałością, kolory ust warto starannie dobrać i dokładnie przemyśleć, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Paleta barwników do makijażu permanentnego jest szeroka, a do popularnych należą:

 • usta czerwone - klasyka gatunku i kwintesencja kobiecości, dla osób odważnych, które przyzwyczajone są do wyrazistego makijażu i dobrze się w nim czują;
 • usta różowe - nadające twarzy młodzieńczy wygląd; paleta różowych pigmentów do makijażu obejmuje bardzo wiele odcieni - od delikatnego, pudrowego różu po dość jaskrawy kolor malinowy;
 • usta nude - wargi w kolorze zbliżonym do koloru cery w innych partiach twarzy, dają efekt optycznego powiększenia;
 • naturalny kolor ust - barwa po makijażu permanentnym jest bardzo zbliżona do tej sprzed zabiegu, ale linia warg jest podkreślona, co daje transparentny efekt.

Często makijaż permanentny ust łączy więcej kolorów miękko między sobą przechodzących, tworząc różne efekty, np. ombre, rozświetlenie, 3D.

Jeśli ktoś nie wie, jaki kolor wybrać i jakiej metodzie barwienia się poddać, powinien omówić to ze specjalistą wykonującym zabieg lub wcześniej udać się do wizażysty.

Pomoże on dobrać paletę barw pasującą do koloru skóry, włosów, oprawy oczu, a kształt warg - do kształtu całej twarzy, a nawet postury ciała.

Reklama

Czy makijaż permanentny ust boli?

Tradycyjny tatuaż - nawet wykonywany w mało wrażliwych miejscach, jak ramiona czy plecy - jest dość bolesny. Z jednej strony, usta są obszarem zdecydowanie bardziej wrażliwym, z drugiej, pigment wchodzi w nie bardziej powierzchownie.

Czy zatem makijaż permanentny ust boli i czy potrzebne jest do niego znieczulenie? Z reguły do makijażu stosuje się miejscowe znieczulenie ust maścią lub żelem zmniejszającym lub całkowicie niwelującym czucie.

Dzięki temu pacjentka podczas zabiegu nie czuje bólu, a tym samym łatwiej jest jej zachować spokój i pozostawać przez dłuższy czas bez ruchu. Jest to niezwykle istotne, szczególnie przy konturowaniu warg, które wymaga wysokiej precyzji.

Znieczulenie naskórne nie powoduje jednak niedowładów i opadania ust, co utrudniałoby zadanie osobie wykonującej makijaż.

Utrzymuje się ono także niezbyt długo, dzięki czemu pacjentka właściwie zaraz po zabiegu odzyskuje pełne czuje w obrębie ust.

Dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się też przez jakiś czas po makijażu, jednak nie powinny być one bardzo nasilone i ustępują zwykle samoistnie w ciągu kilku dni.

Jak się przygotować do makijażu permanentnego ust?

Makijaż permanentny jest zabiegiem w pewnym stopniu ingerującym w ludzkie ciało i tkankę skórną, która później wymaga regeneracji. Jak się do niego przygotować, by sam zabieg odbył się bez żadnych komplikacji i by po nim skóra jak najszybciej odzyskała pełną sprawność?

Najważniejsze zalecenia przed makijażem permanentnym ust to:

 • regularne nawilżanie ust (np. poprzez stosowanie maski z wazeliny na 3 dni przed);
 • zapobiegawcze stosowanie leków z acyklowirem, zmniejszających ryzyko wystąpienia opryszczki wargowej;
 • stosowanie suplementu diety wzmacniającego naczynia krwionośne (30 dni przed zabiegiem).

Przeciwwskazaniem do wykonania trwałego makijażu jest ciąża, dlatego nie powinno się planować zajścia w ciążę z jednoczesnym planowaniem wykonania zabiegu.

A czy istnieje związek między makijażem permanentnym ust a karmieniem piersią? Tu sytuacja jest niejasna. Niektóre źródła podają, że laktacja nie jest przeciwwskazaniem, inne - że warto poczekać z pigmentacją do jej zakończenia. Najlepiej poradzić się w tej sprawie lekarza.

