Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Eliksiry młodości: Botoks

Wiemy, że każdy lek może być trucizną, a każda trucizna lekiem. Tak jest w przypadku jadu kiełbasianego, znanego szerzej pod postacią rozcieńczonej toksyny botulinowej - botoksu. Jad, wytwarzany przez pałeczki Clostridium botulinum jest jedną z najbardziej zabójczych trucizn na świecie.
Spis treści

W latach 70. XX wieku stwierdzono, że toksyna botulinowa stosowana w odpowiednich dawkach ma właściwości terapeutyczne. Na początku stosowano ją m.in. w leczeniu zeza. Dziś wykorzystywana jest w kuracji kurczu powiek, połowicznego kurczu twarzy, kręczu karku, stopy końsko-szpotawej czy achalazji przełyku. Świetnie sprawdza się również w przypadku leczenia nadmiernej potliwości oraz migrenowych bólów głowy.

Sukces botoksu w medycynie estetycznej był niemal natychmiastowy. Umiejętnie wykorzystano fakt, że jad kiełbasiany może czasowo i miejscowo paraliżować określone mięśnie. Tracą wówczas możliwość kurczenia się, nie marszcząc tym samym skóry. Stąd już prosta droga do wygładzenia zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki, bruzdy nosowo-wargowe, lwia zmarszczka, bruzdy na szyi i inne.

Reklama

Zabieg usuwania zmarszczek

Trzeba jednak pamiętać, że botoks nie usuwa zmarszczek na stałe. Proces jest odwracalny. Po pierwszym zabiegu efekt utrzymuje się średnio od trzech do czterech miesięcy. Po kolejnym – około sześciu miesięcy. Toksyna nie wygładza jednak zmarszczek będących efektem starzenia się lub powstałych w związku z działaniem siły grawitacji.

Ponadto, działanie botoksu nie jest natychmiastowe. Zwykle następuje po dwóch, trzech dniach od wstrzyknięcia. Pierwsze efekty stają się widoczne po upływie tygodnia lub dwóch. W tym czasie toksyna zaczyna działać na włókna nerwowe i stopniowo unieruchamia mięśnie.

Po zabiegu pojawiają się także pewne niedogodności. Przez mniej więcej cztery godziny nie powinniśmy się schylać, masować twarzy i wykonywać innych zabiegów kosmetycznych.

W innym przypadku mogłoby to spowodować niekontrolowane i nieprawidłowe przemieszczenie się wstrzykniętej substancji. Makijaż najlepiej wykonać następnego dnia, a opalać można się dopiero po dwóch tygodniach.

Heviran Comfort MAX
Heviran Comfort MAX jest lekiem przeciwwirusowym. Substancją czynną leku jest acyklowir, który hamuje namnażanie chorobotwórczych dla człowieka wirusów z grupy Herpes. Lek stosuje się w zapobieganiu: nawrotom opryszczki pospolitej u dorosłych z prawidłową odpornością. Heviran Comfort MAX może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Jeśli po upływie 1 miesiąca nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Zagrożenia wynikające z wstrzyknięcia botoksu

Czy stosowanie tak silnej toksyny nie stwarza dla nas zagrożeń? Zabiegi wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza są bezpieczne.

Botoks ma działać miejscowo, na konkretne mięśnie. Poza tym dawka stosowana przez dermatologa jest średnio sto razy mniejsza od dawki śmiertelnej.

Przy zabiegach związanych z nadmiernym poceniem się lub migreną ilości te są jeszcze mniejsze.

O ile zastrzyki z botoksu raczej nam nie zagrażają, to mogą pojawić się skutki uboczne. Obok śladów po nakłuciu, mogą wystąpić niewielkie obrzęki lub lekkie bóle głowy.

W poważniejszych przypadkach możliwe jest porażenie rozległych części twarzy czy asymetria brwi. Ma to na ogół związek z niewłaściwie dobraną dawką botoksu. W skrajnych przypadkach nieodpowiedzialne stosowanie preparatu może prowadzić do zaniku mięśni, a nawet raka mózgu.

Przeciwwskazania do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej pojawiają się w przypadku ciąży, w okresie karmienia i u dzieci poniżej 12. roku życia. Jadu kiełbasianego powinny unikać osoby z nadwrażliwością na składniki preparatu stosowanego podczas zabiegu, szczególnie albuminy.

Również osoby ze schorzeniami neuromotorycznymi, schorzeniami zapalnymi skóry (np. trądzik) powinny zrezygnować z zabiegów. Nie należy stosować preparatów z botoksem razem antybiotykami aminoglikozydowymi (np. gentamycyna, streptomycyna, neomycyna) lub lekami rozkurczowymi.

Pojawiają się jednak głosy sugerujące, że botoks ma działanie nieco inne niż do tej pory sądzono. Wspomnieliśmy dotychczas, że działa on miejscowo, jedynie na te mięśnie, w które został wstrzyknięty. Sądzono także, że rozkłada się w miejscu wprowadzenia do organizmu.

Tymczasem badania włoskiego zespołu naukowców opublikowane w „Journal of Neuroscience” dowodzą, że botoks źle oddziałuje na cały układ nerwowy. Związane jest to z przemieszczaniem się toksyny wzdłuż komórek nerwowych. Potwierdziły to badania na szczurach.

Uczeni podkreślają także, że w latach 2003–2005 odnotowano 1437 przypadków ciężkich zachorowań i zgonów po wstrzyknięciu botoksu. W większości były to osoby, którym zaaplikowano go w celach kosmetycznych. Tylko w 28 przypadkach zgony dotyczyły osób, u których zastosowano go w celach leczniczych.

Toksyna botulinowa jest zatem niebezpieczną substancją, której efekty działania stanowią wciąż wielką niewiadomą. Warto więc zastanowić się, czy w niektórych przypadkach najlepszym zabiegiem kosmetycznym nie będzie po prostu akceptacja swojego wyglądu.

Należy wspomnieć, że przeciwwskazaniem do zabiegu z zakresu medycyny estetycznej ust jest opryszczka wargowa. W takim wypadku specjaliści sugerują przyjmowanie preparatów z acyklowirem. Acyklowir to substancja czynna, która zmniejsza ryzyko namnażania się wirusa opryszczki wargowej, jak również leczy dolegliwości związane z opryszczką w chwili jej wystąpienia.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna estetyczna
Plastyka warg sromowych - jak wygląda? Wady i zalety
Korekcja warg sromowych
Jak powiększyć usta? Sekrety medycyny estetycznej
Kobieta z powiększonymi ustami
Powiększanie penisa kwasem hialuronowym – jakich efektów można się spodziewać?
Mężczyzna z małym penisem
Podobne artykuły
Różnica w wyglądzie ust po ich powiększaniu
Powiększanie ust - metody i efekty. Czy ten zabieg boli?
Wykonywanie zabieg pigmentacji ust u kobiety
Pigmentacja ust - kiedy ją stosować i ile kosztuje?
Depilacja włosów na ręku przy pomocy laseroterapii
Laseroterapia - w medycynie i kosmetologii. Jakie są przeciwwskazania?
Korekcja uszu efekty
Korekcja uszu - jak wygląda zabieg? Rekonwalescencja
Kobieta podczas karboksyterapii
Karboksyterapia – odmładzający dwutlenek węgla

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
W jakim kierunku chcesz wykonać test DNA?
DNA ERA