Reklama

Jak wygląda proces gojenia po wykonaniu makijażu permanentnego ust?

Gojenie ust po makijażu permanentnym z reguły trwa kilka dni i nie wymaga dodatkowego leczenia, a jedynie odpowiedniej pielęgnacji.

Kolejne etapy gojenia obejmują takie zjawiska jak: obrzęk i podrażnienie, tworzenia się strupków, ich złuszczanie.

Usta permanentne bezpośrednio po zabiegu często są opuchnięte, a ich kształt przed wygojeniem nie wygląda naturalnie. Nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ stan ten powinien samoistnie ustąpić w ciągu kilku dni.

Po wygojeniu kształt warg wraca do normy, blednie zaczerwienienie i dopiero wtedy widać ostateczny efekt pigmentacji.

Wygojony makijaż permanentny ust to taki, kiedy na wargach nie ma już żadnych strupków, są one nawilżone i mają jednolity koloryt.

To, ile goją się usta po makijażu trwałym, zależy w dużym stopniu od pielęgnacji i stosowania się do zaleceń po zabiegu, a także od indywidualnych cech organizmu.

Ważne: Jeśli po kilku dniach od zabiegu objawy nie ustępują, następuje pogorszenie lub pojawiają się inne symptomy (np. gorączka), należy zgłosić się do lekarza.

Jak pielęgnować usta po makijażu permanentnym?

Jak dbać o usta - czym je smarować i czym nawilżać - by po makijażu permanentnym jak najszybciej się wygoiły, a efekt zabiegu był jak najbardziej spektakularny?

Zalecenia dotyczące pielęgnacji ust obejmują kilka etapów gojenia:

 • 1-2 doby po zabiegu - należy utrzymywać napigmentowane miejsca w czystości i suchości, a mycie zębów wykonywać w taki sposób, by wargi jak najkrócej były mokre (po myciu należy usunąć z ich resztki pasty, a całość wytrzeć delikatną chusteczką higieniczną); usta należy delikatnie przecierać jednorazowym wacikiem celem regularnego usuwania sączącej się limfy;
 • pierwszy tydzień po zabiegu - w przypadku obrzęku można wykonywać chłodzące okłady, regularnie aplikować zalecony krem lub maść po makijażu permanentnym ust, unikać ekspozycji na słońce, delikatnie otwierać wargi po utworzeniu się strupa;
 • 2 tygodnie po zabiegu - unikać słońca, solarium, kąpieli, pływania, innych zabiegów kosmetycznych, nie stosować żadnych kosmetyków w miejscach pigmentacji;
 • zawsze - unikać ekspozycji na słońce lub stosować kremy / pomadki z wysokim filtrem UV, nawilżać skórę, nie zdrapywać strupków, omijać miejsca pigmentowane podczas zabiegów złuszczających.

Oprócz pytania, jak pielęgnować usta po makijażu permanentnym, warto zadać sobie pytanie, jak ogólnie dbać o siebie po zabiegu. W pierwszych dobach należy unikać alkoholu i gorących potraw.

Przez tydzień warto też zrezygnować z wysiłku fizycznego i wszelkich sportów. Stosowanie się do zaleceń skraca proces rekonwalescencji i zwiększa szansę na to, że zakończy się on pełnym sukcesem.

Czy można poprawić lub usunąć makijaż permanentny ust?

Mimo nawet najdokładniejszego przemyślenia i rozlicznych konsultacji, makijaż permanentny ust może okazać się niezadowalający - z powodu nieodpowiedniego koloru czy też kształtu nakreślonych warg.

Jak go usunąć? Czy jest to w ogóle możliwe? Przede wszystkim warto na początku dać sobie jakiś czas na przyzwyczajenie się do nowego wyglądu.

Niekiedy pierwsze wrażenie jest mylne i po kilku dniach może się okazać. że efekt jest jak najbardziej właściwy, tylko trzeba było chwili na oswojenie się ze zmianą. Jeśli jednak nawet po dwóch czy trzech tygodniach klientka nie jest zadowolona, można dokonać korekty makijażu permanentnego ust.

Może ona dotyczyć kształtu warg. O ile trudno byłoby je zwęzić, o tyle poszerzenie czy delikatne „uzupełnienie” konturu nie nastręcza żadnych trudności. Tak samo jest z przyciemnieniem koloru.

Jak rozjaśnić trwały makijaż ust? Można to zrobić, nakładając pigment po raz drugi - tym razem o jaśniejszym odcieniu. Jeśli jednak nawet jedna, czy kilka korekt permanentnych ust nie pomoże, można poddać się zabiegowi usuwania makijażu.

Metodą najpopularniejszą jest usuwanie laserowe. Jak to się dzieje, że kolor schodzi przy pomocy lasera? Wiązka światła laserowego dociera nawet do głębokich warstw skóry i rozbija cząsteczki barwnika, likwidując wybarwienie.

Czy warto robić makijaż permanentny ust? Skutki uboczne

Opinie o makijażu permanentnym w dużym stopniu zależą od jakości jego wykonania i właściwego doboru pigmentów.

Można spotkać niezadowolone głosy klientek narzekających, że makijaż permanentny ust się nie przyjął i że nic nie widać, jednak zwykle sytuacja taka spowodowana jest złym doborem koloru (np. jest on zbyt jasny w stosunku do naturalnej barwy warg).

Czy zatem warto poddawać się zabiegowi trwałej koloryzacji ust? Większość kobiet, które na co dzień malują usta i dobrze czują się z bardziej wyrazistym, niż ich naturalny kolorem, jest zadowolona z efektów i chwali sobie oszczędność czasu przeznaczanego na makijaż oraz pieniędzy na kosmetyki upiększające.

Czy makijaż permanentny jest bezpieczny? Jakie są ewentualne powikłania? Skutki uboczne, które mogą wystąpić na czas gojenia tkanki to przede wszystkim opuchlizna i strupki, z reguły jednak przechodzą one samoistnie w krótkim czasie.

Niekiedy na wargach może pojawić się opryszczka, dlatego przed zabiegiem warto przez wyznaczony przez specjalistę czas przyjmować środki z acyklowirem, zmniejszające ryzyko wystąpienia infekcji.

Opryszczka wargowa pojawiająca się przed makijażem permanentnym ust jest przeciwwskazaniem do jego wykonania przez przynajmniej półtora miesiąca po ustąpieniu objawów.

Ile kosztuje makijaż permanentny ust?

Cena makijażu permanentnego ust waha się od około 400 do nawet 2000 zł. Skąd taka rozbieżność? Koszt zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju pigmentacji oraz rozległości wykonywanego tatuażu.

Za sam kontur zapłacić trzeba kilkaset złotych, cieniowanie kosztuje już zwykle ponad tysiąc, natomiast kontur z wypełnieniem - od 1000 do 2000 zł, w zależności od dodatkowych efektów, takich jak ombre, rozświetlenie itd.

Cena ust permanentnych 3D wynosi zwykle około 1000 zł. Ponadto każda klinika czy salon wykonujący usługę posiadają własny cennik, a zależy on m.in. od używanych materiałów, wykorzystywanego sprzętu i wykwalifikowania specjalistów.

Z reguły tego rodzaju zabiegi droższe są w dużych miastach i ekskluzywnych klinikach. Biorąc jednak pod uwagę trwałość efektu, warto wybrać sprawdzone miejsce, by rezultat był zadowalający.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ż. Stanisławska, Pigmenty w makijażu permanentnym, w: Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2018 / vol. 7.
 • R. Greiger, Makijaż permanentny. Lifting bez Skalpela, w: Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2014 / vol. 3.
 • Ż. Stanisławska, Mikropigmentacja to nie tylko makijaż, w: Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2014 / vol. 3.
 • A. Zapała, Pigmentacja ust. Najczęściej popełniane błędy, w: Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2016 / vol. 5.
 • A. Zapała, Po pierwsze - nie szkodzić. Ciemna strona makijażu permanentnego, w: Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2016 / vol. 5.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Atrakcyjna kobieta używa serum do twarzy z niacynamidem
Niacynamid - działanie i właściwości
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda